Forum Budowlane » Stolarka okienna i drzwiowa

okna plastikowe czy drewniane?

    • 1 wpisy
    15 sierpnia 2007 00:24:40 CEST
    witam
    buduje dom i nie wiem na jakie okna sie zdecydowac, plastikowe czy drewniane. Posze o porade.
    Z gory dziekuje
    • 14 wpisy
    20 sierpnia 2007 16:56:02 CEST
    Witam,
    z racji mojego wieloletniego związania z systemami okiennymi z PVC mogę nie być do końca obiektywnym (jednak się postaram :) ). Tym bardziej, że odpowiedź na to pytanie w dużej mierze wiąże się z indywidualnymi preferencjami i gustami klientów. A z tym trudno jest dyskutować. Jest spora grupa osób, która uważa okna drewniane za najpiękniejsze, naturalne itd. i nawet tańsze drewnopodobne okna platikowe nie są w stanie ich przekonać.
    Fakty są takie, że zdecydowana większość (60-70 %) sprzedawanych obecnie w Polsce okien są to okna plastikowe. Na fakt ten decydujący wpływ mają z pewnością dwa czynniki: konkurencyjne w stosunku do okien drewnianych ceny (oczywiście należy odnosić się do odpowiedniej jakości drewna) oraz bardzo bogata oferta kolorowych okien plastikowych, pozwalających na dopasowanie do indywidualnych preferencji (szczególnie w przypadku dynamicznie rozwijającego się segmentu budownictwa jednorodzinnego).
    Jeżeli chodzi natomiast o parametry techniczne to nie widzę specjalnej różnicy. Często podkreśla się, że okna drewniane są bardziej stabilne i stąd mogą być lepszym rozwiązaniem przy dużych gabarytach okien. Uważam jednak, że jeżeli w przypadku okien plastikowych przestrzega się dopuszczalnych maksymalnych ich wymiarów oraz wytycznych technologicznych odnośnie konstrukcji i podziałów, to również te okna nie będą nam sprawiały żadnych problemów przez wiele lat. Wszystko to zależy jednak od przestrzegania przez producentów okien pewnych wytycznych (i nieulegania presji klientów), doboru elementów składowych okien i ich właściwego wykonania oraz montażu (bardzo chciałbym uczulić na ten ostatni element, mogący później rzutować na ostateczną opinię o oknach). Najczęściej wymienianym atutem w przypadku okien plastikowych jest natomiast brak kłopotów z ich pielęgnacją i konserwacją.
    Jeżeli dylemat przy wyborze rodzaju okien związany jest np. z kolorem (chęcią posiadania okien drewnianych lub o strukturze drewna), to oferta tego typu rozwiązań jest obecnie ogromna. W przypadku okien plastikowych można wybierać pomiędzy różnego rodzaju okleinami drewnopodobnymi, czy też sposobem okleinowania okien (jednostronny lub dwustronny kolor) - zachęcam do obejrzenia przykładów realizacji nadsyłanych przez producentów okien, które zamieściłem na naszej stronie firmowej ( )

    W przypadku dokonywania wyboru polecam natomiast zasięgniecie opinii znajomych, sprawdzenie reputacji producenta/sprzedawcy okien (chociażby poprzez zapoznanie się z jego dotychczasowymi pracami), bo to wpływa w gruncie rzeczy na końcowy efekt i Państwa późniejsze zadowolenie, ponieważ jeżeli okna są dobrze wykonane to bez znaczenia jest z jakiego są materiału. Pozostałe kwestie w kontekście mojego powyższego wywodu są zależne od Państwa preferencji i możliwości finansowych :).
    • 122 wpisy
    31 sierpnia 2008 15:53:23 CEST
    PCv - zdecydowanie. Pozostaje Ci tylko wybór firmy
    • 65 wpisy
    31 sierpnia 2008 16:13:29 CEST
    Zgadzam się z niemod! PCV!
    • 59 wpisy
    2 września 2008 07:27:42 CEST
    PCV. Nie chce mi się znowu się powtarzać, więc tylko wskażę link do innego tematu:



    A to i tak tylko niektóre z argumentów za.....
    • 7 wpisy
    2 września 2008 16:36:39 CEST
    Jak widzisz odpowiedzi mówią same za siebie - PCV!
    • 10 wpisy
    3 września 2008 14:58:38 CEST
    U mojego kuzyna zamontowane są okna pcv firmy Avante. Świetnie wyglądają
    • 59 wpisy
    4 września 2008 02:41:42 CEST
    U mojego kuzyna zamontowane są okna pcv firmy Avante. Świetnie wyglądają[/quote:b86617c49f]

    No bo to klasa sama w sobie. :) To jeden z tych produktów, jedna z tych firm, które polecam zaaawsze, bo sam się przejechałem na ich konkurencji kilka razy, a z nimi - perfecto, na 10 strzałów 10 punktów! :) To jak z knajpką moją ukochaną w Gdyni - zawsze dobrze mnie obsługiwali, zawsze pyszne żarełko, to nie dość że polecam, ale i spotykam ludzi, którzy twierdzą że pycha :mrgreen: Aż miło w serduszku, że są tacy co dbają o wiernosć klienta :cool:
    • 2 wpisy
    8 września 2008 11:34:03 CEST
    A przez ktos kupowal ? Czytalem cos o tym portalu, ze tanie nie wiem jak to wyglada w .
    • 122 wpisy
    10 września 2008 20:23:58 CEST
    tanie nie znaczy dobre, tak samo jak drogie tego znie znaczy. rzecz nie w cenie, a w jakości. Okna są towarem, ktory ma słuzyć prez lata, dlatego zawsze lepiej wybierać sprawdzone, solidne firmy
    • 76 wpisy
    11 września 2008 21:25:39 CEST
    U mojego kuzyna zamontowane są okna pcv firmy Avante. Świetnie wyglądają[/quote:7e8601eab0]

    No bo to klasa sama w sobie. :) To jeden z tych produktów, jedna z tych firm, które polecam zaaawsze, bo sam się przejechałem na ich konkurencji kilka razy, a z nimi - perfecto, na 10 strzałów 10 punktów! :) To jak z knajpką moją ukochaną w Gdyni - zawsze dobrze mnie obsługiwali, zawsze pyszne żarełko, to nie dość że polecam, ale i spotykam ludzi, którzy twierdzą że pycha :mrgreen: Aż miło w serduszku, że są tacy co dbają o wiernosć klienta :cool:[/quote:7e8601eab0]

    Fakt... Avante wśród okien PDV nie mają sobie równych... Taki Mercedes okienny można by rzec :mrgreen:
    • 4 wpisy
    31 stycznia 2009 00:18:33 CET
    Dobre okno PVC to dobry profil ,rewelacyjne okucie i nowoczesny zakład produkcyjny.
    Jesli chodzi o wybor profili jest jeden pewny sposob, wystarczy sprawdzic ktore profile w Polsce są zgodne z norma PN-EN 12608, czyli ktore naleza do klasy A - grubosc scianek, oraz normy skladu profilu , czyli te ktorych sklad odzysku to nie wiecej niz 10% . Dlatego polecam profile VEKA
    Do tego za sprawnosc funkcjonowania okien tj. otwiernie ,zamykanie, odpowiada okucie, proponuje niemieckie okucie jednego z najbardziej renomowancyh producentów firmy WINK HAUS.
    Producentem ktorego polecam jest KOŁOBRZESKA FABRYKA OKIEN PLASTICO ,prosze dowiedzic strone firmy,ich park maszynowy oparty jest na najlepszym sprzecie firmy URban ,produkuja okna wlasnie z niemieckich profili VEKA oraz okuci WINK HAUS .To wybór na lata.
    Chętnie odpowiem na szczególowe pytania , byc moze juz wiesz u kogo szukac okien....
    • 1 wpisy
    15 lutego 2009 14:42:03 CET
    Witam!
    Moim zdaniem zarówno okna plastikowe jak i drewniane wysokiej klasy są dobre. Przy oknach niższej klasy bardziej skłaniałbym sie ku oknom z PCV. Oczywiście - okna drewniane są ładniejsze, ale i tez droższe. Niewątpliwie jednak w domkach jednorodzinnych, okna w kolorze drewna wygladaja ładniej. Nie założyłbym sobie jednak okien drewnianych w kolorze biały lub brązowym, po prostu tej samej klasy okna z PCV sa tańsze. Artykuły w gazetach o szkodliwości okien z PCV traktuję z przymrużeniem oka, gdyż wszystko zależy od materiałów stosowanych przy produkcji. Podobnie przy marnych oknach drewnianych składniki chemiczne stosowane przy produkcji nie sa zdrowe.
  • 17 października 2010 19:45:00 CEST
    Ja zamówiłem okna drewniane w Stolbelu, który działa na południu Polski, głównie Kraków, ale także na Śląsku. Bardzo ładnie wkomponowały się w mój domek, świetnie wygląda na nich profesjonalny transparentny lakier, który stosują. Polecam ich, robią świetną stolarkę za przystępną cenę. Mają stronę w internecie:
    • 2 wpisy
    28 października 2010 16:18:47 CEST

