Forum Budowlane » Izolacje budynku - FORUM EKSPERCKIE: zadaj pytanie

    • 2 wpisy
    9 lipca 2010 17:10:46 CEST

    czy istnieje ktokolwiek, kto mógłby podzielić się wrażeniami na temat systemu isovera Optima Sonic bądź czymś w tym stylu? Rockfon może?

    nie mam wyjścia, muszę coś zrobić na swoim suficie. zdaję sobie sprawę, że podwieszanym sufitem wypełnionym watą (bo tym właśnie jest wyżej wymieniony system) nie zapewnię sobie całkowitego uwolnienia się od dźwięków dobiegających do mnie z góry (kroki, szuranie krzesłami, upadające garnki... rozmów czy telewizora nie słyszę zupełnie), ale chciałbym wiedzieć, o ile mniej słychać będzie dźwięki wcześniej wzięte w nawias. co taki zabieg może zmienić?

    czy te dudnienie jest nie do zlikwidowania? czy zostanie ono zniwelowane w jakimś stopniu? podłogi sąsiadom kazać zrobić pływającej nie mogę. z góry dzięki za rady w stylu "stopery sobie włóż do uszu".

    jest XXI wiek, nie wieżę, że nic nie mogę w mojej sytuacji zrobić.

    metalowy stelaż, przyścienne profile z podkładem taśmy akustycznej, wata isovera (albo jakaś inna akustyczna) na to płyty g-k. obniży to pokój o 6 cm (obecnie jest m). czy wata ma ściśle przylegać do sufitu, czy ma być pusta przestrzeń? optima sonic czy może jakieś inne aku-maty?

    no i to tyle, dziękuję za zainteresowanie. a za rady dziękuję jeszcze bardziej.

    • 5 wpisy
    14 lipca 2010 17:05:21 CEST
    Dźwięki o których Pan wspomina to dźwięki uderzeniowe. Niestety najlepszym sposobem na poprawę izolacyjności stropu (sufitu) przy tego rodzaju dźwiękach jest dobrze wykonana izolacja akustyczna stropu, która jak rozumiem w tym przypadku nie została dobrze zrobiona.

    Najtańszym sposobem jest przekonanie sąsiada z góry aby położył na całej podłodze gruby dywan. Sufit podwieszony (np. Rockfon) poprawia akustykę wnętrza, czyli powoduje że lepiej słyszymy rozchodzący się dźwięk, ponieważ kontrolowany jest czas pogłosu, natomiast wpływ na izolację akustyczną od dźwięków uderzeniowych jest znikomy.

    Lepszym rozwiązaniem jest system Optima Sonic choć musimy pamiętać, że i tak hałasy przenosić się będą poprzez ściany (tzw. przenoszenie boczne) więc nie zaizolujemy pokoju idealnie. O ile poprawi się izolacyjność? Zależy to bardzo od rodzaju izolowanego stropu a konkretnie jego masy. Im lżejszy, tym większa poprawa. Czyli np. jeśli jest to strop gęstożebrowy (np,. Teriva) to może nam ubyć do 8 dB a jeśli pełny żelbetowy to ubędzie o 1-2 dB.

    Bez względu na to jaki system zostanie wybrany proszę pamiętać o tym, że należy ograniczyć ilość elementów systemu izolującego, które przenoszą dźwięk. Czyli raczej mocowanie punktowe, niż liniowe. I w żadnym wypadku nie należy zostawiać szczeliny, bo wtedy tworzy się efekt pudła rezonansowego, ponieważ dźwięk w powietrzu rozchodzi się bez ograniczeń.

    Henryk Kwapisz, Ekspert firmy Isover
    • 2 wpisy
    14 lipca 2010 17:25:30 CEST

    jestem zdecydowany na optimę sonic isovera. i teraz pytanie: jaki byłby koszt materiałów na 21 metrów kwadratowych sufitu? i gdzie mogę dostać taka ilość? bo mam problem ze zlokalizowaniem odpowiedniego sklepu (dolny śląsk). dziękuję za odpowiedź, czy i tym razem może Pan pomóc? pozdrawiam

    a mieszkam w budynku przedwojennym,więc chyba poprawa jakaś będzie bo strop raczej jest lekki

    • 61 wpisy
    6 lipca 2017 07:21:15 CEST
    A ja mam pytanie, że tak powiem, w drugą stronę. Czym wyciszyć podłogę, żeby sąsiad z dołu nie czepiał się, o każdą przesunięte krzesło, czy zabawkę, która upadła dziecku?
    • 33 wpisy
    6 lipca 2017 21:37:52 CEST
    Niestety bez małego remontu się nie obejdzie. Pod podłogę trzeba położyć dobry podkład, najlepiej (zależnie od tego, z czego masz podłogę) pianwood lub pianocarpet. od Organiki - świetnie wycisza dźwięki uderzeniowe. I Ty i sąsiad będziecie zadowoleni.

Szybka Odpowiedź