Forum Budowlane » Ogrzewanie domu i mieszkania

  • 16 września 2012 15:22:26 CEST

    orientujecie się może jakie są ceny pelletu u poszczególnych producentów za tonę ?

    • 597 wpisy
    16 września 2012 23:13:42 CEST
    Mam ulotkę z LeroyMerlin za kg pelletu chcą 0,99zł a za kg groszku 0,65zł.
    • 30 wpisy
    17 września 2012 02:01:56 CEST

    Nie ma tu pomyłki w jednostkach "GJ/kg" ? Raczej powinno być "MJ/kg" - drobna różnica.

    Zgadza się! Wkradł się błąd! Oczywiście chodzi o MJ/kg

    do pełni informacji należy podać cenę tych pellet, aby czytający mogli ją porównać do np. 780-800 zł/t.

    Pozdrawiam,

    Przybliżony cennik dla klientów indywidualnych:

    cena LAVY – 839 zł. brutto/tona
    OLIMP - 869 zł. brutto/tona

    Ceny dla dystrybutorów są ustalane zawsze indywidualnie.

    Pozdrawiam!

    Andrzej Wysocki
    _____________________________
    eRzecznik pelletów Stelmet: LAVA, OLIMP

  • 7 października 2012 19:27:05 CEST
    Witam,

    moim zdaniem dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem to piec z podajnikiem wtedy możemy palić i ekogroszkiem i pelletem .
  • 16 października 2012 12:10:00 CEST
    Doszły mnie słuchy, że trudno o ekogroszek dobrej jakości. Ja od jakiegoś czasu używam wyłącznie pelletu Olimp firmy Stelmet. Polecam
    • 32 wpisy
    24 października 2012 15:34:56 CEST
    Ekogroszek to już w zależności do tego jaki kocioł oraz powierzchnie grzewczą posiadamy. Ja palę weglem,na przemian z drewnem,głównie brzozowym i sosnowym.
    • 488 wpisy
    25 października 2012 16:00:37 CEST

    Miesza Pan oba paliwa czy spala raz jedno, raz drugie?

    • 2 wpisy
    29 października 2012 15:38:32 CET

    Z tego co się dowiadywałem, to najtańszym w eksploatacji systemem ogrzewania elektrycznego jest ogrzewanie piecami akumulacyjnymi nowej generacji, tzw. dynamicznymi. Są dobre, bo gromadzą ciepło np. w nocy, a później oddają je w sposób równomierny, wspomagane wentylatorem, przez co mamy cały czas żądaną temperaturę w pomieszczeniu.

    Ostatnio popularne jest elektryczne ogrzewanie podłogowe, temperaturą w pomieszczeniu sterują termostaty. A jaka przyjemna jest taka ciepla podloga.

    • 488 wpisy
    29 października 2012 19:25:44 CET

    Proszę o niewypisywanie kiczu! O celowości każdego rozwiązania musi decydować wyłącznie rachunek ekonomiczny, a nie moda!

    • 597 wpisy
    29 października 2012 23:14:37 CET
    Fajnie napisane jak w prospekcie. Ale to tak jak z modlitwą klepię ją od małego bo tak kazali się uczyć na religii i nigdy nie wsłuchiwałem się w słowa a raczej starałem się zapamiętać wszystko wg. skarbczyka :)
  • 15 lutego 2013 19:08:10 CET

    im bardzej piec uniwersalny to tym lepiej dla nas możemy np taniej kupić węgiel albo natrafić promocję na pellet

  • 18 lutego 2013 14:27:35 CET

    Najniższą cenę cały czas ma miał i chyba właśnie tu trzeba szukać rozwiązania. Kocioł brucer-p to piec z żeliwnym podajnikiem paliwa BRUCER na miał pellet eko-groszek ja właśnie taki piec posiadam! Kupiłem w Pleszewie u Łuksza Mocka. Cena niska, piec bardzo dobrze wykonany i co najważniejsze bardzo wydajny! POLECAM

    • 16 wpisy
    28 lutego 2013 21:42:01 CET

    im bardzej piec uniwersalny to tym lepiej dla nas możemy np taniej kupić węgiel albo natrafić promocję na pellet



    W sumie się zgadzam, z tym że akurat w porównaniu węgiel a pellet, w moim przekonaniu pellety i tak wyjdą lepiej... Ale fakt, można dobierać sobie "promocje", a to tu taniej, a to tu. Chociaż inni pewnie wolą jeden materiał i to od tego samego, sprawdzonego dostawcy. Takiemu działaniu również się nie dziwię. Jest to druga możliwość.

