Forum Budowlane » Domy Pasywne

Dom energooszczędny - dyskusja jakby ekspercka

    • 8 wpisy
    23 czerwca 2010 17:54:34 CEST

    Witam wszystkich forumowiczów.

    Na rynku obserwujemy wiele firm, które oferują produkty i rozwiązania do domów energooszczędnych. Nie ukrywam, że od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem wybudowania takiego domu. Zapraszam wszystkich do dzielenia się informacjami na ten temat. Zawsze możemy sobie doradzić i omijać energooszczędne produkty tylko "z nazwy"alt.

    Mam nadzieję, że rozgorzeje ciekwawa dyskusja i będzimy wspólnie razem mądrzejsci przy ostatecznym wyborze materiałów: od fundamentów po strop.

    Tu narazie jest...

  • 29 czerwca 2010 11:59:15 CEST

    Znalazłam ostatnio ciekawe informacje na temat domów energooszczędnych, budowanych w najnowszej technologi szkieletowej. Warstwy ścian zewnętrznych wyglądają nawet całkiem solidnie.

    • 4 wpisy
    29 września 2010 19:56:09 CEST

    Witam!

    Ja się też interesuję domami energooszczędnymi..... sama buduję ( albo raczej się staram) wybudować dom z dużą ilością przeszkleń i nowoczesnych materiałów.

    • 32 wpisy
    17 grudnia 2010 17:59:42 CET
    Aby zacząć w ogóle myślenie o domu jednorodzinnym energooszczędnym musimy zacząć od poszukiwania dobrej lokalizacji. Np zapomnijcie o działce z wjazdem zlokalizowanym od południa.
    Tutaj zawsze śmieszy mnie jak ludzie kupują działkę z myślą o budynku energooszczędnym i decydują się zamieszkać z dala od miejsc, które odwiedzają najczęściej ( praca, przedszkole, szkoła, itd ). Oszczędzają na enegrii w domu ale tracą na paliwo do samochodu ;-)

    W drugiej kolejności musimy zaprojektować tak budynek, aby swoją formą, orientacją, układem pomieszczeń, ilością i wielkością prawidłowo dobranych przeszkleń, itd. spełniał zasady budynku energooszczędnego.
    najlepiej zapytać swojego architekta.

    Kolejny krok to wybór dobrych materiałów, nie tylko tych ścian zewnętrznych ale również wewnętrznych.

    Czwarty krok to zmiana swojego sposobu życia. To tak jak z samochodem, możesz mieć najbardziej ekonomiczny samochód, ale bez stosowania prostych zasad ekonomicznej jazdy możesz spalić dużo więcej niż podaje producent :)
    Podobno tylko przez zmianę własnych zachowań i zmianę kilku urządzeń domowych możemy zaoszczędzić ok 1/3 na rachunkach za wodę i energię.

    Dopiero na końcu powinniśmy pomyśleć o technologii, która tak na prawdę jest bardzo droga i zwraca się po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach. Powinna ona służyc jako wspomaganie a nie główne rozwiązanie.
    Dziwne jest to, że myśląc o domu energooszczędnym na pierwszym miejscu stawiamy właśnie drogą technologię. Zupełnie niepotrzebnie,
    ... ech te reklamy ;-)

    Pozdrawiam
    Radek
  • 19 lutego 2011 10:09:30 CET

    raddeck bardzo ciekawa i słuszna wypowiedz ja dodam ze szukajac oszczednosci załozyłem przydomowa oczyszczalnie scieków mimo ze kładli kanalize nie dałem ze podłaczyc chemia do oczyszczalni jest duzo tansza i raz na 2 lata tylko trzeba wypapowac a do tego ze teren u mnie gliniasty i ciezko z odwodnieniem duze koszta by były zrobiłem zalaedwie 6m kwadratowych wierzby która wyciaga wode z oczyszczalni a do tego szybko rosnie co regularnie scinana daje mi opał do kominka jedno razowy wydatek daje nam kozysci na lata


