Forum Budowlane » Elewacje i docieplenia

    • 3 wpisy
    7 października 2006 04:59:05 CEST
    Mieszkam w parterowym domku i planuje go ocieplić. Nie wiem jednak czy zastosować ocieplenie steropianem czy wełną. Koszt nie gra roli. Zależy mi raczej na trwałości zastosowanej techniki. Proszę o radę.
    • 488 wpisy
    22 marca 2007 21:15:22 CET
    Potwierdzam zasadność opisu p. Wyciska, chociaż z drobnymi uwagami:
    1. Tynk akrylowy także przepuszcza parę wodną, ale w mniejszym stopniu niż np. mineralny.
    2. Styropian także przepuszcza parę wodną, chociaż kilkadziesiąt razy wolniej niż wełna mineralna.

    Potwierdzam zaś w całości, że tylko projekt ocieplenia poprzedzony analizą cieplno-wilgotnościową zapewni poprawność w ociepleniu domu, a inwestorowi celowość wydatków.



    -----------------------------------------------
    BAZA DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB
    • 30 wpisy
    15 kwietnia 2007 00:18:06 CEST
    Problem jaki musimy wziąć pod uwagę to aktualnie brak fasadowej wełny mineralnej na rynku. Obecnie jest to produkt ściśle reglamentowany, więc z tego powodu wybór może być ograniczony.
    O cenach nawet nie wspominać. Wełna podrożała tak bardzo, że niektórzy rezygnują z ocieplenia ze względu na niedomykający się budżet.

    Ja osobiście wybrałbym wełnę mineralną do ocieplenia własnego budynku, choć jego wykonanie z tą izolacją jest trudniejsze i dużo droższe.

    Oprócz samej różnicy w cenie izolacji, mamy droższe kołki, droższy klej do przyklejenia i szpachlowania, większe zużycie zapraw i oczywiście droższą robociznę.
    • 488 wpisy
    18 kwietnia 2007 03:47:04 CEST
    Mogę znaleźć rozwiązanie oparte na styropianie - wprawdzie będzie więcej obliczeń, ale znajdę!



    -------------------------------
    BAZA DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB
    • 6 wpisy
    24 lipca 2008 16:40:57 CEST
    Powiedzcie mi mam domek postawiony w 1972 roku, chciałbym go ocieplić słyszałem że lepiej ocieplać z zewnątrz, czym to sie różni??
    • 6 wpisy
    24 lipca 2008 16:42:04 CEST
    Nie dopisałem czym się różni ocieplanie wewnętrzne od zewnętrznego?
  • 4 października 2011 14:11:55 CEST
    w odpowiedzi na Twoje pytanie polecam styropian. sam ocieplałem styropianem od termo organiki 15 cm , podobno ma właściwości takie jak 20 cm normalny styropian. producenta polecił mi znajomy specjalista, jestem zadowolony. materiał wysokiej jakości, łatwo sie kładzie.
    • 36 wpisy
    22 października 2011 17:06:03 CEST

    Hej

    Jeśli koszt nie gra roli to zdecydowanie polecam wełnę. Jest niewiele droższa ale za to o wiele skuteczniejsza.

    Lepiej izoluje termicz a także akustycznie, nie jest łatwopalna jak styropian.

    Ja właśnie ocieplam swój domek wełną ekologiczną. Jest jeszcze fajniejsza bo jest wykonana z surowców wturnych

    bez użynia szkodliwych składników wiążących przez co nie pyli i jest bardzo łatwa w montażu

    Co do obliczeń to można skorzystać z kalkulatorów na stronie Knauf'a

    • 488 wpisy
    24 października 2011 14:20:32 CEST

    Jedna wypowiedź, a tyle niedorzeczności!

    Jest niewiele droższa ale za to o wiele skuteczniejsza.

    Niewiele droższa od czego? Od styropianu jest kilka razy droższa. O wiele skuteczniejsza od czego? Czym się mierzy skuteczność izolacji?

    Lepiej izoluje termicz a także akustycznie, nie jest łatwopalna jak styropian.

    Lepiej od czego? Jeśli porównamy do styropianu, to akurat gorzej. Co do akustyczności, zgoda. Styropian nie jest łatwopalny - żaden!

