Forum Budowlane » Ogrzewanie domu i mieszkania

Ogrzewanie na podczerwień

    • 31 wpisy
    26 października 2017 20:53:50 CEST

    Znalazłąm artykuł na temat tego ogrzewania, jego wydajności i zaczęłam się zastanawiać jak ono by się sprawdziło u mnie w domu. Czy ktoś z Was ma u siebie w domu zastosowane ogrzewanie elektryczne na podczerwień? Czy jest ono wydajne, jak wygląda realizacj od projektu do wykonania, jakie są koszty takiego ogrzewania i najważniejsze jesteście zadowoleni?

    • 6 wpisy
    27 października 2017 12:30:20 CEST
    Witam wszystkich na forum. Oczywiście tutaj wiele zależy od samego projektu ja i poziomu izolacji, natomiast w praktyce ogrzewanie elektryczne jest niestety dosyć kosztownym rozwiązaniem.
    • 32 wpisy
    30 października 2017 19:26:27 CET
    Enegen napisał/a:
    Witam wszystkich na forum. Oczywiście tutaj wiele zależy od samego projektu ja i poziomu izolacji, natomiast w praktyce ogrzewanie elektryczne jest niestety dosyć kosztownym rozwiązaniem.

    Pozwolę sie nie zgodzić z takim stwierdzeniem. Wszystko zależy od samego typu ogrzewania, domu i rozwiązania wentylacji. Jednoznaczne stwierdzenie, że prąd jest drogi to raczej zbyt mocne stwierdzenie. Znam ludzi, którzy mają domy ogrzewane prądem i nie narzekają. Jeden znajomy ma dom chyba 110 m2, szkielet drewniany, ocieplony PIRem i nie narzeka na rachunki. Ma co prawda jeszcze kozę w mieszkaniu ale to nie jest główne urządzenie grzewcze u niego. Znajoma ma domki na wynajem a właściwie to taki szeregowiec. 5 domków wynajmuje w 6 sami mieszkają. Tam nie ma kominków, nie ma innego ogrzewania niż właśnie panele na podczerwień Eco Partner (polski producent). Wynajem domków to ich sposób na życie więc optymalizacja zysku jest dla nich istotna i jak widać opłaca im się takie ogrzewanie. Bardzo wygodne i bezpieczne. 

    • 6 wpisy
    6 listopada 2017 09:47:56 CET
    Wentylacja swoja drogai to równeiż ma znaczenie, natomiast wkwestii tego aby w naszym domu ciepło trzymało dłużej i przy tym zużywać mniej opału jest dobra izolacja zewnętrzna i wewnętrzna to absolutna podstawa. Ogrzewanie elektryczne jest bardzo drogie, co do tego pełna zgoda.
    • 16 wpisy
    9 listopada 2017 20:55:46 CET
    Ale w czym ta drogość ogrzewania się przejawia? Sama instalacja ogrzewania jest bardzo prosta. Każdy elektryk podłączy grzejnik/panel do prądu bez dużych kosztów. A samo urządzenie też jakoś specjalnie drogie nie jest. To nie pompa ciepła która potrafi kosztować i 30 tysięcy. Więc gdzie to ogrzewanie jest bardzo drogie?
    • 3 wpisy
    10 listopada 2017 10:54:02 CET

    Znajomi w zeszłym roku przeprowadzili gruntowny remont pensjonatu nad morzem .Przeanalizowali róznego typu ogrzewania i zdecydowali się na elektryczne.Z tego co mówili koszt instalacji jest dużo tańszy,obsługa bardzo do kosztów ciężko narazie nam porównać,bo dopiero pierwszy okres grzewczy im się zaczął.

    • 22 wpisy
    22 listopada 2017 11:16:56 CET
    W takim razie czekamy na opinię odnośnie kosztów już po zakończonym sezonie grzewczym, koniecznie daj znać. tak swoją drogą to jaka powierzchnia grzewcza wchodzi tutaj w grę?
    • 31 wpisy
    30 listopada 2017 20:32:03 CET

    Przeglądałam ofertę wspomnianej tu firmy i muszę przyznać, że mnie zaciekawiła. Oni nie tylko wykonują instalacje ale są również producentem paneli grzewczych. Dodatkowo mają oni na swej stronie scany rachunków i dzięki temu człowiek ma pojęcie o wysokości rachunków. Muszę przyznać, że nie są one straszne tak jak wszyscy je przedstawiają. 

