Forum Budowlane » Ogrzewanie domu i mieszkania

Kolektory słoneczne - Czy się opłaci??

    • 488 wpisy
    1 maja 2011 01:08:03 CEST

    Nie mapka nasłonecznienia, lecz analizy energetyczno-ekonomiczne są podstawą do oceny opłacalności. Pan zaś, wróży. Są przypadki, gdzie instalacja solarna się opłaca, ale są też przypadki, gdzie nie opłaca - i to przy największym nasłonecznieniu.

    • 7 wpisy
    25 maja 2011 15:56:48 CEST
    To są właśnie inwestycje które nigdy sie nie zwrócą... Nie rozumiem po co montować systemy za i więcej... Na mój dom system kosztował mnie 3500 na 4 osoby polecony wcześniej przez znajomego który taki miał... Jestem bardzo zadowolony a zwrot kosztów obliczam na 3 - 4 lata... Firma z Łodzi jest tania i solidna a ceny jak mówie łatwo do obliczenia kiedy system zacznie na siebie zarabiać a nie tylko się zwracać...
    • 7 wpisy
    25 maja 2011 16:18:47 CEST
    a co gdyby założyć system solarny za 4 tys.? po co datacja po co bieganie z projektem? Mały wydatek szybki zysk... jestem lajkiem ale mam taki zestaw pewnie panowie z firm mają swoje argumenty i nimi mnie zarzucą zaraz ale jeśli ktoś naprawdę chce założyc taki system MOJA DOBRA RADA : mały wydatek będzie szybki zwrotem i korzyścią... duży to studnia bez dna
    • 44 wpisy
    26 maja 2011 11:15:25 CEST
    Chej HANDLOWCY ( w tym ) BACHUS --widze ze na tym forum nie lubi sie uzytkownikiow zadowolonych . Ponownie -Nie mam juz checi z wami dyskutowac . A bo to demamgogia ,a to lub tamto nie pasuje. . Wy HANDLOWCY Wciskajcie to lub tamto innym naiwnym ... Zadowolony uzytkownik KOLEKTOROW Jan Kyronis . moj meil .tylko1971@
    • 17 wpisy
    27 maja 2011 12:17:03 CEST
    Witam,mam pytanie czy jak jest zrobiona akceptacja projektu i we wniosku pozwolenia o budowe nie było mowy o kolektorach to czy moge je o tak poprostu załozyc?
    • 44 wpisy
    30 maja 2011 12:44:28 CEST
    KWOTY KWALIFIKOWANE

    I kolektory prozniowe hite pIpe . Ulrich lub ACV lub.

    a./ 12 rur wynosi = 2.0 m2 x 2500 zl. = 250 = kwota kwalifikowana –– 45% = zwrot = 2250 zl.

    b./ 24 rur wynosi = 3.9 m2 x 2500 zl. =9750 zl. =kwota kwalifikowana – 45% = zwrot = 4387 zl.

    c./ 30 rur wynosi = 4.8 m2 x 2500 zl. = 12 000 zl. = kwota kwalifikowana – 45% = zwrot = 5400 zl.

    d. RAZEM ./ 12+24 rur =5.9 m2 x 2500 zl. = 14 750 zl. = kwota kwalifikowana – 45% = zwrot = 6637 zl.
    -----------------------------------------------------------------------------------------
    Zeby otrzymac zwrot ( 45 % z NFOSiGW ) nalezy :
    zaciągnąć kredyt z w/w banku na ok. .8 % -- NIESTETY pamietajmy ze dotacja ( 45 %) w wysokosci do 2500 zl. za 1 m2 kolektora NFOS i GW zwraca 45 % na ciepla wode uzytkowa - i na wspomaganie centralnego ogrzewania CO . NFOSiGW daja ( zwrot 45 % ) w przeliczeniu na 1-na osobe 1.5 m2 kolektora. od zaciagnietego gotowke NFOSi GW nie daje zwrotu 45 % .-NIESTETY Gotowka moze byc zabezpieczeniem kredytu ,bez żyrantów , hipoteki itp. Kredyt należy splacic szybko po otrzymaniu zwrotu 45 %..( Ja juz mam splacone) nawet wtedy kiedy bank wytyczy inny termin splaty -( nie placimy odsetek za inny termin ) --Ja mam to SPLACONE i SPRAWDZONE.

