Forum Budowlane » Domy kanadyjskie

    • 2 wpisy
    31 stycznia 2012 23:57:23 CET

    Witam serdecznie

    Mam problem z podjeciem decyzji jakiego rodzaju ogrzewanie wybrac , od poczatku bylem nastawiony na piec z podajnikiem na eko groszek ( lind duo 25 kw ) ale problem okazal sie taki ze mam za mala kotlownie, wiec do wyboru jest jeszcze :

    1. Piec bez podajnika

    2. Piec na olej ( ponoc jest bardzo drogi koszt ogrzewania)

    3. Piec na propan butan

    4. Pompa ciepla ( wyliczony koszt odwiertow z montazem osprzetu itd. okolo 50 - 60 tys. zl )

    Jestem prawie przekonany do tego zeby kupic butle na wlasnosc na propan butan 2700l bo nie bede wtedy uzalezniony od jednego dostawcy gazu . Dodam ze mieszkanie jest nowe postawione w stylu kanadyjskim bardzo dobrze docieplone , okna 2 komorowe, grzejniki Radsona plytowe. Projekt mieszkania AT-107 . Zamontowalem rowniez dwie baterie slonoczne ktore w czasie ladnych slonecznych dni bede mi nagrzewac wode uzytkowa.

    Jaki koszt bedzie dla poszczegolnych rodzajow ogrzewania czy propan butan bedzie w moim przypadku dobrym rozwiazaniem? Jakich kosztow utrzymania mieszkania moge sie spodziewc .



  • 4 lutego 2012 15:13:38 CET

    Witaj,

    Zanim odpowiem na Twoje pytanie podaj jeszcze co masz zrobione w domu - jakie instalacje. Piszesz o grzejnikach - czy to znaczy, że w domu masz zrobioną instalację grzewczą wodną?

    Rozumiem, że nigdzie blisko nie ma sieci gazu ziemnego, do której można by się podłączyć? Bo to by było najlepsze ogrzewanie z wodnych..

    Pytasz o koszty ogrzewania. Masz dom 200m2, to niecały 1000m3 kubatury.

    Propanem zapłacisz min. 800 pln miesięcznie.

    Olejem nie wiem, ale patrząc na porównania - mniej więcej tyle samo.

    Pompa ciepła to niższe koszty użytkowania (ok. 400 pln), ale za to bardzo wysokie koszty montażu. Przy tym metrażu montaż pompy nigdy się nie zwróci (szczególnie, jeśli ją zbudujesz z kredytu). 400 oszczędności miesięcznie to 2400 rocznie (liczymy 6 miesięcy jako sezon grzewczy). Różnica w koszcie montażu pompy i zbiornika na propan to jakieś 45,000, więc czas zwrotu to jakieś 20 lat. Nie wierzę, żeby elektronika pompy działała do tego czasu... Poza tym do pompy potrzebna jest podłogówka, a Ty masz chyba grzejniki..

    Jeśli montowałbyś jednak propan to pamiętaj o odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu technicznym: musisz mieć tzw. zetkę (czyli nawiew w ścianie) i dziurę (dokładnie tak, dziurę na wylot) przy posadzce. Propan jest ciężki, więc gdy się ulatnia to spada na ziemię i musi mieć gdzie uciec. W pomieszczeniu technicznym nie może być kratki ściekowej (takiej w posadzce). A jak robisz alarm, to pamiętaj, że czujka gazowa musi być wtedy zamontowana przy podłodze, a nie pod sufitem.

