Forum Budowlane » Ogrzewanie domu i mieszkania

..:: Pompy ciepłą ::..

    • 1 wpisy
    8 września 2008 14:22:57 CEST
    Pompy ciepła to najtańsze, najwygodniejsze, najbardziej ekologiczne ogrzewanie i klimatyzowanie Twojego domu !!!



    Pompa czerpie ciepło z gruntu, wody, lub powietrza i pompuje je do naszego domu.
    Zimą ogrzewa, latem chłodzi.
    Schemat działania pompy ciepła

    Przyjazne środowisku, ekologiczne, bardzo nowoczesne urządzenia grzewcze przekazujące energię nagromadzoną w gruncie, wodzie, powietrzu do systemu grzewczego naszych domów.
    Pompy ciepła czerpią blisko 70% energii z:

    Powietrza - pompy typu powietrze/woda - szczególnie predysponowane do obiektów o dużym zapotrzebowaniu na ciepło również w okresie letnim i przejściowym (baseny, hotele, pensjonaty). Odzysk ciepła przy temp. zew. spadającej do -20oC stanowi o wyjątkowości zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych.

    Zalety pompy ciepła powietrze/woda:

    - Dostarcza tanią energię

    - Nie wymaga instalacji komina

    - Jest wygodna i czysta

    - Jest przyjazna środowisku

    - Jej sprawność nie zmniejsza się mimo upływu lat

    Zastosowanie:

    - Ogrzewanie budynków jedno i wielo rodzinnych

    - Ogrzewanie budynków komunalnych (szkoły, szpitale)

    - Przygotowanie ciepłej wody użytkowej

    - Możliwość wykorzystania w ogrodnictwie.

    - Klimatyzacja

    Pompę ciepła ustawia się na zewnątrz budynku, a jednostkę wewnętrzną montuje się do ściany wewnątrz budynku.
    • 148 wpisy
    8 września 2008 23:09:46 CEST
    Dziękuję zapoznam się
    Pozdrawiam
    mgr inż.Tadeusz Kołodziejski
  • in
    • 4 wpisy
    11 lutego 2009 14:26:18 CET
    Zabrzmiało jak reklama;)

    No cóż... rzeczywiście pompy ciepła są ciekawą alternatywą dla tych którzy mogą sobie pozwolić wydać nieco więcej na początku ale za to cieszyć się niższymi kosztami za ogrzewanie.

    Pompy ciepła jednak najlepiej nadają się do podłogówek lub ścian grzejnych gdyż ich wydajność jest duża tylko wówczas gdy różnica temperatur dolnego i górnego źródła jest niewielka. Zakłada się że powinna wynosić ok. 20-30 st. Celciusza. Jestem w stanie policzyć wydajność pompy ciepła w zależności od typu ogrzewania i rodzaju dolnego źródła ciepła. Wydajność gwałtownie spada gdy zwiększymy tą różnicę temperatur, a stanie się tak gdy zechcemy zainstalować kaloryfery.

    Przykład:[/u:c303f8b91d]

    Dolne źródło - powietrze z wyrzutni rekuperatora o temperaturze tw*sprawność wymiennika=10 st. Celcjusza

    Temperatura odbiornika ciepła (podłogówka) T2=30 st. C

    Sprawność agregatu pompy ciepła = 0,55

    Sprawność pompowania ciepła COP=9,33!![/b:c303f8b91d]

    Ja widziałem projekty instalacji z pompą ciepła gdzie COP wynosił zaledwie nieco ponad 3
    [/color:c303f8b91d]

