Forum Budowlane » Błędy wykonawcze i zalecenia

    • 1 wpisy
    22 stycznia 2007 11:09:42 CET
    Witam

    Proszę o poradę w następującej kwestii:

    Konstrukcja domu przewidywała pustak 25, zdecydowałem się na Poro 30. W związku z powyższym zdecydowaliśmy z wykonawcą, że wysuniemy o 5 cm pustak poza obrys fundamentów. Wykonawca niesety się pomylił, ponieważ nie uwzględnił ocieplenia fundamentu, które wynosi 5 cm i wysunął pustak łącznie o 10 cm poza fundament. Teraz pustak opiera się o fundament na szerokości 20 cm. Czy biorąc pod uwagę aspekty konstrukcyjne budowa może być kontynuowana?

    pozdrawiam

    Marcin M
    • 4 wpisy
    26 lutego 2007 22:28:40 CET
    jesli jest to domek jednorodzinny z parterem i poddaszem to najprawdopodobniej konstrukcyjnie wszystko wytrzyma, ale najlepiej pojsc z projektem do jakiegos konstruktora, ktory powinien w ciagu 30min zorientowac sie czy nie ma problemu (byc moze moze wystapic koniecznosc w niektorych miejscach dodanie trzpieni zelbetowych, ktore przeniosa wieksze obcizenia np. od belek bezposrednio na fundament, co pozwoli na nie przeciazanie sciany opartej tylko na 2/3 swojej grubosci).

    pozdrawiam
    konstruktor
    • 261 wpisy
    22 marca 2007 10:56:15 CET
    Witam.
    W niektórych systemach dopuszcza się przewieszenie do 1/3 grubości ściany.
    W Pana przypadku zapewne też będzie wszystko dobrze. Zwłaszcza, że ściany zewnętrzne są mniej obciążne pionowo niż np. ściany nośne wewnętrzne.
    Jeśli na parterze występują niewielkich przekrojów filarki nośne, to należałoby je sprawdzić i upewnić się, czy nie należy wykonać filarków żelbetowych o których wspomina Jarwa.

    Pozdrawiam
    Tomasz Rybarczyk
    • 39 wpisy
    9 marca 2009 22:57:59 CET
    Witam mam takie pytanko odnośnie Tarasu - Posiadam mieszkanie własnościowe od 2 lat w starym budownictwie na ostatnim piętrze spółdzielnie zaadaptowały parę lat temu część dachu na wykonanie tarasów i my taki posiadamy, ale mamy same problemy z tym polega oczywiście z przeciekaniem a on Sie, pojawia się tylko zimą i przy wysokim mrozie i w momencie, kiedy temperatura robi Sie na plusie (odśnieżamy taras).Dziwi mnie to ze w momęcie ulewy latem nic Sie nie dzieje.A oczywiście spółdzielnia stosuje psychoterapie ze, to ich nie ąc pisma ze, to my mamy naprawić.Oczywiscie robimy uszczelniamy odpływ oczyszczamy,dbamy o fugi. Lecz spółdzielnia nie poczuwa Sie do odpowiedzialności, co Sie dzieje z odpływami i jak jest przyczyna zalewania sąsiadki niżę o poradę
    Aga
    • 3 wpisy
    26 czerwca 2009 11:01:10 CEST
    Wkradł się błąd... strop jest typu TERRIVA... kobieto puchu marny... :oops:
  • 2 maja 2012 21:57:42 CEST

    najprawdopodobniej nie jest to wina przeciekania tarasu , lecz złego ocieplenia tegoż tarasu... występuje tu prawdopodobnie skraplanie wewnętrzne pary wodnej stąd problem nie występuje w dni deszczowe przy temperaturze dodatniej...

    • 4 wpisy
    12 grudnia 2013 22:07:47 CET
    @ marcinm1 jestem w szoku, że wykonawca popełnił taki wprost kardynalny błąd. Jednak z drugiej strony w 2007r. nie było jeszcze tyle poradników i artykułów na tematy budowlane. Tak czy owak fachowiec powinien wiedzieć co robi niezależnie od tego czy zagląda do wirtualnego świata czy też nie. Ciekaw jednak jestem jak to wszytsko się skończyło. Ja ostatnio natknąłem się na artykuł MGProjekt dotyczący błędów już na etapie planowania budowy - #axzz2mxmGwJvi Jest to pierwsza część - zniecierpliwością czekam na kolejną. Szczerze mówić nie spodziewałem się, że o tylu rzeczach na raz trzeba pamiętać. No cóż - lepiej zdobywać wiedzę zawczasu niż później naprawiać błędy swoje i innych.

Szybka Odpowiedź