    • 1 wpisy
    11 grudnia 2017 15:38:39 CET
    Ogrzewanie na podczerwień to ja kojarzę raczej z magazynów. Tam je widziałem i świetnie się sprawdzały. Przy halach wysokich na 11 i więcej metrów takie panele ogrzewały miejsce pracy pracowników magazynu a nie powietrze nad głowami. Na górze (w koszu na wózku) było chłodniej niz na dole. Ciekawe, że teraz dostosowali to rozwiązanie do użytku domowego. Pewnie już nie wyglądają tak, jak te magazynowe. Technika idzie do przodu :)
    • 136 wpisy
    31 stycznia 2018 11:40:40 CET

    Osoby poszukujące promiennika podczerwieni, mogą wziąć pod uwagę grzejnik Tatou. Wbudowano w niego płytę promieniującą z aluminium, dzięki której ciepło rozprzestrzenia się w wielu kierunkach. Można sterować nim za pomocą aplikacji w telefonie, posiada także czujnik ruchu, światła i otwartych okien.

     

    • 16 wpisy
    4 lutego 2018 16:07:28 CET
    Ten "grzejnik" wygląda bardzo ciężko w pomieszczeniu. Chyba sama idea promiennika została gdzieś zgubiona. Z tego co wiem, takie promienniki można łatwo ukryć w pomieszczeniu i tym samym stanowią fajne uzupełnienie wystroju. Eco Partner ma te panele o wiele cieńsze i nie mają żadnej kratki. Mogą mieć formę obrazu lub lustra albo mogą być zamontowane na suficie jak sufit podwieszany.
    • 12 wpisy
    14 marca 2018 12:41:57 CET
    Zamiast ogrzewania na podczerwień polecam zastanowić się nad inwestycją w pompę ciepła która będzie po prostu opłacalna, poza tym to dużą wygoda, szczegóły znajdziecie u nas na ActiveClima.
    • 32 wpisy
    4 lipca 2018 20:19:29 CEST
    Już gdzieś podawałem wyliczenia i porównania. Pompa ciepła jest droga w inwestycji i jej opłacalność jest mocno naciągana. Zanim spłaci się inwestycja w pompę, porównując jej koszt instalacji wraz z podłogówką do paneli na podczerwień, nawet takich jak wspomniane wyżej od Eco Partner, to inwestycja zwróciłaby się dopiero po 20 latach. Czy pompa ciepła będzie wtedy działac bezawaryjnie? W końcu tam są ruchome, mechaniczne urządzenia. Panel nie ma nic mechanicznego.
    • 1 wpisy
    6 sierpnia 2018 19:57:23 CEST

    Witam Polecam artykuł 

    Oprócz podstawowych informacji na temat ogrzewania podczerwienią (jak działa, rodzaje, zalety, wady) można w nim znaleźć również porównanie kosztów ogrzewania panelami oraz innymi systemami grzewczymi. Linki do wyliczeń kosztów eksploatacji promienników itp. Najważniejsze zalety różnych typów ogrzewania na podczerwień (paneli, mat, folii itp) to: brak drogich instalacji, tak jak jest to w przypadku pomp ciepła, czy budowy dodatkowych pomieszczeń jak w przypadku pieców i kotłów. Natychmiast odczuwalne ciepło – nie trzeba czekać aż pomieszczenie nagrzeje się – to daje wymierne oszczędności i trzecia najważniejsza rzecz – o której często się zapomina - możliwość bardzo precyzyjnego sterowania – a co za tym idzie – kolejna możliwść zmniejszenia zużycia energii.


