Forum Budowlane » Elewacje i docieplenia

Ocieplanie czy grubsze ściany?

    • 2 wpisy
    22 kwietnia 2007 17:15:40 CEST
    Witam wszystkich forumowiczów i ekspertów,

    Mam pytanie związane z ocieplaniem domu.

    Zaczynamy budowę domu i mamy dylemat co do kupna wielkości bloczków.

    Proszę o radę co jest lepsze:
    - bloczek 24 cm + ocieplenie
    czy
    - bloczek 36 cm bez ocieplenia

    oraz

    pustak ceramiczny czy pianobeton.

    Pozdrawiam
    • 488 wpisy
    25 kwietnia 2007 14:50:47 CEST
    Witam.
    W jakim sensie ma być lepsze?
    Jeśli pytasz o cechy cieplne, to trzeba wykonać obliczenia cieplno-wilgotnościowe. To nie jest kwestia poglądów. Najlepiej będzie jeśli będziesz trzymać się projektu - chyba, że projektant nie wykonał porządnych obliczeń c-w.

    Generalna zasada: dla celów cieplno-wilgotnościowych zawsze lepszym rozwiązaniem jest przegroda jednorodna niż warstwowa, ale wymusza to duże grubości ścian.
    Bez ocieplenia więc się nie obejdziesz: ani teraz, ani w przyszłości, gdyż stale rosnące ceny energii wymuszą dalsze docieplenia. Nawet dzisiaj budowane domy z ociepleniem po 15 cm za lat kilka będą docieplane drugim tyle. A za lat 20-30 będą termosy.

    Tak, czy inaczej: buduj z ociepleniem jak najgrubszym, ale po wykonaniu obliczeń, z których otrzymasz rodzaj i grubość ocieplenia oraz najważniejsze: rodzaj wyprawy elewacyjnej, bo na tym właśnie "pada" większość domów!


    BAZA DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB
    • 2 wpisy
    26 kwietnia 2007 23:48:19 CEST
    Witam,

    Dziękuję ślicznie za szybką odpowiedź.

    Pozdrawiam
    • 30 wpisy
    13 stycznia 2008 18:19:37 CET
    Proszę o radę co jest lepsze:
    - bloczek 24 cm + ocieplenie
    czy
    - bloczek 36 cm bez ocieplenia [/quote:51fcc61c6f]
    Niestety bloczek 36 cm to za mało, żeby spełnić normę cieplną !!!

    Z punktu widzenia fizyki budowli: 24 cm jest wystarczające dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Wiadomo, że ściana nie może być prawie metrowa, więc bez ocieplenia się nie obejdzie.

    Z punktu widzenia termomodernizacji: przy ograniczeniach w grubości ścian, lepiej wykonać najcieńszą możliwie wartwę nośną spełniającą wymagania fizyczne budowli (czyli 24 cm) i wykorzystać powstałą przestrzeń dla wykonania odpowiedniego ocieplenia (około 14 cm).

    W przyszłości prawdopodobnie będzie się poszukiwać materiałów izolacyjnych, które będą miały lepsze parametry izolacyjne, bo przecież nie jest możliwe stałe zwiększanie grubości izolacji np. do 30 czy 35 cm czy wiecej.
    • 3 wpisy
    18 marca 2008 15:24:17 CET
    Z tego co się orientuje to TERMO OPTIROC 36,5 spełnia warunki normy dla ściany jednowarstwowej ale czy U=0,38 w/m2K to zadowalający wynik to już sprawa indywidualna. Dla mnie nie bo nie mam kopalni węgla a dodatkowo w Lecie może być za ciepło.
    Ja osobiście wybrałem ten pustak w wersji 24 cm + 15 cm ocieplenia.
  • 19 lutego 2013 22:57:12 CET

    Z tego co się orientuje to TERMO OPTIROC 36,5 spełnia warunki normy dla ściany jednowarstwowej ale czy U=0,38 w/m2K to zadowalający wynik to już sprawa indywidualna. Dla mnie nie bo nie mam kopalni węgla a dodatkowo w Lecie może być za ciepł osobiście wybrałem ten pustak w wersji 24 cm + 15 cm ocieplenia.

    Współczynnik przenikania ciepła dla całej przegrody - ściany zewnętrznej w tym przypadku - na poziomie U=0,38 jest niewystarczające. Obecnie obowiązujące WT2008 wymagają, aby współczynnik U miał wratość poniżej 0,3. Już są planowane zmiany w warunkach technicznych i parametry energetyczne dla przegród budowlanych będą zaostrzane. Lepiej więc, oczywiście po stosownych analizach ekonomiczno-energetycznych, wybrać ocieplenie o jak najlepszych parametrach. W przypadku styropianu proszę zwracać uwagę na jak najmniejszy współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) oraz gęstość. Pomocny będzie tu Program Gwarantowany Styropian dostępny na stronach Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu.

    • 42 wpisy
    24 lutego 2013 14:26:44 CET
    Moi zdaniem także pustak 24cm plus ewentualne docieplanie byłby w praktyce lepszym rozwiązaniem i latem na pewno nie byłoby mowy o tym,że będzie występować "przegrzanie",to najbardziej optymalna warstwa.
  • 25 lutego 2013 12:57:06 CET
    Ocieplenie przede wszystkim jednak ma na celu stworzyć barierę dla "ucieczki" nagrzanego powietrza z pomieszczeń w okresie grzewczym. To ma na celu także zmniejszenie zużycia energii do ogrzania budynku oraz zmniejszenie kosztów eksploatacji domu.
    E-rzecznik PSPS
    • 30 wpisy
    1 marca 2013 13:46:13 CET
    Witam Wszystkich na forum. Oczywiście masz rację, ocieplenie bezie barierą zapobiegającą ucieczce ciepłego powietrza,dlatego też dobór samych materiałów izolacyjnych ma duże znaczenie. jestem zdania,że nie warto ciąć kosztów,tylko zainwestować ponieważ spłaca się to systematycznie co roku.
  • 3 marca 2013 22:25:20 CET
    Dokładnie. Inwestycja w ocieplenie budynku ma swoje wymierne korzyści w postaci realnych oszczędności. Proszę jednak pamiętać, że ocieplenie wymaga projektu, wstępnej analizy ekonomicznej oraz energetycznej - a więc doboru odpowiednich parametrów fizycznych danego styropianu, oraz grubości samych płyt.
    E-rzecznik PSPS
  • 27 marca 2013 22:51:16 CET
    Dodam jeszcze, że co do oszczędności wynikających z wybrania danej grubości styropianu o określonych deklarowanych parametrach można sprawdzić w kalkulatorze Gwarantowany Styropian dostępnym na stronach Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu.
    • 192 wpisy
    2 września 2014 11:36:21 CEST
    Narzędzie obliczeniowe dostępne bezpłatnie na stronach Knauf Therm (,calc,) - Kalkulator Oszczędności wylicza potencjalne oszczędności wynikające z zastosowania określonego rodzaju styropianu. Kalkulator dostępny jest w dwóch wersjach: uproszczonej i zaawansowanej, gdzie należy podać więcej szczegółów planowanej inwestycji.
    e-rzecznik Knauf Therm
    • 192 wpisy
    6 października 2014 11:46:53 CEST
    W przypadku dodatkowych pytań związanych z tematem wątku proszę także pisać.
    e-rzecznik Knauf Therm
    • 262 wpisy
    4 stycznia 2019 08:51:08 CET
    Ja jednak poszedłbym w ocieplenie, grubsze sciany to też dużo większe koszty.

Szybka Odpowiedź