Forum Budowlane » Pielęgnacja roślin w domu i ogrodzie

    • 2 wpisy
    10 października 2006 11:13:37 CEST
    Witam,
    jestem fanem gruboszy, potocznie zwanych "drzewkami szczęścia".
    Jak je pielęgnować, aby się pięknie rozgałęziały?
    Przycinam je raz po raz - wtedy wypuszczają nowe gałązki.
    Chciałbym je jednak uformować, aby wylgądały jak prawdziwe "drzewka" a nie jak krzaki albo badylki z liśćmi.

    Pani Barbaro, proszę o radę!

    Zorro.
  • 10 października 2006 11:55:39 CEST
    Crassula arborescens zwana potocznie drzewkiem szczęścia jest sukulentem wymagającym sporej ilości światła, bo pochodzi z Afryki. Całe lato mogą więc spędzić na słonecznym tarasie lub balkonie (aż do temperatur nocnych około +5 st C), co będzie sprzyjało nie tylko dobremu wygladowi rośliny (czasem mogą pojawic się czerwonawe obwódki na brzegach liści), ale także zainicjuje pąki boczne do wypuszczania rozgałęzień. Oczywiście regularne przycinanie także temu sprzyja. Aby jednak uformowac w miarę regularną "koronę", trzeba ciąć dośc mocno, ale z rozmysłem. Grubosz ten rośnie poza tym dość wolno, więc na efektowne drzewko trzeba będzie poczekać cierpliwie kilka lat, systematycznie je pielęgnując (nie zapominać o nawożeniu w czasie sezonu wegetacyjnego i o niezbyt obfitym podlewaniu). Ale widziałam nawet drzewka uformowane jako bonsai - więc na pewno jest to możliwe. Krzczasty pokrój wynikać będzie z zaniedbania przycinania, a "badylkowaty" - czyli jak rozumiem jasnozielone liscie, wyciągnięte i cienkie gałązki - to efekt uprawy w zbyt ciemnym pomieszczeniu.
    Pozdrawiam
    Barbara Błaszczyk
    • 58 wpisy
    3 września 2015 14:05:15 CEST
    U mnie właśnie grubosz zaczął dość szybko rosnąć i zacząłem się zastanawiać jak go przycinać, żeby takie drzewko stworzyć. Bardzo fajna roślina bo nie wymaga wiele pielęgnacji.
    • 16 wpisy
    11 kwietnia 2016 20:22:57 CEST
    U mnie tez relatywnie szybko rosną, po przycięciu się rozkrzewiają.Łatwe w uprawie.
    • 17 wpisy
    16 maja 2016 12:11:51 CEST

    fajna roślinka, nie wymaga wiele pielęgnacji, a prezentuje sie bardzo efektownie

    • 230 wpisy
    27 czerwca 2016 19:19:47 CEST
    A o takiej nie słyszałam zaraz zobaczę w grafikach :)
    • 585 wpisy
    29 sierpnia 2016 08:28:22 CEST
    Bardzo ładna i rzeczywiście duzo przy niej nie trzeba działać.

Szybka Odpowiedź