    Oczywiście przestrzegam przed pewnymi zabiegami sprzedawców reklamujących swoje produkty. Mało kiedy wspomina się że efektywność pomp ciepła z dolnym źródłem ciepła w gruncie w połowie sezonu grzewczego spada gdyż grunt jest stale wymrażany. Jeśli chcesz dużo zaoszczędzić warto więc wydać nawet ten 1tys. zł za porządny audyt u kogoś poważnego i znającego się na temacie bo koszty te potrafią się zwrócić trzykrotnie już po pierwszym sezonie grzewczym!
    • 10 wpisy
    25 lutego 2011 20:24:47 CET
    W listopadzie 2010 roku założyłem w naszym nowym domu ( 160 m2 ) prozniowe –rurowe kolektory słoneczne
    na wytawrzanie cieplej wody – do kranow oraz na ogrzewanie domu - jako wspomaganie
    ( podobno tak fachowo się to nazywa ) ..Wydalem 20 tys. zl. na cala inwestycje - oficjalnie tylko na ciepla wode. .
    Fundusz ( NFOS ) umorzyl mi ( z kwoty 20 tys. zl.) kwote 8700 zl. . Tak wiec inwestycja kosztowala mnie 11 300 zl.
    Jest luty 2011 r na dworze jest – 20 * c swieci slonce , a ja mam z kolektorow 50 * C . To jest bajka .
    Analizowalem już wczesniej POMPE CIEPLA , ale koszt montażu z odwiertami to kwota 70 tys . zl.
    Koszt ogrzesania pompa ciepla to 4000 zl. na rok .
    W Polsce prad jest chol…nie drogi i Unia nie doplaca do pomp ciepla bo prad wytwarzany jest z wegla ( CO2 ) .
    Jestem bardzo zadowolony z zamontowania kolektorow , ale tych próżniowych , bo plaskie miałem kilka lat temu w
    innym domu i one nie sprawdzily się. POLECAM Mogę dac adres firmy z WLKP, która kpl. realizuje cala
    inwestycje - bezgotówkowo .Mali do firmy to.= kowjana@ …. Jacek

    • 44 wpisy
    20 marca 2011 16:33:56 CET
    Sz.P. mam zamontowane kolektory na potrzeby cieplej wody oraz wspomagania centralnego ogrzewania . Jestem zadowolony z instalacji solarow , Obecnie mam min 70 % na zbiornikach z Co i cwu . wykorzystujemy to na w/w., wiec dlaczego mialbym byc niezadowolony ...Wydalem tak niewilele a mam energie za darmo do konca zycia i jeden dzien pozniej .Glupota natomiast sa opinie takich ktorzy twierdza ze w polsce kolektory nie oplacaja sie -bzdura totalna i ciemnogród... , Ktos poprzednio proponowal mi zalozenie pomy ciepla za 70 tys. zl. nie zgodzilem sie bo to inwestycja ktora tak naprawde nigdy -nigdy sie nie zworoc .ponadto oplaty miesieczne za prad wynosilyby 400 zl. ...POLECAM i zachecam wszystkich do montowania kolektorow slonecznych na ciepla wode oraz na wspomaganie centralnego ogzreweania. Zreszta tej machiny z Nar. Funduszu (45 % ) juz nikt nie zatrzyma.... Zceptycy moga sobie wypisywac rozne pierdy na forum . a my uzytkownicy wiemy swoje i tyle. Wokol mnie powstataja co rusz to nowe instalacje z kolektorami , i tak trzymac. ..
  • 20 marca 2011 20:01:17 CET

    Witam.
    Kyronis w swej głupocie zamontował sobie najdroższe kolektory w Polsce. Za 1 wat mocy, którą wyprodukuje kolektor zapłacił ok. 3 zł a mógł poniżej 2 zł. Nie wspomnę o realnych warunkach pracy. Więcej:

    • 4 wpisy
    1 kwietnia 2011 13:37:55 CEST

    Pompy ciepła są bardzo dobrym rozwiązaniem dla nowo budujących się domów

  • 1 kwietnia 2011 23:22:57 CEST
    Witam.
    To ogólniki. A tak bardziej szczegółowo?
  • 3 grudnia 2015 14:50:47 CET
    W naszych warunkach kolektory słoneczne wykorzystuje się głównie do przygotowywania cwu, a nie do ogrzewania, więc jeżeli porównujemy je do pomp ciepła, to do tych, które przygotowują cwu, a nie tych zarówno do cwu jak i do c.o. wtedy różnica w kosztach nie jest już tak duża, a wygoda, bezpieczeństwo, dostosowanie się do zapotrzebowania na cwu może wyjść korzystniej dla pomp ciepła do cwu.
    Wszystko zależy od zapotrzebowania, indywidualnych preferencji, oczekiwań i planów na przyszłość, np czy chcemy instalowac instalację fotowoltaiczną, czy też nie!

