Forum Budowlane » Systemy centralnego odkurzania

Instalacja do centrlnego odkurzacza

  • 24 maja 2010 13:06:25 CEST

    Witam

    Zamierzam zamontować w domku (parter + poddasze - ok 250mkw) instalację centralnego odkurzacza.

    I teraz mam takie pytanka:

    1) Dla wygodnego i łatwego użytkowania słyszałem, że najlepiej tak rozmieszczać gniazda, aby swobodnie można było wszędzie sięgnąć przy pomocy węża 7,5 m. Kuzynka ma w domu taką instalację, że musi używać węża 9m i mówi, że jest to już trochę uciążliwe i niewygodne. W sklepie sprzedawcy radzili mi abym tak rozmieścił gniazda aby ten wąż 7,5 m mógł być wygodnie używany. Proszę o opinie i porady na ten temat, czy to prawda.

    2)Jeżeli tak rozmieszczę te gniazda, to na parterze wychodzą mi 4 gniazda z szufelką w kuchni a na poddaszu 3. Czy to nie jest zbyt dużo? Jaka jest optymalna ilość gniazdek, aby nie spadła zbytnio wydajność instalacji? Na parterze wychodzi ok 40 mb rury wraz z kolankami.

    3) Jakie lepiej stosować kolanka i rozwiązania w zakrętach instalacji. Czy lepiej jedno łagodne kolanko 90 stopni czy lepiej rozwiązanie w postaci: kolanko 45 stopni plus kawałek rurki i kolejne 45 stopni.

    Proszę po pomoc i porady

    • 597 wpisy
    5 lutego 2011 13:44:19 CET
    Nie radziłbym wykonywać instalacji samemu bez przejścia szkolenia. Oczywiście można uzyskać porady i wiadomo że im łagodniejszy łuk tym mniejsze opory instalacji. Oczywiście całość podobnie jak w przypadku każdej instalacji zamkniętej powinna przejść próbę szczelności przy pomocy urządzenia zwanego WKUOMETREM. Wg ilości gniazd i długości instalacji dobieramy moc jednostki centralnej.

Szybka Odpowiedź