Forum Budowlane » Systemy centralnego odkurzania

system centralnego odkurzania

    • 4 wpisy
    11 listopada 2006 21:16:37 CET
    albo jestem strasznie zielona albo nie wiem co ?co to jest ten system centralnego odkurzania?brzmi bardzo ciekawie
    • 65535 wpisy
    13 listopada 2006 13:10:44 CET
    Witam Panią
    Zielona? Mam nadzieję, że z ciekawości ;-) Już odpisuję.

    Zalety systemu:
    Centralny odkurzacz to system umożliwiający skuteczne i wygodne odkurzanie domu, biura, salonu... pomieszczeń, gdzie żyją ludzie, zwierzęta. Tam, gdzie ważna jest czystość nie tylko powierzchni ale także powietrza. Gdzie trudno jest poruszać się z urządzeniem tradycyjnym ze względu na jego ciężar, głośną pracę czy ilość czynności przed i po odkurzaniu.

    Budowa systemu:
    Za chwilę odkurzanie. Wyjmujemy (np: z szafy) węża ssącego (zwykle o długości 9m i wadze 1,7kg) oraz rurę i podręczny zestaw ssawek. Podchodzimy do gniazda ssącego (zwykle jedno na piętro wystarcza) i wkładamy wtyczkę węża. Rączkę łączymy z rurą i odpowiednią ssawką. Przyciskiem w rączce uruchamiamy słysząc jedynie dźwięk zasysanego powietrza. Możemy sprzątać 100% powierzchni i dużą część schodów bez obawy o zbyt krótki przewód elektryczny. Możemy odkurzać pył z NAD karnisza lub z NAD wiszących szafek. Długi, lekki wąż aż prosi, aby to zrobić. Już nie ciągnie się za nami mały (albo i duży) wyjący, wdmuchujący do sprzątanego pomieszczenia (tylko częściowo przefiltrowane) powietrze "przyjaciel".
    Teraz, wewnątrz 52mm średnicy rurociągu zamontowanego w ścianach, zassane nieczystości przesuwają się (130km/h) w kierunku jednostki centralnej zainstalowanej np. w garażu. Tam wpadają do pojemnika, a odfiltrowane (podobnie jak w tradycyjnym odkurzaczu) powietrze wydmuchiwane jest poza dom także podobnym rurociągiem.
    W skrócie tak działa nasz system.

    Różnica? Wygoda, cisza, czyste powietrze w domu. Tylko raz zbieramy ten sam pył. Można odkurzać o wiele rzadziej. Skuteczność jest dużo większa. No i mamy do dyspozycji dodatki takie jak szufelka automatyczna, gniazdo-zmiotka lub kuchenny wąż miękki. Mamy także więcej czasu dla siebie, bo odkurzanie trwa znacznie krócej bez utraty efektu wykonanej pracy.
    • 122 wpisy
    1 września 2008 20:49:09 CEST
    to jednak super sprawa
    • 69 wpisy
    10 listopada 2008 16:22:45 CET
    Potwierdzam - to świetne i praktyczne rozwiązanie! Niewątpliwie ułatwia życie.
    • 3 wpisy
    21 listopada 2008 11:30:02 CET
    Witam a czy to nie jest lekka przesada żeby do domu montować centralny odkurzacz? przecież są teraz takie nowoczesne odkurzacze, są lekkie, wygodne w użyciu, ciche i jeszcze mają filtry HEPA dzięki którym powietrze wypuszczane przez odkurzacz jest czystsze i wolne od zarodników kurzu i bakterii.
    • 3 wpisy
    25 listopada 2008 03:23:04 CET
    jest na prawdę dużo fajnych odkurzaczy i dużo tańszych od centralnych, np. dysony są bardzo fajne. ludzie sobie chwalą i ja też. jednorazowy wydatek a służy długo.
    • 1 wpisy
    3 grudnia 2008 03:13:50 CET
    na centralny odkurzacz to mam za mały dom, ale chciałabym kupić coś porządnego żebym nie musiała ciągle zbierać sierści psa z dywanów i kanap. Polecacie coś?
    • 3 wpisy
    10 grudnia 2008 00:24:58 CET
    tak jak pisałam wcześniej polecam coś dysona. Na pewno znajdziesz coś interesującego dla siebie. Ja mam dc 22 allergy parquet, który jest rekomendowany przez brytyjską fundację alergologiczną. Odkurzacze te mają specjalne filtry hepa, które usuwają bakterie i zarodki pleśni. Odkurzacze te są bezworkowe, czyszczenie ich z kurzu za pomocą przycisku, filtr wystarczy myć raz na 3-4 miesiące. Nie są najtańsze ale warto wydać raz trochę więcej i zapomieć o jakichś dodatkowych kosztach.
    • 38 wpisy
    14 marca 2012 15:04:36 CET

    na centralny odkurzacz to mam za mały dom, ale chciałabym kupić coś porządnego żebym nie musiała ciągle zbierać sierści psa z dywanów i kanap. Polecacie coś?

    Dokladnie, ja tez mam na to za male mieszkanie.. a z reszta balabym sie ewentualnych awaii i zapychania c.o.