    Ten wpis został zmieniony przez enerzon w 6 sierpnia 2018 20:07:23 CEST"
    • 12 wpisy
    10 sierpnia 2018 15:37:01 CEST
    Coś linku do artykułu nie widzę, ale nie zmienia to faktu, że zgadzam się z tym co wyżej napisane. Pompa ciepła może i daje oszczędności ale dopiero po 15- 20 latach. Do tego czasu spłacamy ją z oszczędności. A co jak się popsuje w tym czasie? Ktoś daje gwarancję na 20 lat na pompę? Panele na podczerwień, takie jak wspomniane tu Eco Partner, sa całkiem rozsądnym rozwiązaniem. I jak wyczytałem ze strony producenta, całkiem unikalne. W każdym razie u tego producenta. Można sobie zamówić inna wielkość samego panelu. Pozwala to odpowiednio dopasować panel do przyszłej aranżacji wnętrza. Ktos jeszcze tak robi? No i możliwość zrobienia lustra z panelu też wydaje się ciekawym rozwiązaniem.
    • 192 wpisy
    3 września 2018 12:24:02 CEST
    Żeby mieć pełne porównanie obydwu sposobów ogrzewania (pompa ciepła i podczerwień) warto by powiedzieć coś więcej o kosztach i czasie zwrotu takich promienników. Na pewno tym szybciej się zwracają, im lepiej jest ocieplony współczynniki przenikania ciepła dla ścian, dachu czy podłóg na gruncie sprawiają, że mniej wytworzonej energii cieplnej ucieka do otoczenia. Jeśli chodzi o aspekt aranżacji wnętrz, ogrzewanie podłogowe jest lepszym rozwiązaniem, bo jest wbudowane w podłogę, więc niewidoczne.
    • 61 wpisy
    25 września 2018 09:36:54 CEST
    Mnie do końca ogrzewanie na podczerwień nie przekonuje, bo działa ono trochę tak jak słońce, jak jesteś w cieniu, to jest po prostu chłodno. Opcja z pompą ciepła, jest znacznie bardziej rozsądna. Tym bardziej, że akurat wybór pomp ciepła jeśli chodzi o rodzaje i dopasowanie do wymagań jest bardzo duży. Spójrzcie sobie na stronę firmy Dimplex - tam różnych modeli pomp jest przynajmniej kilkanaście. Jest w czym wybierać.
    • 103 wpisy
    3 października 2018 09:48:54 CEST
    Witam,

    Zastosowanie pompy ciepła będzie znacznie bardziej komfortowym typem ogrzewania budynku niż panele na podczerwień. Pompa ciepła mimo wyższych kosztów inwestycyjnych, gwarantuje niższe koszty ogrzewania budynku dzięki wykorzystywaniu darmowej energii niskotemperaturowej. W przypadku paneli na podczerwień wykorzystamy w 100% energię elektryczną. W przyszłości cena energii elektrycznej może ulec podwyższeniu, co znacząco wpłynie na roczne koszty ogrzewania panelami grzewczymi. Takie rozwiązanie nie pozwala na przygotowanie ciepłej wody użytkowej, co wymaga zakupu dodatkowego urządzenia. Pompa ciepła ma możliwość przygotowania CWU oraz może być wykorzystywana do chłodzenia budynku w sezonie letnim. Ogrzewanie podłogowe w porównaniu do ściennego cechuje się bardziej korzystnym rozkładem temperatury dla człowieka. Najwyższa temperatura (do 27oC) jest przy stopach, a przy głowie jest niższa. Panele na podczerwień emitują ciepło jedynie w swoim bliskim otoczeniu. Im dalej od panelu, tym występuje niższa temperatura, co wpływa na obniżenie komfortu cieplnego w pomieszczeniu.
    W razie pytań lub wątpliwości, pozostaję do dyspozycji.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus
    • 19 wpisy
    11 lutego 2020 09:54:20 CET

    Ja ostatnio zdecydowałam się na wymianę pieca węglowego na kocioł gazowy. Nawet dostałam dofinansowanie od miasta. Wszystko przebiegło szybko i sprawnie


    Ten wpis został zmieniony przez danuta564 w 11 lutego 2020 09:57:41 CET"
    • 18 wpisy
    24 marca 2020 02:51:23 CET
    Jak ktoś ma mozliwosć to jasne, ja mam dom drewniany i nie mam kotłowni. Ogrzewam prądem. ale koszty mnie zabijają :/ Ale sprobowałam na probe w 2 pokojach promienniki podczerwieni OXYLY i na razie - bez liczenia kosztów - pełne zadowolenie. Włączam smartfonem, moge wybrać wygląd ( nawet wdrukowane zdjęcie lub dowolny obraz więc "grzejnik" wygląda jak dekoracja) albo mozliwosć zamontowania na suficie jak nie ma miejca i nagrzewa bardzo szybko kazdy pokój, utrzymuje ciepło. Wystaczy jakiś czas i potem wyłączam bo dom mam dobrze izolowany wię jak sie nagrzeje chwile to ciepło trzyma. Szczerze to juz mamy w planach zamontowanie w reszcie domu, bo rozwiazanie nowoczesne, efektywne i licząc na to co o nim piszą, oszczędne

Szybka Odpowiedź