Forum Budowlane » Instalacje gazowe

Ciepła woda w mieszkaniu.Jaki piec wybrać ?

    • 2 wpisy
    13 lutego 2012 15:49:01 CET

    Witam ! Remontuję ę o poradę jaki wybrać piecyk gazowy do podgrzewania wody(kabina prysznicowa,umywalka)w łazience + ewentualnie druga umywalka w są dostępne na rynku i jaką firmę wybrać aby spełniły te wymagania ?

    • 597 wpisy
    13 lutego 2012 19:50:01 CET
    To zależy ile chcesz wydać na przepływowy podgrzewacz wody bo pewnie o taki ci chodzi. Im więcej bajerów tym droższy niektóre z nich uważam za totalnie niepotrzebne typu elektroniczny wskaźnik temperatury CWU. Trzeba też zaznaczyć że przepływowy podgrzewacz wody tzw junkers jest najmniej ekonomicznym źródłem ciepłej wody ale jeżeli tylko to urządzenie wchodzi w rachubę.... Moc to minimum 19kW. Polecam te na iskrownik bateryjny bez płomienia dyżurnego. Nie baw się w turbinki (bezbateryjne) i w/w bajery. Im więcej zbędnej elektroniki w podgrzewaczu tym mniejsze szanse na szybkie zepsucie się sprzętu. Marki? Cała masa: Junkers-Bosch (Necar - też J-B tyle że starsze wersje wydawane pod inną nazwą troszkę tańsze bez zbędnego "dizajnu") Ariston, Brotie, Vaillant.
    • 2 wpisy
    13 lutego 2012 20:39:00 CET

    Dziękuje za odpowiedz. A jakie kotły czy ogrzewacze można zastosować aby oprócz tak jak przy przepływowym ogrzewaczu móc zastosować jeszcze ogrzanie łazienki i kuchni z takiego mi o to aby był w miarę tani i jego gabaryty były takie aby móc go wkomponować gdzieś w łazience

    • 597 wpisy
    13 lutego 2012 21:56:45 CET
    Kocioł? Jeżeli ma służyć do ogrzewania to dobrze jakby powierzchnia łazienki i kuchni miała ok 50m2. Jeżeli twoje mieszkanie ma inny system ogrzewania niż z miejskiej sieci a administracja i kominiarz wydadzą pozwolenie to przy odrobinie nakładów finansowych możesz wstawić kocioł dwufunkcyjny (najmniej ekonomiczny) dwufunkcyjny z wbudowanym zbiornikiem wody 20-50L lub jednofunkcyjny z podgrzewaczem pojemnościowym. Oczywiście każdorazowo zamknięta komora spalania bo inaczej potrzebowałbyś nawiew świeżego powietrza do pomieszczenia osobnym kanałem. Jeżeli portfel pozwala to kondensacyjny. Niestety nie podałeś wymiarów łazienki więc gdybam że jest dość spora. Aktualnie kotły są rozmiarami zbliżone do starych junkersów ale niekiedy i te są za duże już nie wspomnę o zasobniku który jest raz taki.
    Jeżeli będziesz miał możliwość dostarczenia sporej ilości powietrza to można zastanowić się nad zasobnikiem 80L wyposażonym w pompę ciepła W temp pokojowej w czasie krótszym niż 4 godziny nagrzeje wodę zużywając rocznie dla 3osobowej rodziny prądu za ok 400zł
  • 24 kwietnia 2013 13:38:11 CEST

    Ciekawe rozwiązania proponuje firma Stiebel Eltron, mają teraz w promocji ogrzewacze wody DHE SL i DEL SL. przy zakupie można otrzymać miłą niespodziankę tablet multimedialny lub bezprzewodowy pilot do zdalnego sterowania urządzeniem :)

    • 597 wpisy
    24 kwietnia 2013 15:03:15 CEST

    Tyle że proponowane przez ciebie urządzenie to urządzenie grzejące wodę przepływowo elektrycznie czyli bardzo energorzerne. Owszem gratis w postaci tableta za ponad 400zł wygląda kusząco tym bardziej że sam podgrzewacz to jakieś 2,2-2,5tys. Tyle samo kosztuje wspomniana przeze mnie pompa ciepła z Aristona a jest tak samo prosta w montażu jak w/w Stiebel.

  • 26 maja 2013 15:27:49 CEST
    Ja mam junckersa i nie narzekam. Polecili mi go fachowcy z Trzeba go czyścić co parę miesięcy, bo inaczej nie chce zapalać, ale wykonuje to mój mąż sam.
    • 597 wpisy
    26 maja 2013 21:42:24 CEST
    Fajnie nie narzekać że trzeba robić coś samemu w szczególności czynności serwisowe - niby proste ale w momencie wykręcenia samemu pierwszej śrubki straciła pani gwarancję - tego pewnie w w/w stronie pani nie powiedzieli.
  • 27 maja 2013 20:21:19 CEST
    Ale plomby tam nie było, więc jak sprawdzą, czy to było odkręcane?
    • 597 wpisy
    27 maja 2013 20:51:55 CEST
    Ja tylko przytoczę treść DTR do podgrzewaczy Junkersa w pkt7.:
    Zgodnie z Prawem Budowlanym raz w roku
    powinna był wykonywana okresowa
    kontrola instalacji gazowej (urządzenia
    gazowe wchodz. w skład instalacji gazowej).
    Konserwacj. urządzenia powinien
    przeprowadzać autoryzowany serwis
    Junkersa.

    W takim razie co mam napisać? Gratuluję odwagi?
  • 28 maja 2013 12:21:21 CEST
    Ależ kontrola instalacji raz w roku jest. I jeśli chodzi o konserwację, to przychodził pan z serwisu parę razy. Jego praca polegała na tym, żeby zdjąć obudowę i wyczyścić "żeberka" które są ogrzewane przez płomień. Dokładnie widzieliśmy jak to robił i stwierdziliśmy, że jest to banalnie proste. Także postanowiliśmy już go nie wzywać za każdym razem.
    • 597 wpisy
    28 maja 2013 14:09:34 CEST
    I tak możemy w kółko. Osłuchanie się stetoskopem też jest banalnie proste a jednak ja wolę doktora.

Szybka Odpowiedź