Forum Budowlane » Stolarka okienna i drzwiowa

Które okna najlepsze?

    • 12 wpisy
    24 czerwca 2010 13:14:24 CEST

    Witam, jestem właśnie na etapie wybierania okien do nowego domu. I tu pojawia się problem, bo kompletnie się na tym nie znam. Poprzednie wybierałem kilkanaście lat temu, a teraz jest tyle firm i rodzajów, że nie wiem co wybrać. Pomóżcie proszę. Dla mnie ważna jest w miare atrakcyjna cena oraz ładny wygląd. Fajnie gdyby były też energooszczędne, bo tyle się teraz o tym mówi. Czekam na waszą pomoc!

  • 24 czerwca 2010 16:04:47 CEST
    Panie Kajmanie, a jaka cena jest dla Pana atrakcyjna? Jaki wygląd okien uzna Pan za ładny? Od jakiego współczynnika przenikania ciepła okna uzna je Pan za energooszczędne? Te trzy pytania tak na początek, dla otrzeźwienia:-). Nie tędy droga do własnych okien. Niestety.
    • 12 wpisy
    24 czerwca 2010 16:26:36 CEST
    Atrakcyjna cena to dla mnie około 500 zł za okno, najlepiej niech będą to tradycyjne białe okna, jednak z niecodziennym podziałem (wymysł żony). Co do współczynnika przenikania ciepła to w ogóle się na tym nie znam. A jaki powinien on być? Dziękuję za pomoc.
    • 8 wpisy
    24 czerwca 2010 16:51:57 CEST
    Współczynnik przenikania ciepła powinien być jak najniżęki niemu można oszczędzić na kosztach paliwa grzewczego. Dodatkowo, jeżeli wybierzesz okna z technologią SUPER SPACER - a takie są już dostępne na polskim rynku, to dodatkowo zwiększą ochronę przed hałasem, zredukują kondensację wilgoci (z tego powstaje pleśń, która zagraża mieszkańcom). Dobre okna nie muszą być drogie, wystarczy poszukać.
    • 12 wpisy
    24 czerwca 2010 16:59:28 CEST
    Dzidek, a Ty jakie masz okna w domu?
  • 24 czerwca 2010 17:12:25 CEST

    Atrakcyjna cena to dla mnie około 500 zł za okno, najlepiej niech będą to tradycyjne białe okna, jednak z niecodziennym podziałem (wymysł żony). Co do współczynnika przenikania ciepła to w ogóle się na tym nie znam. A jaki powinien on być? Dziękuję za pomoc.

    Kajman, w ten sposób to trudno się dogadać. Skąd ja niby mam wiedzieć jakie Ty masz okna w domu? Takie 1000 x 1000 czy takie 2100 x 1500 czy jeszcze większe? Jeśli 500,- zł, to jest Twoja granica atrakcyjności za okna energooszczędne z "nietypowym podziałem", to będziesz miał kłopot z ich znalezieniem. Jeśli nie wiem o jakiej konstrukcji budynku mówimy, to nawet nie spróbuję podawać jakiejś wartości współczynnika przenikania ciepła. Zostawiam to "profesjonalistom", dla których "ciepła ramka" powoduje odczuwalne polepszenie izolacyjności akustycznej okna:-). Swoją drogą czego to się człowiek na takim forum nie dowie:-)