    Pozdrawiam,

    Agnieszka Lipka

    Inez Co. Domy Kanadyjskie

    • 2 wpisy
    5 lutego 2012 21:21:58 CET
    Dziekuje serdecznie za odpowiedz.
    Wiec zamontowane mam instalacje grzewcza wodna. Grzejniki w kazdym pomieszczeniu plus do tego mam ogrzewanie wodne podlogowe na parterze w wiatrolapie, korytarzu, lazience, kuchni i pokoju. Mieszkanie jest juz gotowe do umeblowania . Zostaje mi wiec tylko problem z podjeciem dycyzji czy chce piec gazowy wiec szukam jak najwiecej wad i zalet kazdego rodzju ogrzewania. Dostalem oferte butli na propan butan na wlasnosc z zamontowaniem i podlaczeniem do mieszkania koszt 13000 zl i do tego bede musial jescze kupic piec ( nie wiem jaki bedzie najbezpieczniejszy i odpowiedni). Dodam jeszcze ze wiekszosc czasu nie ma mnie w domu bo jestem w ciaglych rozjazdach. Co uzytkownicy mysla o ogrzewaniu gazowym bo jak czytam rozne fora to kazdy ma inne zdanie na ten temat i czym wiecej czytam ma wiekszy metlik w glowie, moze ty znasz osobiscie uzytkownikow czyli wiesz jak to naprawde wyglada w rzeczywistosci.
  • 6 lutego 2012 21:32:17 CET

    Z naszych szacunków wynika, że najtańszym (jeszcze) sposobem ogrzewania jest gaz ZIEMNY. Niewiele droższy (minimalnie) jest prąd (grzejniki konwektorowe).
    Jeśli masz juz wykonaną instalację wodną to jesteś skazany na jakiś piec. Skoro nie ma gazu ziemnego, to pozostaje tylko propan. Nie kupowałabym zbiornika na własność. Wybrałabym dzierżawę z np. pięcioletnim okresem trwania umowy. Później można przedłużyć, albo zrezygnować, jeśli np. gazownia podłączy gaz ziemny.
    Według mnie nie warto inwestować w zbiornik na własność, bo może się okazać za dwa czy cztery lata, że propan będzie tak drogi, że lepiej będzie zamontować wszędzie grzejniki na prąd niż dalej korzystąc z propanu - ponieważ koszt ogrzewania prądem razem z kosztem instalacji i tak będzie niższy niż użytkowanie gazu propan.
    Z kolei olej opałowy wymaga miejsca na skłądowanie oleju i jest równie drogi jak propan. W ciągu 10 lat (ok. 1997-2007) olej zdrożal o 329%!
    Budowaliśmy ilka domów z ogrzewaniem propanem i sama miałam piec na propan 7 czy 8 lat. W jednym z nich właściciel przestawił się na ogrzewanie kominkiem (miał wkład 16kW Jotula), bo doszedł do wniosku, że woli palić w kominku za 1700 na rok, niż włączać piec na propan za 5000 rocznie.
    Sama mam dom ok. 200m2 (mało oszczędny, bo dużo duzych okien) i ostatni sezon grzewczy propanem zamknęłam kwotą ok. 7000 na rok. Później przełączyliśmy się na gaz ziemny i rachunki spadły, ale nie na długo, bo w pierwszym roku użytkowania gaz ziemny zdrożał 3 razy...
    Osobiście mam złe zdanie o ogrzewaniu wodnym w ogóle, a podłogówce wodnej w szkielecie w szczególności (też mam na całym parterze), ale u Ciebie "mleko zostało rozlane", masz już instalację wodną, więc nie ma co rozważać elektryki, tylko raczej jak najmniej zainwestować w zbiornik gazowy (dzierżawa).
    Pompa ciepła na pewno będzie mniej kosztowała miesięcznie, ale ogromny koszt jej instalacji może odstraszać (w Twoim przypadku trzeba by włożyć pewnie jeszcze z 60,000).

    Koszty ogrzewania w kilku domach podajemy na stronie

    Pozdrawiam,

    Agnieszka Lipka

    • 1 wpisy
    11 lutego 2012 22:04:50 CET

    Od 6 lat buduję domy szkieletowe i z moich doświadczeń wynikają następujące wnioski :

    - jeden z naszych domów w szkielecie kanadyjskim ocieplenie ścian 15 wełna + 10 styropian był ogrzewany gazem z butli o poj 2500l. Gaz dostarczała firma Gazpol. Średni koszt ogrzewania wynosił ok. 450 zł miesięcznie, ale było to prką cen gazy.

    W tej chwili obecny właściciel płaci średnio 600-700 zł i narzucone limitu roczne.

