Styl skandynawski - minimalizm wyrazu
Styl skandynawski - minimalizm wyrazu
Styl skandynawski wywodzi się z Europy Północnej. Chłód i dzikość tamtego klimatu stanowią inspirację miłośników wnętrz. Główną cechą stylu skandynawskiego jest silny związek z naturą. Wnętrza urządzane w stylu skandynawskim charakteryzują się minimalizmem, prostotą formy i brakiem pretensjonalności.
Źródeł tego stylu należy doszukiwać się w malarstwie, gdyż to właśnie szwedzkiego malarza i architekta wnętrz - Carl Larssona uznaje się za prekursora tegoż stylu. Był on reprezentantem ruchu Arts and Crafts Movment. Twórcą głównie obrazów olejnych, akwareli i fresków. A zasłynął z obrazów, które przedstawiały codzienne życie swojej rodziny - domu, który urządzał wraz ze swoją żoną (również artystką) Karim. Ich dom wyróżniał się na tle raczej ciemnych i dusznych pomieszczeń tamtej epoki. Co było charakterystyczne w jego obrazach? Przede wszystkim dominowała jasność w domu, co powodowało, że miało się wrażenie, że jest przyjazny dla ludzi, przytulny. Biorąc pod uwagę klimat w jakim żyli, tworzył dzięki temu antydepresyjną stylistykę. Kolejną charakterystyczną cechą widoczną w jego obrazach jest zamiłowanie do prostoty, funkcjonalności, natury i estetyki. Uwiecznione przez Larssona wnętrza stały się wzorem i inspiracją dla kolejnych pokoleń do tworzenia nowego nurtu w aranżacji wnętrz.
Współcześnie pojmowany skandynawski styl stanowi odzwierciedlenie pewnej filozofii życia. Funkcjonują dwa słowa klucze wyrażające istotę omawianego stylu: lagom i hygge. Pochodzące ze szwedzkiego języka lagom oznacza równowagę - ani nie za mało, ani nie za dużo. Zaś hygge - z języka duńskiego – dobre samopoczucie, błogostan, celebrowanie chwili.
Do popularyzacji tego stylu w Europie przyczyniły się dorocznie przyznawane projektantom nagrody Lunning Price w latach 50. i 60. XX wieku. To dzięki nim usłyszano o trendzie również w Polsce.
We wnętrzach urządzonych w tym stylu możemy dostrzec przyjazną, przytulną strefę, gdzie można odciąć się od pośpiechu i natłoku informacji płynących np. z mediów, stąd często w takich pomieszczeniach nie znajdziemy sprzętu audiowizualnego. Bowiem jest to przestrzeń, w której można się wyciszyć i relaksować przy dobrej kawie czy też książce. Oto właśnie hygge w praktyce – sztuka tworzenia pięknych i komfortowych miejsc, dzięki którym można celebrować codzienne rytuały z dala od zgiełku całego świata.
Z kolei lagom w praktyce kładzie nacisk na harmonię, skromność i życie zgodne z naturą. Wygoda mieszkania, życia wcale nie wymaga ogromnej ilości przedmiotów. Liczą się proste i funkcjonalne rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić nam, jak i przyrodzie. Przy czym akcentowana prostota w postaci zastosowanych mebli może jednocześnie stanowić małe dzieło sztuki, które doskonale zdobi całe pomieszczenie.
Skandynawski styl sprawdzi się w wielu mieszkaniach, będzie równie efektowny w kawalerce, jak i w dużym, przestrzennym domu. Jest idealny dla osób ceniących prostotę i minimalizm.
