Forum Budowlane » Domy Pasywne

Dom energooszczędny (pasywny)

    • 3 wpisy
    24 czerwca 2010 12:35:13 CEST

    Chciałbym zbudować dom energooszczędny albo nawet pasywny. Natknąłem się na firmę Futuradom () która oferuje technologię isowood. Według parametrów jest super, ale czy ktoś wie co to za firma i ile prawdy jest w ich marketingu. Jakie są wady tej technologii. Oni budują domy prefabrykowane – czy koś może ma doświadczenie z tą firmą?

    pozdrawiam i z góry dziękuję Piotr

  • 26 czerwca 2010 18:13:38 CEST
    Choć nie znam firmy i technologii ( i raczej jej nie będę zgłębiał) test prawdomówności marketingowej może być prosty. Poproś o przesłanie wyników badań szczelności dla domu(ów) wybudowanych przez tę firmę w tej technologii. Pasywność bez potwierdzenia badaniami jest jak przysłowiowy żołnierz bez karabinu.
    • 3 wpisy
    29 czerwca 2010 17:07:58 CEST
    A czy to nie jest tak, że szczelność budynku to owszem mogą zrobić ale dla tego budynku co ja wybuduję.
    A druga sprawa jeżeli to będzie dom energooszczędny to chyba nie trzeba szczelności.
  • 6 lipca 2010 00:42:33 CEST
    Budownictwo pasywne lub energooszczędne to złożony temat.
    Całokształt nie sposób ująć w tak krótkim poście.
    Na forum można jedynie przedyskutować pewne elementy.
    • 3 wpisy
    28 lipca 2010 12:35:31 CEST

    Ciekawe projekty ale nie do końca o to mi chodziło.
    Potrzebuję więcej informacji na temat firmy Futuradom bądź podobnych technologii jaką stosują.

  • 29 lipca 2010 15:49:48 CEST

    A ja tutaj zaproponuję firmę Lipińscy ,searchword_lipi%25C5%, z tego co pamietam to jest albo pierwsza, albo jedna z pierwszych firm, która w Polsce zajęła się domami pasywnymi, dodatkowo organizują akademię energooszczędności - ogólnie wygląda, jakby to im całkiem nieźle szło. Ma ktoś doświadczenie we współpracy z nimi?

    • 3 wpisy
    29 lipca 2010 16:29:01 CEST
    Piotr - z tego co piszą na stronie, robią w systemie Steico. To fajna technologia, opiera się na dwuteownikach z drewna. Drewno klejone, ocieplenie wełną drzewną. Wszystko ekologicznie, żadnych formaldehydów itp. Generalnie Steico jest sprawdzone. Uważaj tylko, aby firma, która korzysta z ich produktów zastosowała je faktycznie, bo wiem, że nie wszyscy tak robią. Najpierw polecają Steico, a potem mówią, że jak ma być taniej, to można zamienić dwuteowniki na krawędziaki (niewiadomego pochodzenia), dorzucą płyty OSB zamiast Seico'wych płyt oryginalnych i masz... "ekologiczny" domek kanadyjczyk. Nie znam tej firmy Futura, ale znam dwie które w Polsce stosują (lub nie) Steico i znam trochę rynek firm wykonawczych.
    Osobiście gdybym miała budować dom drewniany, to faktycznie ze Steico, choć mając działkę w lesie, bałabym się, że ktoś mi kiedyś ten domek podpali :) Wiem, wiem... widziałam filmik ze spalenia czeskiego domku pokazowego i wiem, że to tak szybko sie nie spali... ale jednak :)
    Inną sprawą jest pasywność takich domów. W to już trudniej uwierzyć. Np: kiepsko w Steico wygląda połączenie płyty fundamentowej z podwaliną - mostek termiczny aż miło. To, że system ścienny daje współczynnik przenikania dedykowany do domów pasywnych nie znaczy, że cały dom bedzie pasywny. Nie ma mocnych.
    Dom Lipińskich, to jak do tej pory jedyny dom pasywny, który został zatwierdzony przez Darmstadt. A to coś znaczy. W tej chwili buduje się następny (w Wólce) i trzymam kciuki, żeby się udało i żeby też certyfikat otrzymał. Nie oznacza to, że nie ma w Polsce innych domów pasywnych, ale to cała masa domów "pasywnych inaczej", ale to już dłuugi temat do dyskusji z ich projektantami.
    • 17 wpisy
    10 sierpnia 2010 17:14:08 CEST
    Ja z tego co się orientuję, to budową domów energooszczędnych zajmuje się firma Arkada. Kiedyś interesowałem się tego typu budowlami. W końcu jednak wybudowałem sobie tradycyjny domek.
  • 14 września 2010 17:03:27 CEST

    A ja wrócę do poruszonego tematu szczelności powietrznej konstrukcji - rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 1 stycznia 2009 WSZYSTKIE NOWOBUDOWANE BUDYNKI (nie tylko pasywne czy energooszczędne) muszą mieć konstrukcję szczelną powietrznie. I powinno to zostać sprawdzone, a na dowód powinno sie otrzymać wyniki testu na szczelność powietrzną (np blower door).

