Forum Budowlane » Stropy - budowa i konstrukcja

Nadproże typu L19 dł.360cm czy podciąg

    • 1 wpisy
    26 kwietnia 2010 18:31:56 CEST
    Witam,
    Mam mały dylemat: otóż mam wyjście na taras o szerokości 3m, i nie wiem czy położyć nad nie nadproże typu L 19 o długości 3,6m czy zrobić zwykły wylewany podciąg.
    W projekcie mam wylewany podciąg lecz majster na budowie podpowiada że żeby kupić gotowe nadproże. Co wybrać?
    • 261 wpisy
    27 kwietnia 2010 09:22:52 CEST
    Witam.
    Wygląda na to, że trzeba będzie wykonać nadproże wylewane. Nadproża typu L19 dostępne są w długościach do 270cm.

    Pozdrawiam
    Tomasz Rybarczyk
  • M Z
    • 4 wpisy
    28 maja 2010 01:33:18 CEST

    Ja również radzę nadproże wylewane.

    • 1 wpisy
    31 grudnia 2011 19:15:19 CET

    Niestety pan tomasz jest w błędzie, nadproża żelbetonowe typu L19 na stopie 9cm są produkowane do długości 3,6m i koszt ich użycia jest o połowe niższy niż wylanie belki nad otworem. Nie myle się bo jestem producentem takich belek i są w pełni certyfikowane, wszystko zależy od grubości zbrojenia. Na ten otwór o szerokości 3m wystarczy belka 3,3m, ponieważ w dok. technicznej nadproży 15 cm zakładki jest wystarczająca, pozdrawiam

    • 261 wpisy
    11 stycznia 2012 08:07:44 CET
    Witam.
    Całkiem możliwe, że są nadproża o długości 3,60. W zasadzie z konfekcją betonową jest tak, jak ze stropami gęstożebrowymi. Zawsze jest gdzieś w okolicy jakiś producent, który zaopatruje budowy "wokół komina". Oferuje asortyment, który produkuje.

    Przy tak długich belkach prefabrykowanych warto zwrócić uwagę na ich nośność. Trzeba sprawdzić, czy będzie wystarczająca.

    Pozdrawiam
    Tomasz Rybarczyk
  • 24 lipca 2012 11:58:54 CEST
    Witam!
    Proponuję zastosowanie nadproży sprężonych SBN, które posiadają większa nośność od nadproży L19, oraz są wygodniejsze w montażu (brak potrzeby uzupełniania betonem). Aby potwierdzić możliwość ich zastosowania niezbędne są informacje czy nad nadprożami będzie znajdować się wieniec oraz czy nie zostaną przekroczone dopuszczalne obciążenia w miejscu ich stosowania.

    Pozdrawiam!

Szybka Odpowiedź