Forum Budowlane » Domy z bali

Dom z bala a izolacyjność cieplna

    • 11 wpisy
    11 marca 2009 14:44:15 CET
    Witam. Interesuje mnie jedno, jak wygląda izolacyjność cieplna ścian w budynku z bala bez ocieplenia. Może ktoś mieszka w takim domku i może by podał powierzchnie i jakie ma koszty ogrzewania?? Było by to dla mnie dobrym porównaniem. A może trzeba taki dom ocieplać ale to już inne pytanie jak dobrze to zrobić. Teraz wyjaśnienie mojego pytania... ja lubię wygląd drewna we wewnętrzu domu i nie zgodzę się na jakiekolwiek ocieplenie od wewnątrz, natomiast moja żonka skłania się do wyglądu domu w balu na zewnątrz. Musi być więc jakiś kompromis, a dodatkowo nie chcę płacić dużo za ogrzewanie.
  • 4 października 2013 12:41:07 CEST
    Budynki stawiane z bali o grubości powyżej 20cm (lite drewno), względnie nie wymagają ocieplenia. Jednak zawsze dodatkowa warstwa zwiększyłaby komfort cieplny.
    ---
    Służę pomocą,
    e-Rzecznik Knauf Insulation
    • 13 wpisy
    4 października 2013 15:09:34 CEST
    Mnie także interesowałoby ewentułalne koszty ocieplenia ścian w budynku z bala. Ociepla sie jednym konkretnym materiałem czy i jest więcej alternatyw?
  • 7 października 2013 12:27:52 CEST
    rydzwolowy napisał/a:
    Ociepla sie jednym konkretnym materiałem czy i jest więcej alternatyw?

     

    Najczęściej wybieranym przez inwestorów, wykonawców materiałem jest wełna mineralna.

    ---

    Służę pomocą,

    e-Rzecznik Knauf Insulation

  • 9 grudnia 2013 13:31:38 CET
    Jeśli masz dodatkowe pytania związane z wełną mineralną - pisz. Pomogę, odpowiem na pytania dotyczące parametrów technicznych wełny mineralnej lub wyboru odpowiedniej grubości.
    ---
    Służę pomocą,
    e-Rzecznik Knauf Insulation
    ---
    • 597 wpisy
    14 grudnia 2013 21:45:27 CET
    Pan nowicjusz pytał 4 lata temu a pani Kasia odkopując temat buja frazesami z internetu. Tym tokiem myślenia można powiedzieć że w namiocie czy kartonie też będzie ciepło wystarczy 300W/m2 i brak wentylacji.
    Dom nie ważne z czego musi być tak docieplony aby zużywał max 30W/m2. Ja mam dom z bala docieplony wełną drzewną STEICO i zapotrzebowanie ok 60W/m2 rekuperację i pompę ciepła.
  • 16 grudnia 2013 13:34:01 CET
    Bolas napisał/a:
    Pan nowicjusz pytał 4 lata temu a pani Kasia odkopując temat buja frazesami z internetu.

    Tzn, jakimi frazesami?

    ---

    Służę pomocą,

    e-Rzecznik Knauf Insulation

    • 597 wpisy
    16 grudnia 2013 20:04:21 CET

    Budynki stawiane z bali o grubości powyżej 20cm (lite drewno), względnie nie wymagają ocieplenia.

     

     

     

    Przepraszam nie mam zamiaru pani ubliżać ale powołuje się pani na poważne stanowisko w swoim podpisie a nie potrafi pani zrozumieć o czym pisze. Ja żyję z instalacji centralnego ogrzewania a pani z izolacji domów. W czyim interesie jest zmniejszanie zapotrzebowania na ciepło budynków moim czy firmy którą wg opisu pani reprezentuje?? Dom z bala o grubości 20cm jakie będzie miał zapotrzebowanie na ciepło? Wg mnie ok 150W/m2 i to jest ten frazes - jeżeli muszę go wskazywać paluchem. I tym tropem dochodzimy do wniosku że każda ściana da radę uchronić nas przed chłodem byle, tak jak pisałem, dostarczymy odpowiednią ilość ciepła by nie zamarznąć.

    To w pani interesie jest zwalczać takie archaiczne twierdzenia i to w pani iteresie jest to by domy były maksymalnie ocieplone. I tu pojawia się moja dziedzina ogrzewnictwo bo gdy dom zużywa poniżej 30W/m2 ciężko dobrać ogrzewanie oparte na centralnym źródle ciepła i nie trzeba być alfą i omegą po specjalistycznych studiach by samemu to wyliczyć na prostym kalkulatorze.