    • 16 wpisy
    26 maja 2011 14:32:47 CEST
    ciekawy pomysł na wątek, odnawiam. Chętnie posłucham praktycznych porad, bo zastanawiam się nad projektem energooszczędnym z Biura Lipińscy.
    • 3 wpisy
    26 maja 2011 19:09:31 CEST
    A może Pani by podzieliła się opinią, w innym wątku na forum napisała Pani, że już mieszka w domu energooszczędnym ;)
    • 17 wpisy
    27 maja 2011 15:19:58 CEST
    raddeck: słuszna uwaga, na oszczędzaniu trzeba się znać :) czy sam mieszkasz w domu energooszczędnym?
    • 64 wpisy
    9 czerwca 2011 23:16:34 CEST
    Domy energooszczedne to fajna sprawa. Jak kiedyś w przyszłości bede budował swój własny to napewno on taki bedzie :)
    • 3 wpisy
    6 lipca 2011 13:31:52 CEST

    Dom psaywny, czy energooszczędny to świetna sprawa. Szkoda tylko, że technologia jest dosyc droga. Z moich wyliczeń wynika, że koszt budowy rosnie o około 10-15%. Zanim więc zwróci mi się koszt budowy w postaci niskich rachunków. Sporo wody w Wiśle upłynie:)

    Trzena także zawsze pamiętac o koszcie alternatywnym. te 10-15% wartości domu mogłoby byc przez nas inwestowane. , giełda itp... i przynosic dodatkowy dochód.

    Konkludując uważam, że przy bencnych cenach, koszt przewyższają korzyści. Oczywiście jesli chodzi o sferę finansową. Motywacją d budowy domu psawynego moga byc jeszcze czynnki ekologiczne. Ktos moze sie tez czuc w takim domu bardziej bezpieczny ( samowystarczalny)

    troche o takich domach jest na moim blogu.

    • 46 wpisy
    19 lipca 2011 18:55:06 CEST
    Kochani
    Dom energooszczędny czy pasywny ?
    raddeck dał przykład zdrowego myślenia , ale nie ujął najważniejszego punktu : dom byle jaki , czy zdrowy , a wg mnie to pierwsze pytanie na które trzeba by dać sobie odpowiedź .
    Z reguły nikt tego nie porusza , ponieważ odpowiedź jest jak gdyby oczywista : ZDROWY , ale już mniej oczywistym staje się fakt że zdrowy to maże być dom energooszczędny , bo dom pasywny na pewno takim domem nie będzie i żaden dom obłożony styropianem , albo tynkiem akrylowym , silikatowym , silikonowym albo pomalowany wewnątrz farba akrylową , to zdrowy nie będzie . Jak więc widać z postawionych tu i tam domów : ZDROWY , to wcale nie oznacza pojęcia tak oczywistego , a przynajmniej o tym szybko zapominamy wybierając technologię wykonania domu
  • 24 sierpnia 2011 16:37:07 CEST
    To zainteresujcie się fińskim budownictwem - nie znam narodu który by miał większego hopla na punkcie zdrowia i ekologii niż oni. Właśnie wróciłem po paroletnim pobycie niedaleko Kuopio i sam się zastanawiam nad postawieniem czegoś takiego tylko kasy jeszcze muszę trochę uzbierać. Oni raczej idą w drewno - żadnego styropianu się tam raczej nie uświadczy - przyzwyczajeni są do wełny mineralnej. Co dziwne nie uświadczy się tam też płyty OSB tak popularnej u nas - podobno z powodów zdrowotnych ale szczegółów nie znam.
    • 46 wpisy
    24 sierpnia 2011 23:44:30 CEST