    Pozdrawiam Jan Kyronis
    ZADOWOLONY uzytkownik kolektorow slonecznych ktore zalozylem za FRIKO. .... meil = tylko197@
    • 44 wpisy
    30 maja 2011 13:02:56 CEST
    witam jeszcze raz . ,
    na montaz kolektorow slonecznych w domu jednorodzinnym nie jest potrzebne pozwolenie na budowe , ani zadne zgloszenie budowy . Jesli ktos tak mowi to jest tortalnie niezorientowanyst to bzdura. Niektore Banki ( spoldzielcze na wsiach i malych miasteczkach) wymagaja takiego dokumentu bo nie maja pojecia o procesie budowlanym , no i ze strachu ..
    • 1 wpisy
    19 września 2011 14:25:29 CEST

    Ogólnie kolektory słoneczne się opłacają choć wiadomo, że wszystko zależy od indywidualnych parametrów budynku, na którym będą one montowane. Jeśli w odpowiedni sposób dobierzemy te parametry, inwestycja może się nawet zwrócić! :)

    • 488 wpisy
    20 września 2011 00:04:27 CEST

    Każdą inwestycję w solary, należy poprzedzić rachunkiem techniczno-ekonomicznym, gdyż nie w każdym przypadku jest ona uzasadniona. Czas zwrotu nakładów dłuższy niż 20 lat, to nieopłacalność. Wszystko da się policzyć co do złotówki. Dopiero potem instalacje czy wędrówki po skromne dofinansowania.

    Jerzy Zembrowski

    • 20 wpisy
    31 października 2011 10:43:37 CET
    Teraz podobno można dostać 45 % dofinansowania na budowę kolektorów słonecznych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, myślę że to szansa dla osób które zamierzają w nie zainwestować , na można się sporo o tym dowiedzieć
    • 44 wpisy
    31 października 2011 13:01:15 CET
    Jest jesień ,a moje kolektory ( próżniowe Ulrich ) grzeją jak szalone .Od czasu kiedy inni wlaczaja swoje roboty -piece ,placaj już olbrzymie rachunki za prad-gaz -olej , wegiel. lub robia sobie tylko robote. . Ja użytkownik solarow spie sobie spokojnie i bezstresowo , bo moja kieszeni nie jest szarapa z powodu ogrzewania domu ( w nocy ) oraz na ogrzewanie cieplej wody ( cały rok ) ..Moje kolektory nagrzewa zbiorniki za dnia , a w nocy oddają ciepło na potrzeby centralnego ogrzewania i do kapieli .. Kredyt zaciągnięty na kolektory juz jest spalony - po umorzeniu z Funduszu . Teraz tylko żeby sloneczko grzało ,a grzeje jak mna razie cały czas . koszt pradu na 1 pompe to 20 zl. na Pol roku –smiech w bialy dzien .. Jak do tej pory nie było zadanych , żadnych , żadnych problemow ze solarami .
    Gdybym sluchał tych podpowiadaczy ” za dyche " z forum (roznych) to bujalbym sie do tej pory z rożnymi formami ogrzewania placac za to lub za tamto ... Ludzie korzystajcie z własnego rozumu .Nie dajcie sie zmanierowc podpowiadaczom - którzy zawsze maja w ty, jakiś biznes. - wychwalając taka czy inna firme. Pozdrawiam użytkowników solarow , tych madrali nie pozdrawiam , niech sami siebie pozdrawiaja .

    • 488 wpisy
    31 października 2011 17:24:12 CET

    Panie kyronis, pisze Pan same ogólniki, a są one tyle samo warte co wpis powyżej, gdzie ktoś kłamie o dofinansowaniu 45% na solary pomijając istotę, iż dofinansowanie dotyczy kredytu na instalację.

    W Pana przypadku, wcale możliwe, że ta instalacja się opłaca, ale dobrze by było aby podał Pan konkrety:

    - jaki był koszt całkowity budowy instalacji solarnej?

    - jakim rodzajem energii jest zasilany dom?

    - jaka jest instalacja c.o.?

    - ile osób mieszka w domu?

    - ile wynosi roczne zużycie wody?

    - Jaka jest powierzchnia kolektorów?

    - jakiej pojemności zasobnik .?

    Wtedy będzie można oszacować czas zwrotu nakładów na solary czyli określić opłacalność tego przedsięwzięcia.

