-
9 listopada 2010 11:55:35 CET
Czy w przypadku ogrzewania pompa ciepła możemy zastosować elementu drewniane w pomieszczeniu, w którym ma znajdować się ogrzewanie podłogowe? Cieszyłabym się z wypowiedzi osoby, która takowe posiada w swoim domu, a w szczególności, która posiada pompę firmy Vikersom, bo właśnie takiej zakupem jesteśmy zainteresowani. Będę wdzięczna za pomoc!
-
9 listopada 2010 15:17:56 CET
Witam.
Z chęcią odpowiem jako technolog drewna ale poproszę o więcej informacji
- gdzie znajduje się drewno? parkiet gotowy, deski lite, meble, drobne elementy np. poręcze itp
- gatunek drewna ?
- sposób wykończenia : lakier, olej
- czy pomieszczenie jest użytkowane w sposób ciągły?
Proszę pamiętać że drewno nie lubi przede wszystkim:
- Nagłych zmian temperatury
- Za dużej i za małej wilgotności
- Przemoczenia
Jeżeli elementy drewniane są klejone dochodzi tutaj do tego wytrzymałość kleju na te czynniki
Są gatunki mniej i bardziej odporne na te czynniki, ale nie sposób tutaj dokonywać charakterystyki wszystkich gatunków ;-)
Pozdrawiam
Artur Maślanka
-
-
15 listopada 2010 08:12:08 CET
Witam
Jeśli ma być to na podłodze, to wybierając gatunek drewna należy pamiętać o tym by było ono jak najbardziej stabilne i jak najdłużej zachowywało swoje parametry techniczne ale także by współczynnik skurczy był jak najniższy. Pozwoli to na utrzymanie jednolitej posadzki bez przerw między klepkami przez cały rok. Takie właściwości mają egzotyczne, bardzo twarde i odporne gatunki drewna jak jatoba, iroko, merbau czy doussie ale także gatunki krajowe, takie jak akacja czy dąb. Zdecydowanie nie polecane są kładzione na ogrzewanie podłogowe parkiety z grabu czy buku gdyż dosyć mocno się kurczą, przez co poluzowane, jasne lamelki są jeszcze bardziej widoczne a szczeliny między klepkami zbierają kurz skąd trudno go usunąć. Drewno lite na ogrzewaniu podłogowym nie spełnia swojego zadania gdyż stwarza zbyt duży opór cieplny co obniża skuteczność i ekonomiczność ogrzewania. Ponadto standardowe deszczułki są zbyt duże i kurczące się drewno powoduje powstawanie dużych szczelin między nimi. Zazwyczaj stosuje się deski warstwowe (np: deska barlinecka ), które pozwalają na pracę drewna, ich przekrój jest na tyle cienki, że nie blokuje przepływu ciepła. Popularne jest stosowanie sosny jako warstwy spodniej gdyż ten gatunek stosunkowo dobrze reaguje na podwyższoną temperaturę. W przypadku parkietu stosuje się gotowe posadzki warstwowe o lamelkach, w których poszczególne warstwy słojów są ułożone względem siebie prostopadle. Taka konstrukcja ogranicza skurcz całego elementu i powstawanie przerw między klepkami, nawet jeśli mają one duże rozmiary.
Pozdrawiam
-
5 grudnia 2010 14:56:10 CET
focus czy miałaś na myśli:
-
16 lutego 2011 15:29:29 CET
Jeśli ma być to na podłodze, to wybierając gatunek drewna należy pamiętać o tym by było ono jak najbardziej stabilne i jak najdłużej zachowywało swoje parametry techniczne ale także by współczynnik skurczy był jak najniższy. Pozwoli to na utrzymanie jednolitej posadzki bez przerw między klepkami przez cały rok.
Dokładnie - przy wyborze drewna nie może być mowy o oszczędnościach. Solidne, dobre drewno i nie będzie problemów.
_______________________
-
30 sierpnia 2012 12:28:04 CEST
Prawda,dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem byłaby podłoga z naturalnego drewna,ja mam taka u siebie i naprawdę sprawdza się znakomicie.
