Forum Budowlane » Domy z gliny

Czy o to chodzi w tym dziale??

    • 25 wpisy
    31 marca 2011 23:09:22 CEST

    widzę, że 2 strony praktycznie bez konkretu, więc poratuję :) być może autorowi chodziło o to:

    Keramzyt

    Keramzyt, czyli wytwarzane z gliny lekkie kruszywo, znajduje w nowoczesnym budownictwie szeroki wachlarz zastosowań.

    Surowcem do produkcji jest jedynie oczyszczona glina. Proces produkcji polega na składowaniu surowca bezpośrednio po wydobyciu tzw. leżakowanie, następnie następuje rozdrobnienie i rozrobienie z wodą. Nie stosuje się żadnych dodatkowych domieszek. Powstałą w dotychczasowym procesie masę charakteryzuje duża plastyczność, jest ona następnie wypalana w temperaturze 1250 stopni Celsjusza w obrotowych piecach. Tak tworzą się porowate, pokryte ceramiczną powłoką kulki barwy czerwono-brązowej. W trakcie procesu wytwarzania keramzytu nie powstają odpady, a surowiec do jego produkcji dostarczają rodzime złoża glin ilastych na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu.

    Podobno domy z gliny można wybudować nawet w 3 miesiące i nie ma żadnych problemów z ich trwałością (jesli ktoś bałby się, że glina się rozpuści ;) )

    • 488 wpisy
    13 maja 2011 03:15:32 CEST

    omega? Piszesz nie na temat!
    Wyroby ceramiczne też są z gliny - nie pomyślałaś?

    Pytanie dotyczyło domów z gliny

    • 62 wpisy
    8 czerwca 2011 12:18:11 CEST

    widzę, że 2 strony praktycznie bez konkretu, więc poratuję :) być może autorowi chodziło o to:

    Keramzyt

    Keramzyt, czyli wytwarzane z gliny lekkie kruszywo, znajduje w nowoczesnym budownictwie szeroki wachlarz zastosowań.

    Surowcem do produkcji jest jedynie oczyszczona glina. Proces produkcji polega na składowaniu surowca bezpośrednio po wydobyciu tzw. leżakowanie, następnie następuje rozdrobnienie i rozrobienie z wodą. Nie stosuje się żadnych dodatkowych domieszek. Powstałą w dotychczasowym procesie masę charakteryzuje duża plastyczność, jest ona następnie wypalana w temperaturze 1250 stopni Celsjusza w obrotowych piecach. Tak tworzą się porowate, pokryte ceramiczną powłoką kulki barwy czerwono-brązowej. W trakcie procesu wytwarzania keramzytu nie powstają odpady, a surowiec do jego produkcji dostarczają rodzime złoża glin ilastych na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu.

    Podobno domy z gliny można wybudować nawet w 3 miesiące i nie ma żadnych problemów z ich trwałością (jesli ktoś bałby się, że glina się rozpuści ;) )

    Co ma piernik do wiatraka!

    reklama keramzytu widac szuka ujscia w kazdym watku, przypomne tylko iz keramzyt jest dobrym izolatorem gdy wystepuje osobni, pozostale wyroby zawierajace keramzyt w sobie to niedorobki z nieokreslonymi parametrami!

  • 11 lipca 2011 17:10:20 CEST

    Nie wiedzialam ze buduje sie takie polsce to sie raczej nie przyjmie...;)

    • 1 wpisy
    18 sierpnia 2011 14:52:15 CEST

    Afrykańscy inżynierowie juz dawno wpadli na ten pomysł :)

    • 32 wpisy
    9 września 2011 16:16:51 CEST
    Dom z gliny w Polsce.
    Od razu rzuca mi się na myśl film Biała Masajka. Kobieta przeprowadziła się ze Szwajcarii i zamieszkała w lepiance Masaja.
    Normalnie koszmar.

    Tylko jak tam ceny będą pędzić, to może się okazać, że Polaków będzie stać tylko na dom z gliny i słomy.
  • 14 marca 2012 11:30:35 CET
    też mam poczucie powrotu do przeszłości ciekawy wątek, dosć dyskusyjny. hmmm nowatorskie? do konca nie wiem co o ty myslec.
    • 44 wpisy
    6 kwietnia 2012 14:44:04 CEST

    'Biala Masajka' to film oparty na faktach, bardzo ciekawy i pieknie przedstawiajacy afryke... godny polecenia... a nas niedlugo rzeczywicie bedzie stac juz tylko na lepianki i szalasy...