    Witam

    nawet na urlopie zakorcilo mnie by znaleść "kompa" , więc odpisuję . Tak , Petroniusz ma rację , tylko jest pewne ale , drewna w Finlandii jak by trochę więcej , a jak odniesiesz te relacje na jednego mieszkańca na głowę to jeszcze mamy lepiej . Relatywna cena drewna w stosunku do zarobków jest znacznie tańsza niż w Polsce , a o jakości nie wspomnę . Drzewa w Polsce są same w sobie w kiepskim gatunku , ponieważ większość pochodzi z lasów na których trwały działania wojenne zarówno pierwszej jak i drugiej wojny . Nowych nasadzeń nie jest wcale tak dużo , tymbardziej , że ich powierzchnia kurczy się w zastraszającym tempie , a jak wziąć pod lupę sosnę w Polsce , a w Finalndii , to drzewo pozyskane z tamtego terenu jest dużo lepsze jakościowo, bo wyrośnięte w surowszych warunkach klimatycznych . Reasumując , nasze drewno jest piekielnie drogie i bardzo kiepskiej jakości i chcąc zbudować dom drewniany w Polsce trzeba budować go z drewna ściąganego z terenów właśnie Finlandii lub głębokiej ,północnej Rosji . Jak widać Kanda , Finlandia , Szwecja , a nawet USA , mogą pozwolić sobie na takie budownictwo , a w Polsce jest to sposób dla wybranych . Dlatego dobrą alternatywą jest budowanie domu z bala cienkiego . Przcież , żeby nie wiem jak był gruby dom z bala i tak trzeba go docieplać wełną i to na zewnątrz , choć jak zwykle popaprańców nie brakuje i oferują w Polsce domy drewniane docieplone od środka i do tego styropianem . No cóż niedouków jest pełno i też muszą życ , więc zostawny ich w spokoju. Tak więc birąc cienki bal , np. taki 8 cm , można zbudować bardzo zdrowy i dobry dom dla całej rodziny docieplając go z zewnątrz wełną , za całkiem rozsądną cenę , choć na pewno będzie on droższy niż ten z suporeksu , lub jak kto woli Ytonga .

  • 20 września 2011 12:55:25 CEST

    witam panowie tak sobie czytam wasze wpisy i zastanawiam się dlaczego jesteście negatywnie nastawieni do styropianu? jestem zaskoczona, bo wydawało mi się ze to właśnie styropian góruje na polskim rynku i moze faktycznie nie mozna powrównywac do wełny bo maja inne własciwosci i wszystko zalezy od tego do czego chcemy jej uzyc, ale mam zamir bronic styropianu :) moze dlatego ze juz go zakupilam i nie powiem ze troche moja rownowaga sie zachwiala po waszych komentarzach :) kupilam eko styropian bodajze krakowskiej firmy Termo Organika ma swietne opinie nie tylko w internecie , ale tez wśród fachowców, posiada rekomendacje instytutu i zastanawiam się czy taki dość niezwykly styropian też was nie przekonuje? pozdrawiam

