Forum Budowlane » Ogrzewanie domu i mieszkania

Baterie Słoneczne czy się opłaci???

    • 8 wpisy
    22 grudnia 2008 13:56:22 CET
    Witam wszystkich kupiłem ostatnio sobie dom W Smolcu na os.słonecznikowym:)i wiadomo dużo inwestycja duże wydatki:) Mam pytanie czy może ktoś z was ma założone BATERIE SŁONECZNE w Niemczech jest na to booom ale u nich inwestycja sie sama zwraca bo mogą sprzedawać prąd wyprodukowany przez samych siebie;) A może wiecie jak to wygląda u nas?? czy da się z tym coś zrobić czy państwo dalej ma monopol na energie....;/;/
    pozdrawiam:)
    • 0 wpisy
    26 stycznia 2009 17:41:27 CET
    sprzedac energii za bardzo nie mozesz, właściwie to mozesz ale sa na tyle zamotane obostrzenia, że raczej się nie podejmiesz chyba, o ile dobrze pamietam to jest tak że musisz zapewnieć na stałe jakies tam ilości musisz poszukać dokładnie po przepisach, ale jak baterie to raczej na własny użytek wg mnie.
  • 30 października 2011 01:13:13 CEST
    hmmm też mis ie wydaje, że to jest tylko na własny użytek, nawet w firmie chyba tego nie możesz założyć, ale najlepiej zapytac kogoś z branży, mi niedawno montował Makroterm, więc wydaje mi sie, że mozna do nich przedzwonic czy cos i dopytac, może dałoby sie jakos to załatwic. Mi bardzo pomogli w doborze kolektora, wiec mysle, że iTobie bez problemu odpowiedzą.
  • 4 listopada 2011 14:26:53 CET
    Moim zdaniem to średnio opłacalne i są inne systemy grzewcze w które z całą pewnością warto zainwestować i które lepiej się sprawdzą.

    Pozdrawiam www.
    • 2 wpisy
    17 października 2012 18:50:23 CEST
    Baterie słoneczne w Polsce i ich instalacja będzie się opłacać coraz bardziej. Osoby których nie stac pokryć kosztów w całości mogą dostać dofinansowanie do instalcji fotowoltaicznych

    więcej informacji na
    • 597 wpisy
    20 października 2012 20:07:50 CEST
    Srutu tutu. Handlażyny wcisną każdy kit byle klient kupił. Jakby mieli choć trochę oleju w głowie związanego z elektryką w budynku to by tak nie gadali. Proste pytanie dla handlowca: "Masz pan takie na dachu?" Jak tak to nie będzie wstyd pokazać swoich oszczędności jak nie to po co tym handluje skoro nie jest do tego przekonany?
    Widziałem raz mądre rozwiązanie fotowoltaiczne ale niestety gość ma całą instalację w budynku przerobioną na 12 i 24V dodatkowo cała masa inwerterów sterowników i akumulatorów. Jeżeli ktoś bez wiedzy miałby to wszytko zakupić to inwestycja wróciłaby się po ok 50latach!!! Dla ciekawości proszę sprawdzić po ilu latach ogniwa tracą swoją pierwotną moc.
    Na nasze szczęście fotowoltaika robi ogromne postępy niestety to co oferuje aktualnie rynek to urządzenia sprzed min 20lat.
    • 25 wpisy
    27 lutego 2013 21:50:41 CET
    Solarki to bardzo dobry pomysł aby zaoszczedzić troszkę grosza ale nie aby zastąpić prąd z elektrowni. Ja sam używam solarek firmy Makroterm i jak na razie powolutku acz zwracają swoje koszty ;)
    • 597 wpisy
    28 lutego 2013 01:20:16 CET
    Proszę zdefiniować określenie "solarek".
  • 6 czerwca 2013 13:15:38 CEST

    Teraz fotowoltaika zyska na popularności ze względu na dotacje, tak jak było w przypadku kolektorów słonecznych :) i jeszcze jest, bo dotacje można uzyskać do końca 2014, tak?

