Forum Budowlane » Systemy Inteligentnego Domu

    • 65535 wpisy
    26 kwietnia 2007 17:26:13 CEST
    Witam

    Mam do Was pytanie. Otóż buduję dom i zamierzam "nadać" mu nieco inteligencji. W Internecie znalazłem kilka systemów - mniej lub bardziej ciekawych. Są nimi:
    EIB - ciekawy, ale wydaje się zbyt skomplikowany w programowaniu;
    Teletask - również ciekawy i o dużych możliwościach i podobno łatwy w programowaniu;
    LCN - ciekawy, bo komunikacja odbywa się po dodatowej żyle w kablu zasilającym;
    AnB - system oferowany przez wrocławską firmę z ciekawym oprogramowaniem; tutaj nie pamiętam strony
    Wiem, że napisałem ogólnikami, ale nie chodzi mi o opis systemów, ale o zebranie informacji dotyczących poszczególnych systemów. W moim przypadku chodzi mi o duże możliwości i o łatwość programowania, tak bym sam mógł instalacji nadawać nową funkcjonalność.
    Czy znacie któryś z nich? Co możecie o nich powiedzieć? Jakie są Wasze doświadczenia? Pytam tylko o sprawdzone informacje, a nie o dywagacje.
    Dziękuję za wszystkie uwagi.
    • 7 wpisy
    18 grudnia 2007 13:36:22 CET
    Też jestem ciekawa co polecacie. Może jednak ktoś sie wypowie?
  • 21 grudnia 2007 23:16:56 CET
    Wielu klientom zależy na samodzielnym programowaniu, a później tego nie robią i wolą by szybciej zrobił to inżynier z firmy instalacyjnej. Jeśli zmieni Pan swe oczekiwania w tym względzie - najlepszy byłby EIB, jeśli nie to chyba LCN.

    Pełne porównanie (opisowe) 13 systemów jest na stronie http://onas.smartech.pl -> SMARTech w mediach - chodzi o artykuły z pisma Budujemy Dom 5-7 2007.

    Natomiast bardzo konkretne, bez lania wody porównanie parametrów 13 systemów jest w tabeli dostępnej w pliku http://smartech.pl/bin/porownanie_systemow.zip.

    PS. Mimo, że SMARTech zajmuje się tylko EIB i Crestron-em - staraliśmy się zachować pełną rzetelność - gdyby któryś z pozostałych systemów okazał się godny uwagi - dodalibyśmy go do naszej oferty, co jednak się nie stało - są zbyt drogie, jak na swe możliwości.
    • 2 wpisy
    28 stycznia 2008 19:28:46 CET
    najwieksze mozliwosci w tej chwili oferuje chyba EIB, jednak jest tez dosc drogim system. Co do samego programowania to nie jest taki skomplikowany. Jednak dla przecietnego uzytkownika jest praktycznie niemozliwe swobodne programowanie instalacji EIB, polecic natomiast moglbym rozwiazanie: podlączyc EIB do komputera i za posrednictwem programu wizualizacyjnego ustawiac i zmieniac podstawowe struktury (np scen swietlnych). Jednak to nalezy omowic z projektantem i programista tego systemu.
    • 122 wpisy
    10 września 2008 20:35:22 CEST
    Inteligentni to powinni być przede wszystkim gospodarze ;) a tak poważnie, to ciekawi mnie, na który system się zdecydowaleś?
    • 2 wpisy
    27 lutego 2009 22:18:00 CET
    no właśnie, też jestem ciekawy który system wybrałeś i ajkie masz wrażenia z jego używania przez te kilka miesięcy
    • 6 wpisy
    12 stycznia 2010 22:17:37 CET
    Ja jestem instalatorem tego typu systemów i od kilku lat jeden z nich mam u siebie. Nie płacą mi za reklamę więc nie będę pisał na forum jaki to system, ale na PW mogę podać więcej szczegółów (również swoją ofertę na wykonanie ;) ).
    Co do porównania - w majowym (chyba) numerze czasopisma "elektrosystemy" z 2009roku - pojawił się dodatek poświęcony w całości Inteligentnym Budynkom i tam na przykładzie konkretnego domku zostały porównane różne systemy - jeżeli ktoś jest zainteresowany proszę poszukać tego dodatku - warto przejrzeć zanim się zdecydujemy na jakikolwiek system.
    Polecam ten dodatek ponieważ miom zdaniem jest to jedyny artykuł który ukazał się w ostatnim czasie i nie był artykułem sponsorowanym przez jakąkolwiek firmę (moim zdaniem - przypominam). Inne artykuły czasami były tak przekoloryzowane, że dziwię się że nikt nie poszedł z tym do sądu (chyba że poszedł, ale wiem - wolność słowa, itd...)