    • 597 wpisy
    31 października 2011 22:38:10 CET
    Walka z wiatrakami. Jak kupie sobie gadżet na dach i dam kupę pieniędzy za to to trudno mi będzie się przyznać że mam lipę. A pan Kyronis sam instaluje, sprzedaje lub ma odpalone za polecanie jednej firmy z której usług rzekomo jest bardzo zadowolony. Wystarczy spojrzeć na poprzednie posty.
    • 44 wpisy
    2 listopada 2011 11:16:05 CET
    Nie sluchajcie tych madrali - doradzcow za dyche , ktorzy chwala tylko to za co im placa inne firmy . Ja jestem zadowolony z kolektorow ( i juz nie jest wazna firma ) Do tych ' fachowcow za dyche " ktorzy nie moga tego scierpiec. ze ktos moze byc zadowolony .Panowie stancie przez murem i tak z calej sily walnijcie glowka w ta sciane - zobaczycie przejdzie wam i my bedziemy mieli spokoj z tym wqaszym doradztwem ( od bolaczki ) ... .. . .Jest jesień ,a moje kolektory ( próżniowe Ulrich ) grzeją jak szalone .Od czasu kiedy inni wlaczaja swoje roboty -piece ,placaj już olbrzymie rachunki za prad-gaz -olej , wegiel. lub robia sobie tylko robote. . Ja użytkownik solarow spie sobie spokojnie i bezstresowo , bo moja kieszeni nie jest szarapa z powodu ogrzewania domu ( w nocy ) oraz na ogrzewanie cieplej wody ( cały rok ) ..Moje kolektory nagrzewa zbiorniki za dnia , a w nocy oddają ciepło na potrzeby centralnego ogrzewania i do kapieli .. Kredyt zaciągnięty na kolektory juz jest spalony - po umorzeniu z Funduszu . Teraz tylko żeby sloneczko grzało ,a grzeje jak mna razie cały czas . koszt pradu na 1 pompe to 20 zl. na Pol roku –smiech w bialy dzien .. Jak do tej pory nie było zadanych , żadnych , żadnych problemow ze solarami .
    Gdybym sluchał tych podpowiadaczy ” za dyche " z forum (roznych) to bujalbym sie do tej pory z rożnymi formami ogrzewania placac za to lub za tamto ... Ludzie korzystajcie z własnego rozumu .Nie dajcie sie zmanierowc podpowiadaczom - którzy zawsze maja w ty, jakiś biznes. - wychwalając taka czy inna firme. Pozdrawiam użytkowników solarow , tych madrali nie pozdrawiam , niech sami siebie pozdrawiaja .
    • 488 wpisy
    2 listopada 2011 17:22:33 CET

    Panie Kyronis

    Już znamy Pana zadowolenie, więc proszę nie powtarzać tych ogólników, z których nic nie wynika, poza namawianiem. Proszę podać konkrety:

    - jaki był koszt całkowity budowy instalacji solarnej?

    - jakim rodzajem energii jest zasilany dom?

    - jaka jest instalacja c.o.?

    - ile osób mieszka w domu?

    - ile wynosi roczne zużycie wody?

    - Jaka jest powierzchnia kolektorów?

    - jakiej pojemności zasobnik .?

    Wtedy będzie można oszacować czas zwrotu nakładów na solary czyli określić opłacalność tego przedsięwzięcia. Podstawą są liczby, a nie gołosłowie - to mówi doradca techniczny.

    • 10 wpisy
    3 listopada 2011 12:45:27 CET

    Mamy nowego idola na forach. Kolega kyronis. Wszechwiedzący i najlepiej znający się na tym co ma zamontowane.

    Kiedys taka osobą był TB, nie wiem czy jeszcze się udziela na forach.

    Ale kyronis jest mistrzem na tym forum.

    Drogi kolego, pochwal się czymś podobnym do tego, Jesli to zrobisz, albo twoj wspanialy Ulrich Ci dostarczy takie urzadzenie pomiarowe, wtedy porozmawiamy co jest lepsze :)

    Próżniowy kolektor słoneczny Ulrich

    Model: SG1800/24,

    Powierzchnia brutto: 3,77m2,

    Powierzchnia czynna: 2,27m2,

    Sprawność optyczna: 48,8%,

    Dobierany zasobnik do 1 sztuki - 150 litrów.

    Sprawność optyczna kolektora powala na kolana :)

    Zestaw kolektorów próżniowych Ulrich Solarset DUAL SD 300/48

    Kolektor słoneczny: SG1800/24,

    Szt: 2,

    Powierzchnia brutto: 7,54m2,

    Powierzchnia czynna: 4,54m2,

    Zasobnik: 300 litrów,

    Cena PLN na dzien 1-07-2011.

    Płaski kolektor słoneczny GAK

    Model: GAK2.5,

    Powierzchnia brutto: 2,54m2,

    Powierzchnia czynna: 2,42m2,

    Sprawność optyczna: 81,9%,

    Dobierany zasobnik do 1 sztuki - 200 litrów.