Skupmy się teraz na głównych cechach i charakterystyce stylu skandynawskiego realizowanego współcześnie:
Główne cechy skandynawskiego podejścia do aranżowania wnętrz to przede wszystkim akcentowana już prostota, funkcjonalność i wykorzystanie naturalnych materiałów. We wnętrzach dominują jasne kolory, co z jednej strony stanowi odniesienie do skandynawskiego klimatu i chęci rozjaśnienia jej od północnych chłodów i mroku, z drugiej zaś jasne barwy umożliwiają optyczne powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Mimo, iż biel jest najbardziej popularnym kolorem w tym stylu, wykorzystywane są również szarości lub écru i odcienie ziemi (brązy, beże, żółcienie, khaki), ale nie wyklucza się też odcieni błękitu, wrzosu, czerwieni i subtelnych pasteli (mocniejsze barwy najlepiej wpleść w aranżację za pomocą dodatków). Pożądane zielone akcenty najlepiej wprowadzić za pomocą żywej roślinności, która ożywi wnętrze.
Ważne natomiast jest to aby nie zapominać o tym, aby wnętrza były jak najbardziej rozjaśnione, co uzyskuje się także poprzez np. rezygnację z firan i zasłon w oknach. Kolejną charakterystyczną cechą jest minimalistyczny wystrój. Niewielka ilość mebli i ich jak najbardziej użytkowe zastosowanie stanowi kwintesencję pragmatyzmu Skandynawów. Nie oznacza to oczywiście, że wnętrza urządzane w tym stylu są ascetycznie puste. Wręcz przeciwnie, wszystko ze sobą dobrze współgra, a pomieszczenia mają przyjazny i ciepły charakter. Dużą zasługa tej równowagi jest zamiłowanie do naturalnych tkanin i dodatków. Wśród dodatków możemy wyróżnić np. len, juta, wiklina i bawełnę, które zdobią wnętrza, nadając przy tym przytulny klimat. Innym świetnym dopełnieniem wnętrza w stylu skandynawskim są poduszki, narzuty, koce i pledy z grubym splotem. Jest to nie tylko ładny dodatek w stylu skandynawskim, ale również funkcjonalny. Walor dekoracyjny i funkcjonalny ma również zastosowanie licznych świec w pomieszczeniach. Mieszkańcy Skandynawii uwielbiają świece, dlatego można je stawiać dosłownie wszędzie - w kuchni, salonie, łazience i sypialni.
Jak już zostało wspomniane styl skandynawski wyraża przede wszystkim miłość do natury. Biorąc pod uwagę obecny trend ekologiczny i wzrost odpowiedzialności za stan przyrody, stał się jeszcze bardziej popularny. W praktyce, tj. urządzając wnętrza w tym stylu wyraża się to m.in. stosując elementy drewniane, np. krzesła, stoły, stoliki, na podłodze długie deski. Mile widziane są deski z licznymi sękami czy też pęknięciami, które wyglądające na nieobrobione. Taka podłoga może pozostać w swojej naturalnej kolorystyce lub być bielona.
Styl skandynawski daje też możliwość wyrażenia siebie tym wszystkim, którzy mają i potrafią wykorzystać własne zdolności tworząc czy przerabiając część mebli własnoręcznie. Doskonałym przykładem mogą być choćby meble z palet i wykorzystanie wszystkiego, co daje natura.
Ważnym elementem w wystroju każdego mieszkania stanowi odpowiednie oświetlenie. Pełni ono funkcję nie tylko praktyczną ale i dekoracyjną. Nie inaczej jest w przypadku stylu skandynawskiego, który pozwala na łączenie klasycznych i prostych form z nowoczesnym designem. Lampy skandynawskie to przede wszystkim miękkie linie i okrągłe formy połączone z drewnianymi dodatkami. Ważne jednak aby dawały ciepłe światło. Przepisem na dobrze zaprojektowane oświetlenie jest wykorzystanie wielu punktowych lamp, źródeł światła ( w tym w postaci świec) i doprawienie ich designerskimi akcentami. Styl ten daje możliwość łączenia elementów wykonanych z metalu z drewnem i tkaniną. Lampy stołowe i podłogowe najczęściej posiadają abażury w kolorach bieli, szarości i ciepłych brązów. Nowoczesne oświetlenie w stylu skandynawskim czerpie inspiracje zarówno ze stylu klasycznego, retro i industrialnego. Łączenie tych wszystkich elementów sprawia, że oświetlenie, jak i całe wyposażenie mieszkań w stylu skandynawskim są tak wyjątkowe i niepowtarzalne.