15 sierpnia 2011 14:59:36 CEST
Z SURPem pion nie jest za daleko, ani kanalizacja za wysoko
W dzisiejszym świecie działają silne bodźce do racjonalnego wykorzystania powierzchni w budynkach zarówno starych, jak i nowo wznoszonych. Współczesne budownictwo charakteryzuje się większą, niż dawniej “gęstością” wyposażenia sanitarnego różnego rodzaju. Tymczasem projektowanie instalacji ściekowych podlega pewnym ograniczeniom. Stąd coraz większe wzięcie, jakim wśród projektantów instalacji sanitarnych cieszą się sanitarne urządzenia rozdrabniająco-przetłaczające – oznaczane skrótowo SURP. Produkowane są od ponad 50 lat. W tym czasie urządzenia te zainstalowano w milionach lokali. Pozwalają na daleko idącą swobodę w organizacji przestrzeni mieszkalnej lub biurowej. Umożliwiają też dokonanie adaptacji lub modernizacji stosunkowo małym kosztem. Poddasza i sutereny, w których instalacja sanitariatów dotychczas nie była możliwa – mogą być wyposażone zgodnie potrzebami użytkowników. Budowa łazienki przy podziale dużego mieszkania również nie stanowi problemu. Pokoje gościnne, pensjonaty i małe hotele oraz mieszkania w starym budownictwie to dalsze przykłady zastosowania SURPów do osiągnięcia współczesnego standardu sanitarnego.
SURPy służą wyłącznie do odprowadzania ścieków toaletowych (nie do przemysłowych). SURPy dzielą się ogólnie na przystawki do typowych misek ustępowych oraz tzw. SANIKOMPAKTY – miski ustępowe z wbudowanymi agregatami rozdrabniająco-przetłaczającymi.
Urządzenia przystawkowe mogą obsługiwać – zależnie do modelu – tylko miskę ustępową lub całą łazienkę i przyległą do niej kuchnię; zawsze jednak tylko jedną miskę ustępową. Niektóre z sanikompaktów przystosowane są do odprowadzenia dodatkowo ścieków np. z umywalek, pralek itp. Nad urządzeniami przystawkowymi mają przewagę - mniejsze wymiary i zgrabniejsze kształty.
Ponieważ urządzenia podnoszą ścieki przynajmniej o jedną kondygnację i tłoczą je na maksymalne odległości, jakie występują w obrębie budynków – zapewniają w praktyce całkowitą niezależność od pionów kanalizacyjnych. Tłoczenie ścieków następuje rurami fi 32 lub 40 mm; instalacja ich jest łatwa, zajmują niewiele miejsca, a ukrycie ich w kanałach instalacyjnych nie sprawia trudności – bardzo istotne w obiektach zabytkowych.800 W. SURPy zasilane są z sieci elektrycznej o napięciu 230 V; moc silników wynosi 350
Urządzenia posiadają Certyfikat Europejski. Producenci udzielają dwu- i trzy-, a na niektóre modele nawet ośmioletniej gwarancji. Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny..
_______________________________________z humorem i bluesem będziemy krezusem