    Zestaw kolektorów płaskich MINI 2x GAK2.5

    Kolektor słoneczny: GAK2.5,

    Szt: 2,

    Powierzchnia brutto: 5,08m2,

    Powierzchnia czynna: 4,84m2,

    Zasobnik: 400 litrów,

    Cena 8883 PLN na dzien 1-07-2011.


    Pozdrawiam serdecznie

    Maciej Płokarz

    SonErgo

    • 107 wpisy
    31 grudnia 2011 15:53:17 CET
    uuu i weź tu komuś zaufaj jak jestem laik. Co dobre, a co złe. No cóż trzeba poczekać na rozwój sytuacji, co Pan kyronis na to odpowie?
    • 488 wpisy
    15 marca 2012 14:26:23 CET

    Nie odpowie, bo nagania klientów sobie - podobnie jak wspomniany wcześniej TB.

    Przypominam, że podstawą wszelkiego projektowani i doboru instalacji powinien być rachunek optymalizacyjny. Nie można się kierować wyrwanymi parametrami jak np. sprawność, czy koszt. Tylko optymalizacja dla domu w danej lokalizacji.

  • 15 marca 2012 14:48:01 CET

    Zgadzam sią z moim przedmówcą, Ale również optymalizacja kosztów kolektora też powinna być zrobiona. Trochę więcej na temat: http://www.sł

    • 44 wpisy
    16 marca 2012 11:39:05 CET

    Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 st1\:*{behavior:url(#ieooui) } /* Style Definitions */ {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 0cm ; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

    Do wszystkich niedowiarkow ( firmy) w tym do madrali Pł f-ma Son…Ergoo .

    Poswiecilem czas i skontaktowalem sie z dzialem technicznym Ulricha

    oraz Buderusa (kolega jest dyrektorem od pół roku )

    1. Ulrich powierzchnia brutto kolektora 24 rury = 3.9 m2 , // 30 rur = 4.8 m2.

    ROCZNY UZYSK CIEPLA kolektora próżniowego SG Ulrich wynosi 525 kW/h z 1 m2 kolektora na rok czyli = kW z 1 kolektora 24 rury .

    ____________________________________________________________

    DOFINANSOWANIE : Glownym przelicznikiem FUNDUSZU jest 1 m2 kolektora , Inny przelicznik to 1,5 m2 na osobe na ciepla wode lecz kiedy wystepuje sie na wspomaganie centralnego ogrzewania to ten przelicznik 1.5 m2 na osobe nie dotyczy . Tylko mądry i przewidujący człowiek zalozy zestaw solarny ( próżniowy tylko, ) na wspomaganie centralnego ogrzewania. Mozemy zamowic sobie nawet Merscedesa wsrod mercedesow (za wieksza - DUZA KASE niż np. Ulrich , ACV ) z moca wieksza , sprawnoscia wieksza, lepszym technologicznie i tak nie otrzymamy wiecej niż 2500 zl. za 1 m2 kolektora kolektory plaskie - tylko na lato . Kolektor plaski jaki przedstawia Pan z firmy jest takim samym lub podobnym jakich mamy ( setki roznych firm) mnóstwo na rynku . Zrobil się rynek na montaż kolektorow słonecznych wiec taki Jasiek , Wacek ,placek ( z zawodu piekarz , malarz lub świeżo po studiach ) zakada firme ktora sprowadza (poprzez Hamburg ) SZAJS s z Chin i wmawia innych ze to produkcja kosmiczna . każdy z producentów lub tych co zamawiają w Chinach a u siebie tylko skręcają śrubki (i to się nazywa produkcja CHCA CHA CHA I wiele razy cha cha ) Tacy „PRODUCENCI” PIEKARZE ITP. ( za dyche cha cha ) wychwalaja się ze maja kosmiczny produkt z takimi czy innymi osiagami G-ie prawda - CZAJNA i tyle. Ponadto kolektory plaskie grzeja tylko i wyłącznie ( nawet te technologicznie z kosmosu ) grzeja tylko i wyłącznie ciepla wode –latem . to tak jakby posmarowac beczke na czarno i wyłożyć ja na dach ( tak jak w Grecji maja ) Nastepny minus kolektor plaskich – jak wyjedziemy na wakacje i nikt nie będzie użytkował cieplej wody , a na dworze będzie plus 30* to instalacja solarna ROZSYPIE się , wyleci glikol zaworem bezpieczeństwa w najlepszym przypadku . Najgorzej będzie to jak nie zadziala zawor bezpieczeństwa to instalacja solarna zagotuje się Kolektory plaskie dostana SZTYCHA i osadzi się zgorzelina na rurkach w kolektorze . pozniej taki kolektor ( nawet ten z kosmosu ) możecie wywalic na smieci , bo będzie miał zwężone przeloty . ZIMA kolektory plaskie nie grzeja , bo to co zgromadza oddaja powierzchniowo do atmosfery ( nawet ter z kosmosu – czajna taun ) . Dlatego plaskie stosuje się tylko na ciepla wode oraz do basenu ( latem ) Zima kolektory plaskie Ida spac jak niedzwiedzie . Proszę zaczerpnąć informacji od użytkowników kolektorow plaskich i próżniowych , a nie słuchać madrali z takiej czy innej firmy ( malarze ,piekarze ) którzy sprowadzaja (w czesciach ) kolektory z Chin i wmawiaja ze maja KOSMOS , .może i maja kosmos ale po dopalaczu lun marychy .. Ulrich kolektory próżniowe to nie MERCEDES ale i nie „KOSMOS „ Ulrich posiada kolektory plaskie ( produkcja Austria ) które sprzedaje na ciepla wode na lato Dzisiaj oraz caly tydzień jak swieci slonce mam 60 * C na buforze ( CO i cwu) , ta woda skierowana jest na wspomaganie centralnego ogrzewania , piec co nie zalącza się , no i bajka .a madrale niech wpieraja ciemnote swoim w domu . Sorry dla tych których to nie dotyczy , ale wkurzyli mnie madrale za 10 ( dyche ) .