-
17 września 2012 10:04:09 CEST
Jeżeli wybierzesz dobrą deskę, oraz odpowiedni do niej podkład to wszystko będzie ok. Zapoznaj się z ofertą Barlinka, z tego co się orientuję to mają bardzo ciekawy asortyment.
-
21 września 2012 16:24:33 CEST
W takiej sytuacji nie możesz nastwić się na podłogę "po kosztach", gdyż to zazwyczaj konczy się tym, że za killa lat i tak będzie trzeba ją wymienić. Zainwestuj w coś trwałego i sprawdzonej firmy. Zobacz np. na to
- fajne kolory i naprawdę duży wybór, a za jakość sama mogę poręczyć. U mnie akurat klasyczny dąb i wygląda bardzo ładnie.
-
2 października 2012 20:21:34 CEST
Witam na forum. Tutaj mogę się zgodzić,jeżeli wybierzesz dobra deskę,np barlinecką to nie ma się czego obawiać. Na pewno nie bedzie problemów aby pogodzić to z ogrzewaniem.
-
6 października 2012 18:15:36 CEST
Jest tak jak pisza Przedmówcy: dobra deska i nie ma podstaw do tego aby martwić się o ogrzewanie podłogowe. Deska barlinecka jak najbardziej spełni to zadanie.
-
9 października 2012 01:54:33 CEST
Jeśli chodzi o drewno na ogrzewaniu podłogowym, to najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest deska warstwowa. Producenci rekomendują takie jej zastosowanie. Cenowo też jest konkurencyjna i duży wybór u sprawdzonych producentów, jak np. w/w Barlinek.
-
11 listopada 2012 17:28:05 CET
Na ogrzewanie podłogowe zalecamy podłogi warstwowe dwu- lub tró budowa deski zapewnia większą stabilność kształtu i wymiarów poszczególnych jej elementów niż posadzki konstrukcja deski pozwala na optymalne przewodzenie ciepła , co jest kwestią kluczowa przy ogrzewaniu podł w swoim mieszkaniu położyłam taką o to podłogę ,905,1,łam podłogi w Parkett Service serdecznie polecam ten salon ze względu na duży wybór podłóg ponad 300 rodzajów fachową obsługę i przede wszystkim gwarancje na zakupione podłogi,
-
15 listopada 2012 14:36:40 CET
Tylko i wyłącznie deska warstwowa,moze być też z naturalnego drewna jednak większość producentów zaleca warstwowa,gdyż to oddaje ciepło i jest praktycznym rozwiązaniem.
-
7 czerwca 2014 22:45:17 CEST
Drewno naturalne w postaci deski warstwowej świetnie daje radę jako podłoga na ogrzewaniu. Sprawdzoną mam deskę barlinecką - polecam jej jakość oraz bogaty wybór kolekcji.
-
14 października 2014 15:08:37 CEST
To fakt,akurat tutaj nie ma się czego obawiać i drewno naturalne jest dobrym przewodnikiem ciepła,chyba każdy z nas chciałby mieć takie wygodne ogrzewanie podłogowe,prawda?
-
6 września 2015 19:00:30 CEST
Drewno jest świetna opcją przy ogrzewaniu podłogowym. Z polskiego to dąb, natomiast jeżeli wśród egzotycznych jest o wiele większy wybór :)
-
15 września 2015 12:57:55 CEST
Musisz zrobic porzadna podloge, nie moze to byc po kosztach, bo w innych przypadku bedziesz za chwile wymieniac podloge. Wez poszukaj cos trwalego. Ja bym postawil na dąb warstwowy.
-
5 grudnia 2015 14:06:02 CET
A ja na płytki imitujace drewno. Wygląd i co najwazniejsze trwałość na pewno bedziesz miał zapewnione :)
-
1 czerwca 2017 15:53:39 CEST
NO drewno jest dobrym pomysłem tylko musi byc bardzo dobrze wysuszone.
-
24 listopada 2017 08:49:16 CET
Akurat stopień wysuszenia drewna nie ma nic do dekoracji wnętrza, z reguły jeśli są to elementy wykończeniowe to drewno jest już przygotowane i zaimpregnowane, więc nie ma się czego obawiać.
|
|