    Powierzchnia urzytkowa domu wynosiła ok. 90 m2, więc był to mały domek.

    - dla porównania w innym domu zrobiliśmy ogrzewanie elektryczne na grzejniki konwektorowe. Średnie zurzycie wyszło na poz. 600 zł, ale dom miał ok. 104 m2 + poddasze doadaptacji. Obecny właściciel dodał ogrzewanie przy momocy pieca na ekogroszek i z tego co wiem średnio mu idzie jeden worek dziennie czyli ok. 400-450 zł miesięcznie.

    - w innym domu o pow. 123 m2 mamy zainstalowane ogrzewanie elektryczne i pochłania ono ok. 600 zł miesięcznie.

    Wszystkie domy zbudowane są na płytach fundamentowych ocieplonych od spodu styropianem, więc pozbawionych wszelkich mostków termicznych od strony gruntu. We wszystkich były jednotaryfowe umowy na prąd.

    Gdyby udało się nam podpisać umowę na taryfę G-2 czyli 8+2, gdzie stawka na prąd w tych godzinach jest niska, koszt ogrzewania spadłby jeszcze bardziej.

    Osobiście odradzam ogrzewanie gazem z butli, drogie i niestety dostawcy są monopolistami, więc bardzo mieszają z cenami. Z dwojga złego lepsze na gaz z sieci.

    Elektryczne natomiast jest bardziej efektywne,pozwala nam sterować wszystkimi grzejnikami osobno, poza tym nie ma strat ciepła na instalacji, a ponadto daje nam wiele opcji jak np. panele grzejne na podczerwień czy piece akumulacyjne.

    Ale decyzję ostateczną podejmuje klient.

    Boruch Tomasz

    • 96 wpisy
    2 czerwca 2012 15:27:35 CEST

    Na szczęście dzisiaj są już dostępne inne metody czy systemy ogrzewania. Zachęcam do zapoznania się systemem ogrzewania podłogowego foliami na podczerwień. Szczególnie zalecane do domów izolowanych.

    A dzięki nowej ustawie, planowanie wejście 2013 rok, otworzy się furtka dla inwestorów planujących elektryczne ogrzewanie w swoim domu.

    ,

    • 61 wpisy
    6 lipca 2017 07:09:07 CEST

    Przy takich kosztach ogrzewanie gazem, zdecydowanie najepiej zdecydować się na piec na ekogroszek (lub ewnetualnie pellet), będzie taniej i to sporo. Koszt instalacji i samego kotła też nie będzie duży, nawet jak wybierzesz piec z najwyższej półki, od polskiego producenta firmy Sas Busko.

    • 80 wpisy
    17 lipca 2017 21:20:51 CEST
    zawsze można pomyśleć np o ogrzewaniu pompami ciepła. Jest to moim zdaniem najtańsze rozwiązanie jeśli chodzi o koszta ogrzewania i obsługi.
    • 7 wpisy
    19 lipca 2017 10:25:19 CEST
    Ja również polecam jak najbardziej pompy ciepła. W Polsce jest taka firma - Fonko (), która jako jedyna w kraju zajmuje się dystrybucją pompami ciepła bezpośredniego odparowania. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które gwarantuje wysoką skuteczność i niezawodność. O firmie dowiedziałem się od sąsiada, który też zdecydował się na takie rozwiązanie. Wszystko wykonane jest z największą dokładnością oraz przy użyciu najnowszych technologii. Sporym plusem jest chociażby sterownik, za pomocą którego mogę nie tylko obsługiwać pompę, ale również sprawdzić różne parametry, do tego posiada on komunikację z internetem. Sprzęt posiadam od zeszłego roku i sprawdza się do tej pory idealnie.
    • 103 wpisy
    19 lipca 2017 15:01:38 CEST