    • 46 wpisy
    20 września 2011 14:24:45 CEST

    Witam

    niestety styropian jest styropianem . Możemy dyskutować o tym , czy jest równo docięty i ma prostopadłe krawędzie , ale póki jego skład chemiczny i sposób wytwarzanie są takie same jak cała grupa produktów , to jest to ten sam wyrób . Myślę , że gdyby Pani przeczytała dokładnie , to co zostalo napisane wcześniej , nie miała by Pani złudzeń co do istoty rzeczy . Styropian jest bardzo dobrym materiałem jeżeli potrzebujemy zablokować całkowicie przejście pary wodnej w jakąkolwiek stronę naszej budowli , lub zależy nam wyłącznie na ciepłochronności , i tak np. kiedy kładziemy go na najniższej kondygnacji budynku , by zachować ciepłochronność od spodu , a jednocześnie nie zależy nam na przechodzeniu pary wodnej . Nie należy jednak utożsamiać tego faktu z tym , że styropian zastępuje hydroizolację , ponieważ to zupełnie co innego . Styropian jest nieocenionym matreriałem , kiedy budujemy przechowalnię na jabłka , ponieważ tam zależy nam na utrzmaniu nie tylko stałej temperatury , ale również na kontroli zawartości gazów w komorze , czyli na odpowiednim poziomie tlenu , azotu i dwutlenku węgla , a ściany ze styropianu doskonale zatrzymują nam przechodzenie wszelkich gazów przez ścianę , w jakąkolwiek stronę. Jednak co do budowy w taki sposób własnego domu , to lekka przesada i jesli czytała Pani poprzedni tekst dość uważnie , to wiekszość opłaconych specjalistów wyraża się o styropianie pozytywnie , ale , to co również wczesniej napisałem , fizyka jest jedna i bez względu na czyjeś zapatrywania i opinie styropian nie przepuszcza pary wodnej (tzn przepuszcza jej tak znikomą ilość , że można go uznać za izolator) i jakakolwiek informacja o tym , że jest to materiał z którego można wybudować ściany zdrowego domu jest zwykłym kłamstwem . To , że można zbudować z niego dom , można , bo można ze wszystkiego , no więc dlaczego nie postawić z kamienia polnego i o ile taniej w niektórych regonach , ale myslę , że nie o taki dom Pani chodzi . Moja odpowiedż więc jest prosta , trzeba wybrać dom tańszy ze styropianem , lub ciepły zdrowy dom . Myslę również , że nie chodzi tylko o moją opinię . Podałem żródło , gdzie znaleźć można dokładne cyfry i wartości współczynnika delta , który dla stropianu wynosi 0,0012, a dla wełny 0,048 - dokładnie różnica czterdzieści razy , czy potrafi Pani to obalić ? Myślę że nie , i nie potrafi tego obalić żaden największy autorytet w tym kraju , ani na świecie . Więc proszę nie bronić przegranej sprawy . To że olbrzymia grupa ludzi w Polsce postanowiła żerować na nieświadomym narodzie , nie oznacz że będzie robiła to w nieskończoność i najwyższy czas , by również powiedzieć o tym , że nawet na Ukrainie większość domów buduje się obecnie ocieplając wełną , a w Polsce , cóż ,lobby styropianowe , czuje się doskonale pod wodzą takich autorytetów jak Pogorzelski , póki jeszcze pamięć o takich istnieje , ale i to się wkrótce zmieni , bo jak napisałem prawdy nie da się długo zatrzymywać w tajemnicy .

    Życząc Pani udanego domu , pozdrawiam . Wybór jest w Pani rękach i oby dobry , a styropian ? - można go zawsze sprzedać - naiwniakom , chyba że otworzy Pani biznes z jabłkami .

    • 54 wpisy
    20 września 2011 17:21:51 CEST

    nie wnikałem jeszcze dokładnie w to co napisaliście Państwo wcześniej, ale ja jak każdy Polak mam swoje zdanie,

    robię w domku zajefajną wentylacje , do każdego pomieszczenia i oddychanie ścian mam gdzieś, znaczy one oddychają przez tą moją wentylację od wewnątrz, Styropianu daje 15, czy 20 cm i zero przy mrozach mam nie na materiale ściennym, tylko na izolacji, znaczy styropianie, ściany robie z keramzytu, który świetnie oddycha..

    i chyba nie mam się czego bać

    pozdrawiam

    • 46 wpisy
    20 września 2011 23:02:16 CEST

    Jakie znaczenie ma z czego zbudowana jest ściana , czy z dobrze oddychajacego materiału , czy nie , jesli obłożymy ją styropianem ?

    A teraz z drugiej beczki , czy policzyłeś ile ta wentylacja w wersji "super ' kosztuje i jaki ma wydatek ? , bo założę się że , jak to wszystko policzysz to ten Twój super dom kosztować będzie dużo drożej od tego prawidłowo zaprojektowanego , a jedyną różnicą będzie to , że będzie Ciebie kosztował więcej w przyszłości , bo na zawsze wiążesz się z rozwiązaniem kosztownym w eksploatacji i zależnym zawsze od prądu , ponadto musisz go naprawiać , wymieniać i konserwować ,

    W wersji prawidłowo zaprojektowanego i prawidłowo wykonanego domu energooszczędnego , można przez ścianę wywentylować więcej niż Twoj super układ wentylacji i bez ponoszenia dodatkowych kosztów w przyszłości . Problem jedynie w tym , że nie wszyscy są w stanie pojąć elementarne zasady fizyki i przyswoić sobie minimum wiedzy na ten temat , a później chodzą i powtarzają mity , lub opowiadają bzdury . Poczytaj moje wypowiedzi na innych wątkach tego portalu , a dowiesz się ile można z tego wiedzy zaczerpnąć dla siebie i co najdziwniesze wszystko , każdy może sprawdzić , czy opisuję prawdę .

