Forum Budowlane » Fundamenty - budowa i konstrukcja

początki są trudne- POMOŻECIE?? :)

    • 5 wpisy
    7 marca 2012 21:45:53 CET

    Witam jestem tu nowy i to pierwszy mój postaltaltaltalt

    Po świętach Wielkanocnych zaczynamy Budowę Dymszy Rexalt taki projekt wybraliśmy, w projekcie nic nie pisze o zbrojeniu fundamentu-(Ławy) ja jednak chce zrobić solidny fundament na którym będzie opierał się budynek i nie chce oszczędzać i za zbroić ławęalt teraz tak :

    Ławę mam szeroką na 60cm wys. 30cm kierownik budowy widząc projekt przy 1 wizycie od razu powiedział, że niepotrzebne 60cm wystarczy 50cm, chce odchudzić ławę, dla mnie to bezsens, bo lepiej trzymać się projektualt a betonu na 60mb ile więcej wyjdzie coś koło 2 kubików.
    Dodam, że ściana fundamentowa zewnętrzna jest ma , a wysoka 115cm, będę miał płyty akro i płyty wysokie są na 120cm i nie wiem czy te 5cm nie wylać do równa tej płyty będzie przynajmniej fajnie wyrównać górę ściany fundamentowej i będzie wyżej o 5cm budynek planuje 50cm dać od poziomu 0 terenu fundament nie wiem czy to nie przesada??? ale mówią, że im wyżej tym lepiej teraz nie zalewa, a za 10 lat przyjdzie woda i zaleje alt mam doświadczenie z tamtego roku przynajmniej u szwagra i sam mówił, że mógł śmiało 10cm dać wyżejalt

    Teraz pytanie odnośnie zbrojenia jeżeli już zostanie jak w projekcie, że ława szeroka na 60cm, wys. 30cm to jaki rozstaw strzemion zrobić j.w w projekcie nic nie ma odnośnie zbrojenia fundamentu. Dzwoniąc ostatnio do KIEROWNIKA on upierał się na Ławę 50cm szer i i mówił, że strzemiona takie: i też się dziwiłem nie za mało otuliny będzie ława 30cm wys a on że strzemiono wys na 25cm to po 2,5cm od dołu i góry hmm o szerokość też chodzi 45cm strzemiono a ława 50 mm.
    Ja bym zrobił tak- trzymał się projektu czyli ławy 60szer 30wys Zbrojenie przyjął takie : 20wys i 50 szer ewentualnie można ławę odchudzić bo i tak przy ścianie fundamentowej 30cm to wystaje z obu stron po15cm przy ławie szer na 60, a gdyby odchodzić na 50cm to będzie wystawać po 10cm co raczej wystarczy i wtedy przyjąć strzemiona takie:20wys 40szer.

    Proszę o POMOC Z góry dziękuje wszystkim alt porostu już mam mętlik i nie wiem każdy mówi co innegoaltaltaltalt

    • 5 wpisy
    13 marca 2012 00:28:27 CET

    widze że to forum chyba umarło albo zbyt dużo egoistów tutaj, dzięki za rady tyle ludzi przeglądło ten temat aż 65razy i nikt nic nie napisał...

    • 46 wpisy
    13 marca 2012 23:40:33 CET
    No cóż eksperci milczą , ale prawda jest taka , że :
    projektant domu liczy, ale jest to z reguły obliczenie "ślepe" , pod średnie warunki glebowe a Polsce , a więc dla nikogo . Taki projekt powinien zostać dostosowany do warunków glebowych dla danej budowy . Niewielu inwestorów zdaje sobie sprawę z faktu , ze u sąsiada może być postawiony budynek na dobrym i wytrzymałym gruncie i ten mógł odchudzić fundament , a u nas na działce mogą być już zupełnie inne warunki glebowe . Każdy więc projekt powinien być DOSTOSOWANY DO NASZEJ DZIAŁKI .
    Może to wykonać wyłącznie inżynier konstruktor , który najpierw zażąda od nas potwierdzenia jak wyglądają warunki geodezyjne na naszym terenie . Warunki geodezyjne może określić geolog , na podstawie wykonanych odwiertów na naszej działce (z reguły 3-5 sztuk dokładnie miejscu posadowienia domu ). Inżynier konstruktor , dysponując warunkami geologicznymi może wyliczyć jaki powinien być właściwy fundament pod nasz wybrany dom , na naszej działce . Te obliczenia będą obowiązywały tylko na naszej działce i nie będą już obowiązywać na działce sąsiada . To z obliczeń wyjdzie jaka musi być szerokość , wysokość fundamentu i jak gęsto go uzbroić i jakimi rozmiarami przewiązek .
    Takie powinno być prawidłowe podejście każdego inwestora .
    Niestety wielu inwestorów nie wie o obowiązujących przepisach , a domorośli wykonawcy , przez własną głupotę podejmują się wykonania fundamentów "na oko " , biorąc ryzyko na własną d..., tylko uwaga , ten dureń jest głupi , a my wyrażając na to zgodę uczestniczymy w tym procederze . Pozostaje więc pytanie : Do kogo pójdziemy jak chałupa będzie pękać , nie mówiąc o katastrofie budowlanej , której jesteśmy autorami ?
    Chcesz budować zgodnie z przepisami wykonaj to tak , jak powinno być wykonane , i nie słuchaj się głupiego majstra. Ten którego zatrudniłaś , to może i tani , ale i zwykły " baran" . Fachowiec , powiedział by to samo , co ja .
    pozdrawiam
    • 261 wpisy
    14 marca 2012 09:09:07 CET
    Witam.
    Proponuję trzymać się projektu. Inwestor ma prawo zdecydować, czy wykonywać budynek wg projektu, czy decydować się na jakieś zmiany wg sugestii kierownika budowy.

    W fundamentach proponuję zrobić otulenie zbrojenia 50mm. Z reguły zbrojenie główne 4 fi 12 wystarczy ze strzemionami fi 6 co 25cm. Ale to powinno być przedmiotem opracowania.

    Z reguły każdy projekt wymaga adaptacji a właśnie adaptujący ponosi odpowiedzialność za projekt (taka dziwna formuła jest wpisywana w projekty katalogowe), więc proponuję zapytać adaptującego o zagadnienia techniczne.

    Pozdrawiam
    Tomasz Rybarczyk
    • 46 wpisy
    14 marca 2012 21:43:05 CET
    Myślę jednak że lepiej dla forum było by , gdyby udzielane informacje były kompetentne , ponieważ człowiek prosi o pomoc i pisanie tego co mnie się wydaje , nie ma sensu . Niech piszą Ci którzy wiedzą co piszą w danym temacie . Rozumiem , że w tym przypadku Lucythomasek zadał konkretne pytanie i odpowiedź może być tylko jedna - poprawna .
    przepraszam , jeśli ktoś poczuł się urażony
    pozdrawiam
    • 5 wpisy
    15 marca 2012 00:15:44 CET

    dziekuje wszystkim a szczególnie barakudzie:) za sens i zrozumienie:) pozdrawiam:)

    • 82 wpisy
    9 maja 2016 11:36:17 CEST

    Jeśli chodzi o konstrukcje stalową, to proponuję zapoznać się z ofertą Import Stal. Napewno profesjonalnie doradzą:

    • 7 wpisy
    26 sierpnia 2016 15:22:32 CEST
    Lucyna i co zdecydowałaś? mam podobny problem teraz
    • 192 wpisy
    31 sierpnia 2016 15:56:55 CEST

    Na etapie wykonywania ściany fundamentowej , możemy popełnić szereg różnego rodzaju błędów związanych z jej izolacją, które będą na późniejszym etapie trudne do usunięcia lub naprawy. Dlatego też pozwalam sobie opisać sposób prawidłowego wykonania tego elementu budowlanego, który  wymaga przestrzegania dwóch podstawowych zasad: po pierwsze zapewnienia właściwego obszaru izolacji, tak, aby ograniczyć strefę występowania ujemnej temperatury, po drugie zapewnienia ciągłości termo i hydroizolacji. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę różne środowiska pracy materiału izolacyjnego (nadziemna i podziemna), a także sposoby jego wykończenia – dociążenia.
    Pod względem termicznym błędy, jakie mogą być popełniane, to: brak izolacji w gruncie, zbyt mała jej grubość lub też jej nieciągłość. Konsekwencję takich błędów są następujące:
    1.    Za mała głębokość wprowadzenia izolacji do gruntu powoduje obniżenia temperatury przegrody w części podziemnej, a co za tym idzie obniżenie temperatury ściany części mieszkalnej. Niestety głębokość i grubość izolacji nie są wartościami stałymi, gdyż na ich parametry mają wpływ takie czynniki jak: materiał ścienny, lokalizacja obiektu – strefa klimatyczna, rodzaj gruntu, wysokość poziomu „0” w stosunku do przylegającego terenu, a także przeznaczenie pomieszczenia piwnicznego tzn. ogrzewane lub nie.
    2.    Niewłaściwa (mała) grubość izolacji powoduje obniżenie temperatury przegrody w części podziemnej, a co za tym idzie obniżenie temperatury ściany części mieszkalnej. Niestety w niektórych przypadkach grubość ta wynika z ograniczeń materiałowo-konstrukcyjnych. Zastosowanie bowiem w części nadziemnej warstw materiałowych o wysokim oporze cieplnym powoduje, że nie jest „opłacalne” wykonanie dodatkowych warstw izolacyjnych. To z kolei skutkuje faktem, że część podziemna, aby nie tworzyć cokołu wysuniętego, musi zostać wykonana z przemieszczeniem (mimośród obciążenia ścian) lub zostać pocieniona i wykonana z materiału o znacznie niższych parametrach termicznych, jakim jest np. beton. Problem ten narasta podczas projektowania i wykonywania ścian nadziemnych o małej lub braku dodatkowej izolacji termicznej.
    Dodatkowo prace przy realizacji tego elementu są najczęściej dzielone na dwa albo trzy etapy – izolację ścian piwnic do poziomu gruntu, izolację ścian nadziemnych do poziomu cokołu oraz trzeci etap uzupełnienie części cokołowej. W tym przypadku dochodzi do co najmniej jednego liniowego przerwania ciągłości izolacji z racji problemów wykonawczych. 
    Powyższych problemów można w dużej mierze uniknąć, stosując rozwiązania, które opracowali producenci materiałów izolacyjnych w tym KNAUF Therm. Na stronie ,showroom, zostały zamieszczone schematy takich prawidłowych rozwiązań izolacji ściany fundamentowej.

Szybka Odpowiedź