    Tyle prawo. Praktyka tylko potwierdza jego słuszność - powstanie 1mm szczeliny na powierzchni 1m2 przegrody (np ściany zewnętrznej), której wyjściowy współczynnik przenikania ciepła (U) wynosił 0,3W/m2k oznacza podwyższenie tego współczynnika dla tej przegrody do wartości 1,44, a więc prawie pięciokrotne pogorszenie parametrów. Nie mówiąc już o wilgoci, która się przez tą szczelinę dostaje do konstrukcji.

    Potwierdzam również doskonałe parametry materiałów konstrukcyjnych i dociepleniowych Steico, znam również firmę budująca domy energooszczędne w technologii systemowej Steico - aby jednak nie uprawiać kryptoreklamy mogę wysłać kontakt na prv.

    • 2 wpisy
    11 stycznia 2011 20:43:16 CET

    Witam wszystkich po raz pierwszy!
    Odświeżę temat!
    Zamierzam w niedalekiej przyszlości postawić dom z prefabrykatów. Interesuje mnie technologia isowood - cement i wióry wielkopowierzchniowe Holz&Raum - w Polsce firma Domat
    Wcześniej firma futuradom stosowała wypełnienie z wiórów z cementem ale niedawno przeszli na płytę steico. Wióry z cementem co prawda przenikalność cieplna mają U- 0,196 W/ (m2K), futuradom ze steico U = 0,155 W/m2K ale za to ciężar prefabrykatów Holz&Raum jest o wiele większy, co za tym idzie dom jest masywniejszy. Może ktoś ma jakies doświadczenie z tymi materiałami i może mi podpowiedzieć o wadach i zaletach tych materiałów?
    Wydaje mi się, że masa domu przy dzisiejszych anomaliach pogodowych ma niebagatelne znaczenie.
    Pozdrawiam

    Piotr

    • 1 wpisy
    17 stycznia 2011 16:47:19 CET
    Cześć ,witam serdecznie.
    Domy pasywne to całkiem fajna sprawa. Z tego co mi wiadomo różnią się one w znacznym stopniu od domów energooszczędnych, :
    1. przenikalność cieplna(współczynnik U jest 4 razy lepszy, anawet
    10-krotnie od domów tradycyjnych
    2. jego bryła i zarys niezawsze spełniają oczekiwania inwestora
    3. technologia w jakiej się je buduje jest bardziej uściślona ( nie jest tak frywolna jak w tradycyjnym budownictwie)
    4. jego usytuowanie musi być ściśle określone co do kierunków
    świata ( nie zawsze działka, na której chcemy postawić taki dom
    spełnia takie wymagania) Pod tym adresem znajdziesz ciekawy artykół na ten temat.
    • 107 wpisy
    9 lutego 2011 15:55:49 CET
    freeweb a jak się ma cenowo budowa domu w technologii isowood w porównaniu do budowy tradycyjnej? Bo jeżeli wychodzi to drożej to raczej ściany wiórów mnie nie przekonują.
    • 2 wpisy
    9 lutego 2011 21:28:53 CET

    @Kolak - słuchaj, sprawa jest tego rodzaju, firma Domat (wióry+cement)już nie robi prefabrykatów dla kliena w idzie tylko na zachód (Niemcy), dzwoniłem. Zdecydowałem sie w końcu na keramzobeton ( i .

    Prefabrykat Wióry i cement - cen nie znam . Robiła to kiedys firma ale chcieli zmniejszać współczynnik U i nie mogli stosować w tym celu cementu+wióry. Musieliby zwiększyc grubość gotowych ścian cementowowiórowych, a te z kolei przy tej masie za bardzo by osiadały i na górze tworzyłyby się mostki termiczne.

    Jezeli zależy ci na szybkiej budowie to polecam karamzobeton. Zrobili mi via email kilka kosztorysów szacunkowych i ceny do stanu developerskiego nie sa wcale takie głupie.

    Przykład - mój prawie na 99% projekt domu to

    Szacunkowy koszt do stanu deweloperskiego to 250 000 pln. ()

    Z kolei ten 220 000 pln -

    Na stronach budwesty poczytaj co wchoodzi w stan deweloperski.

    • 1 wpisy
    15 lutego 2011 14:28:19 CET

    Sporo na temat domów pasywnych jest napisane tutaj (nie będę kopiował, bo jest tego dużo):