    Ja właśnie ocieplam swój domek wełną ekologiczną. Jest jeszcze fajniejsza bo jest wykonana z surowców wturnych

    Nie ma wełny ekologicznej mineralnej. Pomijając błąd ortograficzny, wełna skalna nie jest wykonywana z surowców wtórnych, zaś wełna szklana, owszem, ale to nie ma nic wspólnego z ekologią, bo przy jej produkcji zużywa się gigantyczną ilość energii.

    bez użynia szkodliwych składników wiążących przez co nie pyli i jest bardzo łatwa w montażu

    Jeśli jest to wełna drzewna lub celulozowa, to jest to bliskie prawdy (ale tylko bliskie). Każda wełna pyli. Co do łatwości w montażu, to przesada.

    Co do obliczeń to można skorzystać z kalkulatorów na stronie Knauf'a

    Żeby cokolwiek obliczać, to należy umieć interpretować wyniki obliczeń - jakie by nie były. W przypadku ociepleń i dociepleń, należy najpierw sporządzić analizy energetyczne a z nich zoptymalizować rodzaj i grubość termoizolacji, by uzyskać najniższe koszty budowy i najniższe koszty ekploatacyjne. Potem należy wykonać obliczenia cieplno-wilgotnościowe, by uniknąć kondensacji pary wodnej na i wewnątrz poszczególnych przegród i odpowiednio dobrać warstwy przegród. Na koniec należy wykonać analizy ekonomiczne wyposażenia domu w instalacje grzewczo-wentylacyjne. Takie analizy wykonuje specjalista fizyki budowli.

    Dopiero po takich analizach można przystąpić do zakupów i wykonywania prac.

    • 20 wpisy
    4 listopada 2011 13:45:11 CET
    Panie JBZ cena wełny jest rynkowa a czasem nawet niższa od innych wiodących marek. Oczywiście ma Pan rację, że jest droższa od styropianu ale tak jak każda a czasem mimo tego można znaleźć promocję i kupić wełnę nawet taniej niż styropian, który jest dobry też kosztuje. Nie wiem czemu pisze Pan, że jest nie palny skoro zaczyna się palić w temperaturze 350 °C a przy mniejszych kurczy się i topi.
    Rozumiem, że w Pana opinii cała firma Knauf Insulation się myli i nie ma naturalnej wełny mineralnej. Spoiwem w wełnie jest biożywica na bazie skrobi, stąd brązowy kolor produktu. Wełna ECOSE jest milsza w montażu, ponieważ nie mamy uczucia swędzenia i mniej pylącą co może potwierdzić nie jedna osoba oraz co również ważne jest bezzapachowa. Kalkulatory są bardzo pomocne i mozna tam obliczyć współczynnik przenikania ciepła przegród budowlanych i optymalizacji grubości ocieplenia; wskaźnik EP zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną budynku ogrzewanego; współczynnika temperaturowego i analizy kondensacji pary wodnej projektowanej przegrody.
    Natomiast raczej nie ma zbyt wielu osób, które wykonują wszystkie te obliczenia o których Pan pisze, ponieważ nie znają się na tym albo muszą za nie zapłacić i czasem nie mało.
    • 20 wpisy
    4 listopada 2011 13:50:22 CET
    Panie colodent polecam położenie wełny w systemie dwuwarstwowym oraz wykonanie odpowiedniej wentylacji. Takie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze jeżeli chodzi o izolację cieplną i akustyczną oraz pozwoli na zaoszczędzenie energii w domu. Również ważne jest, że taki system da nam pewność, iż nie zajdzie potrzeba wymiany wełny podczas całego użytkowania budynku.
    Chętnie odpowiem na inne pytania
    Pozdrawiam
    • 1 wpisy
    5 listopada 2011 13:29:53 CET
    hej villagedew a jeśli koszt gra rolę to wtedy już nie polecasz wełny? tak by wynikało z pierwszego zdania Twojej wypowiedzi... ?
    • 36 wpisy
    14 listopada 2011 11:36:32 CET

    Specjalista nie jestem ale w mojej opinii wełna jest o wiele lepsza jakościowo niz styropian.

    O kosztach mówiłem dlatego że wełna nie ma co ukrywć jest nieco droższa od sturopianu

    a dla niektórych koszty są ważniejsze od jakości

    • 20 wpisy
    14 listopada 2011 13:40:34 CET

    Panie villagedew niestety ma Pan rację jeżeli chodzi o koszty. Dużo osób wybiera styropian, ponieważ jest tańszy ale nie liczy się z późniejszymi wkładami finansowymi- jak wymiana styropianu, większa możliwość pojawienia się także nie trzyma współczynników oraz nie jest poddawany certyfikatom.