    • 239 wpisy
    9 grudnia 2015 19:39:12 CET
    tomo0501 napisał/a:

    Pompy ciepła są bardzo dobrym rozwiązaniem dla nowo budujących się domów

    nie ma co ukrywać, zdecydowanie taniej jest montować takie instalacje na etapie budowy nowego domu, ale są pompy ciepła, które z łatwością przystosowują się do starych instalacji - wiadomo, że będą mniej wydajne, ale nadal jest to lepsze rozwiązanie niż tradycyjny opał

    • 12 wpisy
    18 grudnia 2015 12:09:13 CET
    jesli myslimy o pompie gruntowej, to rzeczywiscie, najwygodniej jest zamontować ją podczas budowy nowego domu - dzialka jest wtedy rozkopana, bez problemu mozna dorzucic tez troche "bałaganu" związanego z instalacją pompy. z kolei jesli mamy stara instalacje, to pompa powietrzna nie zrobi tyle klopotu, a np pompa do cwu moze wspolpracowac ze starym systemem grzewczym i bedzie uklad dwoch zrodel ciepla
    • 597 wpisy
    20 grudnia 2015 21:20:00 CET
    a np pompa do cwu moze wspolpracowac ze starym systemem grzewczym i bedzie uklad dwoch zrodel ciepla

    ???
    • 103 wpisy
    5 stycznia 2016 16:00:01 CET
    Bolas napisał/a:
    a np pompa do cwu moze wspolpracowac ze starym systemem grzewczym i bedzie uklad dwoch zrodel ciepla ???

    Witam,

    Pompa ciepła służąca do przygotowania Supraeco marki Junkers może być połączona z innymi źródłami ciepła np. kotłem lub instalacją solarną poprzez wężownicę o dużej powierzchni wymiany ciepła znajdującej się w urządzeniu. Pompa ciepła cechuje się ciekawym wyglądem oraz ładowanym warstwowo wymiennikiem o pojemności 260 litrów. Dzięki wykorzystaniu energii powietrza otoczenia urządzenie osiąga sprawność nawet do 430%. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o produkcie polecam stronę internetową: Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.

    Pozdrawiam,

    ________________________________

    Konsultant marki Junkers

    • 239 wpisy
    5 stycznia 2016 16:06:00 CET
    pompa o której piszesz to jest jedynie do cwu? po co takie instalacje łączyć z solarami, które również nadają się jedynie do tego?
    • 597 wpisy
    10 stycznia 2016 22:54:05 CET
    Kolejny mądry konsultant.
    Drumcode po to by PC nie działała gdy ma najlepsze warunki.
    • 210 wpisy
    22 stycznia 2016 15:39:29 CET
    schemat fajnie opisany by sekut. ma ktoś może schemat działania pc ilustrowany, lub najlepiej animowany/ filmowy? może jakiś poradnik?
  • 4 lutego 2016 13:06:47 CET
    drumcode napisał/a:
    pompa o której piszesz to jest jedynie do cwu? po co takie instalacje łączyć z solarami, które również nadają się jedynie do tego?

     

    Rozsądniej byłoby łączyć pompę ciepła z fotowoltaiką - wtedy ograniczamy koszty eksploatacyjne pompy ciepła. 

    Ale rzeczywiście zarówno pompa do cwu jak i kolektory słoneczne to rozszerzenie systemu grzewczego o urządzenie, które odciąży kocioł w lecie - czyli wtedy kiedy nie musi pracować na rzecz ogrzewania pomieszczeń. 

    • 239 wpisy
    5 lutego 2016 09:49:09 CET
    truncate1980 napisał/a:
    schemat fajnie opisany by sekut. ma ktoś może schemat działania pc ilustrowany, lub najlepiej animowany/ filmowy? może jakiś poradnik?

    sprawdź tutaj, albo po prostu na youtube pod hasłem vikersonn 


    Ten wpis został zmieniony przez drumcode w 5 lutego 2016 09:50:34 CET"
    • 103 wpisy
    8 lutego 2016 10:12:54 CET
    drumcode napisał/a:
    pompa o której piszesz to jest jedynie do cwu? po co takie instalacje łączyć z solarami, które również nadają się jedynie do tego?

