Budowa domu na podstawie zgłoszenia: projekt budowlany nadal niezbędny
Głównym celem projektu nowelizacji Prawa budowlanego jest uproszczenie i skrócenie procesu budowlanego. W przypadku budowy domów jednorodzinnych najistotniejszą zmianą dla inwestora wydaje się być rezygnacja z wymogu uzyskania pozwolenia na budowę.
Budowa domu jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia to jedna z najważniejszych modyfikacji Prawa budowlanego. Prace nad nowelizacją ustawy trwają od wielu miesięcy, jednak 5 sierpnia 2014 roku projekt zmian został przyjęty przez rząd.
Koniec z pozwoleniem na budowę
Z wymogu uzyskania pozwolenia na budowę zostaną zwolnione budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub na działkach, na których zostały zaprojektowane.
Pozwolenie na budowę zostanie zastąpione przez zgłoszenie budowy przez osobę planującą budowę domu jednorodzinnego. Niezgodność zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego z ustaleniami planu miejscowego lub wytycznymi decyzji o warunkach zabudowy będzie podstawą do sprzeciwu wobec takiej inwestycji. Organ będzie miał 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu do takiego zgłoszenia.
Uwaga! Uproszczone procedury, w których pozwolenie zostanie zastąpione przez zgłoszenie, dotyczy jednak tylko części domów jednorodzinnych.
Pozwolenie na budowę będzie nadal konieczne w przypadku, gdy obszar oddziaływania wykraczać będzie poza granice działki objętej inwestycją oraz będzie oddziaływał negatywnie na środowisko.
Obszar oddziaływania obiektu to teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu. W większości przypadku domów jednorodzinnych obszar oddziaływania obiektu wyznaczany będzie w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Określenie obszaru oddziaływania będzie nowym obowiązkiem projektanta.
Zgłoszenie budowy tylko z projektem budowlanym
Integralną częścią zgłoszenia będzie projekt budowlany, który dotychczas składany był jako załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę. Bez zatwierdzonego projektu nie zostaną przeprowadzone jakiekolwiek procedury budowlane!
Na projekt budowlany składa się projekt architektoniczny (np. gotowe projekty domów) oraz projekt zagospodarowania działki, a także pozostałe wymagane uzgodnienia i opinie.
Uwaga! Nowelizacja Prawa budowlanego także w przypadku projektu budowlanego przewiduje uproszczenie. Projekt zmian znosi obowiązek dołączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych. Nie będzie też konieczności dołączania oświadczenia właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej (przy drogach niższej klasy). Uzgodnienia te zostaną wykonane na późniejszym etapie robót. Skróci to czas opracowywania projektu budowlanego przed rozpoczęciem inwestycji.
Nowe Prawo budowlane " nowe obowiązki inwestora
Jak wspomniano wyżej, osoba planująca budowę domu nie zostanie zwolniona z obowiązku przedłożenia kompletnego projektu budowlanego. Dodatkowo na inwestora zostaną nałożone także obowiązki informacyjne:
- postawienie tablicy informacyjnej na terenie przyszłej budowy. I to jeszcze zanim zgłosi budowę w starostwie. Znajdować się mają na niej podstawowe informacje na temat planowanej budowy, zaś oświadczenie o umieszczeniu tablicy będzie częścią wymaganego zgłoszenia
bądź
- przedstawienie dowodu doręczenia właścicielom, użytkownikom wieczystym lub zarządcom nieruchomości bezpośrednio sąsiadujących z działką informacji o zamiarze realizacji robót budowlanych,
mające na celu zabezpieczenie prawa osób, których nieruchomości mogą znajdować się w obszarze oddziaływania projektowanego budynku.
Gotowe projekty domów aktualne po zmianach
Nowe Prawo budowlane nie wprowadza zmian, które wymagałyby modyfikacji zakupionego wcześniej projektu domu. Zwlekanie z zakupem projektu może wręcz przedłużyć formalności budowlane, które zgodnie z nowelizacją mają być przeprowadzane szybciej ze strony urzędów.
Autorzy projektu nowelizacji przewidują skrócenie czasu trwania procedury poprzedzającej rozpoczęcie robót budowlanych z 57 dni (86 dni w dużych miastach) do 30 dni, poprzez udzielanie milczącej zgody w odpowiedzi na zgłoszenie z projektem budowlanym, a także dodatkowo skrócenie procedury poprzedzającej rozpoczęcie budowy poprzez likwidację procedury zawiadomienia organu administracji architektoniczno-budowlanej o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych (przyspieszenie o 7 dni).
Gotowe projekty domów standardowo wymagać będą, jak dotychczas, adaptacji do warunków działki, a także sporządzenia projektu zagospodarowania terenu, na etapie którego projektant określi obszar oddziaływania.