    • 597 wpisy
    14 marca 2012 21:01:35 CET
    Poruszyłeś post z przed 4lat.
    Ale co znaczy zapychanie się instalacji O.C?? Dobrze wykonana instalacja nie ma prawa się zapchać jeżeli odpowiednio używamy odkurzacza np. nie odkurzamy wody bez podłączenia separatora. Do mieszkań są przeznaczone mniejsze jednostki które niestety wymagają częstszego przeglądu.
    • 38 wpisy
    23 marca 2012 14:57:15 CET
    Co oznacza czestszy przeglad? I jakie sa koszty przegladu instalacji w mieszkaniu? moje ma 84m kw powierzchni
    • 38 wpisy
    23 marca 2012 14:58:35 CET
    bez balkonu 74
    • 597 wpisy
    23 marca 2012 22:30:54 CET

    Użyłem złego sformułowania. Przegląd dotyczył wymiany worka w odkurzaczu. Mniejsze jednostki są wyposażone w worek podobny do tego w standardowych odkurzaczach tyle że większy i dodatkowe filtry ponieważ powietrze wyrzucane nie musi mieć ujścia na zewnątrz budynku.

    alt

    • 38 wpisy
    27 marca 2012 21:06:06 CEST
    A co z kosztami? Ile zaplace za zadowalajacy - czyt. dobrej jakosci model oc ?
    • 597 wpisy
    28 marca 2012 00:14:21 CEST

    Model powyżej VIPER VP120z zestawem szczotek i wężem 9m ON/OFF w rączce u mnie za 2130zł (wąż 7m -20zł)

    VN 130 z zestawem szczotek i wężem 9m ON/OFF w rączce 2380zł

    VN160 -----------------------------------------//---------------------------- 2450zł

    VN160----------------------------------------//------------------------------ + separator popiołu 2640

    • 6 wpisy
    24 kwietnia 2012 12:31:00 CEST
    Czyli koszt wcale nie jest taki duzy. Porządny odkurzacz kosztuje w granicach 1000-1500 zł.
    • 597 wpisy
    25 kwietnia 2012 01:32:22 CEST
    Już wiele razy pisałem żeby porównać oba urządzenia trzeba patrzeć na faktyczne osiągi. Jeżeli klient patrzy tylko na cenę to od razu OC jest skazane na odstrzał. Podstawowy problem z OC jest niestety konieczność prowadzenia kanałów co jest raczej niemożliwe w wykończonym domu/mieszkaniu chyba że robimy generalny remont wtedy można się zastanowić.
    • 23 wpisy
    8 lutego 2013 17:12:52 CET
    Dokładnie,jeżeli planujemy zamontować system centralnego odkurzania to tylko na etapie budowy nowego domu,w przypadku juz gotowego domu,trudno będzie o taką instalację,to wiąże się ze sporymi kosztami.
    • 7 wpisy
    26 marca 2013 19:28:42 CET
    Z kosztami i z remontem całego domu!
    • 597 wpisy
    26 marca 2013 22:09:27 CET
    W budynku o dobrej lokalizacji jednostki centralnej i odpowiednio dobranej długości rury można prosto i bez większego nakładu remontowego wykonać instalację OC.
    • 17 wpisy
    12 czerwca 2013 00:38:31 CEST
    Wszystko brzmi ładnie i fajnie, też dopiero ostatnio się o tym dowiedziałem. Przy budowie domu jedna z firm mi wspomniała o takim urządzeniu. Ale popytałem się wśród użytkowników takich odkurzaczy i prawdę powiedziawszy to nie różni się jakoś za bardzo od zwykłego odkurzacza, w praktyce wcale to nie jest takie zdecydowanie wygodniejsza od tradycyjnych odkurzaczy. A jak będzie awaria, to wtedy zaczynają się schody...
    • 597 wpisy
    12 czerwca 2013 09:41:40 CEST
    Jestem monterem i serwisantem firmy VENTON/Disan od 5lat i nikt z moich klientów którzy zamontowali sobie OC nie powiedział że nie jest z niego zadowolony. Ale prawdą jest że źle zaplanowana instalacja sprawi wiele kłopotów. Osobiście jestem zwolennikiem stosowania 7m węży bo 9m wąż wcale nie jest wygodny do przenoszenia po domu szczególnie gdy jest dużo korytarzy i wąskich przejść. Drugą sprawą są szufelki ścienne czy meblowe wiele osób się na to rozwiązanie rzuca mimo iż potrzeba mieć zawsze miotłę lub zmiotkę pod ręką żeby z tego skorzystać. Kolejnym często spotykanym błędem na budowie jest montaż gniazdka garażowego z dala od bramy. Nie ma problemu gdy garaż duży i można otworzyć drzwi auta by poodkurzać ale gorzej to wygląda w ciasnych garażach.
    Podstawowym błędem jest NIE WYKONANIE PRÓBY SZCZELNOŚCI INSTALACJI. Zdarzyło mi się ostatnio, że najbliższe jednostce gniazdo było połączone kształtkami jedynie poprzez wciśnięcie weń rury mimo, że przechodziła przez strop i w ściance z KG (dobrze że można było płytę odkręcić - nie było jeszcze gładzi).
    Żaden jednak odkurzacz domowy nie zastąpi centralnego w tym że wyrzuca powietrze zassane na zewnątrz oraz tego, że przy odkurzaniu można spokojnie pooglądać telewizor. Moja żona jako, że nasze dzieci chodzą spać ok ma właśnie wtedy czas na odkurzanie nie ma szans żeby kogoś obudzić. Drugą kwestią i dużym plusem jest wiaderko i filtr do którego zaglądamy raz na pół roku.
    Jeżeli są przeciwnicy i zwolennicy chętnie wymienię doświadczenia.

Szybka Odpowiedź