    No cóż , jeśli nie przekonuje Ciebie ni wiedza ni fakty , to należysz do tej grupy osób którzy nie przekonują argumentami , lecz mają odpowiedzi na kążdy problem typu : " nie - bo nie " , a to jest rzeczywiscie niereformowalne i na takie dictum nie ma lekarstwa .

    Nie rozumiem dlaczego na forach odzywają się ludzie , którzy coś postawili , bez posiadania minimum podstawowej wiedzy i jeszcze się tym chwalą , ponieważ rozumiem , że są tacy , którzy się pytają i zapewne oczekują rzetelnej , a co najważniejsze prawdziwej informacji , a nie marketingu i chwalenia się tym, czy wybudowałem dom godny swojej niewątpliwej niewiedzy. Przecież taką głupotą nie ma się co chwalić . Ten świat , już dawno podzielił się na ludzi odpowiedzialnych i takich co za wszelką cenę chcą zbić kasę na naiwniakach . Dla mnie jeśli ktoś , ktoś wierzy , że wentylacja załatwi mu 100 % sprawy , a najlepiej jeszcze dołoży do klimy i rekuperacji , jest idealnym klijentem do nabijania w butelką , gdyż świat wymyślił dawno inne dużo tańsze i dużo sprawniejsze technologie i rozwiązania . Ale aby o tym wiedzieć , trzeba nieco poczytać , a nie tak za darmo i za forsę , bo tak najłatwiej , ale to wcale nie oznacza , że najmądrzej , a w Polsce oznacza również , że nie najzdrowiej . Ale każdy kowalem własnego losu .

    Czy czytaliście gdziekolwiek , by producent napisał , że jego wyrób jest zły ? Nie , każdy ma wyrób najlepszy , a widomym jest , że nie ma samych najlepszych , ponieważ są ci lepsi i ci gorsi . Niestety , są również pseudo autorytety , które piszą na zamówienie , za pieniądze , i tacy są najgorsi , ponieważ wytężają swoje umysły , by w skomplikowany sposób podać bzdurną informację , ale podać ją tak by przeciętny człowiek , laik , mógł odczytać w tym co piszą jedyną prawdę , która brzmi jak chciałby sponsor artykułu . Dlatego o tym również piszę w innych postach tego forum , o rzczach , które można sprawdzić i jak je sprawdzić , by każdy mógł osobiście potwierdzić te informacjie i mógł osobiście dojść do sedna sprawy i nie wyciągać pochopnych wniosków z artykułów sponsorowanych i pisanych przez samych sponsorów . Może naprawdę przyszedł czas na to , by zacząć oddzielać ziarno , od plewów .

    • 54 wpisy
    21 września 2011 12:27:41 CEST

    nie rozumiem tego Twojego zacietrzewienia, raczej w tym wszystkim mam dużo wątpliwości, co mówisz, liczba argumentów nigdy nie przechodzi w jakość, ja nie mówię że nie masz ogólnie racji,ale zobacz wełna oddycha, ale jeśli robią ścianę dwuwarstowową to muszę zrobić tynk:, aby nałożyć tynk, muszę użyć kleju, a kleje które są na polskim rynku w 95% nie są paraprzepuszczalne, tynki też, analizując ten tekst, który napisałeś uważam że masz jedno zdanie, że jest jedna tylko jedna racja, a może po prostu trzeba usiąść z długopisem w ręku i dokładnie policzyć co tak naprawdę się opłaca. Pewnie wybudowałeś już wiele domów i wiesz jak wygląda eksploatacja i koszty w jednym i drugim systemie. Uważam że merytorycznie jesteś świetnie przygotowany, ale mówienie innym że bo są niewyedukowani nie przystoi.

