26 lutego 2012 12:14:09 CET
teriva (I, teriva I bis, teriva II, III) jest stropem gęstożebrowym a więc na prefabrykowanych belkach układamy pustaki stropowe które stanowią, dzięki swoim otworom, izolacje akustyczna i termiczna. Jednak ich budowa pozostawia wiele do życzenia gdyż łatwo pękają przy montażu jak i przy ólnie z doświadczenia powiem że samo wykonanie stropu jest szybsze, wychodzi o wiele mniej desek szalunkowych i stempli jak i stali zbrojeniowej która już w tym roku poszła znacząco do gó betonowej także wychodzi mniej bo nadbetonu mamy zazwyczaj ok 4-5 cm. Wszystkie belki stropowe możemy podac na ściany nośne dźwigiem, który przywiezie nam elementy stropu.
Sufit stropu teriva nie wygląda zbyt atrakcyjnie jednakże dobrzy tynkarze na pewno sobie poradzą.
Strop monolityczny jest bardzo często wykorzystywany w domach jednorodzinnych jak i w "większym" budownictwie.W domach jednorodzinnych strop szalujemy zazwyczaj z desek szalunkowych gr 25mm. Deskowanie musi byc pełne. Stemple także o wiele częściej montowane niż w stropach gęstożebrowych.
Zbrojenie główne musi byc oparte na ścianach nośnych. Wariantów zbrojenia jest także kilka, jednakże zasada prętów odgiętych i prostych musi byc zachowana. Źle zazbrojony strop może nam obwisnąc a podczas przemieszczania się będziemy słyszeli kroki. Reasumując całośc oba te stropy są przegrodami poziomymi jednak trzeba policzyc, który wyjdzie taniej. Kazdy strop dobrze wykonany spełnia swoją funkcję. Jednak samo wylanie stropu nie jest jego zakończeniem.W późniejszych etapach będzie na nim układany styropian i wylewana wylewka i wówczas będzie miał optymalne warunki akustyczne i termiczne.