Forum Budowlane » Instalacja wentylacji i klimatyzacji

Rekuperacja - kilka pytań

    • 8 wpisy
    16 listopada 2011 11:06:47 CET

    Witam serdecznie.

    Zostałem ostatnio zarażony tematem rekuperacji. Mając na uwadze że projekt domu już prawie na ukończeniu musze szybko podjąć decyzję czy ją zastosować czy też nie.

    Jest wiele plusów według mnie (choć specjalista zemnie żaden) najważniejszy to, że przy dobrej izolacji, szczelnych oknach jakaś wentylacja musi być i tutaj rekuperacja będzie lepsza niż jakaś inna metoda wentylacji lub wietrzenia pomieszczeń.

    Ale...

    No właśnie mam kilka pytań na które nie znalazłem jasnych odpowiedzi:

    - jak wygląda sprawa obsługi tego urządzenia? Pytałem w kilku punktach które się tym zajmują i wmawiano mi że ogranicza się to do wymiany filtrów. Ok ale co z na przykład z odgrzybianiem? Czy instnieje coś takiego? Bo na mój rozum to działa podobnie jak klima w aucie czyli róznica temperatur wilgoci co sprzyja na rozwój pleśni i grzybów szkodliwych dla ludzi. Chyba że źle rozumuje sposób działania tego ustrojstwa.

    - czy rzerzywiście ma to tylko same plusy? jakie są minusy o których głośno sie nie mówi? a jeżeli jest sporo minusów to jaka alternatywa do rekuperacji? Mam świadomość że temat rekuperacji jest dość młody i pewnie wiele minusów jeszcze nie wykryto bo potrzeba na to czasu.

    Proszę o odpowiedź. Jeżeli moję wątpliwości są dziwne dla wielu to przepraszam ale nie znam się na tym. Licze na Waszą pomoc.

    Pozzdrawiam

    • 8 wpisy
    18 listopada 2011 00:22:44 CET

    Czy mogę liczyć na odpowiedź na moje pytania?

    • 597 wpisy
    18 listopada 2011 21:25:11 CET

    Rekuperacja jest już znana i stosowana długie lata. Sam rekuperator nie jest urządzeniem skomplikowanym i chyba nic więcej w nim nie udoskonalą.Ot skrzynka mieszcząca dwa wentylatory i wymiennik + ewentualne filtry. Filtry wymienia się wedle wskazań producenta nie żadziej niż raz na rok. To samo się tyczy czyszczenia wymiennika. Kanały nawiewne i wywiewne też należy przeczyścić co kilka lat.

    Reku nie pozwoli zaoszczędzić. Wymienia powietrze w każdym pomieszczeniu więc potrzebujemy więcej energii by nagrzać te pomieszczenia ale mamy komfort i świeże powietrze w każdym z nich. Dodatkowo wentylacja grawitacyjna a raczej konwekcyjna odprowadza bezpowrotnie ciepło z pomieszczeń a zasysa zimne powietrze z nawiewników okiennych/nieszczelnościach - reku przyczynia się do odzyskania do ok 90% tej energii. Stosując gruntowe wymienniki ciepła (generują dodatkowe koszty) możemy dodatkowo zyskać kilka stopni zimą i latem do komfortu ale nic poza tym.

    • 5 wpisy
    19 listopada 2011 19:08:08 CET

    Przede wszystkim chodzi o komfort. Jak masz wentylację rekuperator + gwc to przy temperaturze powietrza na zewnątrz np. 24 stopnie celsjusza, powietrze nawiewane przez rekuperator przepuszczone przez gruntowy płytowy wymiennik ciepła będzie miało 16 stopni. Poszukaj wykresów temperatury powietrza po przejściu przez GWC, zobaczysz efekt.

    Dzisiaj w rekuperatorach stosuje się wentylatory EC o obniżonym poborze energii.

    Dodatkowym argumentem jest skuteczność wymiany powietrza i uczucie zimna przy otwartych oknach.

    Inną kwestią są koszty. Ale za komfort się płaci troche więcej.

    • 8 wpisy
    19 listopada 2011 20:38:21 CET

    Dzięki za odpowiedzi. A co z moją obawą jeśli chodzi o odgrzybianie instalacji spowodowanej praca w rożnej temperaturze i wilgotności? Ma ktoś doświadczenie w tym aspekcie?

    • 597 wpisy
    19 listopada 2011 21:17:24 CET
    Przepraszam jak wygląda "gruntowy płytowy wymiennik ciepła"???
    • 5 wpisy
    19 listopada 2011 21:26:24 CET
    W przypadku samego rekuperatora nie przewiduje się odgrzybiania. Czyści się tylko ogólnie, a wymiennik myje się wodą z detergentem.
    Kanałów wentylacyjnych w domu nie czyści się w ogóle albo bardzo rzadko, raz na kilka lat. Tak jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej.
    Trzeba regularnie wymieniać filtry w rekuperatorze.
    Ponadto GWC ma zdolności oczyszczania powietrza. Z filtrem G4 w powietrzu po przejściu przez gwc osiągniesz redukcję bakterii o 86%, a grzybów o 97%.
    Zobacz tutaj jest ciekawy wątek
    Profesjonalnie wypowiada się pani Mirosława Ćwik z Pro-Vent i kilka postów przed nią.
    Mam nadzieję, że nie wytną, bo to konkurencyjny portal.
    • 5 wpisy
    19 listopada 2011 21:28:27 CET
    Tutaj jest taki duży pod budynkiem starostwa w Polkowicach
    ,pl,
    A na dole są pod domkami jednorodzinnymi.
    • 5 wpisy
    19 listopada 2011 21:29:37 CET
    Nie chcę być stronniczy, niech każdy oceni wedle swojego uznania te urządzenia.
    • 597 wpisy
    20 listopada 2011 10:01:29 CET

    Betagoo na początku mogliśmy powiedzieć że jak kolega kupi reku to się dowie wszystkiego ale mamy właśnie pomagać i wyrażać opinie które do jednych będą + dla drugich -.
    Co do GWC to wiem jaka jest jego budowa ale ty napisałeś o płytowym GWC - myślę że chochlik wdarł się w wypowiedź. Jeżeli przewidujemy reku w momencie projektowania to bardzo dobrze bo możemy wtedy zrezygnować z kominów i mamy reku zapłacony zostaje nam tylko instalacja i wykonanie GWC.

    • 8 wpisy
    20 listopada 2011 22:37:04 CET

    Fajnie że temat ruszył. betagoo dzięki za odpowiedź na moje wątpliwości. Ale teraz mam znów mętlik w głowie :-) czy założenie reku to także konieczność zamontowania GWC? Myslałem że reku działa samodzielnie. Chyba że znów czegoś nie rozumie...

    • 5 wpisy
    21 listopada 2011 08:39:41 CET

    Jeśli nie chcesz GWC, to nie nie musisz go montować.

    Sam rekuperator tworzy zwykły układ wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (w rekuperatorze).

    GWC to dodatek rekuperatora. Rozbudowuje układ wentylacji mechanicznej aby zyskać właśnie chłodniejsze powietrze latem i cieplejsze zimą, aby jeszcze zwiększyć komfort.

    • Moderator
    • 67 wpisy
    29 listopada 2011 12:28:39 CET
    Polecam artykuł Pani Mirosławy Ćwik z Pro-Vent (tym razem na naszym portalu)

    http://www.dom.pl/wentylacja-jak-zapewnic-czystosc-powietrza.html
    • 8 wpisy
    2 grudnia 2011 00:09:40 CET
    Bardzo dziękuje za tak rzeczową odpowiedź. Wszystkie moje wątpliwości rozwiane. Teraz dalej planować, rysować i budować.