    Racjonalne argumenty do mnie przemawiają

    pozdrawiam

    • 46 wpisy
    14 marca 2012 00:50:14 CET
    dużo piszesz
    "ilość argumentów nie przechodzi w jakość"
    Najlepiej jest nie posiadać żadnej wiedzy i podejmować decyzję na "chybił-trafił " . ale to nie argument , to totolotek.
    Masz prawo podjąć każdą najbardziej irracjonalną decyzję , ale to forum jest po to , żeby wymieniać poglądy i dyskutować na argumenty , więc jakie są Twoje racje , poza wątpliwymi dywagacjami?.
    Jeżeli jakiekolwiek obliczenia z ołówkiem w ręku są w stanie Ciebie przekonać , a nie przekonuje Ciebie zdrowie własne i Twoich bliskich , to o czym chcesz rozmawiać . Czy potrafisz rozmawiać o pieniądzach , jak stawką jest zdrowie i życie. Może to wreszcie sobie uświadomisz ?
    Masz prawo wierzyć w innego Boga i masz prawo nie traktować mnie jako autorytetu , ale na tym forum w temacie prawidłowości budowy ścian będzie Tobie trudno znaleźć osobę bardziej kompetentną i to z wielu względów i nie mam zamiaru się przejmować tym , że jakiś mędrek chce postawić na swoim i prowadzić dyskusję na zasadzie : " nie, bo nie" .
    Co do budowy ścian masz wątpliwą wiedzę , bo zapewne nie słyszałeś o ociepleniu metodąlekką suchą , która pozwoli uniknąć wszystkich Twoich błędnych wyobrażeń , ale po co Ci wiedza , skoro wierzysz , że jaskiniowcom wystarczyła dziura w skale . Przecież Twój dom pasywny i ekstra wentylacja , to dobra jaskinia z otworem centralnym na górze . O przepraszam , Ty masz drzwi . Proponuję tak , chcesz mieć taniej to zbuduj dom z kartonu o pokryj folią ogrodową . Nie będzie ciepły , nie będzie wentylowany i nie będzie to może dom Twoich marzeń , ale z ołówkiem w ręku nie znajdziesz tańszego .
    Problem polega na tym , że dom to Twoja ostoja i ostoja Twoich bliskich i wedle moich celów , to najpierw musi być zdrowy , potem bezpieczny , a potem mogę rozmawiać o technologiach , które spełniają te argumenty . Jeśli Twoim priorytetem jest "taniocha" , no to buduj wg swoich kryteriów , tylko pamiętaj o jednym , jak raz "spaprasz" z technologią to powrót do właściwego jest bolesny o tyle , że kosztuje "od groma .
    Każdy ma prawo wybrać wg swoich kategorii i nie muszę się "zacietrzewiać" , by innych ustrzec przed głupotą , ale to w końcu wolny kraj , więc zapewniam Ciebie , że "Twoje" zapewne jest na wierzchu i brnij dalej we własnym wyobrażeniu o wspaniałości .
    Stosując więc podobną zasadę do siebie , oraz mając odpowiednią i wiedzę i wykształcenie , zapewnię Ciebie , że : "nie bądź Pan rura i nie pękaj ,praw fizyki Pan nie zmienisz ", pozostanę przy swoich priorytetach . I aby nie być gołosłownym i dalej nie przeciągać inwektyw , zapominam o Twoich niemiłych słowach , a jeśli potrzebujesz prawdziwej porady to wal śmiało , jestem do dyspozycji , bez inwektyw . Odpisać musiałem , nadepnąłeś mi na odcisk .
    • 25 wpisy
    13 maja 2012 13:11:28 CEST

    Ja myślę, że te rozwiązania są coraz bardziej popularne. Społeczeństwo zaczyna bardziej dostrzegać możliwości oszczędzania dzięki takim rozwiązaniom jak kolektory, baterie słoneczne, pompy ciepła. Ten argument przeważa, to że przy okazji są to rozwiązania ekologiczne to taki ekstra dodatek. Wiadomo, że wszystko zależy od tego z jakich materiałów korzystamy. Ale czy są to pomp ciepła, przydomowe elektrownie to wszystko to, należy traktować jako inwestycję. Co do moich doświadczeń w tej dziedzinie, w ubiegłym roku zakładałem kominek. Firma (Makroterm)bardzo dbała o to, żeby obudowa była rozbieralana i z dostępem do wentylatora, więc o tym też nie wolno zapomnieć.

