Forum Budowlane » Stropy - budowa i konstrukcja

Strop gęstożebrowy czy teriva?

    • 47 wpisy
    22 marca 2010 20:43:35 CET
    Witam,

    Pytanie jak w temacie.
    Czytałem i słyszałem, że stropy betonowe są lepiej funkcjonalne niż drewniane, bo można coś na górze zagospodarować.
    Próbuje dowiedzieć się czegoś o tych dwóch typach stropów, ale nawet z pomocą Googli nie jest to takie proste.
    Ktoś pomoże określić różnice? Bo wyczytałem jedynie, że obydwa stropy wykłada się pustakami i zalewa betonem.
    Ktoś może przybliżyć? Będę wdzieczny.

    Dziękuję i pozdrawiam
    • 605 wpisy
    24 marca 2010 13:37:53 CET
    Witam

    Strop TERIVA zaliczamy do stropów gęstożebrowych.

    Składa się z belek żelbetowych jest to konstrukcja nośna oraz pustaków betonowych lub keramzytowych, które stanowią wypełnienie. Całość zalewne jest betonem konstrukcyjnym

    Zaletą tego rodzaju konstrukcji jest niewielki ciężar.
    Pod względem wykonania jest to strop ekonomiczny.
    • 47 wpisy
    24 marca 2010 22:00:23 CET
    Ah no tak, głupi ja, to dlatego wydawało mi się to takie jakieś zlane ;) Dziękuję bardzo za wyjaśnienie.

    A jak to jest ze stropami drewnianymi? Faktycznie nie ma żadnej możliwości zagospodarowania ich?

    Co do ekonomi? Czy teriva jest też ekonomiczna przy porównaniu do drewnianych?
    • 47 wpisy
    9 kwietnia 2010 18:59:14 CEST
    Czy ktoś, ktokolwiek tu czasem zagląda? Jest szansa na dyskusję?
    Powtórzę pytanie, czy jest możliwość zagospodarowania stropu drewnianego?
    Jak wygląda porównanie cenowe stropu teriva i drewnianego?
    • 261 wpisy
    26 kwietnia 2010 09:34:18 CEST
    Witam.
    Oczywiście strop drewniany można wykonać jako użytkowy. Jest to strop tańszy ale nie zawsze lepszy od gęstożebrowego. Wszystko zależy od rozpiętości i obciążeń na strop, ponieważ od tego zależą przekroje belek.

    Pozdrawiam
    Tomasz Rybarczyk
    • 6 wpisy
    2 lutego 2011 00:01:01 CET
    Zastanawiam się nad zastosowaniem do polozenia stropu, w domku jednorodzinnym, monolitu , terivy lub z tych opcji jest najbrdziej opotymalnym rozwiazaniem i z ktora bedzie najmniej problemow ( klawiszowanie, wygluszenie, koszta).
    Proszę o Wasze opinie na temat takich rozwiazań.
    • 261 wpisy
    3 lutego 2011 09:44:05 CET
    Witam.
    Dobór stropu zależy od wielu czynników. Np. od kształtu przekrywanych pomieszczeń, od rozpiętości stropu, od obciążenia, od układu konstrukcyjnego wyższej i niższej kondygnacji.
    Wg mnie najbardziej uniwersalnym jest strop żelbetowy wylewany na budowie, ponieważ można go zastosować wszędzie dopasowując go do sytuacji. Z tym, że jest to strop pracochłonny.
    Z kolei stropy filigranowe mają też swoje zalety. Szybciej się je montuje, nie klawiszują ale trzeba je montować dźwigiem. Stropy gęstożebrowe monuje się ręcznie i są łatwe do wykonania, ale nie wszędzie można je zastosować.
    Można by sporo pisać o każdym z systemów stropowych. Powiem generalnie: zależy od sytuacji. Najlepiej dobrać optymalny strop do sytuacji projektowej.

    Pozdrawiam
    Tomasz Rybarczyk
    • 9 wpisy
    22 kwietnia 2011 14:13:05 CEST
    tu masz fajnie pokazane jak się kładzie filigran, terivę, strunobeton, a w ogóle to kanał lidera rozwiązan stropowych- konbetu, z resztą na bank znasz :)
  • 5 grudnia 2011 22:24:41 CET
    witam , mam projekt ale chce zmienic material budowlany poroterm na ytong , mam tez firme budowlana i moje pytanie kto powinien mi przeliczyc material z projektu na zamiennik ? Jezeli chodzi o stro tez z ytonga z jakim wyprzedzeniem trzeba zamowic i ptoducenta ?
    • 261 wpisy
    11 stycznia 2012 08:10:31 CET
    Witam.
    Najlepiej skonsultować to z autorem projektu.

    Zamiana ceramiki na beton komórkowy jest możliwa.

    Pozdrawiam
    Tomasz Rybarczyk

Szybka Odpowiedź