    Ten wpis został zmieniony przez Bolas w 16 grudnia 2013 20:13:11 CET"
  • 17 grudnia 2013 13:37:36 CET
    Bolas napisał/a:  W czyim interesie jest zmniejszanie zapotrzebowania na ciepło budynków moim czy firmy którą wg opisu pani reprezentuje??

    Odniosę się do powyższych zarzutów merytorycznie.

     

    Zmniejszanie zapotrzebowania na ciepło jest przede wszystkim w interesie ochrony środowiska! Zużywając mniej energii oraz mniej jej produkując - m. in do wytworzenia ciepła - chronimy naturalne nieodnawialne zasoby energetyczne. Dodatkowym, wymiernym dla inwestora skutkiem właściwej termoizolacji i przez to zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło, jest zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.

     

    Proszę poczytać więcej na temat idei zrównoważonego rozwoju w budownictwie, którą promuje Knauf Insulation.

     

    W interesie Knauf Insulation oraz moim, jako Rzecznika jest właściwa oraz fachowa wiedza czytelników forum o możliwościach zastosowania termoizolacji z wełny mineralnej. Celem edukacji Forumowiczów, nie jest nakłanianie do montowania jak największej warstwy ocieplenia. Celem jest - właściwy - tzn. ekonomicznie i energetycznie uzasadniony wybór grubości oraz parametrów technicznych termoizolacji.

     

    Pańskie wpisy dotyczące już bezpośrednio mojej osoby pozostawię bez komentarza.

     

    Odniosę się jeszcze do termoizolacji domów z bali oraz, jak to Pan określił "frazesu", którego miałam użyć. Zaawansowane obliczenia dotyczące przegród budowlanych z litego drewna, wykazują jednoznacznie, że grubość powyżej 20cm, zapewnia ścianom zewnętrznym stateczność cieplną, a więc odpowiedni komfort termiczny! I to jest właśnie właściwa edukacja oraz podejście, którego brakuje. Nie sztuką jest nakłaniać i promować jak najgrubsze termoizolacje, ale sztuką jest edukacja inwestorów zgodna z ideą zrównoważonego rozwoju w budownictwie. To właśnie jest, jak Pan to ujął - "w interesie" ... nas wszystkich.

    ---

    Służę pomoca,

    e-Rzecznik Knauf Insulation

    • 597 wpisy
    19 grudnia 2013 21:46:35 CET

    A pani Kasia nadal masło maślane. Z jednej strony ocieplać z drugiej 20cm ściana wystarczy. Pisze pani o EKONOMICE w budownictwie czyli jak wybudować stosunkowo w rozsądnych pieniądzach tak by budynek był tani w utrzymaniu. I tu właśnie pojawia się problem budujących. Bo z jednej strony mówi im się budujcie ciepło będzie taniej a z drugiej budujcie taniej a ciepło będzie z centralnego. Co do frazesów słyszałem że ściana z 40cm porothermu też wystarczy bez ocieplenia podobnie z 30cm silikatu. A znam takich co to dowalili jeszcze 20cm styropianu na to :) a ogrzewaniem sterują ze smartfona.

    Na jednym z forów wyczytałem też że domy z bala są bardzo trwałe przecież masę takich domów ciągle istenije - zapytałem ile takich domów już nie istnieje - nikt nie odpowiedział.


    Ten wpis został zmieniony przez Bolas w 19 grudnia 2013 21:49:25 CET"
    • 10 wpisy
    20 grudnia 2013 10:36:07 CET
    Drewno też potrafi byc trwałe, czego dowodem jest np drewniany kościół w Kosieczynie z 1374 r. w całości wybudowany z sosny.
  • 20 grudnia 2013 13:44:56 CET
    Bolas napisał/a:

    A pani Kasia nadal masło maślane. Z jednej strony ocieplać z drugiej 20cm ściana wystarczy. Pisze pani o EKONOMICE w budownictwie czyli jak wybudować stosunkowo w rozsądnych pieniądzach tak by budynek był tani w utrzymaniu.

     

    Z całym szcunkeim, ale powyższy wpis to masło maślane. Żadnych konkretów, tylko co Pan zasłyszał gdzies tam, od kogoś tam, o czymś tam...

    Ocieplać - TAK, ale na podstawie analizy energetycznej - tak aby grubość i rodzaj ocieplenia był ekonomicznie i energetycznie uzasadniony. Skoro drewno lite o średnicy powyżej 20cm ma stateczność cieplną, to dodatkowa warstwa ocieplenia - owszem zwększy współczynnik przenikania ciepła dla całej przegrody, ale może okazać się nieuzasadniona ekonomicznie! Wszystkie przegrody z bali poniżej 20cm wymagają termoizolacji. Najlepszym materiałem jest w tym wypadku wełna mineralna.