    Witam,

    Jeżeli jest Pan w stanie zainwestować w montaż pompy ciepła, jest to obecnie najlepsze rozwiązanie ogrzewania budynku dostępne na rynku. Dzięki wykorzystaniu darmowego ciepła niskotemperaturowego, roczne koszty ogrzewania są na niższym poziomie w porównaniu do ogrzewania węglowego. Jest to rozwiązanie całkowicie bezobsługowe oraz ekologiczne. Kolejnym rozwiązaniem godnym polecenia jest zastosowanie gazowego kotła kondensacyjnego zasilanego gazem LPG. Inwestycja w tego typu ogrzewanie budynku wiąże się niższymi kosztami inwestycyjnymi, lecz pod względem kosztów eksploatacyjnych jest to droższe rozwiązanie w porównaniu do pomp ciepła. W ofercie marki Junkers znajdują się zarówno pompy ciepła oraz gazowe kotły kondensacyjne. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o wyżej wymienionych produktach zachęcam do odwiedzenia strony internetowej: Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

    Pozdrawiam,

    ________________________________

    Konsultant marki Junkers



    Ten wpis został zmieniony przez OnlineExpert w 19 lipca 2017 15:02:02 CEST"
    • 33 wpisy
    7 sierpnia 2017 06:33:52 CEST

    Jednak pompa ciepła to duży wydatek i pewnie za duży, kto myślał o kotle na ekogroszek. Dlatego wydaje mi się, że w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie kocioł bez podajnika. Oczywiście dobrej firmy, żeby działał bez awarii i tego typu "niespodzianek". Duży wybór kotłów ma polska firma Sas Busko.

    • 80 wpisy
    9 sierpnia 2017 10:28:13 CEST

    tylko że trzeba odchodzić od rozwiązań takich jak ekogroszek i iść w coś ekologicznego jak np pompa ciepła czy pellet.

  • 17 sierpnia 2017 18:53:19 CEST

    no ja skłaniam się ku pelletom piec  nie kosztuje zbyt dużo  paliwo również a to są jak dla mnie najważniejsze argumenty.

    • 103 wpisy
    25 sierpnia 2017 11:29:36 CEST

    Witam,

    Koszty inwestycyjne w przypadku wyboru gruntowej pompy ciepła są rzeczywiście wyższe w porównaniu z pozostałymi rozwiązaniami, ponieważ wymagana jest budowa kolektora gruntowego. Tańszą alternatywą jest powietrzna pompa ciepła, która pobiera ciepło niskotemperaturowe bezpośrednio z otoczenia budynku. Ogrzewanie budynku za pomocą pompy ciepła jest niższe o ok. 30% w stosunku do kotła gazowego zasilanego gazem ziemnym oraz do 50% w porównaniu z kotłem zasilanym gazem LPG, co gwarantuje niskie koszty eksploatacyjne zwłaszcza w budynkach nie posiadających podłączenia do sieci gazowej.
    W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o pompach zachęcam do odwiedzenia strony internetowej:
    W razie pytań chętnie pomogę.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  • 25 sierpnia 2017 17:41:38 CEST

    a czy ktoś z was kupował opał przez internet ?

  • 3 września 2017 21:03:13 CEST
    okart70 napisał/a:

    a czy ktoś z was kupował opał przez internet ?

     

    Witam! Juz dziś online może Pan kupić pellet firmy Stelmet - Lava oraz Olimp. Zamówić można go w naszym sklepie internetowym

     

    Andrzej Wysocki

    eRzecznik marek Lava i Olimp - pelletu firmy Stelmet

    • 80 wpisy
    5 października 2017 10:04:48 CEST

    koszta to nie tylko plus tego pelletu. Moim zdaniem również czystość tego opału to plus takiego rozwiązania. Na pewno nie brudzi kotłowni. Nie pyli. Mało popiołu powstaje podczas spalania.

    • 3 wpisy
    12 grudnia 2017 11:09:56 CET

    A gdzie kupic sprawdzony pellet?


    Ten wpis został zmieniony przez klaudia89 w 12 grudnia 2017 11:27:06 CET"
    • 80 wpisy
    18 grudnia 2017 19:48:37 CET
    tak jak wyżej było napisane można kupić np . Jest tam pellet bezpośrednio od producenta z certyfikatem jakości.
  • 1 lutego 2018 16:24:08 CET

    pewnie lepiej kupić sprawdzony pellet a nie tam podróbkę tego paliwa.

Szybka Odpowiedź