    • 1 wpisy
    28 grudnia 2013 10:40:34 CET

    @barakuda

    Przypadkiem natknąłem się na tą dyskusje i przyznam, że Pańskie jednoznaczne przekonanie o wyższości wełny mineralnej nad styropianem skłoniło mnie do releksji.

     

    Bardzo zastanawia mnie, dlaczego zgodnie z technologią izolacji dachów krokwiowych wełną mineralną, stosuje się izolację paroszczelną od strony poddasza? Zgodnie z Pańskimi teoriami, takie rozwiązanie nie mają sensu, bo uniemożliwia to migrację pary wodnej z pomieszczeń, przez warstwę izolacji na zewnątrz.

     

    Ponadto nie zgadzam się z Panem w kwestii wentylacji mechanicznej. Moim zdaniem to bardzo dobre rozwiązanie. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja działa na podobnej zasadzie jak wentylacja grawitacyjna i jest dodatkowo wspomagana urządzeniami mechanicznymi. W przypadku wentylacji grawitacyjnych, może dochodzić do sytuacji w której to zamiast odprowadzać zużyte powietrze z pomieszczeń, wprowadzane jest chłodne powietrze z zewnątrz. Wentylacja mechaniczna posiada dodatkowe korzyści takie jak rekuperacja. Zgodnie ze standardem domu pasywnego, wymagane jest zainstalowanie w domu wentylacji tylko i wyłącznie mechanicznej z rekuperacją, bo tylko wtedy możliwe jest ograniczenie ucieczki ciepła przez wentylację, która może wynosić nawet do 10%. Myślę, że jest to rozwiązanie przyszłościowe i za kilka lat wszystkie budowane domy i inne budynki będą posiadać wyłącznie wentylację mechaniczną.

  • 2 lutego 2014 08:51:59 CET
    Masz rację. Straty na wentylacji sa nawet większe.
    Bud energooszczędnym zajmuję się od lat.
    Pozdrawiam
    • 37 wpisy
    20 marca 2014 21:04:45 CET
    Jak dla mnie dom energooszczędny to bardzo dobry pomysł. Moim zdaniem zdecydowanie taki dom powinno się wymurować z betonu komórkowego ponieważ to zapewni nam efektywne wykorzystywanie energii dostarczonej do ogrzania domu. BK pozwala na uzyskanie najlepszego ze wszystkich powszechnie stosowanych materiałów budowlanych wsp przenikania ciepła.
    • 192 wpisy
    1 lipca 2015 10:30:17 CEST

    Dla domów energooszczędnych rekomenduję zastosowanie markowego styropianu Knauf Therm. Knauf Therm jest jedną z 2 marek styropianu na polskim rynku posiadających Certyfikat “Gwarantowany Styropian” przyznawany przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS). Kupując styropian Knauf Therm oznaczony znakiem Gwarantowany Styropian na opakowaniu masz pewność, że: • spełnia on wymagania wagowe dla każdej odmiany • parametry deklarowane są zgodne z rzeczywistymi,• wyroby są poddawane procesowi ciągłej kontroli przez niezależne instytucje (ITB),
    • kupujesz styropian rekomendowany przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu(PSPS).


    Ten wpis został zmieniony przez erzecznikkt w 1 lipca 2015 10:30:52 CEST"
    • 221 wpisy
    2 listopada 2018 14:47:24 CET
    Nie wiem czy jest to inwestycja warta zachodu, musisz sprawdzić jak to przekłada się na oszczędności i ile będzie cię to kosztowało na początku.

Szybka Odpowiedź