    • 597 wpisy
    6 czerwca 2013 13:26:47 CEST
    Dotacje powodują że produkt drożeje! Poza tym proszę się dowiedzieć jak dużą "elektrownię" trzeba posadowić żeby dostać dotację i na jakich warunkach. Dotację dostają banki a nie inwestor. Proszę sobie kupić za gotówkę system solarny i niech dadzą pani 45% wydanej kwoty do ręki.
  • 3 grudnia 2015 13:57:40 CET
    Witajcie, teraz sytuacja uległa zmianie - po pierwsze wchodzi w zycie ustawa o oze i można będzie sprzedawać energię - w określonych warunkach po bardzo atrakcyjnych cenach, ale jeżeli ktoś pokusi się o dofinansowanie na inwestycję do bardziej racjonane będzie magazynować lub jak najwięcej energii zużywać w gospodarstwie. Jak to robić? Np z wykorzystaniem pompy ciepła do cwu (polecam naszego nowego vitocal 060A)
    • 12 wpisy
    18 grudnia 2015 11:58:16 CET
    trzeba pamiętać, że jeśli ktoś się zdecyduje na na fotowoltaikę i wybierze dofinansowanie z prosumenta, nie będzie mógł korzystać z taryf gwarantowanych w ustawie o oze
    • 597 wpisy
    20 grudnia 2015 21:21:26 CET
    Tak dokładnie :D Nie można dostać dwóch dotacji/dopłat do tej samej rzeczy.
    • 12 wpisy
    23 grudnia 2015 01:19:16 CET
    więc każdy musi zdecydować co dla niego lepsze - czy prosument czy ustawa
    • 12 wpisy
    28 grudnia 2015 19:18:35 CET
    choć jeśli ktoś obserwuje na bieżąco, to i w ustawie już pojawiają się pierwsze zmiany, nowelizacje
    • 1 wpisy
    3 stycznia 2016 13:02:36 CET
    A ja uważam,że jest to dobry pomysł ale jako dodatkowa forma.
    • 239 wpisy
    5 stycznia 2016 15:26:14 CET
    w przypadku prosument vs odsprzedaż energii zdecydowanie stawiałbyma to drugie, szczególnie, że teraz stawki będą zdecydowanie bardziej atrakcyjne (w okolicach 70gr kW przy mikro instalacajch)
  • 4 lutego 2016 13:11:37 CET
    drumcode napisał/a:
    w przypadku prosument vs odsprzedaż energii zdecydowanie stawiałbyma to drugie, szczególnie, że teraz stawki będą zdecydowanie bardziej atrakcyjne (w okolicach 70gr kW przy mikro instalacajch)

    Co do stawek gwarantowanych byłbym ostrożny. Nie wiem czy śledzicie co teraz przygotowuje Ministerstwo Energii - 

     „Chcemy zostawić taryfy gwarantowane, ale będą się one odnosiły do cen obowiązujących w zakresie energii odnawialnej np. opłaty zastępczej OZE i nie będą gwarantowane przez 15 lat.” Co to znaczy?

     

    Minister Tchórzewski twierdził, że idea instalacji prosumenckich to maksymalna konsumpcja energii – wykorzystywanie jej na potrzeby własnego gospodarstwa, a nie tworzenie lokalnie małych elektrowni z energią produkowaną jedynie na sprzedaż. Mówił, że sprzedawać będzie można jedynie nadwyżki, przy czym dla każdego prosumenta określony zostanie wskaźnik mocy na potrzeby własne. 
    • 239 wpisy
    5 lutego 2016 09:46:58 CET
    oczywiście, że mówimy o nadwyżkach, a nie celowej produkcji pod odsprzedaż. kolejnym rozwiązaniem jest magazynowanie tej energii i wykorzystywanie letnich nadwyżek zimą..
  • 5 lutego 2016 11:47:09 CET
    drumcode napisał/a:
    oczywiście, że mówimy o nadwyżkach, a nie celowej produkcji pod odsprzedaż. kolejnym rozwiązaniem jest magazynowanie tej energii i wykorzystywanie letnich nadwyżek zimą..