    • 11 wpisy
    10 czerwca 2013 23:21:56 CEST
    Ja niedawno kupiłem piec z płaszczem wodnym od - nie narzekam, wręcz zadowolony jestem
    • 96 wpisy
    11 czerwca 2013 00:59:12 CEST
    A można wiedzieć Kamilu z czego taki zadowolony jesteś? Konkretnie !
    • 11 wpisy
    11 czerwca 2013 03:32:38 CEST

    Po pierwsze, bo myślałem, ze drozej mnie to wyniesie miesiecznie wg moich obliczen, niz jest faktycznie. Jak były teraz zimne dni, nie ogrzewalem w centralnym, nie dogrzewalem niczym innym oprócz tego piecyka i w calym domu bylo ciepło. Nie wiem, jak bedzie w zimie, przy minusowych temperaturach, ale przy tych w okolicach 0 piecyk daje rade. Na forach etc, czytałem, ze problemem moze byc brud wokol kominka - poki co - nie sprawdzilo sie. Jedynym minusem poki co byla dosc droga instalacja - ale mam nadzieje w przeciagu ilus tam miesiecy inwestycja sie zwróci :)

    • 11 wpisy
    11 czerwca 2013 03:35:03 CEST
    A do Pana szanownego:

    a) Nie lubię, że się tak infantylnie wyrażę jak ktoś na mnie krzyczy wykrzyknikami.
    b) Czy problemem jest forum, ze nie da sie niektórych polskich znaków wpisywać czy też to moja wina jakoś z kompueterem - tak poza tematem
    • 96 wpisy
    11 czerwca 2013 06:33:13 CEST

    Drogi Kolego, nikt nie próbuje na Ciebie nakrzyczeć, a tym bardziej Ciebie stresować. Napisałeś coś i chcielibyśmy się tylko

    zapytać o koszty Twojego ogrzewania. Chyba nie jest to tajemnica państwowa? Na przyszłść postaram się nie używać wykrzykników alt Ok. ?

    • 597 wpisy
    11 czerwca 2013 13:08:54 CEST
    Ja w swoim domu zdemontowałem kocioł gazowy w pierwszej połowie kwietnia. W okolicy wszyscy kopcą z kominów a u mnie ani razu temp nie spadła poniżej 21'C. Dom specyficzny bo z bala ocieplony od wewnątrz z rekuperatorem.
    Co do kominka jest dobry i szybko dogrzewa bo ogrzewa powietrze ale ciężki w dokładnym sterowaniu no chyba że to z płaszczem wodnym wtedy instalacja droższa ale lepsze zagospodarowanie ciepła.
    • 488 wpisy
    11 czerwca 2013 16:42:03 CEST

    "A ja w swoim domu zdemontowałem wszystkie grzejniki i też mam dobrze. A co." - napisał pewien żartowniś i ... miał rację.

    Piszecie Panowie tzw. tezy, które mają to dosiebie, że są wróżeniem z fusów. Jeden zastosował kominek z płaszczem i jest zadowolony. Drugi zamontował kocioł wszystkopalny i też zadowolony. Trzeci pompę ciepła powietrze-woda sobie skrobnął oraz wentylację z rekuperację i też zadowolony. Czwart ogrzewa się piecami elektrycznymi i jakże jest zadowolony. Piąty solarami się otoczył i też jakże zadowolony. Itd. itp. Same demagogie!

    Żaden jednak nie podał ani jednej liczby uwiarygodniającej swoje wypociny. Podejrzewam, że 3/4 wpisów jest ukrytą reklamą sprzedawcy lub producenta czy wykonawcy, a 1/4 pragnących się dowartościować w swoim wyborze systemów i materiałów - ot, żeby nie być jak ta wyspa bezludna na oceanie technologii.

    Przypomnę i podkreślę po raz nie wiem już który:

    Podstawą wszelkiej inwestycji powinien być rachunek ekonomiczny - to po pierwsze! Z niego wyniknie rodzaj materiału przegród tracących ciepło oraz wybór systemu do ogrzewania i wentylacji. Po drugie, wybór materiałów przegród tracących ciepło, powinien być zakończony obliczeniami cieplno-wilgotnościowymi sprawdzającymi, czy tak dobrane materiały nie spowodują kondensacji pary wodnej w przegrodach oraz obliczeniami cieplnymi mostków ciepła - także w tym samym celu.

    Kierując się wynikami takich analiz możemy zagwarantować najniższe koszty budowy domu oraz najniższe roczne koszty eksploatacji. Tylko i wyłącznie w ten sposób! Reszta to wspomniane wróżenie!

    Żeby nie być gołosłownym, podam ostatni przykład domu dla pewnego inwestora pod Łodzią, który przesłał mi projekt do oceny, w którym przewidziano: pompę ciepła solanka-woda, wentylację mech. z rekuperacją, solary do . oraz GWC i stolarka U=0,86 W/m2K. EP=99 kWh/m2rok, EK=83 kWh/m2rok.

