Forum Budowlane » Błędy wykonawcze i zalecenia

Kraków: potrzebna opinia n/t stanu technicznego bu

    • 4 wpisy
    17 lutego 2010 21:37:34 CET
    Witam,

    Przymierzamy się z żoną do zakupu domu jednorodzinnego wolnostojacego w stanie
    deweloperskim lub "do zamieszkania" w okolicach Krakowa. Jesteśmy na etapie
    wyszukiwania ofert i w marcu zaczniemy nasze pierwsze oglądania domów.

    Niestety nie znamy żadnego fachowca (chodzi nam o inżyniera budowlanego[/b:b1ea68004a] lub
    rzeczoznawcę[/b:b1ea68004a]), który pomogłby nam przy podjęciu ostatecznej decyzji. Chcemy
    sami wstępnie poogladać domy i odrzucić te, które ewidentnie nie pasują do
    naszych wymagań, a następnie pojechać z fachowcem do kilku wybranych domów i
    posłuchać jego opinii na temat stanu technicznego budynków i ewentualnych
    koniecznych robót.

    W związku z tym mamy prośbę o kontakt z nami osób zainteresowanych współpracą,
    e-mail @

    Pozdrawiam
    Marcin
    • 488 wpisy
    12 lutego 2011 02:52:21 CET
    Słuszne podejście - pochwalam! Sam uratowałem kilkadziesiąt osób przed zakupem knota - a jakże wyglansowanego jak stare auto na giełdzie.
    • 4 wpisy
    12 lutego 2011 12:26:25 CET

    Szkoda tylko, że nie dostaliśmy ani jednej oferty pomocy :-/

    • 488 wpisy
    12 lutego 2011 17:37:17 CET

    Istotnie, zadziwiające. Sądzę, że są dwie przyczyny:

    - zbyt mała oglądalność tego serwisu,

    - brak chętnych do werbalnej oceny na miejscu.

    To pierwsze nie do sprawdzenia, ale to drugie raczej typowe. Chodzi o to, że do oceny stanu technicznego domu trzeba dysponować szeroką wiedzą od konstrukcji, przez całą fizykę budowli a na instalacjach skończywszy. Widocznie wielu takich specjalistów nie ma. Kiedy analizuję takie domy na zlecenie kupującego, to rozpatruję ponad 50 zagadnień, a opieram się na projekcie, wywiadzie z inwestorem oraz ważniejszymi wykonawcami oraz na własnej ocenie a często badaniach. Wiele do myślenia daje taki oto przykład: małżeństwo kupujące w Warszawie-Ursusie najpierw zasięgnęło opinii pewnego inżyniera budowlanego z uprawnieniami a ten ocenił dom pozytywnie zaś koszt koniecznego remontu na 5-7 tys. zł. Powątpiewali, bo już na ich oko, widać było że na okapie dachu spękała podsufitka. Zwrócono się do mnie. Po rozpatrzeniu wszystkich punktów, odradziłem kupno bubla, zaś koszt remontu oceniłem na 130 tys. zł. Okazało się, że dom nie ma poprawnej hydroizolacji fundamentów, że jest kondensacja pary w ścianach, że suche tynki źle zamontowane, że termoizolacja na dachu nie ma wentylacji, zaś na wspomnianą podsufitkę na okapach dachu zastosowano ... płyty gipsowo-kartonowe pokryte dla zmylenia wyprawą akrylową!!!

    Pozdrawiam i życzę obfitości specjalistów ku pomocy!

    Jerzy Zembrowski

    BDB

    • 54 wpisy
    9 marca 2011 16:26:10 CET

    dopiero zobaczą , co Pan napisał i zasięgną opinii jak będą kupować drugi razalt

    raczej nie liczyłbym na te osoby , co się jeszcze nie sparzyły, przecież my wszyscy znamy się na budowlance, drogi Panie.

Szybka Odpowiedź