Forum Budowlane » Ściany zewnętrzne - budowa i konstrukcja

  • 31 maja 2011 14:42:54 CEST

    Witam wszystkich, na początku przepraszam jeśli umiejscowiłem temat w zły dziale (jeśli tak to proszę o moderatorów o przeniesienie).

    Chciałem zapytać o ściany wewnętrzne mieszkania w bloku (stare budownictwo Warszawskie). Otóż jestem zdziwiony "genialnością" architektów którzy je planowali. Wyobraźcie sobie mieszkanie ok. 40 mkw (mniej więcej prostokąt 5x8m), a w nim na środku kwadrat z ścian działowych które tworzą łazienkę. W ramach ciekawostki dodam iż aby wejśc do kuchni należy przejśc przez pokój dzienny alt. Moje pytanie dotyczy (jestem zielony w tej kwestii) czy ściany działowe mają wpływ na nośność całej konstrukcji? Czy istnieje możliwość postawienia takich ścian (po uprzednim wyburzeniu), według własnego pomysłu? NIe myślę tu o jakiejś domowej robocie, ale o fachowcach. Jednakże chciałem się dowiedzieć czy coś takiego jest w ogóle możliwe do wykonania.

    Z góry dzięki za odpowiedź

    • 62 wpisy
    31 maja 2011 15:36:54 CEST

    jezeli to sciany dzialowe nie nosne, to po przeanalizowaniu projektu nie powinno byc problem. Nie Ty pierwszy przerabiasz mieszkanie aby bylo funkcjonalne.

    • 23 wpisy
    31 lipca 2011 12:31:47 CEST
    Dobrym materiałem na ściany działowe jest silka. Kolega ma i jak na razie nie narzeka. Dodatkowym atutem tego materiału jest to że jest on dźwiękoszczelny.
    • 23 wpisy
    28 października 2011 19:28:50 CEST
    Tak jak napisał Kuba2010, jeżeli są to ściany działowe to jak najbardziej można je przestawić. majstero ma rację co do silki. To dobry materiał na ściany działowe ze względu na to że znakomicie tłumi hałas.
    • 47 wpisy
    3 lipca 2013 10:54:39 CEST
    Silka nie jest dobrym materiałem na ściany działowe w starym bloku! Bloczki są bardzo ciężkie i będą niepotrzebnie obciążać strop - szczególnie że chcesz ustawić ściany w miejscach innych, niż to sobie zaplanował konstruktor, a więc zmienisz rozkład obciążeń. W takiej sytuacji wykorzystanie najcięższego materiału na rynku wydaje się średnim pomysłem!

    Polecam ci coś lżejszego, z porównywalną izolacyjnością akustyczną - pustaki ceramiczne Porotherm AKU. Zmniejszych wagę ścianek działowych i jednocześnie będą one świetnie tłumić hałasy... :)
    • 23 wpisy
    2 kwietnia 2014 18:51:20 CEST

    Do budowy ścian działowych, zwłaszcza w bloku, idealne będą systemy suchej zabudowy. Przykładem mogą być chociażby płyty gipsowo-włóknowe.

    • 3 wpisy
    18 września 2014 14:12:01 CEST
    U mnie zastosowano pustaki Porotherm 11,5 - jak na taką grubość izolacja akustyczna jest najlepsza na rynku, a materiał bardzo tani.
    • 3 wpisy
    25 listopada 2014 09:27:13 CET
    system Porotherm staje się coraz bardziej udoskonalony
    • 23 wpisy
    31 stycznia 2015 20:56:29 CET

    fajny przykład ściany wykonanej z płyt fermacell z krawędzią TB

    • 22 wpisy
    17 kwietnia 2015 14:16:20 CEST
    ciekawy bardzo pomysł ten powyżej :) fajnie zrobione :)
  • 30 maja 2015 17:29:29 CEST
    Materiały budowlane są najlepsze z jakiegoś powodu, a nie bo ktoś tak twierdzi.