    • 10 wpisy
    12 czerwca 2012 04:27:53 CEST
    hm... a ja sądziłam, że słoma z glina to tylko w krajach o suchym klimacie... Jestem za! Podobają mi się wszelkie pomysły wykorzystujące naturalne materiały, wiec i glinę też.
    • 32 wpisy
    21 czerwca 2012 15:08:36 CEST
    widziałam taki dom w jednym z gospodarstw agroturystycznych pod Krakowem, budowała go drupa znajoma, dom miał piwnicę, parter i poddasze, łazienki w środku normalne wszystko w środku super wyglądało, fakt, że mówili, że dach to najwazniejsze w tym projekcie, trzeba go dobrze zrobić i dość daleko ma wystawać poza móry. Niestety nie pamiętam nazwy miejscowości gdzie to było, ale zapewnim was, że gdybym nie widziała zdjęć to bym nie uwierzyła, że to dom z gliny
    • 12 wpisy
    4 października 2012 19:47:44 CEST
    może ktoś ma fotki takiego domu?
  • 5 czerwca 2013 15:33:02 CEST
    Takie domy są teraz promowane przez Grupe Cohabitat. Są naprawdę pozytywnie zakręceni jeśli chodzi o zapał w promowaniu naturalnego budownictwa. Warto obejrzeć któryś z nakręconych przez nich filmów.
    • 21 wpisy
    24 października 2013 10:50:44 CEST
    W Polsce stawia sie domy z gliny????
    • 8 wpisy
    21 stycznia 2014 13:51:09 CET
    Nie zdecydowałbym się na dom z gliny
    • 1132 wpisy
    28 września 2014 18:48:56 CEST
    Ja też raczej nie no chyba że taki mały domek letniskowy, ale to zależy jak cenowo jest z nim :)
    • 488 wpisy
    12 października 2014 22:22:52 CEST

    Każda technologia jest do zastosowania - jesli tylko jest w zgodzie z fizyką budowli i poparte obliczeniami cieplno-wilgotnościowymi.

    • 43 wpisy
    28 października 2014 20:26:26 CET
    a mnie sie podobaja domy a'la hobbit :D takze pelen bajer :)
    • 83 wpisy
    7 listopada 2014 20:25:55 CET
    nie musisz miec wtedy spizarki, masz ja wszedzie ;p
    • 12 wpisy
    17 kwietnia 2015 02:12:41 CEST
    przeczytalem caly temat i nadal nie jestem przekonany do celowości tego pomysłu.. przynajmniej nie w polsce
  • 21 maja 2015 09:58:18 CEST
    Nie wiem dlaczego wszyscy krytykujecie ten pomysł. Chyba większość z Was ma przed oczami walącą się lepiankę. A ja Wam muszę powiedzieć, że byłem kilkakrotnie w domu z gliny- dużym i stylowym. Dach pokryty prawdziwym gontem. Kominek z gliny, drewniane schody i taras. Wbrew pozorom dom bardzo, bardzo nowoczesny, wyposażony w ogrzewanie podłogowe i inne tego typu udogodnienia. Przy tym wszystkim ekologiczny ale niestety koszmarnie drogi...
    • 5 wpisy
    19 czerwca 2015 10:34:00 CEST
    Witam. Bardzo ciekawy temat. To tak jak - buduje sie teraz w naszym kraju domy z drewna nie tylko letnie.









    domy letnie
    • 1132 wpisy
    31 października 2015 15:15:28 CET
    I te słowa "koszmarnie drogi" już mnie od niego odrzuciły. Ja wolałbym jak tak już sobie dom pasywny zbudować gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze niż 15 kWh/m2/rok
    • 2 wpisy
    1 kwietnia 2016 21:21:09 CEST
    Zanim napiszecie glupoty , poczytajcie w necie jest wszystko, miedzy innymi .
    A zdrowie to jaka ma wartosc? , zastanòwcie sie dlaczego jest tyle chorych na raka i inne choroby, zastanòwcie sie ile czasu spedzacie w domu i oddychacie tym czym jest wykonany...!
    • 2 wpisy
    1 kwietnia 2016 21:23:35 CEST
    Miedzy innymi STRAWBALE, mialo byc wyzej .
    • 1132 wpisy
    30 października 2016 16:13:58 CET
    Ja to jestem zaciekawiony tym tematem chętnie bym poznał dokładny opis jakiegoś budynku

Szybka Odpowiedź