Forum Budowlane » Instalacja wentylacji i klimatyzacji

jaki rekuperator do firmy

    • 4 wpisy
    5 listopada 2018 09:23:57 CET

    witam. potrzebuje rekuperatora do firmy, głównie biura około 350m2.
    Instalator powiedział że wydajność około 800 do 1000 m3.
    Proszę o pomoc czy to jest dobrze obliczone i jaki ewentualnie sprzęt zakupić.

    • 3 wpisy
    5 listopada 2018 09:25:39 CET

    witam, to zależy. wydajność oblicza się o dane ilu ludzi będzie pracowało i od kubatury
    Przyjmuje się jedną wymiana powietrza na godzinę w pomieszczeniach mieszkalnych. W kuchni biurowej i łazience jest to trzy wymiany. przy czym w pomieszczeniach tych będącymi w jednym kompleksie z pomieszczeniami biurowymi (czytaj nawiewowymi świeżego powietrza) nie trzeba uwzględniać ich w kubaturze. Lub 20m3 na osobę w czasie jednej godziny.
    Reasumując 350m3 x 2,80 daje 980m3. gdy założymy że pomieszczenia socjalne, kuchnia i łazienka stanowią  około 25% powierzchni daje nam to około 800 m3 wymiany na godzinę.
    A więc wyliczenia są jak najbardziej poprawne. Chyba że ilość pracowników przekracza 40 osób, wtedy trzeba zastosować większą centrale.

    • 4 wpisy
    5 listopada 2018 11:29:23 CET

    WOW dziękuje za tak wyczerpującą informację.
    A jaki ewentualnie sprzęt Pan poleca?

    • 3 wpisy
    6 listopada 2018 09:10:58 CET

    Jest wielu producentów i importerów.
    Trzeba wziąć pod uwagę Przede wszystkim: wielkość producenta i co za tym idzie dostępność części zamiennych np. filtrów. Wydajność odzysku ciepła (minimum 80% na najwyższym biegu)
    Opinie instalatorów jak również i cenę.
    W tym przedziale wydajności jest wiele do zaoferowania.
    Ostatnio np. byłem na szkoleniu nowych produktów w firmie WENTS i jednym z nowości było VUT H EC ECO
     o dokładnie pasujących parametrach.
    Prezentuje się   i wydaje się idealnym rozwiązaniem dla Pana.
    To duży i solidny producent z tradycjami, robi dość dobre wrażenie. Osobiście jeszcze tego modelu nie montowałem ale inne ich produkty mn9e nie zawiodły.
    Pozdrawiam i myślę że pomogłem.

    • 4 wpisy
    6 listopada 2018 09:52:18 CET

    Wielkie dzięki, rozważę propozycję Vents i skonsultuje z wykonawcą. Pozdrawiam.

Szybka Odpowiedź