Forum Budowlane » Projekt i aranżacja ogrodu

Nie za późno na ogród?

    • 39 wpisy
    5 października 2006 21:24:44 CEST
    Właśnie skończyliśmy budowę i lada dzień wprowadzamy się do nowego domu.

    Działka wokół budynku przypomina na razie plac budowy, a ja nie wyobrażam sobie, żebym mogła przeżyć jesień i zimę, mając taki widok z okna.

    Czy o tej porze roku warto jeszcze zaczynać jakiekolwiek prace w ogrodzie?
    Jesli tak - to jakie? Czy tylko wytyczyć ścieżki i grządki, ułożyć kamienie na skalniaki - czy może jakieś rośliny można już posadzić?

    Obecnie działka jest pusta, nie rośnie żadne drzewo ani krzaczek.

    Ogrodnicy-amatorzy - a może i fachowcy - poradźcie, proszę!
    • 39 wpisy
    6 października 2006 01:42:12 CEST
    Z roślinami się nie spiesz.
    Na razie zaprojektuj sobie ogród (możesz z pomocą fachowca - ale to kosztuje), rozplanuj. Możesz wytyczyć alejki, wyznaczyć miejsce na ewentualny warzywniak albo trawnik rekreacyjny. Poukładanie kamieni na skalniak to też praca, którą można wykonać teraz.
    Drzewa, krzewy i inne rośliny zostaw na wiosnę.
    ...a co będzie, jeśli przyjdą takie mrozy jak ostatniej zimy i wszystko wymarznie zanim się dobrze przyjmie?
    Na brzydki widok z okna spadnie śnieg i zimę przetrwasz :lol:

    Pozdrawiam,
    Bart.
    • 39 wpisy
    9 października 2006 12:27:39 CEST
    Jesień, tuż po zakończeniu budowy, jest bardzo dobrym czasem na uporządkowanie terenu, oczyszczenie go z resztek pobudowlanych śmieci, wyrównanie terenu, odchwaszczenie. itp prace porządkowe. Z sadzeniem roslin lepiej sie nie spieszyc, bo posadzone teraz nie zdążyłyby sie dobrze ukorzenic przed zimą i mrozami, czego skutkiem mogło by byc ich przemarznięcie. Jedynie niektóre rosliny sprzedawane z gołym korzeniem powinno sie sadzic późną jesienią.
    Zimę można spędzić na dokładne przemyślenie potrzeb, pomysłów i zaprojektowanie ogrodu, może trzeba poprosić fachowca o pomoc. A za sadzenie lepiej bedzie sie zabrac dopiero wiosną, wybierając rosliny dokładnie z listy zakupowej. Takie uporzadkowanie pozwoli na unikniecie nieprzemyslanych zakupów, czyli roslin w ogrodzie z którymi nie wiadomo co zrobić...
    Pozdrawiam serdecznie
    Barbara Błaszczyk
    • 3 wpisy
    16 października 2006 13:10:42 CEST
    Witam
    Ten czas lepiej spędzić na zaprojektowaniu nawadniana podziemnego żeby było już wkopane jak będziesz siał trawę. Mogę coś podpowiedzieć w tym kierunku bo sam sobie montowałem i zrobiłem to niewielkim kosztem super sprawa bo ogród podlewa się sam i nie trzeba marnować czasu. Jeśli ktoś jest zainteresowany to proszę pisać gabrielkowalski@
    Z przyjemnością pomogę!!!!
    • 613 wpisy
    30 lipca 2016 23:00:53 CEST
    Może ułożenie podjazdu i ścieżek. Sprawdź ofertę Pozbruk na Bruk oraz Kamień Ogrodowy.
    • 262 wpisy
    1 czerwca 2017 02:11:05 CEST
    dokładnie albo Epoka Rustica rozwiązanie ktore na prawdę wygląda świetnie nawet na podjeździe a grubość i wykonanie umożliwia użycie go nawet na podjeździe :)
    • 9 wpisy
    17 lipca 2017 17:08:14 CEST

    Doradzałbym najpierw dokładne zaprojektowanie ogrodu. Z roślinami bym poczekał jeszcze jakiś czas jak juz prace ustąpią i ziemia się trochę zregeneruje

    • 585 wpisy
    20 lipca 2017 13:30:13 CEST
    NIgdy nie jest za poxno, jeżeli szukasz pomysłów na wykończenie to koniecznie sprawdź Pozbruk
    • 20 wpisy
    29 listopada 2017 10:29:07 CET
    Co innego planowanie ogrodu a co innego prace z tym związane i tutaj moim zdaniem najlepsza porą na to aby je rozpocząć bezie wczesna wiosna.
    • 33 wpisy
    1 lutego 2018 09:00:09 CET

    Pewnie, że teraz na spokojnie możesz sobie zaplanować, zrobić projekt ogrodu, a wczesną wiosną ruszyć z robotą. Tak będzie nawet najlepiej bo na spokojnie zastanowisz się co chcesz. Co do samego zakładania ogrodu, to pamiętaj, że różne gatunki sadzi się o rożnej porze roku - jedne lepiej się przyjmują wiosną, inne latem, a jeszcze inne lepiej na jesieni posadzi. Mi sporo w temacie sadzenia i pielęgnacji roślin powiedzieli sprzedawcy ze szkółkarstwa ozdobnego Ulińscy, gdzie kupowałam większość roślin. Więc nie musiałam siedzieć i szukać tych informacji w ne

    • 585 wpisy
    20 maja 2019 17:53:42 CEST
    Ja również jestem za propozycjami od Pozbruk, a dokładnie jeżeli chodzi o wybór kostki do wykonania otoczenia domu i podjazdu to zdecydowałem się na Nostalit 8 w melanżu jesiennym. Kolorystka i sam wzór idealnie pasował do naszej wizji :)

Szybka Odpowiedź