Forum Budowlane » Izolacje budynku - FORUM EKSPERCKIE: zadaj pytanie

Jaka grubość wełny na poddasze?

    • 2 wpisy
    25 lutego 2019 18:56:08 CET

    Mam pytanie dotyczące wymaganej grubości warstwy wełny. Nie chodzi tylko o program "Czyte powietrze", ale ogólnie jakie są standardy?

    Czy lambdę wełny przeliczamy bezpośrednio czy zakładamy jakieś inne przeliczenia, które uwzględniają np. to, że są szczelinki, że coś osiada, albo zmiany temperatury i wilgotności. Słyszałem, że trzeba brać pod uwagę tzw. konwersje izolacji.

    Mam wymgającego klienta, który naczytał się różnych opracować?

    • Moderator
    • 16 wpisy
    27 lutego 2019 09:54:32 CET

    Zacznijmy od tego że Do obliczania współczynnika przenikania ciepła U wykorzystuje się znormalizowane wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ lub dane udostępnione przez producentów materiałów budowlanych. I tak rozróżniamy λD - wartość deklarowana ustalona na podstawie wyników badań oraz λob - wartość służąca projektowaniu, odpowiadająca warunkom stosowania materiału. W przypadku niektórych produktów lambda deklarowana jest równa lambdzie obliczeniowej. Przykładowo: Wełna Toprock Super w rolce posiada zarówno lambdę deklarowaną jak i obliczeniową 0,035 W/mK. W zależności od typu produktu jak i producenta wartości te mogą nieznacznie się różnić. Dlatego też warto zapytać danego producenta jaka będzie obliczeniowa wartość współczynnika przewodzenia ciepła produktu. Jeżeli chodzi o kwestie szczelin to przy układzie dwuwarstwowym poddasza nie przyjmuje się poprawki z uwagi na nieszczelności gdyż łączenia odcinków mat czy płyt między warstwami nie pokrywają się.

    Na koniec o samej grubości materiału. 
    Za energooszczedny standard przegrody przyjmuje się uzyskanie wartości współćzynnika przenikania ciepła przegrody na poziomie 0,15 W/m^2*K  czyli wartość którą wymagać będą warunki techniczne w roku 2021. 
    Wartość tę jesteśmy w stanie uzyskać przy zastosowaniu łącznej grubosci 25cm izolacji produktami o lambdzie 0,035W/mK np. TOPROCK SUPER (15cm) + SUPERROCK (10cm).


    Ten wpis został zmieniony przez E-Rzecznik ROCKWOOL w 27 lutego 2019 10:00:01 CET"

Szybka Odpowiedź