    Tak, mówisz o net meteringu? Tutaj w związku z grudniową nowelizacją pojawił sie problem - teoretycznie net metering już obowiązuje, ale niestety nie dla wszystkich. 

    Inwestor będący przedsiębiorcą nie może korzystać z net meteringu. To pewnego rodzaju zapętlenie przepisów 

    Miejmy nadzieję że wszystko się szybko wyjaśni i instalacje fotowoltaiczne będą przynosić korzyści również przedsiębiorcom, a wszystkie działania organizacji PV w Polsce dotyczące rozszerzenia możliwości korzystania z net meteringu innym podmiotom również zostaną zauważone we władzach :)

    • 4 wpisy
    12 sierpnia 2016 11:27:03 CEST
    A teraz to już całkiem inaczej to wszystko wygląda po 1 lipca. Siedzę trochę jako zainteresowany i pytam, czytam o tych rozliczeniach . Teraz są opusty czyli coś takiego o czym pisze firma SOLGEN na swojej stronie. Według ich wyliczeń może to przynosić całkiem fajne oszczędności. Ta firma prawdopodobnie wykonami mi instalację. 
    Czy ktoś z was może już się tak rozlicza? 

    Ten wpis został zmieniony przez Daniel128 w 12 sierpnia 2016 11:28:43 CEST"
    • 210 wpisy
    18 sierpnia 2016 16:55:50 CEST

    tu masz przykładowe wyliczenia:

     

    Zapotrzebowanie naszego domu w energię rocznie- 3 500 kWh
    Produkcja energii przez nasz układ fotowoltaiczny o mocy 3,64kW – 3 700 kWh
    Zużycie energii na własne potrzeby 40% – 1480 kWh
    Nadwyżka energii oddana do sieci dystrybutora – 2 220 kWh
    Zgodnie z nowelizacją 80% opustu na energię odebraną – 1776 kWh
    Ilość energii jaką należy zakupić : 3500kWh-(14800 kWh+1776kWh)= 244 kWh

    Względy ekonomiczne:
    Obecny rachunek za prąd przed montażem instalacji fotowoltaicznej: 3500kWh * 0,65 = 2 275,00 zł
    Koszt stałe (roczne) : 200 zł
    Koszt energii jaką należy zakupić : 244kWh * 0,65zł/kWh = 158,60 zł
    Oszczędności : 1 916,40 zł


    Ten wpis został zmieniony przez truncate1980 w 18 sierpnia 2016 16:56:26 CEST"
    • 239 wpisy
    31 sierpnia 2016 15:19:53 CEST
    co do opustów to warto sprawdzić jak rozlicza się dostawca, bo wiem, że niektórzy rocznie, a niektórzy półrocznie, a to dość istotne
    • 210 wpisy
    11 stycznia 2017 16:49:56 CET
    no nanjlepiej rocznie, bo tak naprawdę chodzi o to, żeby wyprodukowaną nadwyżkę, mieć czas odebrać zimą
  • 12 stycznia 2017 19:34:45 CET
    truncate1980 napisał/a:
    no nanjlepiej rocznie, bo tak naprawdę chodzi o to, żeby wyprodukowaną nadwyżkę, mieć czas odebrać zimą

     

    Witam !

     

    W ostatniej nowelizacji ustawy o OZE pojawił się zapis: rozliczeniu podlega energia elektryczna wprowadzona do sieci nie wcześniej niż na 365 dni przed dniem dokonania odczytu rozliczeniowego w bieżącym okresie rozliczeniowym. Jako datę wprowadzenia energii elektrycznej do sieci w danym okresie rozliczeniowym przyjmuje się datę odczytu rozliczeniowego, na podstawie którego określana jest ilość energii elektrycznej wprowadzonej w całym okresie rozliczeniowym.


    Pozdrawiam !

Szybka Odpowiedź