13 marca 2012 15:49:06 CET
Gwarancja zadowolenia klienta - no, no - dobry chwyt. Ciekawe jak jest zapewniania? Jakiś weksel na wartość wykonanych robót i gwaranacja na papierze na 10 lat? Proszę podać szczegóły. Sądzę, że klientów to bardzo interesuje.
Już pisałem, ale przypomnę:
Wybór materiału na dom, czyli murowany, szkieletowy czy drewniany z bala, nie powinien być dokonywany wg mody, poglądów czy podpowiedzi. Gdyby energia dzisiaj i w przyszłości była tania jak barszcz, zaś materiały miały zbliżone ceny, to istotnie pozostałaby kwestia mody czy prezencji domu. Niestety, tak nie jest, zaś energia jest i będzie coraz droższa. Dom, w związku z tym, to inwestycja, która ma swoje koszty budowy i swoje koszty eksploatacji. Dom ma być funkcjonalny, wygodny, relatywnie tani w budowie i relatywnie tani w eksploatacji. Dom, to również wyposażenie w instalacje cieplne i wentylację. Te również mają różne koszty budowy i różne eksploatacji. Żeby to wszystko opanować, należy postępować racjonalnie, a nie jak gra na loterii. Dzisiaj nie ma szans na zbudowanie domu z bala mającego cechy energooszczędne. Takie domy muszą być docieplane, a to oznacza niebezpieczeństwo wpakowania się w kondensację pary i korozję drewna.
Jak należy postępować, by stworzyć dom (każdej konstrukcji) o relatywnie najniższych kosztach budowy i najniższych kosztach eksploatacji?Kolejność postępowania jest tylko jedna:
1. Wybieramy lub tworzymy na zamówienie projekt wstępny domu.
2. Do projektu specjalista fizyki budowli opracowuje analizy energetyczne, z których określa się rodzaj materiału ścian, grubość i rodzaj termoizolacji, wyposażenie w systemy grzewczo-wentylacyjne oraz rodzaj i budowę elewacji, by uniknąć kondensacji pary w przegrodach.
3. Na podstawie analiz, architekt kończy projekt budowlany, zaś specjalista fizyki budowli opracowuje rysunki detali i technologie prac.
4. Wykonawcy ściśle trzymają się projektu i technologii - nie stosując żadnych modyfikacji. Jeśli trzeba zastosować zamiennik, wyłącznie po konsultacjach z tym specjalistą. Budową kieruje kierownik budowy a wątpliwości konsultuje ze specjalistą fizyki budowli. Solidny więc wykonawca, to taki co ściśle trzyma się projektu oraz technologii wynikających z fizyki budowli.
5. Po wybudowaniu sporządza się świadectwo charakterystyki energetycznej, na którym powinny być potwierdzone podana w analizie energetycznej wskaźniki.
Tak powstaje dom o najniższych kosztach budowy i eksploatacji i co ważne: bez błędów! Proszę zauważyć, że tu nie ma miejsca na marketing i stosowanie się do reklam i ulotek producentów czy sprzedawców! Dom jakościowy ma być oparty na wiedzy specjalisty fizyki budowli, a nie ulotkach i szumie reklamowym! Zauważmy, że celem marketingu jest sprzedać swoje produkty lub sprzedać swoje usługi, zaś celem fizyka budowli, jest strzec by dom nie miał błędów i był zbudowany wedle znanych na świecie od lat prawideł obejmujących value engineering - czyli najniższe koszty budowy przy najniższych kosztach eksploatacji - z zachowaniem prawideł fizyki budowli i zapewnienia komfortu cieplnego w domu.
I niezwykle ważne: kierownik budowy ma być faktyczny, a nie fikcyjny pozyskiwany do wypełnienia Dziennika Budowy!
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski