Forum Budowlane » Instalacje wodno-kanalizacyjne

Zawór schładzający, dwu-funkcyjny w piecu bez węzownicy

    • 19 wpisy
    24 marca 2018 13:02:28 CET

    Witam!
    W najbliższym czasie będę zakładał przy piecu zawór mieszający 3D i chciałbym przy okazji założyć zawór bezpieczństwa - dwufunkcyjny, schładzający, ktory w awaryjnych sytuacjach rozwiąże problem zagotowanej wody. Problem w tym, że mój piec nie jest wyposażony w specjalną weżownice schładzającą - dotąd myślałem, że instalacja takiego zaworu jest niemożliwa jednak znalazłem taki schemat;
    Chciałbym wiedzieć czy wypuszczenie gorącej wody i jednoczesne WPUSZCZENIE ZIMNEJ WODY DO ROZGRZANEGO PIECA nie skończy się katastrofą?
    Posiadam najzwyklejszy piec Defro 20kw, zawór chciałbym wkręcić w piec bo akurat jest tam wolne wejście 3/4 ale nie wiem w którym miejscu zawór powinien dopuszczać zimną wode do instalacji. Czy nie lepiej aby zimna woda była dopuszczana do powrotu instalacji jak najdalej od pieca?
    Tak wygląda moja instalacja; rury 2"

    Proszę o zaznaczenie na schemacie.
    pozdrawiam


    Ten wpis został zmieniony przez pawstone w 24 marca 2018 13:03:56 CET"
  • 5 czerwca 2018 18:38:06 CEST
    Bardzo ciekawe rozwiązanie. Myślę że zadziała. Ale generalnie przy bardzo wysokiej temperaturze może to być niebezpieczne. Jakie ma parametry pracy ten zawór mieszający? Zakres temperatur przede wszystkim jest bardzo ważny. Gdyby schładzać kocioł od temperatury 90 stopni, to rozwiązanie będzie poprawne.

Szybka Odpowiedź