Forum Budowlane » Stolarka okienna i drzwiowa

Które okna najlepsze?

  • 28 czerwca 2010 12:08:00 CEST

    kajman, takich firm jak ta "polecona", to wokół Ciebie pełno. Jeśli Ty sam nie wiesz czego od okien oczekujesz oprócz ceny 500,- zł /szt. to kupować możesz w dowolnej firmie, która spełni stawiany warunek. A ile by to okno nie kosztowało, o tym co kupiłeś i jak to zostało zamontowane dowiesz się podczas pierwszego sezonu grzewczego.

    • 8 wpisy
    28 czerwca 2010 12:58:11 CEST
    Jeżeli chodzi o słupek z Thermo Design, to mogę to przedstawić w następujący sposó słupkiem 3 a 5 komorowym w badaniach wychodzi różnica w przenikalności do drugiego miejsca po przecinku, więc zgodzimy się razem, że jest to różnica praktycznie żadna. Z kolei argumentem in plus przemawiającym za tego typu montażem jest możliwość zastosowania 3 razy mocniejszego wzmocnienia, dzieki większej komorze wzmocnieniowej. Moim zdaniem jest to czysta i przemyślana decyzja firmy. Trzeba tylko dobrze poszukać w różnych źródłach - nie tylko w medium, za pośrednictwem którego prowadzimy dyskusję. Wielu producentów mydli oczy własnymi znakami jakości, nie notyfikowanymi w kompetentnych laboratoriach, więc wolę takie rzeczy sprawdzić 100 razy, nim je wypowiedzieć. Według starej zasady: myśl tydzień, wykonuj jeden dzień.

  • 28 czerwca 2010 16:21:29 CEST
    dzidek, nie wiem czy warto wchodzić w wymianę poglądów na ten temat, bo pewnie będzie mało interesująca dla forumowiczów, ale...

    1. Według mojej wiedzy i doświadczenia nie możliwości wykazania różnic przenikalności cieplnej pomiędzy słupkami, a to z tej prostej przyczyny, że nikt nie bada przenikalności cieplnej pojedynczego kształtownika słupka stałego. Bada się zawsze złożenie kształtowników. W wypadku słupka będzie to złożenie ramy skrzydła z ramą słupka. Bardzo wątpię, aby firma Rehau kiedykolwiek zdecydowała się na badania złożeń skrzydeł rehau brillant ze słupkami rehau thermo design, tak więc pisząc co piszesz gdybasz sobie radośnie jak to w branży często bywa choć twardych dowodów nie przedstawisz. Masz takie wyniki badań podaj ich wykonawcę, numer i wyniki, a wtedy się zgodzę.

    2. Jak pewnie wiesz "możliwość zastosowania" czegoś, nie znaczy, że to "się stosuje" (dowód niezastosowania mam na zdjęciu, opublikować?) to raz, a dwa, moment bezwładności kształtownika stalowego (Ix), czyli moc wzmocnienia w osi X jak to ładnie ująłeś, zależy od jego geometrii, a nie "wielkości" cokolwiek to według Ciebie znaczy.

    3. Jeśli jak piszesz "jest to czysta i przemyślana decyzja firmy", to firma w ten sposób może świadomie wprowadzać swoich klientów w błąd, bowiem w ofertach dotyczących brillanta podaje się nabywcom mniej więcej taki komunikat " okno zostanie wykonane z kształtowników 6 komorowych" Moim skromnym zdaniem w dwudzielnej konstrukcji okna słupek stały zgodnie z PN-EN 12608:2004 należy zaliczyć do tzw. kształtowników głównych tym samym, albo powinien on być 6 komorowy, albo klientowi trzeba koniecznie podać informację, że słupek pochodzi z "innej rodziny" i będzie miał "mocniejsze wzmocnienie), bez tego... sam wiesz jak jest.

    Wszystko co tu napisałem można sprawdzić np. w "archiekspercie", na którego tak chętnie rehauowcy się powołują lub w dowolnym katalogu systemów Brillant i Thermo. Dysponuję jednym i drugim, więc możemy sobie podyskutować, dlaczego nie. Rozumiem Pańskie motywy, ale nad pewnymi sprawami wcale nie trzeba dumać tygodniami, bo koń jaki jest każdy zna :-). W branży okiennej naprawdę nie święci okna lepią, a jak już się "coś rypnie", to czasem lepiej uznać swój błąd i pewnych rzeczy więcej nie robić niż z uporem lepszej sprawy iść w zaparte. Takie jest moje zdanie.