    Oto wyniki analiz ekonomicznych (wybór materiałów ścian i obliczenia c-w pominę z uwagi na obszerność):

    - poziom porównawczy (went. grawitacyjna, kocioł na gaz ziemny): EP=138 kWh/m2rok, EK=125 kWh/m2rok, Uścian=0,12 W/m2K, Udachu=0,13 W/m2K, Upodłogi=0,17 W/m2K, koszt instalacji i kotłowni 24,- tys zł, koszt eksploatacji 4,2 tys. zł rocznie.

    - j.w. lecz dodatkowo solary: koszt instalacji i kotłowni 37,- tys zł, koszt eksploatacji 4,4 tys. zł rocznie.

    - went. graw., kocioł na propan: koszt inst. + kotłowni 24,- tys. zł, koszt ekspl. 6,4 tys. zł rocznie,

    - went. graw., kocioł olejowy: inst. + kotłownia 38 tys. zł, koszt ekspl. 7,0 tys. zł rocznie,

    - went. graw., ogrzew. elektr.: koszt inst. 18,6 tys. zł, koszt ekspl. 9,3 tys. zł rocznie,

    - went. mech. + rekup., kocioł na gaz ziemny: koszt inst + kotłowni: 54 tys. zł, koszt eksploat. 3 tys. zł rocznie. czas zwrotu nakładów 26 lat.

    - jw. lecz dodatkowo GWC: koszt inst + systemu pompy i GWC 72 tys. zł, koszt eksploat. 2,7 tys. zł rocznie. czas zwrotu nakładów 34 lat.

    - went. graw., COP3,5 solanka-woda: koszt inst + sys COP 91 tys. zł, koszt ekspl. 3,4 tys. zł. czas zwrotu nakładów 85 lat.

    - went. mech. + rekup., COP3,5: koszt inst. + syst COP 121 tys. zł, koszt ekspl. 2,5 tys. zł rocznie., czas zwrotu nakładów 57 lat.

    Oczywiście to tylko niektóre warianty zasilenia domu w en., ale już z nich widać, że w wersji projektowej inwestor przepłaciłby ponad 90 tys. zł. Dodam, że w materiałach przegród oraz stolarce zaoszczędziłem 23 tys. zł, co daje razem 120 tys. zł. Ten inwestor może napisać tu na forum i rzeczywiście podać, iż jest zadowolony, bo ma konkretne koszty! Czy zechce? Jego sprawa. Oczywiście, nie można tych wyników uogólniać, bo dla innych domów wychodzą wartości odmienne, ale chciałem pokazać poprawną drogę do wyboru materiałów i systemów grzewczo-wentylacyjnych, a nie drogą namawiania, deklaracji bez pokrycia czy materiałów reklamowych.

    Myśleć szanowni inwestorzy i gonić oszołomów precz. Amber Gold czyha za niemal każdym kliknięciem!

    Pozdrawiam,

    • 488 wpisy
    11 czerwca 2013 16:55:35 CEST

    W uzupełnieniu dodam jednak jeszcze dwa warianty z pozostałych, gdyż były one poruszane w poprzednich postach:

    - went. graw. kocioł zgazowujący drewno, EP=39 kWh/m2rok, EK=182 kWh/m2rok: koszt inst + kotłowni 20 tys. zł koszt ekspl. 2,7 tys. zł,

    - jw lecz kocioł na pellety: koszt inst. + kotłowni 27 tys. zł, koszt ekspl. 4,5 tys. zł.

    Pozdrawiam,

    • 597 wpisy
    12 czerwca 2013 09:47:27 CEST

    Co to jest + system COP??? Jak już mam PC solankową na cholerę mi solary? Aktualnie mam u sibie zamontowaną PC Ariston NUOS EVO 80L za 3200zł i daje radę do 50'C na 4osoby koszt podgrzania 1000L to 7zł.

    Jak w nowo wybudowanym domu inwestor zapewni wentylację grawitacyjną/konwekcyjną?

    • 99 wpisy
    4 lipca 2013 11:19:28 CEST

    Na wsi ludzie palą co się da, teraz widziałem uzywane europalety na podwórkach, ale czy przy takich cenach ich zakupu jest to opłacalne?

    • 10 wpisy
    4 lipca 2013 13:37:26 CEST
    najtańszym rozwiązaniem jest ekogroszek choć kocioł może by ć droższy to inwestycja szybko się zwróci

    ,329708278,title,Najtanszy-ekogroszek,?smoybbtticaid=610e25

    ,kotly-dwupaleniskowe-retortowe-keller-dual
    • 597 wpisy
    9 lipca 2013 00:10:34 CEST

    Rzucanie sloganami. Proszę napisać od czego jest tańszy i przy jakim domu. Od gazu, prądu, oleju? Wziął pan pod uwagę coś takiego jak wygoda, sterowalność? Cena ekogroszku (który o dziwo z ekologią ma najmniej do czynienia) rośnie z sezonu na sezon.


    Ten wpis został zmieniony przez Bolas w 9 lipca 2013 00:13:19 CEST"

Szybka Odpowiedź