    Jedynym zależy na cieple i wybierają beton komókowy. Innym na dobrym tłumieniu dźwięków i wybierają co innego.
    • 33 wpisy
    24 stycznia 2017 12:32:20 CET
    Ciekawe to zdjęcie, bardzo ciepło to wygląda i dosyć stylowo.
    • 9 wpisy
    25 listopada 2017 10:41:26 CET
    Warto postawić przede wszystkim na wysokiej klasy materiały wykończeniowe oraz budowlane bo w końcu będzie to coś co posłuży nam przez lata.
    • 3 wpisy
    29 stycznia 2018 22:45:09 CET
    Jeśli chodzi o ściany wewnętrzne to trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na poziom izolacyjności akustycznej oferowany przez konkretny materiał. Najlepsze w tej kwestii są masywne materiały typu silikat albo ceramika porotherm. Osobiście polecam ceramikę ze względu na łatwość murowania (pustaki są lżejsze niż bloczki silikatowe!) i łatwiejsze dołączanie do ścian nośnych, które w większości domów i tak są z ceramiki, bo tak jest najprościej . Najlepiej mieć własnie jednolity materiał na ścianach nośnych i wewnętrznych - wtedy nie ma problemu z nierównymi elementami i można łączyć ściany bezpośrednio na spoinach, a nie w połowie pustaka, co jest zawsze kłopotliwe i kończy się podkuwaniem ściany. Mój dom wymurowany został właśnie w technologii ceramicznej, systemem gospodarczym i uważam, że jest to po prostu najprostsza i najbardziej efektywna pod względem parametrów technika :)
    • 47 wpisy
    25 lutego 2018 22:15:49 CET
    Witam, w moim przypadku jako ściany wewnętrzne (działowe) są zastosowane pustaki ceramiczne Porothem 11,5 cm. Bez żadnych dodatkowych mat wygłuszających w pomieszczeniach jest moim zdaniem bardzo komfortowo pod względem akustycznym. Moim zdaniem tego typu pustaki to jedno z bardziej optymalnych rozwiązań - są proste w konstrukcji i względnie tanie. Oczywiście można też przy kluczowych ścianach (np. pomiędzy sypialnią a salonem lub pokojami dziecięcymi) pokusić się o pustaki w wersji AKU, które mają specjalne kieszenie na zalanie zaprawą cementowo wapienną, co dodatkowo podnosi masę całkowitą ściany, a tym samym też izolacyjność akustyczną.
    • 47 wpisy
    25 lutego 2018 22:16:11 CET
    Witam, w moim przypadku jako ściany wewnętrzne (działowe) są zastosowane pustaki ceramiczne Porothem 11,5 cm. Bez żadnych dodatkowych mat wygłuszających w pomieszczeniach jest moim zdaniem bardzo komfortowo pod względem akustycznym. Moim zdaniem tego typu pustaki to jedno z bardziej optymalnych rozwiązań - są proste w konstrukcji i względnie tanie. Oczywiście można też przy kluczowych ścianach (np. pomiędzy sypialnią a salonem lub pokojami dziecięcymi) pokusić się o pustaki w wersji AKU, które mają specjalne kieszenie na zalanie zaprawą cementowo wapienną, co dodatkowo podnosi masę całkowitą ściany, a tym samym też izolacyjność akustyczną.
    • 221 wpisy
    3 września 2018 10:28:47 CEST
    A może warto pomyśleć np. nad wykorzystaniem fototapety w salonie, czy też sypialni zamiast szukać takich wzorów.
    • 4 wpisy
    14 stycznia 2019 19:24:35 CET

    Na szybkie ścianki działowe świetnie nadaja sie płyty warstwowe posiadają zalety izolacyjne i akustyczne. Znaleść je można na stronie producenta veyna.


    Ten wpis został zmieniony przez klaudii w 14 stycznia 2019 19:28:43 CET"

Szybka Odpowiedź