    Witam,

    Pompa ciepła SUPRAECO W jest pompą do przygotowania . , która fabrycznie przygotowana jest do podłączenia dodatkowego źródła ciepła poprzez wbudowaną wężownicę. Źródłem tym może być np. kocioł gazowy, olejowy lub stałopalny czy, kolektory słoneczne. Pompa ta ma możliwość również pełnej integracji z systemami PV. Zastosowanie pompy ciepła SUPRAECO W jest polecane szczególnie wówczas, kiedy inwestor nie ma dostępu do sieci gazowych i korzysta z droższego rozwiązania jakim jest gaz płynny lub olej opałowy. W takich sytuacjach koszt przygotowania . jest zdecydowanie niższy z wykorzystaniem pompy ciepła. W przypadkach kiedy inwestor posiada kocioł stałopalny, również uzyskujemy oszczędności, jednak w tym przypadku o zastosowaniu pompy ciepła głównie będzie jednak decydować decydować przede wszystkim komfort obsługi, szczególnie w okresie po sezonie grzewczym. Wówczas przygotowanie . nie wymaga uruchamiania kotła stałopalnego, a jest zdecydowanie tańsze od zastosowania zwykłego pojemnościowego podgrzewacza elektrycznego. Pompę ciepła można również zintegrować z systemami solarnymi. Rozwiązanie takie polecane jest szczególnie dla osób, które posiadały już wcześniej kolektory słoneczne służące do przygotowania . i w chwili obecnej chcąc w sposób ekonomiczny przygotowywać . zwiększają ekonomikę układu poprzez zastosowanie alternatywnego, ekonomicznego źródła ciepła jakim jest pompa ciepła. Rozwiązanie takie pozwala ponadto w pochmurne dni, kiedy nie mamy wystarczających zysków solarnych, przygotować . nie uruchamiając innych drogich źródeł energii takich jak kocioł olejowy, kocioł gazowy zasilany gazem płynnym, czy chociażby zwykłej grzałki elektrycznej.
    Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers

    • 597 wpisy
    21 lutego 2016 08:50:42 CET
    Ostatnio namnożyło się strasznie dużo markowych EXPERTÓW tyle że każdy anonimowy. Coś nie tak.
    • 613 wpisy
    21 lutego 2016 19:41:42 CET
    A po ile chodza teraz pompy ciepła powietrzne, bo jakos nigdy nie ma czasu sprawdzić i porównac :)
    • 597 wpisy
    21 lutego 2016 19:59:30 CET
    Tak łatwo powiedzieć jak pytać o cenę toyoty. Widełki rzędu kilku tysięcy cię nie zadowolą. Pompy ciepła dobiera się pod konkretny dom im mniejsze jego zapotrzebowanie na ciepło tym tańsza pompa.
  • 22 lutego 2016 17:47:42 CET
    truncate1980 napisał/a:
    schemat fajnie opisany by sekut. ma ktoś może schemat działania pc ilustrowany, lub najlepiej animowany/ filmowy? może jakiś poradnik?

    Na naszej stronie w dziale pomp ciepła jest wizualizacja pracy pompy ciepła :)  Polecam i pozdrawiam!


    Ten wpis został zmieniony przez Konsultant Viessmann w 22 lutego 2016 17:48:59 CET"
  • 23 lutego 2016 11:26:41 CET
    sebek108 napisał/a:
    A po ile chodza teraz pompy ciepła powietrzne, bo jakos nigdy nie ma czasu sprawdzić i porównac :)

    Takie pompy do cwu? 

    Tutaj cennik naszego vitocal 060A. Nie mogę dać linku, więc daję fragment cennika - jak są pytania - chętnie odpowiem na wszystkie

    Vitocal 060-A typ WWK ze zintegrowaną grzałką elektryczną o mocy 1,5 kW bez możliwości 
    Praca na powietrzu obiegowym  8 031,– PLN

    Praca na powietrzu zewnętrznym 8199,-PLN

     Vitocal 060-A typ WWKS z dodatkowym wymiennikiem ciepła do podłączenia kotła

    Praca na powietrzu obiegowym  8 737,– PLN

    Praca na powietrzu zewnętrznym 8 905,-PLN

     

    Przykładowe ceny:)


    Ten wpis został zmieniony przez Konsultant Viessmann w 23 lutego 2016 11:32:47 CET"
    • 239 wpisy
    11 marca 2016 15:36:12 CET
    sebek108 napisał/a:
    A po ile chodza teraz pompy ciepła powietrzne, bo jakos nigdy nie ma czasu sprawdzić i porównac :)

    pytanie czy pytasz i takie do cwu jedynie, czy kompletne do co?

Szybka Odpowiedź