Forum Budowlane » Finanse i formalności

    • 1 wpisy
    19 sierpnia 2016 23:57:22 CEST

    Witam,

    Piszę tutaj ponieważ chciałbym się poradzić kogoś bardziej doświadczonego. Mamy z narzeczoną po 22 lata i w dalszym ciągu się uczymy ( zaocznie ) i aktualnie mieszkamy z moimi rodzicami.
    Pracujemy razem w firmie w której razem zarabiamy 3500 tys. netto na stałej umowie o pracę ( w przyszłości mam nadzieje zarobki się poprawią ) w końcu po to się uczymy ;D
    Dostaliśmy od rodziców działkę o powierzchni 1500m2 , której cena rynkowa wynosi 250 tys zł. oraz 100 tys złotych w gotówce.
    Chcielibyśmy się wybudować , lecz zdajemy sobie sprawę,że musielibyśmy wziąć kredyt około 200 tys. zł. Biorąc pod uwagę nasze aktualne zarobki wydaję mi się ,że taki kredyt mógł by bardzo zachwiać domowy budżet.
    Dużo znajomych odradza zadłużanie się na całe życie ale bez tego ciężko o domek. 


    Ogólnie nasza sytuacja wygląda tak,że większość rzeczy związanych z budowaniem będziemy robić sami ( mojej narzeczony tata pracuje w branży wykończeniowej ).
    Dom chcemy wybudować maksymalnie 110 mkw oraz w stylu energooszczędnym ( solary , piec na ekogroszek ) aby płacić jak najmniejsze rachunki.
    Mieszkamy na dolnym śląsku 5 km od centrum wrocławia ( sąsiadujące wioski ) więc mieszkania potrafią być tutaj bardzo drogie a druga sprawa jako,że posiadamy działkę to chcielibyśmy mieć jednak własny domek.
    Dewelopera w to nie będziemy mieszać ponieważ nie zależy nam na czasie i mamy gdzie mieszkać. Nie musimy postawić domu w rok.
    Mamy tylko 100 tys i tutaj pojawia się pytanie ile tego kredytu moglibyśmy wziąć. Orientowałem się na kalkulatorach i wyszło mniej więcej ze na 30 lat 150 tys to wychodzi około 650 zł na miesiąc , więc na taki wydatek spokojnie możemy sobie pozwolić. Oczywiście moglibyśmy się wprowadzić i zostawić tam 1 czy 2 pokoje do wykończenia i w czasie powoli dokończyć, bo bez sensu wziąć kredyt , spłacać a nie mieszkać.

    Tylko teraz problem psychiczny czy zaryzykować i wiązać się w kredyt na 30 lat. :( 

    I teraz druga sprawa rachunki. Orientowaliśmy się i wyszło ,że rata 650 zł + rachunki to jakieś maksymalnie 1200 zł więc zostało by te 2300 na życie. Myślę ,że na dwie osoby ( dopóki nie ma dzieci ) spokojnie by nam wystarczyło.

    Proszę o wypowiedzenie się bardziej doświadczone osoby ;D

  • 24 sierpnia 2016 20:24:09 CEST
    Z problemem psychicznym nie pomogę ^^ Ale mogę co nieco dodać o finansach, bo jestem doradcą finansowym. Jeżeli masz działkę o wartości 250 tys zł oraz 100 tyś. zł i planujesz budowę domu to jesteś w nienajgorszej pozycji. O ile nie jesteście pozadłużani w innych miejscach to powinno dać radę uzyskać kredyt, to już zależy od weryfikacji banku, ale zabezpieczenie kredytu (działka lub dom) jest, więc banki powinny się zgodzić. Kalkulatory mogą coś powiedzieć, ale mogą też trochę skłamać ;) Rozglądnijcie się lokalnie za jakimś doradcą, żeby Wam wszystko wytłumaczył jak to wygląda. Szukajcie doradcy który nie bierze kasy za usługi (żyją z prowizji bankowych) i zawsze poproście o kilka ofert (różnych banków). Generalnie mogę pomóc, jeśli macie jakieś pytania, jestem z wielkopolski więc kawał drogi ale mogę pomóc telefonicznie lub mailowo. Kontakt do mnie znajdziecie tutaj:

    Pozdrawiam i życzę powodzenia ;)
    • 230 wpisy
    31 października 2016 17:30:02 CET
    30 lat no trochę długo jak na 150 tys. ale nie jest źle ;)
    • 63 wpisy
    22 czerwca 2017 08:30:55 CEST
    Działka to już bardzo dużo jak na start, gotówka też się przyda. Ja na waszym miejscu poczekała bym trochę, przynajmniej aż skończy się szkoła/uczelnia i zarobki wzrosną. 3500 tys. netto na 2 osoby to wcale nie jest wiele, różne sytuacje w życiu się przydają. Nie zrozumcie mnie źle, nie mam zamiaru zniechęcać Was od planu, szacunek, że w takim wieku już myślicie tak przyszłościowo.
    • 27 wpisy
    14 lipca 2017 12:31:23 CEST
    ja bym zaryzykowała
    • 3 wpisy
    27 września 2017 15:05:39 CEST
    To jest właśnie problem w tym kraju, że jak chcesz postawić dom to musisz się zadłużyć na cała życie, a taki kredyt naprawdę ciąży.
    • 33 wpisy
    20 grudnia 2017 07:29:58 CET
    Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jak już macie działkę jest budowa domu do rozbudowy. Jest dużo takich projektów. Za te 100 tys jak się postaracie i dobrze to zorganizujecie to stan surowy zamknięty z przyłączami idzie wykonać. Do tego Robisz sobie najpierw kuchnię, łazienkę i jeden pokój, resztę wykańczasz po kolei. Jak bedą fundusze to w ramach projektu możesz spokojnie rozbudować
    • 6 wpisy
    25 stycznia 2018 18:31:48 CET
    A nie myśleliście, żeby pojechać we dwoje za granicę i zarobić na ten dom. Nie mówię na stałe, ale chociaż w wakacje, bo w tym wieku zadłużać się na 30 lat to jak kula u nogi. Ja bym odczekał i więcej gotówki odłożył
    • 24 wpisy
    18 marca 2018 23:03:51 CET
    Nie każdy ma możliwość wyjechać za granicę do pracy i zarobić na dom.
    • 5 wpisy
    29 marca 2018 19:49:37 CEST
    Brałabym max na 15 lat

Szybka Odpowiedź