     

    ---

    Służę pomocą,

    e-Rzecznik Knauf Insulation

    • 597 wpisy
    27 grudnia 2013 19:57:46 CET

    Może inaczej bo widzę, że kolejnej osobie nadepnąłem przez przypadek mojej bezpośredniości na odcisk. Niech pani zapomni o moich poprzednich wypowiedziach i odpowie na proste pytanie bez przewlekłych kilkuzdaniowych wypowiedzi: Jeżeli miałaby pani mieszkać w domu z bala o ścianach gr 20cm (nie wnikam w to że ściana z bala nigdy nie będzie jednolita) czy dociepliła by pani te ściany czy nie. Prosta odpowiedź na proste pytanie.


    Ten wpis został zmieniony przez Bolas w 27 grudnia 2013 19:58:37 CET"
  • 30 grudnia 2013 13:03:50 CET
    Bolas napisał/a:

    (...) nie wnikam w to że ściana z bala nigdy nie będzie jednolita) czy dociepliła by pani te ściany czy nie. Prosta odpowiedź na proste pytanie.

    Tzn, że wg Pana w drewnie nie ma drewna? :)

     

    ---

    Służę pomocą,

    e-Rzecznik Knauf Insulation

    • 597 wpisy
    30 grudnia 2013 14:40:17 CET

    Za trudno na prostą odpowiedź?

    Próbuję panią ukierunkować na prawidłowy typ myślenia jak widać uparcie nie chce pani się przyznać do błędu lub ma pani wyżej wspomniane puste slogany wbite w głowę i za Chiny nie chce pani z nich zrezygnować. Czy ściana z cegły jest jednolita? Odpowiedź brzmi nie. Bo przecież cała nie jest zrobiona z jednego kawałka cegły - proste tyle że trzeba mieć otwarty rozum lub wiedzieć jak taką ścianę się wznosi. To samo a nawet bardziej tyczy się domu z bala. To nie jeden kawałek drewna. Pani zdania już nie zmienię ale jeżeli ktoś ma jeszcze resztki zdrowego rozsądku niech obejrzy zdjęcia budynków w podczerwieni. Skąd biorą się mostki termiczne z jednolitości ściany? To na tyle chyba że ktoś inny podejmie rozmowę bo pani to ja niestety już nie pomogę - bardzo mi przykro z tego powodu. Powtórzę tylko że waszym zadaniem jako sprzedawcy izolatorów jest budownictwo energooszczędne z wykorzystaniem waszych materiałów izolacyjnych jeżeli pani tego nie pojmuje szkodzi pani firmie której podaje się pani za e-Rzecznika. Życzę udanego e-Rzecznikowania w Nowym Roku.


    Ten wpis został zmieniony przez Bolas w 30 grudnia 2013 14:41:44 CET"
  • 31 grudnia 2013 13:38:40 CET
    Wg Pana "prawidłowy typ myślenia" to myślenie wg Pana prawideł...
    Bal pełny - bo o takim była mowa - w CAŁOŚCI składa sie z drewna, w pełnym przekroju jest samo drewno. Produkcja cegły, jej wypalanie i ewentualne łączenie z innymi materiałami, które spowodują niejednolitość całości to zupełnie inna kwestia! Dla rozróżnienia: są bale pełne, klejone, warstwowe, izolowane. Proszę poczytać. Na pytanie przez Pana postawione dotyczące termoizolacji bali pełnych o srednicy powyżej 20cm już Panu odpowiedziałam. Proszę doczytać, a potem pisać o "otwartym rozumie".
    Ja życzę wielu owocnych dyskusji, wielu sukcesów zadowowych w nadchodzącym roku. Pominę uszczypliwości pod moim adresem. Wiele szczęscia.
    ---
    Służę pomocą,
    e-Rzecznik Knauf Insulation
    • 597 wpisy
    1 stycznia 2014 15:22:21 CET
    Nooooo tak teraz to pojmuję. Ma pani całkowitą rację. Izolujemy tylko bal pełny/lity w wypadku kiedy jest poniżej 20cm i oczywiście pamiętajmy że połączeń (jakiekolwiek by nie były) już nie izolujemy bo to osobna część konstrukcyjna ściany.

