Forum Budowlane » Ogrzewanie domu i mieszkania

Jaki kocioł na pellet polecacie ?

  • 11 października 2010 22:38:25 CEST

    Witam, przymierzam się do zakupu kotła grzewczego z podajnikiem w którym mam zamiar palić głównie pelletem. Na co należy zwracać uwagę przy zakupie takiego i czy możecie mi polecić jakiś konkretny który się sprawdza u was ? Potrzebny mi będzie kocioł około 20kW - w budżecie przewiduje na niego maksymalnie 13000 pln.

    • 45 wpisy
    12 października 2010 22:09:48 CEST
    Ja grzeje kotłem D'Alessandro Termomeccanica CSI i jestem nim zachwycony. Nie spodziewałem się że ogrzewanie może być tak wygodne (po wcześniejszym użeraniu się ze zwykłym węglakiem). Mam już za sobą ciągłe rozpalanie i dosypywanie do pieca. Zasypuje pellet do podajnika i reszta robi się praktycznie sama. Automatyczna zapalarka, podajnik, kontrola spalania, zabezpieczenia przeciwpożarowe w razie czego. Ja muszę tylko od czasu do czasu wybrać popiół i przeczyścić piec co też nie jest skomplikowane bo wszystko jest na wierzchu. Na to właśnie bym zwracał uwagę przy zakupie pieca - czyszczenie to czynność często wykonywana i wkurza jeżeli się trzeba przy niej nagimnastykować. Podstawa to też budowa kotła - ten jest płomienicowy i ma dobre osiągi jeżeli chodzi o spalanie. Warto żeby miał automatyczną zapalarkę bo to naprawdę ułatwia życia i oszczędza nam czasu. Mój kocioł ma dwa systemy podawania powietrza przez co bardzo dokładnie dopala pellet - też ważna sprawa. Aaa, no i dobre blachy i spawy. W moim są robione przez roboty spawalnicze i przechodził test szczelności. Krótko mówiąc za tą kase ja bym kupił właśnie D'Alessandro - cenię go sobie i polecam. Swój kupiłem od firmy gizex która też mi go zamontowała. Mają stronkę internetową to możesz poczytać sobie trochę o tym kociołku jeżeli jesteś zainteresowany
    • 42 wpisy
    1 października 2011 21:19:10 CEST
    A brałeś pod uwagę Zębiec? Też ma bardzo dobre opinie.
    • 13 wpisy
    11 października 2011 22:53:37 CEST
    Z takim budżetem to znajdziesz na pewno dobry solidny kocioł na pellet. Ja mam kocioł Merkury firmy Zębiec i też palę w nim pelletem jednak nie jest to główne paliwo jakim palę. W bardzo zimne dni palę groszkiem. Kocioł jest bardzo wygodny w obsłudze.
    • 31 wpisy
    20 listopada 2011 12:36:21 CET
    Należy jeszcze dodać że Merkury sam się czyści. Jest to kocioł z podajnikiem i paleniskiem retortowym, spala się w nim dokładnie taka porcja węgla, jaka jest potrzebna do otrzymania nastawionej przez użytkownika temperatury. Kocioł godzien polecenia:]
    • 4 wpisy
    7 grudnia 2011 13:17:31 CET
    Nie do końca sam się czyści ale dobra... ja radziłbym szukać kotła który ma wkład żeliwny w palniku a nie z kwasówki bo inaczej będą szybko niespodzianki
    • 63 wpisy
    7 grudnia 2011 13:49:10 CET
    Wszędzie dobre opinie zbierają kotły CSI, warto sprawdzić ich ofertę. Pamiętaj też, aby w przypadku palenia peletem, tak jak pisał tomned szukać kotła z żeliwnym palnikiem. Inne mogą się odkształcać.
    • 3 wpisy
    12 grudnia 2011 12:27:08 CET
    Dużo dobrych opinii słyszałam o kotłach Witkowskiego .Może cię zainteresują .Z tego co wiem pelletem chyba też można palić ,ale musisz sprawdzić .
  • 20 grudnia 2011 19:37:50 CET

    ja się zastanawiam nad kostrzewą pellet 100 24 kW Kostrzewy. przy liczeniu kosztów weź pod uwagę robociznę i dodatkowe urządzenia (pompy, wężownica, zawory itp) mnie całą kotłownię wyliczyli wstępnie na 15 000brutto

    • 16 wpisy
    27 grudnia 2011 15:08:05 CET

    Nie do końca sam się czyści ale dobra... ja radziłbym szukać kotła który ma wkład żeliwny w palniku a nie z kwasówki bo inaczej będą szybko niespodziankiJakie konkretnie niespodzianki? Przez dwa lata moja kwasówka z Zębca nie zrobiła mi żadnego psikusa, więc sprecyzuj, proszę, pojęcie "szybko". ;)

    • 42 wpisy
    31 grudnia 2011 22:05:25 CET
    Ja także chętnie się dowiem. W końcu strzeżonego...
    • 46 wpisy
    19 stycznia 2012 11:33:27 CET
    A ja szukam opinii o kotłach Galmet. Pomóżcie, bo nie wiem, jaki i czy w ogole ta firma wybrac. Raz o niej mowi sie tak, raz inaczej. Ma ktos moze dosiwadczenia z ich produktami. Dzieki
    • 148 wpisy
    23 stycznia 2012 12:50:39 CET
    Witam

    Galmet to dobra firma mająca duże doświadczenie w produkcji ogrzewaczy, wymienników, zasobników i w tym się specjalizują.
    Jeśli chciałby Pan kupić kocioł na paliwa stałe proszę odezwać się do producenta kotłów np firmy Kostrzewa. Firma ta specjalizuje się właśnie w kotłach stałąc tam uzyska Pan potrzebne informacje.
    Z poważaniem
    T Kołodziejski
    • 4 wpisy
    24 maja 2012 00:46:58 CEST

    Dużo dobrych opinii słyszałam o kotłach Witkowskiego .Może cię zainteresują .Z tego co wiem pelletem chyba też można palić ,ale musisz sprawdzić .