    Pozdrawiam
    • 20 wpisy
    24 sierpnia 2013 08:54:09 CEST
    Sam jakiś czas temu mierzyłem się z rekuperacją i zastanawiałem, czy zamontować taki system u siebie. Ostatecznie jednak decyzja była twierdząca, a teraz siedzę sobie w idealnej temperaturze i przy świeżym powietrzu, nie wpuszczając komarów do domu. Nigdy bym się nie zamienił z kimś, kto wentylacji mechanicznej nie ma. To zbyt duża wygoda. I nie jest prawdą, że wentylatory hałasują - no chyba, że zatrudniamy partaczy. Ja korzystałem z Eco Comfortu i nie dość, że wszystko zrobione jak należy, to jeszcze mam darmowy serwis w ramach gwarancji, gdy coś się dzieje, albo gdy trzeba po prostu zrobić konserwację. Choć akurat to nie zdarza się zbyt często. A sama obsługa jest banalna, jak już ktoś tu zauważył.
    • 10 wpisy
    3 lipca 2014 14:05:28 CEST

    jeśli chce Pani poczytać o rekuperacji to warto wejść na te stronę: airsystem


    Ten wpis został zmieniony przez Mareczek112 w 15 września 2014 09:31:32 CEST"
    • 6 wpisy
    19 maja 2015 06:53:56 CEST
    Rekuperator to calkiem spoko rozwiazanie. Masz jakby dwa w jednym: klime i ogrzewanie. Duzym plusem jest swieze powietrze. Klima-therm doradzi ci w kwestii wyboru rekuperatora bo siedza w tym od lat
    • 42 wpisy
    17 lipca 2015 08:17:16 CEST
    Jesteśmy właśnie w trakcie budowy i padła decyzja o montażu rekuperacji. Powiem szczerze, że trochę się obawiam jak to będzie wyglądało i czy się sprawdzi. Obecnie przeglądamy oferty systemów i jak na razie ten przemawia do nas najbardziej Wszelkie opinie na jego temat mile widziane, z góry dziękuje.

    CYTUJ
    • 597 wpisy
    29 lipca 2015 20:55:08 CEST
    Dobrze dobrana wentylacja mechaniczna z rekuperatorem da sporo komfortu a w nowym budownictwie jest nieodzowna.
    • 9 wpisy
    27 sierpnia 2015 11:16:17 CEST
    Rekuperator dobra rzecz, więc wentylacja się sprawdzi. A tego typu urządzeń nie brakuje, wystarczy zerknąć na katalogi ,produkty, a zawsze się znajdzie coś odpowiedniego.
    • 5 wpisy
    26 lutego 2016 08:00:23 CET

    rekuperacja jest popularna ostatnio, nic jednak dziwnego skoro daje pozyskiwanie ciepła o ok 80% . Jest też i w moim zasięgu zainteresowań. Bo dlaczego nie oszczędzac?  podsyłam zainteresowanym do poczytania rozmawite artykuły. Do rożnych pomieszczeń , rózne rekuperatory  strona: liderbudowlany


    Ten wpis został zmieniony przez werkat w 26 lutego 2016 08:02:09 CET"
    • 597 wpisy
    26 lutego 2016 17:20:08 CET
    ??
    Nie pozyskiwanie a odzyskiwanie. Po co komu artykuły wystarczy swoje własne doświadczenie.
    • 5 wpisy
    29 lutego 2016 07:12:24 CET

    jesli nie ma się doświadczenia własnego, korzysta się doswiadczenia mieć zawsze własne:)


    Ten wpis został zmieniony przez werkat w 29 lutego 2016 07:13:04 CET"
    • 3 wpisy
    8 czerwca 2016 22:33:08 CEST

    jedynym minusem rekuperacji jest moim zdaniem koszt jaki musimy ponieść na początku, ale to naprawdę z czasem się zwraca. U jednych szybciej, u innych wolniej ale na pewno się zwróci. Nie ma co oszczędzać, warto sięgnąć po produkty najwyższej jakości, ja mam zaufanie do tego producenta 


    Ten wpis został zmieniony przez jola5555 w 8 czerwca 2016 22:34:06 CEST"
    • 239 wpisy
    11 lipca 2016 16:46:35 CEST
    Powinno zwracać się uwagę na ekonomię. Wszak stosowanie odzysku ciepła (rekuperacji) ma przynosić oszczędności. Dobrze zaprojektowany i wykonany system wentylacji z odzyskiem ciepła jest w stanie wrócić się nam nawet w kilka lat.

Szybka Odpowiedź