    • 9 wpisy
    1 kwietnia 2011 17:39:54 CEST
    czy dom inteligentny i pasywny to pojęcia tożsame? bo w sumie inteligentny nie musi być pasywny ani pasywny inteligentny, ale.. czy to się nie wyklucza?
    • 9 wpisy
    1 kwietnia 2011 17:39:56 CEST
    czy dom inteligentny i pasywny to pojęcia tożsame? bo w sumie inteligentny nie musi być pasywny ani pasywny inteligentny, ale.. czy to się nie wyklucza?
  • 12 maja 2011 00:46:05 CEST
    Dom inteligenty i pasywny to pojęcia różne.
    Pasywny oznacza dom mający na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji.
    Inteligenty to światła, które same się zapalają gdy wchodzimy, podnoszą się rolety, gdy zamykamy za sobą drzwi automatycznie załącza się system alarmowy itp.
    Dom pasywny może być domem inteligentnym.
    Trzeba jednak pamiętać, że budownictwo pasywne jest bardzo rygorystyczne.
    • 17 wpisy
    20 lipca 2011 12:46:13 CEST
    A kto z Was miał okazję zobaczyć dom w Smolcu? Pierwszy certyfikowany dom pasywny w Polsce. W sumie to całkiem blisko nas, więc chyba się wybierzemy.
    • 8 wpisy
    13 września 2011 19:05:17 CEST

    Według mnie to jest bardzo interesujący projekt i pod względem rozwiązań, rozplanowania pomieszczeń. Poza tym wygląda bardzo gustownie.

    • 36 wpisy
    16 września 2011 21:50:00 CEST
    Witajcie!

    Używał ktoś z was do docieplania wełny ekologicznej KNAUF ?
    Jestem w trakcie budowy i zabieram się do izolacji dachu a znajomy mi takową polecił.

    Pozdrawiam
  • 20 grudnia 2011 13:38:41 CET
    A budował ktoś dom pasywny z wolf system? Bardzo podobają mi się ich projekty domów, no i mają niski wskaźnik przenikalności cieplnej. Chętnie poznam opinię kogoś, kto już wybudował taki dom :)
  • 3 stycznia 2012 15:00:31 CET

    Czytałem o pierwszym certyfikowanych domu pasywnym na internecie, widziałem zdjęcia i muszę powiedzieć, że wrażenia bardzo pozytywne. Ale o samej technologii muszę jeszcze więcej się dowiedzieć, aby podjąć decyzję, czy chciałbym wybudować taki dom.

    • 1 wpisy
    22 stycznia 2012 20:51:53 CET
    Witam, interesuję sie budowa domu w technologii kształtek styropianowych- nazywaja to rowniez "dom z klocków lego". mozna poczytac o tym na stronach -izodom, thermodom, thermomur.
    jest to technologia stosowana na zachodzie od tlat, u nas raczej sceptycznie oceniana.?
    Czy ktokolwiek buduje w tym systemie? Moze jakies opinie?
    bede wdzieczna :)
  • 7 marca 2012 12:24:13 CET

    Czytałem o pierwszym certyfikowanych domu pasywnym na internecie, widziałem zdjęcia i muszę powiedzieć, że wrażenia bardzo pozytywne. Ale o samej technologii muszę jeszcze więcej się dowiedzieć, aby podjąć decyzję, czy chciałbym wybudować taki dom.

    W Polsce domy pasywne spotykają się z nieufnościa, bo u nas ciągle pokutuje przekonanie na Polską zimę nie ma mocnych.

    Prawda jest taka, że dom pasywny to pomysł naszych zachodnich sąsiadów, u których zima jest bardzo podobna jak w Polsce. Niemcy, ze swoja precyzją, po prostu poprawili parametry zwykłego domu, usuneli miejsca gdzie wystepują straty ciepła i stworzyli bardzo starannie wykonane, szczelne domy, które tak jak termos zatrzymują ciepło w środku. U nas projektuje sie takie budynki i certyfikuje, ostatnio powstała hala spotowa w technologii pasywnej w Słomnikach koło Krakowa. Ddatkowym atutem budynków pasywnych, o którym rzadko sie mówi, jest bardzo wysoka jakość powietrza w domu, dzieki czemu nie rozwijają się pleśnie i grzyby, co jest istotne dla alergików i przedłuża żywotność budynku.

    Ja osobiscie polecam budowę takiego domu, ale uprzedzam - trzeba miec dobra firmę budowlaną. Niestety, "Pan Czesiek ze szwagrem" nie wybuduja domu pasywnego. Jeżeli masz jakieś pytania, bardzo chętnie pomogę, specjalizuję się w tego typu budownictwie i chętnie odpowiem na Twoje pytania.

    • 46 wpisy
    14 marca 2012 01:10:18 CET
    kwdrat
    jak udzielasz informacji to bądź bardziej precyzyjny .
    Pasywny to wcale nie oznacza domu , "mającego na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji" . Czyżbyś chciał powiedzieć , że prawidłowo zbudowany dom energooszczędny z "oddychającymi ", zdrowymi ścianami domu , ocieplonymi wełną mineralną , o bardzo wysokich parametrach ciepłochronności , to dla Ciebie jest również dom pasywny ?
    Według mnie nie . Więc jeżeli udzielasz jakiś informacji , to powinieneś przynajmniej wiedzieć co piszesz , a nie pisać to , co wiesz . To zasadnicza różnica .
    Dom energooszczędny i bardzo ciepły, wcale nie oznacza , że musi to być niezdrowy dom pasywny , ale to wolny kraj .

Szybka Odpowiedź