Forum Budowlane » Materiały z drewna i jego pochodnych

PODŁOGA W STYLU SKANDYNAWSKIM

    • 164 wpisy
    11 kwietnia 2011 12:32:16 CEST

    Witam, jestem w trakcie wykańczania domu. wszędzie mamy drewniane podłogi i chciałąbym je zrobić na wzór skandynawski, a więc na biało (coś podobnego, jak na zdjęciu)...nie wiem czym je pomalować, ani czy wybrac lakier czy olej? bo bardzo bym chciala, zeby pod topami struktura była wyczuwalna. Jakieś porady?

    • Moderator
    • 67 wpisy
    12 kwietnia 2011 15:42:02 CEST
    Zdecydowanie olej. Podłoga olejowana zachowuje naturalną strukturę drewna, którą można wyczuć przesuwając dłonią po powierzchni.

    Wadą olejowania jest to, że trzeba dosyć regularnie konserwować podłogi, częściej niż lakierowane, ale zaletą - że można "naprawić" fragment podłogi, bez konieczności odnawiania całej powierzchni
    • 164 wpisy
    13 kwietnia 2011 11:11:44 CEST
    a znasz jakiś dobry olej, taki zebym była zadowolona w pełni?
  • 13 kwietnia 2011 21:07:15 CEST
    to prawda, że zdecydowanie powinnaś zdecydować się na olej. poza zaletami ktore wymienila Martah, warto dodac ze olej lepiej konserwuje drewno poniewaz czesciowo wnika w jego strukture
    • Moderator
    • 67 wpisy
    14 kwietnia 2011 00:51:40 CEST
    z poleceniem oleju może być problem, bo to zależy od tego, jaki gatunek drewna masz na podłodze. Egzotyczne są same w sobie bardzo "oleiste". Przy wyborze należy się kierować tym, do jakiego drewna jest dany produkt polecany.
  • 14 kwietnia 2011 14:53:09 CEST
    dokladnie tak jak napisala Martah, ale jesli chodzi o producenta moge polecic Ci fluggera- maja bardzo duzo dobrych produktow do drewna i miedzy innymi tez rozne oleje
    • 164 wpisy
    15 kwietnia 2011 13:40:21 CEST

    no to pewnie się przejdę, drewno dębowe, mam nae znajdę olej we fluggerze;)

    • 164 wpisy
    15 kwietnia 2011 13:40:47 CEST
    mam nadzieję, że*
    • 54 wpisy
    15 kwietnia 2011 14:08:31 CEST

    jest wiele firm z dobrymi produktami, kiedyś w w drukowanym muratorze robili testy takich produktów, Unia Europejska narzuciła producentom rozwiązania ekologiczne, tzn. nie zanieczyszczające środowiska i bardziej przyjazne dla użytkowników, 20 lat temu stosując warstwę lakieru mogłaś użytkować bez większych przeszkód przez wiele lat podłogę, lakier zabezpieczał przed ścieraniem, zwiększał twardość, itp, ale do pomieszczenia lakierowanego nie można było wejść przez 2 tygodnie.... a teraz

    oleje, oleje - taki wybór - , działają tak długo jak pasta do butów :), dają ładny kolor, zachowują strukturę pod stopami, ale nie zwiększają twardości skąd-inąd delikatnego drewna. Wić podłoga posłuży na krócej....
    • 164 wpisy
    15 kwietnia 2011 16:42:02 CEST

    no tak, ale jak pomaluje lakierem, to nie bedzie, ze tak powiem "efektu skandynawskiego"

    • Moderator
    • 67 wpisy
    15 kwietnia 2011 18:34:23 CEST
    będzie "wysoki połysk", który ze Skandynawią niewiele ma wspólnego. A na olej filcowe podkładki pod meble i będzie OK
  • 15 kwietnia 2011 20:41:58 CEST
    nie jestem do konca przekonany co do tego ze podloga lakierowana posluzy dluzej. To prawda ze lakier utwardza drewno, natomiast jest to jedyny ochrona jaka on zapewnia. Olej wnika w strukture drewna i chroni je od wewnatrz...
  • 15 kwietnia 2011 20:44:04 CEST
    jesli ktos ma doswiadczenie z oboma tymi impregnatami to niech sie z nami podzieli, ciekaw jestem który w praktyce okazuje sie bardziej trwaly :)
    • 54 wpisy
    16 kwietnia 2011 15:12:44 CEST

