Na co zwrócić uwagę podczas wyboru projektu domu? Niestandardowe podejście do wykańczania i urządzania
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru projektu domu? Niestandardowe podejście do wykańczania i urządzania.
Dziś w sposób niestandardowy zajmiemy się kwestią wyboru gotowego projektu domu.
Będziemy doradzać jak wybrać projekt gotowy przyglądając się obecnym trendom w wykańczaniu i obecnie pożądanym i modnym rozwiązaniom funkcjonalnym. Ponieważ trudność jaka pojawia się przed inwestorami to kwestia wyboru projektu jako koncepcji całościowej, tzn. inwestor musi myśleć o swoim domu jako o bryle trójwymiarowej; musi planować, jak będzie urządzony i wykończony projekt dom już na etapie wyboru projektu. Po prostu musimy myśleć jak architekt podczas projektowania domu. Już wybierając projekt warto pomyśleć o wszystkich detalach. Jest to bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Wybierając projekt musimy zacząć go urządzać, meblować i wyposażać. Tylko taki skończony projekt będzie dobrze się realizował, a podczas procesu budowy będzie łatwiej przewidzieć potencjalne zagrożenia.
Gdy nie odrobimy tej lekcji na początku, to możemy spotkać wiele niespodzianek na etapie wykańczania i urządzania. Ten etap powinien być jednym z najprzyjemniejszych, ale może okazać się że nie każde z naszych zamierzeń możemy zrealizować.
Na co musimy zwrócić uwagę? Kilka porad praktycznych.
Wysokość pomieszczeń na parterze. Pomieszczenia są obecnie coraz wyższe. Dzieje się tak ponieważ stały się modne sufity podwieszane oraz ludzie szukają sposobu optyczne powiększenie pomieszczeń.
Jeśli planujemy podwieszany sufit, ozdobne oświetlenie w postaci dużych żyrandoli lub chcemy powiększyć optycznie pomieszczenia to musimy wybrać pomieszczenie wyższe niż 260 cm. W domach parterowych jest to nawet 280 cm. Przy okazji warto pamiętać , że do wysokich pomieszczeń najlepsze jest ze względu na sposób ogrzewania pomieszczeń ogrzewanie podłogowe. Gwarantuje ono najlepszy rozkład temperatury.
Okna, okna witrynowe i drzwi tarasowe, portfenetry, drzwi wejściowe i drzwi wewnętrzne
Okna zdobią dom. Zarówno ich wielkość, kształt i sposób rozmieszczenia ma ogromne znaczenie dla aranżacji przestrzeni w pomieszczeniach, ilości światła, wyglądu zewnętrznego i stylu. Stolarka otworowa nada styl każdemu domowi. Teraz w gamie stosowanych rozwiązań są nie tylko są okna uchylne, ale również przesuwne lub uchylno przesuwne drzwi tarasowe, portfenetry, okna witrynowe, a nawet okna narożne.
Na uwagę zasługuje nie tylko kształt, ale również ceny. Drzwi tarasowe przesuwne typu HST to wydatek ponad 10 tys za jedno. Ceny mogą również nas zaskoczyć w przypadku okien o niestandardowych kształtach. Za ich nietypowy kształt trzeba słono płacić. Warto o tym pomyśleć już na etapie wyboru projektu lub najpóźniej na etapie adaptacji projektu, by później nie dać się zaskoczyć.
Zwróćmy uwagę już na etapie projektu, ponieważ późniejsza zmiana wpłynie na pomieszczenia i ich funkcjonalność.
Funkcjonalne rozplanowanie pomieszczeń.
Podczas analizy naszego projektu domu pod tym kątem warto już teraz rozplanować wnętrze. Jeśli w danym miejscu chcemy umieścić mebel lub komodę, to czasami przesunięcie o 20 cm ściany działowej daje pożądany efekt. W ten sam sposób musimy podejść do ciągów komunikacyjnych aranżacji głównym pomieszczeń w domu tj. Salonu, jadalni i kuchni oraz łazienek. Rezygnacja z drzwi i niektórych ścianek działowych pomiędzy kuchnią a salonem znacznie powiększy optyczną przestrzeń, z drugiej strony zabieg ten pozwala goszczącym w salonie osobom zajrzeć na blaty w kuchni. Samą kuchnie już na tym etapie warto wstępnie rozrysować, bo przy małych domach może nam braknąć miejsca na dodatkowe wyposażenie kuchni.
Schody.
W każdym projekcie gotowym mamy określone materiały podłogowe. Dlatego też każda zmiana tych materiałów może spowodować zmianę poziomu podłogi. Konsekwencją tego działania będzie zmiana wysokości pierwszego stopnia w schodach wylewanych. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na ich szerokość, W ramach optymalizacji przestrzeni zamiast rekomendowanej szerokości 100 cm mamy mniej. Zdaniem autora mniej niż 90 cm to już przesada. Jeśli schody będą w całości o konstrukcji drewnianej, problemy znikną same, a cały ciężar związany z wysokością schodów zostaje przeniesiony na zakład stolarski wykonujący schody.
Ścianka kolankowa.
W zależności od przeznaczenia pomieszczenia rekomenduje się minimalną wysokość ścianki kolankowej. Ścianka kolankowa występuje w domach z poddaszem użytkowym. Generalnie inwestorzy kierują się intuicją i podwyższają jej wysokość. Ten ,,kij ma dwa końce". Ścianki podwyższenie powoduje zwiększenie funkcjonalności pomieszczenia pod skosami. Najlepiej, gdy ścianka ma 100- 120 cm. Przy wyższych ściankach może pojawić się natomiast problem z rozmieszeniem okien dachowych i z ich otwieraniem. W wyniku podniesienia ścianki kolankowej zmienia się również proporcja bryły budynku i aby to zniwelować trzeba zwiększyć powierzchnie dachu przez wydłużenie połaci dachu. Lub i przez zmianę kąta nachylenia dachu. Najlepiej więc sprawdzić jaka ścianka kolankowa jest zaprojektowana. A potem realizować budowę zgodnie z projektem.
Ogrzewanie.
Obecnie najpopularniejszym system ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe, które konkuruje z ogrzewaniem tradycyjnym w którym źródłem ciepła są grzejniki. Często dochodzi do mieszania tych dwóch systemów. Przy planowaniu zmian w tym zakresie należy uwzględnić zmianę cyrkulacji powietrza i zmianę bezwładności cieplnej systemu. Zmiana cyrkulacji powietrza może spowodować np. pojawienie się wilgoci od wewnętrznej strony na drzwiach tarasowych lub balkonowych , lub skraplanie pary wodnej w oknach narożnych. W przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego należy również przemyśleć system sterowania. Najlepiej, gdy będzie możliwość załączenia poszczególnych sekcji ogrzewania oddzielnie. W łazienkach , gdzie wymagana temperatura użytkowania jest wyższa warto zastosować dodatkowy system w postaci grzejnika elektrycznego lub w systemie mieszanym zastosować grzejnik żeberkowy.
Gdy mamy do czynienia z rekuperacją i ogrzewaniem kominkowym należy pamiętać zastosowaniu pieca z zamkniętą komora spalania, głównie chodzi i zastosowanie kominka z dolotem powietrza do komory spalania z zewnątrz.
Łączenie różnych rodzajów podłóg. Jak połączyć podłogę pływającą z podłogą stabilnie związaną z podłożem, to zawsze jest dylemat. Druga rzecz to zastosowanie odpowiednich materiałów podkładowych i wykończeniowych. Tak by poziomy podłóg były takie same.
Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań:
rekuperacja, kominki z płaszczem wodnym, odkurzacze centralne, alarmy, elektronika, okablowanie pod TV i Internet.
Ponieważ te dodatkowe rozwiązania nie są obowiązkowe w projekcie budowlanym należy przewidzieć, gdzie będzie je można zastosować i jaki wpływ pozostałe rozwiązania i funkcjonalność domu będą miały. Warto odpowiedzieć sobie na wiele pytań: czy w dobie i-robotów potrzebny będzie odkurzacz centralny. Czy okablowanie pod Internet będzie potrzebne w dobie WIFI, a nawet na takie bardziej proste pytania, czy mamy miejsce na ścianie na telewizor , który ma powiedzmy 65 cali lub więcej. Zwracajmy uwagę na trendy i nowe technologie. Technologie sprawiają, że nasz dom staje się całkiem innych. Już teraz doszło do sytuacji , że możemy sterować wszystkimi urządzeniami w domu za pomocą smartfon, ale co się stanie, gdy go zgubimy? Będąc na wakacjach można się podłączyć online pod kamery internetowe znajdujące się w domu i zobaczyć, czy domu jest bezpieczny,
Podsumowanie.
Wybierając projekty domów powinniśmy patrzeć oczami mieszkańców, czyli musimy wyobrazić sobie nasz dom w pełni wykończony i urządzony. Takie spojrzenie plus skrupulatność i zdolność przewidywania pozwoli uniknąć wielu niespodzianek. Jeśli jedna nie posiadamy takiego daru to warto sięgnąć po sprawdzony projekt domu, który był już wybudowany wiele razy i inni inwestorzy musieli rozwiązywać ewentualne problemu. Warto zasięgnąć języka i sprawdzić czy dany projekt domu jest popularny i pogadać w mediach społecznościowych z inwestorami, którzy projekt ukończyli.
Nigdy nie da się przewidzieć wszystkiego , ale staranność na etapie wyboru zawsze skutkuje mniejszymi kłopotami na mecie. Pamiętajmy o pozostałych kryteriach obiektywnych, całość pozwoli nam wybrać piękny dom. Taki dom jest marzeniem każdego Polaka.