    Idąc tym myśleniem nie izolujemy ściany jako całości izolujemy jej składowe osobno!!! -GRATULUJĘ.
    • 37 wpisy
    21 marca 2014 15:10:02 CET
    Zawsze docieplenie zwiększa komfort cieplny i zmniejsza rachunki za ogrzewanie. Kupując drewno na taki dom trzeba mieć zaufanego dostawcę, ponieważ często drewno nie jest odpowiednio sezonowane. Zamiast stawiać dom z bali i zakrywać go dociepleniem bym polecił wymurowanie ścian z betonu komó z bali są bardzo drogie a przykrywając go dociepleniem stracimy ten ładny wygląd drewna, murując ściany z bk będziemy mieli lepszy wsp przenikania ciepła ściany co pozwoli na oszczędności w okresie eksploatacji domu, a także sam dom będzie tańszy w budowie. BK tworzy bardzo przyjemny mikroklimat wewnątrz domu.
    • 597 wpisy
    21 marca 2014 21:56:35 CET

    Bo domy z bali izoluje się od wewnątrz. Oto mój z zewnątrz i wewnątrz po dociepleniu i na gotowo - traci urok?:

     

    dom

     


    Ten wpis został zmieniony przez Bolas w 21 marca 2014 22:05:51 CET"
    • 42 wpisy
    13 maja 2014 15:12:49 CEST
    dom z bali zawsze ma swój taki magiczny urok ale wydaje mi się, że jeśli chodzi o ocieplenie to jedynie zewnętrznych połączeniach bali natomiast można bardziej od wewnątrz coś działać :)
  • 25 czerwca 2014 17:15:19 CEST
    pewnie ze należy scianę domu z bala ocieplić wełną tylko trzeba się zastanowić nad grubością tej wełny.
    • 488 wpisy
    12 października 2014 22:14:49 CEST

    Mamy oto nowe wymagania techniczne WT2014 i czas rzeczników i handlowców się skończył - przynajmniej w dziedzienie termoizolacji.

    Znikną też brednie merytoryczne jak np.

    "Zaawansowane obliczenia dotyczące przegród budowlanych z litego drewna, wykazują jednoznacznie, że grubość powyżej 20cm, zapewnia ścianom zewnętrznym stateczność cieplną, a więc odpowiedni komfort termiczny!"

    Z tekstu tego wynika, iż autorka reprezentuje marketing i mając tupet wchodzi na obszary sobie obce - choć mając zapewne zamiar uwiarygodnić swoje twierdzenia wśród laików. Powiało zgrozą, bo od czasu do czasu na fora zaglądają też specjaliści fizyki budowli. Otóż, na stateczność cieplną domu wpływ mają wszystkie przegrody - nie tylko ściany. Zatem, mając ściany nawet masywne, nie podniesiemy stateczności cieplnej jeśli pozostałe jej nie zapewnią. Ponadto, ściany z drewna mają nikły wpływ na stateczność cieplną.

     

    i drugi cytat:

    "Skoro drewno lite o średnicy powyżej 20cm ma stateczność cieplną, to dodatkowa warstwa ocieplenia - owszem zwększy współczynnik przenikania ciepła dla całej przegrody, ale może okazać się nieuzasadniona ekonomicznie!"

    Bale drewniane nie mają średnicy a grubość. Ponadto, dodatkowa warstwa ocieplenia nie zwiększa, lecz zmniejsza wsp. przenikania ciepła U - to wie nawet pomoc domowa mojego przyjaciela.

     

    Ogólnie, to każdy projekt domu musi mieć policzoną i dołączoną charaktersytykę energetyczną oraz zasosowaną racjonalność rozwiązań. Zatem, śmierć marketingu w dziedzinie termoizoalcji!

     

     

    • 1 wpisy
    5 marca 2015 08:48:30 CET

    domy z bali same w sobie są już ciepłe

     


    Ten wpis został zmieniony przez rafal50a w 5 marca 2015 08:49:18 CET"
    • 597 wpisy
    5 marca 2015 19:47:40 CET

    Dobre. A ze styropianu jeszcze cieplejsze! Na dowód tej tezy proszę siąść na mrozie na desce a potem na styropianie. Gdzie jest cieplej w dupensję??

    Takie bzdury może pisać każdy. Kto się na tym nie zna. Proszę sobie wybudować domek z drzewa bala jak chcesz i przesidzieć w nim cały rok bez ogrzewania - BO JEST CIEPŁY.


    Ten wpis został zmieniony przez Bolas w 5 marca 2015 19:49:13 CET"
    • 12 wpisy
    17 kwietnia 2015 02:11:39 CEST
    haha jakie zażarte boje widzę się tutaj toczą :P

Szybka Odpowiedź