Styl Vintage - czyli powrót do przeszłości
Paradoksalnie słowo vintage na początku swej ,,drogi" wcale nie odnosiło się do stylu wnętrz, a do…. wina. Bowiem tym właśnie słowem winiarze określali dobry rocznik wina. A więc takie wino, które miało za sobą wiele lat sezonowania. Nim pojęcie to dotarło i na stałe zadomowiło się w świecie wnętrzarskim przeniknęło do świata mody - to tam należy szukać inspiracji.
Znakiem rozpoznawczym stylu vintage jest kolor i pomysłowość.
Współcześnie możemy więc powiedzieć, że wszystko, co odnosi się do tego stylu ma jedną główną cechę - starzenie się.
Miłośnicy tego stylu na świecie najchętniej odnoszą się do wzornictwa XX wieku od jego początku po lata 70. Z kolei polscy wielbiciele vintage najchętniej wracają do lat 50. i 60. Bowiem przedmioty codziennego użytku z tamtych lat, takie jak meble, oświetlenie czy ceramika, charakteryzują się intrygującym, oryginalnym wzornictwem. Kolejnym atutem skłaniającym do sięgania po nie jest fakt, że projekty ówczesnych przedmiotów są bardzo dopracowane. Są ciekawe, funkcjonalne, proste i estetyczne. Cechy te świadczą o ich ponadczasowości, tak istotnej podczas aranżacji wnętrz w stylu vintage. Dlatego tak chętnie miłośnicy tego stylu sięgają po rodzimą ceramikę z Bolesławca, Huty Szkła ,,Irena," po projekty spółdzielni Ład czy meblościanki Kowalskich.
Można więc śmiało powiedzieć, że styl vintage to sposób na drugą młodość mebli i sprzętów, które przetrwały próbę czasu. Jest to taki styl, w którym liczą się przede wszystkim oryginalność oraz wiek rzeczy, jak również wzornictwo z minionych epok stosowane przy produkcji sprzętów codziennego użytku.
Chcąc więc zamieszkać w domu, w którym dominuje styl vintage, we wnętrzach z duszą należy polubić polowanie na stare przedmioty, odwiedziny na strychach czy piwnicach babć, plich targach.
Nie muszą to być drogie antyki, wystarczy, że będą miały historię, oryginalny design, albo będą wykonane w ciekawy sposób. Nie każdego też stać na oryginalne meble czy dodatki sprzed lat, zatem taki ukłon w stronę przeszłości może działać tylko na korzyść. Inna sprawa, że istniejące zapotrzebowanie na taki styl sprawiło, że powstała cała branża, która specjalizuje się w tworzeniu postarzonych rzeczy, elementów wyposażenia wnętrz i różnych bibelotów. Zatem kupić możemy nowe przedmioty, które wyglądem do złudzenia przypominają stare - celowo postarzane, popękane, itp. Kupić możemy również sprzęty użytku domowego stylizowane na te z poprzedniej epoki- tutaj ukłon ze strony producentów sprzętu AGD, którzy zatroszczyli się o miłośników vintage.
Dlatego też w sklepach czy to stacjonarnych czy internetowych możemy znaleźć szeroką gamę kuchenek, piekarników, ekspresów do kawy, tosterów charakteryzujących się krągłościami rodem z lat pięćdziesiątych. Lodówka koniecznie musi być duża, o zaokrąglonych brzegach, wyposażona w duży metalowy uchwyt i wolno stojąca. W takiej kuchni nie ma miejsca na nowoczesne płyty indukcyjne, gotuje się w niej na kuchenkach palnikowych.
Kuchnia wydaje się być najbardziej wdzięcznym miejscem, w którym świat vintage może zagościć. W takiej kuchni nie chowa się rzeczy do szafek, wręcz odwrotnie - eksponuje ich oryginalność. A mowa o dodatkach typu puszki na herbatę, kawę, cukier, masywne słoje na makaron czy płatki, metalowa waga kuchenna, porcelanowe filiżanki, itp.
Trzeba pamiętać, że omawiany styl, to nie kalka przeszłości, bardziej jest to kreatywna wariacja na jej temat. Styl vintage w swoich wnętrzach można osiągnąć na dwa sposoby, a mianowicie: wprowadzając do nowoczesnego wnętrza wyszukane starocie, tj. stara komoda, krzesła, fotel dziadka czy niski stolik z lat 50., bądź na odwrót – do starego wnętrza współczesne elementy. Ważne, żeby unikać dosłowności i zachować dystans. Ważne, aby nie bać się nowoczesności. Aranżację pomieszczenia należy zacząć od wyznaczenia elementu przewodniego i to właśnie do niego dopasować resztę dodatków na zasadzie przeciwieństw. Bowiem łączenie starego z nowym jest kluczem do sukcesu.
Tradycyjne w formie projekty domów parterowych to idealne miejsce na ucieleśnienie wnętrz w stylu vintage.