    Uwrażliwiam na wszelkiego rodzaju porównania dostępne na stronach producentów i przedstawicieli - jeżeli ktoś jest zainteresowany założeniem systemu w domu niech zrobi sobie porównanie kilku systemów i to w kilku różnych firmach. Koniecznie niech porówna funkcje, koszt systemu, okablowanie, serwis, montaż, uruchomienie, późniejsze zmiany w systemie, itp.
    Miałem już klienta, który zdecydował się na pewien system (z grzeczności nie napiszę jaki), a później jak już otynkował ściany to okazało się że oferta nie uwzględniała uruchomienia systemu, montażu komponentów i zabezpieczeń, a jakiekolwiek zmiany w systemie nie były możliwe ze względu na "dedykowane okablowanie", więc klient zdecydował się na montaż systemu zaproponowanego przezemnie - nawet po ponownym kuciu ścian i położeniu innego okablowania okazało się że system wyszedł taniej niż poprzednio zaproponowany...
    • 2 wpisy
    17 listopada 2010 12:15:21 CET
    Witam
    Święte słowa kolego Jariwo7
    Bardzo często "niezależne" porównania i oferty są robione pod konkretny system i tak przekłamują fakty, że czasami ja też jak to czytam to mam ochotę się odezwać. Kiedyś nawet próbowałem prostować pewne fakty jakie Smartech na jakiejś stronie wypisał (delikatnie mówiąc były to kłamstwa), ale bardzo szybko moja odpowiedź została usunięta z tematu, a mój login zablokowany - ręce opadają...

    Ja też zawsze radzę klientom by porównali oferty kilku firm, niech porównają funkcje, niezawodność, dostępność serwisu, opinie innych klientów, itd.
    W swojej pracy zawodowej mam styczność z nie zawsze uczciwą konkurencją, która za plecami potrafi wmówić klientowi, że za powiedzmy 80% sumy jaką ma wydać na zrobienie systemu przez moją firmę zamontują mu system z tymi samymi funkcjami opartym na innej firmie. Tylko później się okazuje, że albo cena nie zawiera uruchomienia, albo funkcje zostały ograniczone do minimum (oczywiście mogą je rozbudować ale za dopłatą), albo niezawodność kuleje, albo do integracji z innymi branżami (klima, ogrzewanie, rolety) potrzeba dodatkowych sterowników których oni nie liczyli bo ich nie dostarczają ..... itd.
    Pozdrawiam wszystkich "fanów" tematu i całą konkurencję (tych nieuczciwych też) :D
    Adam
    • 1 wpisy
    28 listopada 2010 23:39:01 CET

    Witam, przepraszam za offtop ale słyszał może ktoś jakieś informację o firmie SEPA zajmującej się automatyką domową z Poznania. Poszukuę wykonawcy z Poznania do domku jednorodzinnego. Kogo polecacie?

    • 6 wpisy
    24 września 2017 11:04:14 CEST

    Od 6 miesięcy mam w swoim mieszkaniu zestaw "SmartHome Security Kit" od Fergusona. Przez ten cały okres odkąd go mam jeszcze ani razu mnie on nie zawiódł. Jego ogromną zaletą jest na pewno łatwość w obsłudze, jak i wielofunkcyjność. Jak dla mnie wart swojej ceny. Rozważam jeszcze zakup innych urządzeń z ich strony. Myślę konkretnie nad czujnikiem czadu, aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa w moim domu. Ktoś mi może doradzić odnośnie czujników czadu w domu?


    Ten wpis został zmieniony przez adabrowski73 w 24 września 2017 11:05:41 CEST"
    • 8 wpisy
    9 lutego 2018 11:03:17 CET
    Decydując się na inteligentny system do domu, warto zadbać także o bezpieczeństwo i tutaj polecam dobry system monitoringu plus alarm. Zajmujemy się tym na co dzień i chętnie pomożemy :)
    • 3 wpisy
    10 sierpnia 2018 21:04:37 CEST

    A czy taka rozdzielnia multimedialna ze strony  zpradem. pl ( rozdzielnia-multimedialna-700x400x100mm-fttmax). sprawdzi się w takich systemach i czy coś jeszcze warto na kupić by ułatwić sobie życie jak już zamieszkamy w domu?


    Ten wpis został zmieniony przez zenka w 10 sierpnia 2018 21:07:23 CEST"
    • 53 wpisy
    17 lipca 2019 10:54:15 CEST
    Czy wiesz że inteligentny dom zużywa mniej energii?
    Inteligentne rozwiązania pełnią rolę mózgu naszego domu. Integrując poszczególne urządzenia w jeden system, optymalizują ich pracę oraz dostosowują do potrzeb każdego domownika.

    Inteligentne rozwiązania, które pomagają sterować pracą grzejników, termostatu czy rolet, mogą obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 20–30 proc. Dodatkowe oszczędności może przynieść inteligentne zarządzanie oświetleniem.
    Wejdź i zobacz co może zaproponować Ci ABAKS-SYSTEM

Szybka Odpowiedź