Forum Budowlane » Instalacja wentylacji i klimatyzacji

śmierdzi z okapu/wentylacji w pionie

    • 1 wpisy
    25 grudnia 2009 12:09:36 CET
    W nowym mieszkaniu mam wentylacje z wywiewem mechanicznym.
    Czyli pion jest 1 dla wszystkich pode mną i nade mną i każdy ma wmontowany wentylator (taki na wolnych obrotach, który chodzi non-stop i można go włączyć na szybsze obroty).

    Mój problem jest taki, że do tego pionu w kuchni podłączony mam również okap.
    Nie wiem czemu, ale z okapu śmierdzi rurami, a dziś nawet poczułem czyjąś... zupe :/

    Co jest nie tak ???
    Znajomy doradził mi dokupienie jakiejś przysłonki i zamontowanie jej gdzieś w rurze między wylotem z okapu a pionem.
    • 10 wpisy
    6 września 2010 23:03:48 CEST
    Prawdopodobnie wentylacja jest źle zamontowana,przy prawidłowym obiegu powietrza nie powinieneś czuć żadnych zapachów zupy od sąsiada-ale to często się zdarza. Możesz kupić przysłonkę na okap i zobaczysz czy wszystko bedzie w porządku,ale moim zdaniem to na niewiele się zda.
    • 19 wpisy
    6 lutego 2013 16:19:02 CET
    Tutaj mogę się zgodzić,prawdopodobnie szwankuje wentylacja,cały jej system i stad aż tak duże problemy. Kupno okapu powinno pomóc,pozostaje tylko wybrac konkretny model .
  • 9 sierpnia 2013 13:28:06 CEST
    Możliwe, że ujście jest źle wykonany, ponieważ podmuch wiatru nie powinien powodować wracania się oparów z powrotem
    • 597 wpisy
    9 sierpnia 2013 21:41:52 CEST
    Nie ma to jak odkopać stary temat. Przedewszystkim prawo budowlane zabrania stosowania mechanicznych "wspomagaczy" ciągu w budynkach wielorodzinnych gdzie zastosowano grawitacyjny/konwekcyjny system wentylacji. Okap niestety nie pomoże.
    Reszty można dowiedzieć się z forum bo temat niejednokrotnie powtarzany.
  • 15 marca 2014 18:16:44 CET
    Zjawisko to najczęściej występuje w mieszkaniach z niedostatecznym nawiewem powietrza wyposażonych w co najmniej dwa kanały kominowe. Następuje "zasysanie" powietrza najłatwiejszą drogą - kanałem wentylacyjnym wywiewnym. Kanał ten ulega ochłodzeniu pogłębiając efekt "dmuchania" z kratki wentylacyjnej. Konieczne jest rozszczelnienie okien przy pomocy np. zamontowania nawiewników powietrza. Odwrócenie ciągu wentylacyjnego jest zjawiskiem nie tylko uciążliwym ale i niebezpiecznym. W przypadku bezpośredniego sąsiedztwa wylotów kanałów (dymowego i wentylacyjnego) istnieje niebezpieczeństwo zasysania spalin kanałem wentylacyjnym. Ponadto występuje drastyczne obniżenie temperatury w pomieszczeniach gdzie "dmucha" z kratki. Najczęstsza reakcja mieszkańców polega wtedy na zatkaniu kratek, czyli pozbawieniu wentylacji pomieszczeń gdzie następuje spalanie (urządzenia grzewcze węglowe lub gazowe).  Tu pojawia się groźba zatrucia (czad) !!!
    jeżeli cofa do mieszkania nieprzyjemne zapachy lub zimne powietrze proszę sprawdzić czy przy uchylonym oknie wentylacvja zacznie poprawnie działać.
    Informujemy, iż zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami nowo produkowane okna powinny być bardzo szczelne, a odpowiedzialność za dostarczenie powietrza została przeniesiona na inne urządzania będące elementem systemu wentylacji. W przypadku zastosowania w pomieszczeniach wentylacji grawitacyjnej lub wentylacji mechanicznej wywiewnej, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne (nawiewniki okienne) umieszczane w oknach oraz drzwiach balkonowych.

Szybka Odpowiedź