    Tak się składa ,ze sama mam kocioł od Witkowskiego - KMB-RP PLUS z podajnikiem ślimakowym .Można spalać eko-groszek lub miał węglowy.

    Mój kocioł jest wyposażony w żeliwny palnik II generacji BRUCER. Umożliwia on spalanie również węgla spiekającego się, a także na współspalanie w/w paliw z owsem i peletem. Nie sprawia problemów .Tak więc pelletem też można palić ,tylko trzeba też z innym paliwem spalać .Jestem z niego zadowolona .


    • 51 wpisy
    26 maja 2012 02:31:28 CEST
    Jeżeli kocioł na pellety, to nie proponuje takiego z podajnikiem ślimakowym tylko typowy z palnikiem. Wtedy jest w pełni wykorzystany i jest sens palić takim opałem. Wystarczy zapytać się któregokolwiek producenta. Co do konkretów to np.: GALMET - dobra jakość, konstrukcja, nowoczesne sterowniki.
    • 16 wpisy
    15 czerwca 2012 23:00:38 CEST
    Czy ogrzewanie pelletami jest na prawdę opłacalne? Jakie macie doświadczenia z tym związane? Zastanawiam się nad wyborem właściwej opcji opalania, stąd moje pytanie.
    • 5 wpisy
    16 czerwca 2012 01:52:17 CEST
    Wiesz co , moim zdaniem najlepiej wybrać kocioł , w którym można palić kilkoma paliwami . Ja osobiście mam kocioł HADES LUX firmy EKOWITT . Palę w nim owszem pelletem ,ale też na przykład eko groszkiem .Wybór jest ,a to ważne . Jak jedno paliwo pójdzie w górę to można wybrać inny sposób .
    • 96 wpisy
    19 czerwca 2012 20:46:02 CEST

    Wszystkie paliwa idą w górę.

  • 23 czerwca 2012 23:20:23 CEST
    Skoro wszystkie paliwa idą w górę jak piszesz to czy nadal warto ogrzewać dom pelletem ? Będzie lepszy od ekogroszku ?
    • 96 wpisy
    24 czerwca 2012 12:35:08 CEST

    Na to pytanie odpowiedzą pewno użytkownicy centralnego. My zajmujemy się ogrzewaniem niecentralnym, elektrycznym na podczerwień. Jest to system nadający się idealnie do domów izolowanych (niskie zużycie energii, komfort).

    • 16 wpisy
    24 czerwca 2012 15:25:22 CEST
    Pozwolę sobie jednak wrócić do poprzedniego pytania.
    Tak, ogrzewanie pelletami nadal wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Jest tak, ponieważ pellety są znacznie bardziej wydajniejsze i efektywniejsze, a co za tym idzie bardziej opłacalne niż dajmy na to - popularny ostatnio eko-groszek.
  • 25 czerwca 2012 15:15:51 CEST
    Na czym polega ta wyższa wydajność i efektywność ? Ponieważ z tego co czytałem ekogroszek ma wyższą kaloryczność .
    • 30 wpisy
    27 czerwca 2012 23:47:56 CEST


    Witam!

    Pellet to ekologiczne paliwo z biomasy- ze względu na właściwości energetyczne - zaliczany jest do najbardziej efektywnych źródeł energii, wykorzystywane do ogrzewania domów i innych pomieszczeń.

    Chętnie odpowiem na Wasze pytania
    Pozdrawiam

    Andrzej Wysocki
    _____________________________
    eRzecznik pelletów Stelmet: LAVA, OLIMP

    • 597 wpisy
    28 czerwca 2012 00:43:05 CEST
    1. Jaki jest skład pelletu - z czego się go produkuje?
    2. Jaka jest kaloryczność pelletu?
    3. Ile energii potrzeba by wytworzyć 1T pelletu?
    4. Jakich lepiszczy używa się do spajania go w granulat?
    5. Czy istnieje pellet gorszy i lepszy jak go rozróżnić i czy można to zrobić nie posiadając labolatorium?
    6. Co ekologicznego i wygodnego jest w pelecie?
    Dziękuję za odpowiedź.
    • 5 wpisy
    30 czerwca 2012 22:02:31 CEST

    Wszystkie paliwa idą w górę.

    owszem , wszystkie ida w górę , ale zawsze któreś będzie tańsze dlatego taki kocioł uniwersalny na rózne paliwa jak mój Hades mnie się wydaje dobrym rozwiązaniem - gorzej kupic kocioł na jedno paliwo i ryzykowac, że nagle nie będzie nas stac na zakup opału .

Szybka Odpowiedź