    jest jeszcze jedna róźnica o której się nie mówi, - koszty użytkowania

    ale wracając do tego co w sklepach producenci parkietów i podłóg stosują już od początku olejowanie i woskowanie co praktycznie uniemożliwia zastosowanie lakieru - - żeby zastosować trzeba szlifować,

    co innego ze starą podłogą

    a te koszty użytkowania

    może ktoś mnie przekona, że koszty użytkowania podłogi zakonserwowanej ( oj, jakie brzydkie słowo kojarzące się z konserwantami) olejami i woskiem jest tańsze

    mam lakier i wystarczy że umyje mokrą szmatką - mam na powierzchni tzw film, ktoóry zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci w głąb, a tu ciągle jakieś woski, jakieś mleczka uff - ile to będzie kosztować przez 10 lat

    pozdrawiam

    generalnie podchodząc do tematu i anaizując co modrzejsi ode mnie mówią na ten temt

  • 16 kwietnia 2011 19:28:42 CEST
    z drugiej strony do lakierowanych podłóg też używa się różnych środków czyszczących np. past a nie tylko mokrej szmatki. Nie wspomniałeś także o cyklinowaniu, które w przypadku podłogi lakierowanej należy wykonywać na całej powierzchni podłogi, co wiąże się z kosztem który pewnie przewyższa wymienione przez Ciebie woski i mleczka
    • 54 wpisy
    16 kwietnia 2011 20:25:42 CEST

    mhm, coś mi nie odpuszczasz :), , róznica jest taka, ze po 10 latach cyklinujesz, a tu wymieniasz na nowe, nie wiem co droższe

    moze jakiś ekspert by sie przydał,

    • 164 wpisy
    16 kwietnia 2011 22:54:59 CEST
    przydałby się, bo bardzo bym chciała zachować te strukturę drewna, nie wiem jak z tym użytkowanie, ale skoro Duńczycy, Norwegowie, czy Szwedzi dają radę, to dlaczego ja mam nie dac heheheh
  • 18 kwietnia 2011 02:00:13 CEST

    mhm, coś mi nie odpuszczasz :)

    po prostu wywiazala sie ciekawa dyskusja :) generalnie wydaje mi sie ze nie ma tu wielkich roznic cenowych, ale jesli znajdzie sie na forum jakis ekspert to rzeczywiscie moglby nam sprawe rozjasnic

    • 54 wpisy
    18 kwietnia 2011 11:29:27 CEST

    stare podłogi zawsze cyklinowałem ( znaczy dawałem do cyklinowania), nowe juz zabezpieczam po nowemu, ale zbyt krótko by powiedziec, że jest to lepsze,

    dodam, że pracowałem chwilę u producenta, który robił laliery i preparaty do ochrony drewna, ale się tym nie zajmowałem

    szkoda, bo napisalbym bym bardziej fachowo

    pozdrawiam

    • 164 wpisy
    18 kwietnia 2011 18:55:56 CEST
    decyzja zapadła i zdecydowaliśmy sie na olej, mamy zamiar kupić we fluggerze, więc dam znać, jak to wszytsko wyszło, już po;)
  • 19 kwietnia 2011 15:12:47 CEST
    a moze poswiecicie sie dla forum i przyszlych pokolen i zrobicie polowe podlogi olejem, a druga polowe lakierem i za 10 lat dacie znac ktory okazal sie bardziej wytrzymaly? :D
  • 19 kwietnia 2011 15:16:23 CEST
    a tak serio to wydaje mi sie ze olej to dobra decyzja i producent tez dobry :)
    • 54 wpisy
    19 kwietnia 2011 15:24:01 CEST
    nowe podłogi/ deski już są olejowane i woskowane u producenta, więc trzeba byłoby je czyścić pod lakier,
    • 164 wpisy
    20 kwietnia 2011 12:45:41 CEST
    tak,ale ja chce zeby byly biale, wiec u producenta mi nie pomaluja
  • 20 kwietnia 2011 22:03:23 CEST

    nowe podłogi/ deski już są olejowane i woskowane u producenta, więc trzeba byłoby je czyścić pod lakier,

    no to mamy kolejny wydatek zwiazany z lakierowaniem... :P

Szybka Odpowiedź