    Pozdrawiam
    • 12 wpisy
    30 czerwca 2010 11:34:38 CEST
    założyłem podobny wątek na innym portalu okiennym i tam również polecają mi okna eurocolor. Coś w nich jednak musi być. Chyba się zdecyduję na te.
    • 7 wpisy
    30 czerwca 2010 14:19:51 CEST
    witam miesiąc temu "zamontowaliśmy" do naszego domu ( w budowie) okna MS termo 3 szybowe wyglądają dobrze i słyszałam o nich dobre opinie, a była też w porównaniu do innych dobra cena, obsługa i montaż też bez zastrzeżeń.
    • 12 wpisy
    2 lipca 2010 10:38:49 CEST
    przyznam się, że o MS nie słyszałem. ja słyszałem dużo dobrego o eurocolor. Babsi, porównywaliście MS z ich ofertą?
    • 7 wpisy
    7 lipca 2010 15:24:11 CEST
    akurat eurocolor nie znam ale porównywaliśmy z AVANTE, Jezierski i jeszcze dwóch miejscowych producentów (podkarpacie) noi mieli naprawdę dobrą ofertę, poza tym staraliśmy się o ciepłe okna bo budujemy dom praktycznie w polach więc termo wkładka i trzy szyby to było to, w porównaniu do innych producentów trzy szyby wyszły o blisko 1/3 taniej.
    • 12 wpisy
    7 lipca 2010 15:29:20 CEST
    a możesz mi powiedzieć ile w przybliżeniu zapłaciliście za jedno okno? żebym miał porównanie?
    • 7 wpisy
    7 lipca 2010 15:38:33 CEST
    braliśmy obustronny kolor i w domu jest 19 otworów okiennych w tym potójne (2780x210) drzwi i 2 balkony więc cena dotyczyła w dużej mierze ogółu dokładnie nie pamiętam ale jutro mogę Ci napisać jakie wymiary były i jaka cena bo nie mam przy sobie specyfikacji a niestety nie pamiętam cen pokolei ogólnie zapłaciliśmy ponad 17 000zł
    • 12 wpisy
    7 lipca 2010 15:41:23 CEST
    to super! naprawdę dobra cena. Wychodzi mniej niż tysiąc za okno. A czy są energooszczędne?
    • 7 wpisy
    7 lipca 2010 15:44:35 CEST

    na tej stronie są te okna tytanowe termo tzn profil mają wypełniony za trzecią szybę wychodzi do nich 1zł za m2
    • 12 wpisy
    7 lipca 2010 15:49:45 CEST
    w tym eurocolorze proponowali mi jakąś ramkę nie aluminiową między szybami, tylko z jakiegoś innego tworzywa. Podobno jest to super nowa technologia, która sprzyja energooszczędności. Te MS też to mają?
    • 7 wpisy
    7 lipca 2010 15:52:07 CEST
    my mamy jak to oni nazywają ciepłą ramkę ma to przeciwdziałać parowaniu na szybach szczególnie w zimie kiedy jest duża różnica temperatur, w tym profilu wszystkie okna i drzwi w standardzie są uchylno-otwieralne
    • 12 wpisy
    7 lipca 2010 15:53:08 CEST
    a miałaś możliwość niestandardowego podziału skrzydeł okna? moja żona chciałaby takie nietypowe właśnie.
    • 7 wpisy
    7 lipca 2010 15:58:55 CEST
    tzn, jeżeli chodzi o jedno większe i jedno mniejsze tzn 2/3 i 1/3 to pytali czy chcemy równy podział czy też inaczej dzielone ale ja wolałam równy
    • 12 wpisy
    7 lipca 2010 16:08:52 CEST
    a proponowali Ci też przesuwane drzwi zamiast otwieranych? bo też by mnie takie interesowały, a w eurocolorze właśnie mają.
    • 2 wpisy
    8 lipca 2010 11:07:54 CEST
    Witam wszystkich. Ja pozwolę sobie wrócić na poziom rozważań bardziej ogólnych, czyli też poproszę o podzielenie się swoją opinią i polecenie producentów okien. Przymierzam się do wymiany 5 starych okien drewnianych na plastikowe, okna (otwory) mają wymiary ok. 185cm x 160 cm. Przy tych rozmiarach otworów chciałbym okna trójdzielne (trzy skrzydła). Interesują mnie okna dobre jakościowo (żeby się nie wypaczały, żeby miały stabilny kolor, itp). Muszą być rozsądnie 'ciepłe' ale nie jestem fanem szukania na siłę okien i rozwiązań o maksymalnie niskim współczynniku K ... :) Natomiast ważna jest dla mnie dobrze rozwiązana wentylacja w oknach. Cena gra drugorzędną rolę, okien do wymiany nie mam dużo, a wolę zainwestować w coś droższego ale dobrego i mieć spokój na lata niż oszczędzać przy zakupie i montażu a potem tracić nerwy ...

    Oknotest, widzę że posiadasz dużą wiedzę w temacie, podpowiesz coś ? Na jakie profile się zdecydować, jakich producentów wziąć pod uwagę ? Na co zwrócić uwagę (jestem zielony w temacie okien ...) ?
    • 7 wpisy
    8 lipca 2010 11:31:38 CEST
    Kajman 1962
    Drzwi przesuwne mają, nie ma z tym problemu, są droższe od normalnych, to zależy jaki chcesz mieć otwór do przechodzenia, ja chciałam możliwie jak największy i zrobiliśmy dzielone na cztery (wyżej pomyłka) tzn. 50x90x90x50 dwie pięćdziesiatki stałe a 90-tki otwierane do środka także jak otworzę to mam ok 180 cm przejścia
  • 8 lipca 2010 12:33:51 CEST
    Dzięki za miłe słowo mrybicki001 :-). Opinia i podpowiedź jak najbardziej, z poleceniem będzie gorzej, bo kogo byś nie wybrał, o tym co otrzymasz przekonasz się dopiero jak to otrzymasz.
    Zacznijmy od tego, że używasz dwóch pojęć bardzo nieostrych, gdybyś był uprzejmy doprecyzować nieco co według Ciebie oznacza: "rozsądnie ciepłe okno" oraz "dobrze rozwiązana wentylacja w oknach". Natomiast pełna zgoda co do podejścia cena/święty spokój :-).

