Forum Budowlane » Instalacja wentylacji i klimatyzacji

    • 1 wpisy
    8 maja 2010 14:01:50 CEST

    Witam.

    Mam ogromny problem z pleśnią na podłodze jednego z pokoi. Zaczynam wakacje i będę działać żeby się tego pozbyć ale najpierw potrzebowałabym jakiś porad w związku z tym.

    Mieszkam w bliźniaku. Pokój o który mówię znajduje się na rogu budynku. Już kiedyś pleśń zaatakowała ten pokój i moja mama wyszorowała go dokładnie został wytapetowany i wyłożony wykładziną. Teraz podejrzewam że pleśń wróciła. Jest to pokój mało używany więc czekałam z uporaniem się z tym problemem jak będę miała więcej czasu.

    Myślę o tym żeby wymienić wykładzinę i tapety i zastanawiam się czy przypadnie nie zainstalować paneli. Czy takie rozwiązanie pomogłoby na tą pleśń? Chciałabym się z tym uporać raz żeby nie wracało.

    Tak więc co mi radzicie! Proszę o pomoc.

    • Moderator
    • 67 wpisy
    10 maja 2010 16:53:10 CEST
    Pokrycie ścian czy podłogi panelami nie usunie problemu. Pleśń będzie niewidoczna, ale obecna i będzie się rozwijać, a to może być bardzo niebezpieczne nie tylko dla budynku, ale i dla Twojego zdrowia.
    Usunięcie pleśni nie jest skomplikowane, trudniej sprawić, żeby nie powróciła.
    Musisz zorientować się, co jest przyczyną powstawania pleśni, zlikwidować ją i dopiero wtedy skutecznie walczyć z nalotem. Z Twojego opisu wynika, że być może przyczyną jest "tylko" zła wentylacja pomieszczenia. Piszesz, że pokój jest rzadko używany, więc może w ogóle lub słabo ogrzewany. Niskie temperatury ograniczają ruchy konwekcyjne powietrza, co spowalnia proces wysuszenia zamoczonych miejsc.
    Innym powodem powstawania pleśni mogą być mostki termiczne lub niesprawna instalacja wodociągowa. Najlepiej, jeśli jakiś fachowiec wypowie się po obejrzeniu Twojego domu.
    Jeśli już pozbędziesz się przyczyny zawilgocenia, to ścianę czy podłogę wystarczy dobrze wymyć i pokryć preparatem grzybobójczym.

    Poczytaj wypowiedzi ekspertów w Akademii Budowlanej dt. pojawiania się pleśni i grzybów zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu
    http://www.dom.pl/?s=ple%C5%9B%C5%84

    Pozdrawiam,
  • 7 czerwca 2010 13:26:09 CEST
    Nauczony przykrymi doświadczeniami z domami ze stale powracającą pleśnią polecam rekuperatory. Urządzenia te kontrolują poziom wilgoci w poszczególnych pomieszczeniach zapobiegając takim niespodziankom.

    Jeżeli pokój jest nie zamieszkany proponuje jednak odkryć zawilgocone powierzchnie zdejmując z nich panele czy wykładziny. Podstawą jest dobra wentylacja, a także konieczność ustalenia czy pleśnie nie powstaje na skutek np. nieszczelności i wlewania się wody do ściany.
    • 10 wpisy
    6 września 2010 23:01:50 CEST
    Zgadzam sie z przedmówcą,rekuperatory bedę tutaj najlepszym rozwiazaniem. Problem pleśni będzie notorycznie powracał,jeżeli obieg powietrza w mieszkaniu nie będzie prawidłowy. Co z wentylacją? Tak się składa,że nasza firma zajmuje się właśnie montażem takich rzeczy.
    • 6 wpisy
    8 stycznia 2011 00:49:10 CET

    Wystarczy zwykła wentylacja, ocztywiście rekuperacja to wyższa liga wentylacja.

    Szczelne okna które miały być panaceum na wszystko sprawiły ze domy pleśnieją

  • 23 lutego 2011 10:37:39 CET

    Witam .
    Odkop fundamenty wokół nową hydro wypełnij żwirem.

    Z duża wilgotność powietrza,popraw wentylację powietrza instalując wywietrzniki .
    Zawilgocenia i pleśnie w górnych narożach przy suficie :
    Ściany wieńce stropów mają zła izolację cieplną.Musisz ocieplić budynek lekką metodą mokrą lub suchą.Następnie musisz skuć tynki wewnętrzny w miejscach zawilgoconych,odkazić mur i nałożyć nowy tynk.


  • 18 maja 2011 20:15:46 CEST

    I jak tam, rok minął i pleśń jest nadal?

    • 19 wpisy
    6 lutego 2013 16:17:48 CET
    Jeżeli chcesz pozbyć się pleśni oraz wilgoci to zapraszam do nas na mamy spore doświadczenie na rynku i postaramy się pomóc.

Szybka Odpowiedź