    Normal 0 21

    Pozdrawiam

    Adam Sztabach

    eRzecznik firmy Knauf Insulation

    • 30 wpisy
    14 listopada 2011 17:57:43 CET

    Trochę mnie razi, gdy przedstawiciele handlowi przemycają na forach swoje fachowe rady, za którymi wiadomo, że czai się marketing i reklama produktów, które sprzedają.

    Panie JBZ cena wełny jest rynkowa a czasem nawet niższa od innych wiodących marek.

    Trochę mało w tym sensu. Chyba chciał Pan tu dodać, że wełna Pańskiej firmy jest tańsza od innych marek. Ach ten marketing... Takie wypowiedzi ktoś musi chyba moderować !!!


    Rozumiem, że w Pana opinii cała firma Knauf Insulation się myli i nie ma naturalnej wełny mineralnej. Spoiwem w wełnie jest biożywica na bazie skrobi, stąd brązowy kolor produktu. Wełna ECOSE jest milsza w montażu, ponieważ nie mamy uczucia swędzenia i mniej pylącą co może potwierdzić nie jedna osoba oraz co również ważne jest bezzapachowa.

    Mimo takiej propagandy, proekologiczni mieszkańcy Europy zachodniej wybierają raczej korek jako docieplenie, a nie wełnę mineralną. Bo wełna to taki milusi materiał raczej nie jest.

    Dużo osób wybiera styropian, ponieważ jest tańszy ale nie liczy się z późniejszymi wkładami finansowymi- jak wymiana styropianu, większa możliwość pojawienia się grzyba. styropian także nie trzyma współczynników oraz nie jest poddawany certyfikatom.

    A na jaką trwałość obliczony jest system dociepleniowy metodą BSO (dawniej lekka-mokra) ?

    Na 30 lat. I poprawnie wykonane docieplenie na styropianie powinno to wytrzymać.

    Prawda jest taka, że nawet na wełnie, a może nawet bardziej na wełnie, ze względu na jej masę, system trzeba będzie wymienić, ze względu na zestarzenie się zapraw klejowych i tynkowych, utlenienie siatki zbrojącej itd po 30-35 latach, bez względu na stan samej izolacji cieplnej. Wymiana systemu dociepleniowego na bazie styropianu raczej będzie łatwiejsza.

    • 20 wpisy
    15 listopada 2011 18:16:48 CET

    Proszę Pana, cena może być rynkowa, czyli zbliżona do innych wiodących marek a nawet niższa.
    "Mimo takiej propagandy, proekologiczni mieszkańcy Europy zachodniej wybierają raczej korek jako docieplenie, a nie wełnę mineralną. Bo wełna to taki milusi materiał raczej nie jest."- Jeżeli wyraża Pan taką opinię czy kiedykolwiek pracował Pan z użyciem wełny ECOSE lub chociaż dotykał jej?
    Wełna posiada certyfikaty i nie mówię tu tylko o swojej firmie tylko o wszystkich. Gwarancja jest także na 30 lat a nawet pokrywa się z żywotnością budynku- o ile jest poprawnie zamontowana- i na pewno nie trzeba jej wymieniać. Poza tym styropian jest palny i nie nadaję się do wszystkich rodzai tynków.

    Normal 0 21

    Adam Sztabach

    eRzecznik firmy Knauf Insulation

    • 488 wpisy
    16 listopada 2011 20:36:53 CET

    Panie eRzecznik

    Pana wystąpienia są ewidentnym przykładem, jak nachalny marketing szkodzi. Szkodzi Pan firmie, którą reprezentuje!

    Gdyby opierać się na tym, co Pan wypisuje, od firmy Knauf powinni uciec wszyscy, bo głoszone niedorzeczności i dowody dyletanctwa, odstraszają i powinny odstraszać. Jeśli reprezentant firmy prawi dyrdymały, głosi nie tylko nieprawdy, ale wręcz się ośmiesza, to jakie z tego płyną wnioski? Chyba jednoznaczne. A szkoda, bo akurat o tej firmie miałem dotąd dobre zdanie.

    Pan reprezentuje typowego niedojrzałego osobnika, któremu zapadło w świadomości słynne powiedzenie marketingowców: daj mi produkt, a sprzedam go każdemu i to za cenę wyższą niż była dotąd. Tak do marketingu podchodzą amatorzy, któym bez znaczenia jest czy sprzedają dzisiaj lekarstwa a jutro materiały budowlane.