    Sugerowałbym poszukiwanie rozwiązań technicznych dla których współczynnik przenikania ciepła Uw będzie mieścił się pomiędzy 1,1 a 0,9 (W/m2*K), szyba będzie wklejana we wrąb skrzydła, na wszystkich skrzydłach będą okucia rozwierano-uchylne bez mikrowentylacji z funkcją stopniowania uchyłu i blokadą błędnego położenia klamki. Tego typu rozwiązania z pewnością będą dostępne wśród producentów korzystających z systemów firm np. Aluplast, Gealan, Rehau, Bruegmann, Profine. Co do wentylacji, nie znając choćby powierzchni i kubatury pomieszczeń, ani warunków klimatu wewnętrznego w trakcie sezonu grzewczego trudno cokolwiek radzić. Tak w ciemno skłaniałbym się do nawiewników mechanicznych o regulowanym przepływie powietrza jeśli nawiew musi być na oknie. Może warto rozważyć inny "pozaokienny" sposób doprowadzenia powietrza na potrzeby wentylacji?
    Sądząc po gabarytach okien, do wymiany masz tzw. okna skrzynkowe. Jeśli tak, to dla ustalenia prawidłowego sposobu montażu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na uzyskanie prawidłowej wielkości szczelin dylatacyjnych wokół okna oraz taki sposób posadowienia okna w ościeży i połączeń mechanicznych, który będzie zapewniał właściwe przenoszenie obciążeń eksploatacyjnych z okna na konstrukcję budynku. Jeśli mówisz, że "wentylacja" jest ważna, to zakładam z góry, że coś się z nią dzieje niedobrego, a jeśli tak, to montaż koniecznie w technologii warstwowej.

    Czy to nie proste? Żartuję :-)

    W razie pytań zajrzyj może na naszą stronę znajdziesz tam sporo odpowiedzi na nurtujące Ciebie pytania, a jeśli nie znajdziesz, to napisz do nas "reklamację" :-) lub zadzwoń, taki bezpośredni kontakt to zawsze lepszy sposób na doradzanie niż skrótowe z konieczności wpisy na forum

    Pozdrawiam
    • 2 wpisy
    8 lipca 2010 14:09:42 CEST
    Dziękuje za wskazanie strony, no to teraz znikam wertować jej zasoby :))

    PS: tak, okna są skrzynkowe.

    Za nieostre pojęcia przepraszam. Chodziło mi o to, że nie jestem fanatykiem oszczędzania na kosztach ogrzewania poprzez montaż super energooszczędnych okien. Podchodzę do tego bardzo pragmatycznie, czyli liczę ile oszczędzę na ogrzewaniu a ile wydam na okna. Przy czym oszczędność 100 zł na sezon nie ma dla mnie znaczenia, 1000 zł na sezon już się liczy :))

    Moje oczekiwania wobec wentylacji dotyczą właśnie zastosowania nawiewników mechanicznych lub podobnych rozwiązań. Tak, aby nawiew regulował się w zależności od parametrów powietrza wewnątrz. Intuicja mówi mi, że wentylacja poprzez rozszczelnianie okna jest słabym rozwiązaniem.
  • 8 lipca 2010 14:57:19 CEST
    No to proponuję zacząć od lektury artykułu "Okna energooszczędne. Czy to się opłaca", a potem np. "Wentylacja. Wdech-wydech" i "Nawiewniki - wentylacja domu".

    Miłej lektury. Pozdrawiam
  • 28 stycznia 2011 22:46:56 CET
    oknotest
    Witaj, co możesz mi powiedzieć o oknach z Vetrex-u, profil veka alphaline szyba 0,5 ?? Warto do nowego domu ??
  • 1 lutego 2011 19:41:35 CET
    To świetne pytanie:-). Nie pisząc ni słowa o tym jakich okien potrzebujesz i oczekujesz, pytasz o profil i szybę. No, to odpowiem. Profil znany i z ambicjami. Producent okien też. Szyba jak to szyba. Przejrzysta i o niezłym Ug.
  • 1 lutego 2011 20:28:51 CET
    Hej oknotest
    Powiedz mi jeszcze czy przy tak szczelnych oknach poradzi sobie wentylacja grawitacyjna, z góry dzięki i pozdrawiam
    PS: od okien oczekuję energooszczędności i niezawodności
  • 1 lutego 2011 20:47:57 CET
    Jeśli okna będą zamknięte, to nie:-). Jeśli zaś "ubierzesz" je w nawiewniki, kupowanie takich okien straci swój "energooszczędny" sens.

Szybka Odpowiedź