    • 10 wpisy
    16 marca 2012 12:30:45 CET
    A ja musze powiedziec cos o prozniowkach typu heat-pipe.
    W ciagu ostatniego miesiąca byłem u dwoch klientów, którzy kiedyś uwierzyli w "niezawodność" próżniowek.
    Jedna instalacja zrobiona jest na heat-pipe Viessmanna, a druga na heat-pipe Projprzem-Eko (Solar-Tech).
    Instalacje zapchały się zdegradowanym glikolem, po dwóch latach od uruchomienia.
    Do przyszłych uzytkowników kolektorów słonecznych: Nie dajcie sobie wcisnąć próżniówek typu heat-pipe. Wiecej problemów niż pożytku z tego wynika.
    Urlich próżniowy - to tez heat pipe.

    Pozdrawiam
    Maciej Płokarz
    • 44 wpisy
    16 marca 2012 12:47:30 CET
    SONERGO.............
    Kolektory PROZNIOWE hite pipe -przez nie nie przeplywa glikol - nie maja przeplywu bezposreniego .
    Wiec co tam sie mialo zapchac. BAJKA I bzdurka.

    Po kilku latach wiem wiecej na temat kolektorow - wiec nie dam sie nabrac na pierdolki opowiadane prze "producentow " tych z chin . ktory twierdza to i tamto bez zasadnie.. .
    • 44 wpisy
    16 marca 2012 12:56:52 CET
    Polecilem juz kilku moim znajomym kolektory sloneczne na dofinansowanie jako oplacalna inwestycja .
    Z tego co slysze i widze zalozyli ( rozne ) i sa zadowoleni .........

    wiec jak by ktos chcial to podam telefony tych uzytkownikow za ich zgoda wtedy przekonamy sie czy sie oplacaja kolektory czy nie ...
    tel nie podam tym madralom dotyczy to tych madrali z firm.
    • 10 wpisy
    16 marca 2012 13:05:24 CET
    Zgadza się kolektory Heat-Pipe nie maja bezpośredniego przeplywu, ale temperatury wystepujace na 'kondensatorkach" są tak wysokie, że następuje rozkład glikolu i wytrącaja się jakieś syfy.

    Wiem co miałem w pompie do napełniania, po wizycie u tych klientów.

    Co do panskiego doświadczenia.
    Jeśli bedzie montował pan kolektory tak długo jak firma Bachus albo SonErgo, czyli ponad 15 lat, będziemy mogli konstruktywnie porozmawiac.
    Narazie jest pan sprzedawcą, ktory chwycił chinski (heat-pipe) temat za nogi.

    Pozdrawiam
    • 44 wpisy
    16 marca 2012 13:36:51 CET
    cos sie Panu poknocilo . Kyronis nie jest sprzedawca tylko uzytkownikiem ktory uzytkuje kolektory i ma pojecie o kolektorasch , bo jest TECHNICZNY .

    Jakie wy mozecie miec doswiadczenie w tej branzy ,
    jak kolektory w Polsce sa od kilku lat .

    co za pierdy pisze Pan .

Szybka Odpowiedź