    Nie dawno postawiłam dom. Jeśli chodzi o wystrój,postawiłam na drewno, także okna mimo opinii o trudności konserwacji itp., wybrałam również drewniane i muszę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolona (wybrałam firmę POL-SKONE) a zabezpieczanie ich nie jest wcale jakimś ciężkim zadaniem. Polecam :)

    • 1132 wpisy
    27 grudnia 2017 10:18:11 CET
    Wcześniej warto określić budżet jaki możemy wydać na okna, dzięki temu od razu zmniejszymy zakres poszukiwań i dużo łatwiej będzie się nam w tym odnaleźć. Jednak ja postanowiłem skorzystać z usług firmy Anex Okna w Warszawie. Pomogli mi przy wyborze zestawu okiennego, wszystko wspólnie przeliczyliśmy z wykonaniem pomiarów. Do tego kupiłem u nich okna PCV Brugmann z aprobatą techniczną ITB i dobrymi warunkami gwarancyjnymi. W terminie wykonali również montaż i po tym czasie czyli 6 miesiącach nic nie przecieka :)
    • 31 wpisy
    27 grudnia 2017 19:03:15 CET

    Zdecydowanie okna PCV i najlepiej te z Oknoplastu. Postaw na znaną markę cieszącą się dobrą opinią od kilku lat. Ja kupowałam je w ich salonie premium w Sampre gdzie dodatkowo spotkałam się z miła i fachową obsługa potrafiąca dobrze doradzić odnośnie zakupu. Oni też montowali mi te okna. Okna idealnie się sprawdzają w domu jest ciepło i cicho.

    • 10 wpisy
    15 lutego 2018 07:30:02 CET
    Witam Wszystkich na forum. Jeżeli chodzi o wybór profilu okien, to w dużej mierze decyduje o tym budżet. Te wykonane z pcv są tańsze, natomiast drewniane będą droższe. W parze z tym idzie także wysoka jakość i solidność, osobiście polecam drewniane.
    • 8 wpisy
    26 października 2018 22:26:46 CEST

    A czy na okna drewniane można stosować farbę ogniochronną? Coś z takich..

     


    Ten wpis został zmieniony przez jully1990 w 26 października 2018 22:31:12 CEST"
    • 1 wpisy
    21 lutego 2019 10:09:56 CET
    PolGer napisał/a:
    Witam Wszystkich na forum. Jeżeli chodzi o wybór profilu okien, to w dużej mierze decyduje o tym budżet. Te wykonane z pcv są tańsze, natomiast drewniane będą droższe. W parze z tym idzie także wysoka jakość i solidność, osobiście polecam drewniane.

    Dokładnie tak jest okna drewniane są droższe ale lepsze jakościowo i solidniejsze. Ja zamawiałem okna drewniane z Warszawy i jestem zadowolony nie zamieniłbym ich na pcv

    • 9 wpisy
    1 marca 2019 12:19:28 CET
    Oprócz okien drewnianych i z PCV są jeszcze aluminiowe, teraz mają bardzo dobre parametry cieplne, nawet do standardu pasywnego, a przy tym mogą być produkowane w znacznie większych rozmiarach niż te na profilach z drewna czy tworzywa. W praktyce coraz więcej osób na nie zwraca uwagę, bo wyglądają bardzo nowocześnie dzięki subtelnym ramom i dzięki temu pasują do modnych projektów. To naprawdę taka okienna półka premium. Tylko najlepiej znaleźć sprawdzonego producenta, osobiście mogę polecić Argo z Lublina, robili u mnie ogród zimowy i okna w tym samym kolorze w całym budynku.

Szybka Odpowiedź