Forum Budowlane » Domy z bali

Ściana nośna z bali

    • 2 wpisy
    11 sierpnia 2010 18:11:55 CEST

    Jaka jest minimalna grubość bala, aby spełniał wymogi ściany nośnej dla domu całorocznego z użytkowym poddaszem.

    Szukam informacji na ten temat i niewiele udało mi się znaleźć.
    Rozmawiałem z jednym wykonawcą bo rozważałem budowę z bala 6 lub 9 cm + ocieplenie (bale są łączone na pióro i wpust i stanowią ścianę nośną, a szkielet w środku wykonuje się pod ocieplenie). Wykonawca mówił że spełniają wymogi takie grubości, jednak sugerował że 9cm jest sztywniejsze. Generalnie jak przyglądałem się budynkom to takie grubości stosuje się w większości przypadków w domkach campingowych lub w budynkach z nieobciążonym poddaszem. Po rozmowie z architektem i konstruktorem wywnioskowałem że min grubość to 15cm dla domu z obciążonym poddaszem.
    Przy czym bale od 15 do 20cm (czasami 25cm) trzeba ocieplić od wewnątrz. (20-22 cm bal jeżeli jest dobrze uszczelniony na łączeniach w naszym klimacie w zupełności wystarcza aby go dodatkowo nie ocieplać).
    Bal 15cm wystrczy ocieplić wełną 10 cm. Obydwie technologie mają swoje zady i waltey. Schowanie instalacji itp.

    Dlatego wydaje mi się, że większość ofert w internecie na domy z bala 6-9cm to ściema i bałbym się budować piętrowy domek z takich ścian. Co najwyżej garaż itp.
    Lepiej postawić tańszy typowy szkielet który stanowi konstrukcję domu i spełnia wszystkie założenia wytrzymałościowe, zaszalować go i ocieplić wełną 15cm.

    • 15 wpisy
    16 sierpnia 2010 10:13:42 CEST

    generalnie grubosc sciany zalezy od tego co chcemy uzyskac,przy odpowiednim zaprojektowaniu to i grubosc 12cm spelnia normy wytrzymalosciowe,polecam gr 20cm,bo otrzymujemy odpowiednia izolacyjnosc cieplna,mieszkam w domu ze scianami gr 20cm,bez docieplenia,w zimie tej poszlo okolo 18-20m3 brzozy,piec zgazowujacy drewno,kominka nie ma,bedzie dekoracyjny do sporadycznego odpalenia,w porzednim domu mielismy kotlownie w salonie teraz nie chcielismy,dom nasz ma pow 160 m2 pow uzytkowej,do podgrzewania wody-solary,a jezeli chodzi o instalacje to wszystko w jest schowane,nic na wierzchu,zanim wybralismy typ bala objechalismy kilka firm,w koncu trafilismy na firme ECOHAUS (wczesniej HAUSETECH),POKAZALI NAM kilkanascie domow,kazdy mozna powiedziec w odmiennej technologi,spodobal sie nam typ polaczen bali-bardzo szczelny,mielismy mozliwosc porozmawiac takze z uzytkownikami tych domow i czy sa zadowoleni z uzytkowania tego typu domu oraz koszty ogrzewania,kilku z nich ma pompe ciepla,sa zadowoleni,my pozostalismy polecam dom z bali gr20cm,a czy go ocieplac czy nie to juz wybor nalezy do was-chodzi o koszty dodatkowe,tak naprawde nie rozwazalismy docieplenia scian,moze gdyby byly z bali 16-to tak

    • 2 wpisy
    17 sierpnia 2010 14:40:20 CEST

    Jest jeszcze jedna zaleta grubszego bala. Jeżeli dobrze pamiętam to bal od grubości 15cm stanowi materiał niepalny.

    Co chyba też nie jest bez znaczenia.

  • 4 października 2013 12:35:13 CEST
    Stateczność cieplną zewnętrznych przegród budowlanych (mających kontakt ze środowiskiem zewnętrznym) zapewniają ściany wykonane z drewna litego o grubości powyżej 20cm. Warstwa ocieplenia jest jednak niezbędna przy budowie domów z bali o gr 5-20cm. W tych przypadkach świetnie sprawdza się wełna mineralna.
    ---
    Służę pomocą,
    e-Rzecznik Knauf Insulation

Szybka Odpowiedź