    Zasada jest jedna: chcesz coś głosić, najpierw sprawdź czy słuchacze nie są mądrzejsi od ciebie! Wdepnął Pan na teren, gdzie trzeba się znać na fachu - i to nie mało! Tynki-net wytknął Panu dyletanctwo, jak ja wcześniej, a Pan dalej swoje. Można i tak, ale teraz stanął Pan na teren bagienny, a to już wymaga większej roztropności. Chce Pan dalej pogrążać firmę? Śmiem twierdzić, że nie po to Pana zatrudnili.

    Wróćmy na nasz teren. Otóż, odpowiedziałem wcześniej na bzdurę, że styropian jest łatwopalny. Pan zaś, pisze o palności. To zdradza Pana, że jest laikiem nie tylko w budownictwie, ale nawet w podstawach fizyki. Nie będę Pana uczył i proszę sobie poczytać jaka jest różnica między palnością, zapalnością i odpornością na ogień.

    Laik nawet nie czuje, że się dekonspiruje. Pan właśnie najpierw zachęca do korzystania z programów zawartych na stronie producenta, ale do nich nie zajrzał i nie pojął po co one są i co dają! Gdyby Pan wiedział ku czemu są te programy, nie pisałby bredni o celowości stosowania wełny zamiast styropianu. Tu przypomnę regułę starą jak stary jest marketing: chcesz wywyższać swój produkt nad inne, to najpierw sprawdź jakie wady ma względem innych.

    Nie ma i nie będzie produktów na świecie takich, któe mają same zalety. Jeśli są zalety, to są też wady! Ważne tylko co bardziej istotne?

    Styropian czy wełna, także mają swoje wady i zalety. W obliczu pożaru. nie ma znaczenia czy obiekt był ocieplany jednym czy drugim! I tak obiekt pjdzie do remontu a ocieplenie jeśli nie odpadło, to będzie usunięte. Faktem natomiast jest, że podczas pożaru, ocieplenie na styropianie wydziela toksyczne związki, zaś ocieplenie na wełnie mineralnej znacznie mniej.

    Faktem też jest, że z racji skomplikowanego procesu produkcji, wełna mineralna zawsze będzie kilka razy droższa niż styropian i nie ma co mamić promocją, bo jeśli nawet takowa będzie, to z niej skorzysta promil kupców, a cena i tak nie spadnie w żadnym wypadku istotnie, bo jeśli średnio wełna jest 3 razy droższa, to i taką pozostanie.

    Czy wybierać zatem styropian? Czy nie kupować wełny? Otóż, nie cena jest kryterium wyboru materiału na ocieplenie, a konieczność przed kondensacją pary wodnej! Są przegrody i obiekty, gdzie powinien być użyty styropian, ale są takie, gdzie styropian nie wchodzi w grę i musi być użyta wełna. Wybór musi być poprzedzony OBLICZENIAMI CIEPLNO-WILGOTNOŚCIOWYMI! Bez tego, pozostaje trafiać jak w totka, a potem słono płacić za remonty i usuwanie idiotyzmó na ścianach czy stropach.

    Jeśli idzie o trwałość ociepleń, to widziałem po raz pierwszy na świecie ocieplony obiekt w Austrii w roku 1964, a oglądałem go 40 lat później. Zachowywał się nienagannie. Podejrzewam, że identycznie będą się zachowywać ocieplenia na wełnie mineralnej, ale tej niemodyfikowanej.

    Na koniec dodam, że ta niby rewelacyjna wełna naturalna, o której Pan pisze, to nic innego jak mineralna wełna szklana modyfikowana lepiszczem. Też się pyli - tyle, że mniej. Wełna naturalna, to taka, której się nie modyfikuje a otrzymuje w sposób naturalny. Taką wełną jest wełna owcza, wełna bawełniana czy drzewna. Wełny mineralnej nie można nazywać naturalną - to nadużycie. Wełna mineralna jest wytwarzana z minerałów lub szkła w bardzo skomplikowanym, drogim i niezwykle energochłonnym procesie - a ten nie ma nic wspólnego z naturalnością.

    Stosujmy zatem różne systemy ociepleń ale zawsze po stosownych analizach energetycznych i cieplno-wilgotnościowych. I nie kontrargument ceny takich analiz ma zniechęcać, a zysk z analiz. Podstawowym jest eliminacja kondensacji pary wodnej w przegrodach, bo cóż z mokrej termoizolacji? Drugim argumentem jest oszczędność wydatków inwestora i zmniejszenie kosztów eksploatacji, czyli to o co inwestorowi chodzi! Czy Pan wie, że średnio w analizie energetycznej i cieplno-wilgotnościowej dla domu jednorodzinnego, jestem w stanie uszczuplić wydatki na budowę domu o 30-40 tys. zł? Ale mam domy, gdzie zaoszczędziłem 120 tys. zł i więcej - i to nie w rezydencjach a domach średniej wielkości! Żeby Pana pogrążyć do reszty, dodam, że takie analizy kosztują 3 tys. zł netto lub 10% spowodowanych oszczędności - co kto woli? Jest sens wydatku takiej kwoty, by zaoszczędzić 10 razy tyle? Proszę sobie odpowiedzieć.

