Forum Budowlane » Elewacje i docieplenia

jak wykonać drewnianą elewację domu

    • 2 wpisy
    12 stycznia 2009 23:50:17 CET
    Może ktoś mi pomoże - mam mały problem. Postawiłem domek z białego pustaka gr. 24 cm
    i teraz na zewnątrz chcę obić go deskami. Mój mjster zaproponował mi aby na ściany przykęcić łaty 4x4 cm i na nie poziomo zamontować deski gr. 2,5 cm na pióro wpust. Ów majster stwierdził, że nie jest potrzebne dodatkowe ocieplenie wełną czy styropianem, że dobrą izolacją cieplną jest 4 cm pustka pomiedzy pustakiem a deską.
    Wobec tego mam pytanie, czy jest toprawda, a może ktoś wykonywał zewnetzne obicie pustaka deską zamiast tradycyjnego tynku.
    Będę wdzięczny za wzelkie informacje.
    • 605 wpisy
    13 stycznia 2009 16:18:30 CET
    Witam
    Szczerze mówiąc nie wiem dlaczego chce pan wykańczać drewnem ? ale
    ocieplenie ścian zewnętrznych powinno być np. - styropian gr. 12cm musi być wykonane.
    Elewacje Wykończenie sosnowym drewnem wysokiej jakości (zalecane drewno musi być impregnowane np. "Finwood").

    Pozdrawiam
    Anna Wolf
    • 2 wpisy
    13 stycznia 2009 23:26:38 CET
    Dziękuję za opowiedź, postanowiłem dom wykończyć drewnem, gdyż wybudowałem go na działce w lesie i doszedłem do wniosku, że tradycyjny tynk nie będzie się ładnie współgrał z otoczeniem. Oczywiście będzie to drzewo sosnowe impregnowane ciśnieniowo. Tylko nie wiem, czy jest jakaś określona metoda obijania muru deskami i nadal nie wiem czy w takim przypadku stosować dodatkowe ocieplanie, czy sama szczeina jest wystarczająca.
    • 4 wpisy
    21 stycznia 2009 16:13:52 CET
    Witam.
    Pustak powinno sie docieplic warstwa styropianu (12-15cm), nastepnie zaciagnac klejem i siatka. Kolejno nalezy wyciac dociepleniu miejsce na montaz stelazu montowanego na kolki rozporowe do pustaka. przerwy miedzy styropianem i stelazem nalezy uszczelnic pianka. Stelaz nalezy zamontowac tak, aby montowane deski elewacyjne nie przylegaly "idealnie" do styropianu, powinna tam zostac przestrzen do swobodnej cyrkulacji powietrza. Ostatnim etapem jest przykrecenie deski, koniecznie na wkrety i koniecznie nierdzewne. na sam koniec pozostaje zamontowanie naroznikow maskujacych.
    Elewacje tego typu mozna zobaczyc na :

    Ponizej desek elewacyjnych na styropian zostala pozolona struktura.
    • 7 wpisy
    29 lipca 2010 01:55:00 CEST

    Witam,

    Oczywiście majster jest w błędzie. Jeżeli ściana w budynku jest jednowarstowa i spełnia warunki normy, czyli współczynnik przenikania ciepła jest nie wiekszy niz 0,5, to wówczas nie potrzeba wykonywać ocieplenia. Teoretycznie, bo już elewacja z drewna zmienia konstruckję ściany na wielowarswową, wówczas współczynnik wymagany wg normy jest 0,3.

    Ja zalecam ocieplanie ale nie styropianem, a wełną mineralną o grubości zaweniającą odpowiednia wartośc współczynnika. To moze być 10cm albo wiecej, lub mniej. Koszty wcześniej czy póżniej takiego ocieplenia sie zwrócą, a patrząc na ceny energi ogrzewanie domu będzie ksztowac coraz wiecej.

    Drewno jako materiał elewacyjny jest trafnym i nowoczenym wyborem. Odpowiednio zaprojektowane detale uwzględniające dobrą wentylację, ochronę ocieplenie przy uzyciu folii oraz odpowiedniego gatunku drewna. Taka elwacja przetrwa wiele lat, są już na to dowody na całym swiecie gdzie takie domy ma ją powużej 100lat i trzymają się w dobrej kondycji. Więcej o poprawnie wykonanych detalach piszę na swoim blogu

    • 24 wpisy
    11 sierpnia 2010 02:32:23 CEST
    a jaki kolor najlepszy do elewacji? zeby nie rzucal sie w oczy ale był ładny na osiedle domkow jednorodzinnych , wszytskie wokolo sa stare i szare...
    • 4 wpisy
    12 sierpnia 2010 22:35:19 CEST
    Witam, Jestem nowym użytkownikiem forum. Zainteresował mnie temat elewacji drewnianej. Po przeczytaniu wypowiedzi, chciałbym dodać kilka uwag z mojego doświadczenia:
    Elewacja drewniana powinna być nie z sosny tylko ze świerka, a najlepiej z modrzewia. Sosna jest drewnem żywicznym i po kilku miesiącach bedzie żywica wypływała z desek. Po drugie zainwestował bym w materiał importowany, który jest klasyfikowany. Dużo orientowałem się przed zakupem i doszedłem do wniosku, że produkowane w kraju elewacje odbiegają jakością. Ja kupiłem świerk w klasie A/B i ekipa która mi to robiła nie mogła wyjść z zachwytu. Zapłaciłem ciut drożej ale to jest to.
    Pozdrawiam
    • 262 wpisy
    4 stycznia 2019 08:52:17 CET
    To może lepiej pomyśleć po prostu nad stworzeniem estetycznego domu drewnianego?

Szybka Odpowiedź