    Jerzy Zembrowski

    • 4 wpisy
    22 listopada 2011 14:54:20 CET
    witam posiadam dom który ma 2 piętra i podpiwniczenie, jak go budowałem 15 lat temu nie robiliśmy ocieplenia gdyż wiadomo koszt domu był duży i nie starczyło kasy teraz by się przydało docieplić bo rachunki za ogrzewania duże a i czuć wilgoć bo w tym roku jak wiadomo było wilgotno, ale mam pytanie do tych co się w docieplanie już bawili, na jakie kwoty mam sie przygotować mówię tak plus minus bo mam zamiar wziąć na to kredyt chodzi mi o widełki, wiadomo że można użyć lepszych lub gorszych materiałów, z góry dzięki za odpowiedź
    • 36 wpisy
    22 listopada 2011 20:53:04 CET

    Jak wszyscy wiemy styropian jest tańszy ale ma sporo minusów. Chociaż co człowiek to opinia i zwykle kończy się zajadłymi kłótniami. Ja u siebie używałem wełny Knaufa a teraz rozpoczynam ocieplanie drugiego budynku też tą własnie wełną.

    Nie jest najtańszą z najtańszych ale razej na poziomie wszystkich innych na rynku.

    Pozdrawiam

    • 30 wpisy
    22 listopada 2011 22:23:14 CET

    Niedobrze, że w domu jest wilgoć. Przy zastosowaniu styropianu zamkniemy wilgoć w szczelnym termosie. Proponuję dobrze wygrzać dom i osuszyć przed wykonaniem docieplenia. Czy jest w domu sprawna wentylacja ? W każdym pokoju czy tylko w łazience i kuchni?

    Koszty wykonania docieplenia są łatwe do obliczenia. Ze styropianem 12-14 cm plus tynk silikatowy/ silikonowy wyjdzie mniej więcej 90-100 zł/m2, stosując wełnę skalną ze 30 zł więcej. Powierzchnia elewacji przeciętnego domu z dachem wielospadowym to około 160-200m2. Kilkanaście tysięcy trzeba niestety mieć. Można oczywiście szukać oszczędności, ale żeby dobrze coś zrobić to bez fachowców raczej się nie da..

    Polecam pierwsze sprawdzenie fachmanów - czy polecają tynk akrylowy? I czy tynkują z rusztowania warszawskiego? W obu przypadkach szybko podziękować.

    • 4 wpisy
    26 listopada 2011 20:49:37 CET
    dzięki za odpowiedź, faktycznie trzeba by mi się zastanowić nad tą wilgocią, na pewną będę brać fachowców, narobiłem się już przy budowie domu, przygotowałem się na wydatek na ocieplenie, myślę że w tym roku nie jest jeszcze za późno aby się za to zabrać, chyba że nie znajdę terminu u tych co to mają zrobić
  • 28 listopada 2011 16:45:18 CET

    a czy to prawda, że styropian powoduje wilgoć, a zaś wełna daje możliwość przepuszczalności powietrza i nei ma kłopotu z pleśnią??

    • 36 wpisy
    28 listopada 2011 20:14:12 CET

    Styropian nie powoduje wilgoci.
    Styropian bardzo często jest montowany bez odpowiedniej wentylacji i to powoduje nawilgacanie i zagrzybianie ścian.

    Z wełną bardzo rzadko widzi się ten problem bo sama w sobie jest paroprzepuszczalna i nie absorbuje w sobie wody.

    I dlatego też nawet przy za przeproszeniem nieco dupowato zrobionej wentylacji z wełną mamy o wiele

    mniejsze zagrożenie wystąpienia tego problemu...

  • 29 listopada 2011 19:20:59 CET

    ok, dzięki za odpowiedź, czyli faktycznie lepiej inwestować w wełnę

    • 36 wpisy
    29 listopada 2011 21:00:46 CET

    Nie ma sprawy :)

    Jak byś miał jakieś pytania techniczne to mogę podpowiedzieć co i jak było robione u mnie dotychcas

    bo obecnie w pracach z docieplaniem jestem u siebie na bierząco

Szybka Odpowiedź