    • 8 wpisy
    24 czerwca 2010 17:23:17 CEST
    Dwukomorowa szyba z Super Spacer® o współczynniku U=0,5 W/m2K gwarantuje dużą redukcję kosztów ogrzewania oraz ochronę przed hał Super Spacer® - eliminująca zjawisko kondensacji pary wodnej na szybie i obniżająca koszty zużycia energii, dzięki minimalnej przewodności cieplnej
    - tam zakupiłem okna i ta technologia się sprawdza, ku przestrodze niedbałych producentów i "antyciepłoramkowców". A propos - określenie ciepła ramka zostało juz wycofane z użycia własnie prze profesjonalistów, używa sie tylko i wyłącznie (są odszczepieńcy-:) określenia technologia Super Spacer - odsyłam do literastury fachowej: "Poradnik. Jak kupić dobre okna". Trzeba się czasem wysilić, by coś zrozumieć do końca anie tylko powierzchownie.
  • 24 czerwca 2010 18:52:50 CEST
    Panie dzidek 1964, teraz mnie Pan rozbawił do łez:-). Po pierwsze, nie istnieje coś takiego jak dwukomorowa szyba "Super Spacer" dla której istniałby zastrzeżony znak towarowy. Nazwa Super Spacer i znak towarowy są własnością firmy Edgetech. Jeśli wskazana przez Pana firma z Pyskowic posługuje się tym znakiem towarowym przy sprzedaży lub reklamie szyb własnej produkcji, to w moim odczuciu może to być czyn zabroniony. Po drugie, pojęcie "ciepła ramka" zostało ukute przez branżę okienną, bo tak było jej łatwiej pewne rzeczy tłumaczyć sobie i nabywcom. Naprawdę powinniśmy mówić o technologii ciepłej krawędzi szyby, czyli WET (Warm Edge Technology) wpływającej bezpośrednio na możliwość obniżania wartości liniowego mostka cieplnego na styku szyby z kształtownikiem. Nikt pojęcia ciepłej ramki nie unieważnił, bo ono i tak było i nadal jest "nieoficjalne" choć powszechnie używane. Po trzecie, Pańska "nienachalna" próba zareklamowania pewnej firmy z Pyskowic przy użyciu "fraz z jej ulotek reklamowych" mnie nie przekona. Wolę dowody, a z tymi w tej firmie zawsze nieco gorzej. Po czwarte, dzięki za "odesłanie" do fachowej literatury. Miałem okazję przeczytać ten poradnik wtedy gdy go pisałem :-):-):-), a jak sobie przypominam, to w merytorycznej jego części nie pisałem nic o "ciepłych ramkach", a już na pewno nie tych, które tak Pan zachwala. (Ewentualna późniejsza polityka reklamowa wydawcy mnie nie dotyczy. Reklamuje się w tym poradniku ten co za to zapłaci, a nie zawsze ten co ma faktycznie coś do zareklamowania).Tym samym Panie kolego strzelił Pan kulą w płot i jedno o co proszę niech Pan już więcej tymi "ślepakami" do czytelników tego forum nie strzela, bo to trochę wstyd jeśli ma Pan cokolwiek wspólnego z branżą okienną lub firmą "od której Pan kupił okna" :-).
    • 19 wpisy
    25 czerwca 2010 11:05:49 CEST
    Gdy słysze i czytam o współczynnikach cieplnych np ramy - profilu okiennego to mam łzy w oczach ze smiechu ( cóż człowiek zaoszczędzi czy uzyska na obwodzie profilu 7 czy 8 cm ?? )
    Chwyt marketingowy nic więcej. Co innego z szybą, ta ma tu duże znaczenie, przynajmniej pod względem połaci. Choć i tu twierdzę
    ( praktyka ) że różnice cieplne i energetyczne przy 0,5 i 0,7 są mało widoczne i odczuwalne dla człowieka.
    Z resztą ludzie, a najbardziej Polacy szukają czegoś taniego.
    A tanie niestety nie oznacza dobrej jakości - gdyż na czymś trzeba zaoszczędzić...
    • 12 wpisy
    25 czerwca 2010 11:08:42 CEST
    Drodzy Panowie, proszę się nie kłócić, tylko coś mi doradzić. Przynajmniej jakąś porządną firmę, a okna już sobie dobiorę sam. Dzidek, spotkałem się z oknami eurocolor w moim mieście, naprawdę są dobre? A Ty, oknoplast, jaką firmę polecasz i co myślisz o oknach eurocolor? Dziękuję za odpowiedź!
    • 19 wpisy
    25 czerwca 2010 11:25:45 CEST
    Do każdej firmy mozna się przyczepić, nie wiem co oznacza dla Ciebie "porządna firma"
    jeżeli chodzi o profile to polecam VEKA - montuję je od kilku lat, po za tym nie narzekam tez na Aluplasta.
    Natomiast z doświadczenia nie polecam Avangardy = 'jakość inaczej" lub "jakość to będzie"
    • 8 wpisy
    25 czerwca 2010 11:49:20 CEST
    Drogi "Oknoteście". Po pierwsze nie jest to forma "nienachalnej" reklamy. Po drugie, jak pamiętam, nigdy nie było problemu z uzyskaniem dowodów na temat jakości okien z tej firmy a dodam, że znam wiele firm, z którymi jest właśnie taki problem. Nie twierdzę, że akurat ta firma jest najlepsza i nie popełnia żadnych błędów, ale poszukuję okien nie na 5 lat, lecz na dłuższy okres i badam tak duży obszar rynku, na ile mi czas pozwoli. Uważam, że profile REHAU są po prostu najlepsze, a kto będzie ostatecznym monterem wykonawców to już mniej ważna sprawa - REHAU nigdy nie pozwoliłby sobie na szarganie swojej marki kiepskimi odbiorcami komponentów, podobnie roto i inne firmy, których produkty składaja sie na całe okno.
    • 8 wpisy
    25 czerwca 2010 12:56:03 CEST
    Aha, jak najbardziej istnieje dwukomorowa szyba z Super Spacer.
    Jak najbardziej.
    Co do szyb i ich właściwości polecam:

    ,
  • 25 czerwca 2010 13:54:17 CEST
    Gdy słysze i czytam o współczynnikach cieplnych np ramy - profilu okiennego to mam łzy w oczach ze smiechu ( cóż człowiek zaoszczędzi czy uzyska na obwodzie profilu 7 czy 8 cm ?? )
    Chwyt marketingowy nic więcej. Co innego z szybą, ta ma tu duże znaczenie, przynajmniej pod względem połaci. Choć i tu twierdzę
    ( praktyka ) że różnice cieplne i energetyczne przy 0,5 i 0,7 są mało widoczne i odczuwalne dla człowieka.
    Z resztą ludzie, a najbardziej Polacy szukają czegoś taniego.
    A tanie niestety nie oznacza dobrej jakości - gdyż na czymś trzeba zaoszczędzić...
    • 19 wpisy
    25 czerwca 2010 14:01:17 CEST
    ????? o co chodzi z tym ostatnim postem - oknotest ?
  • 25 czerwca 2010 14:10:55 CEST
    No cóż, każdy ma swoje powody do śmiechu. Jeśli przyjąć, że powierzchnia kształtowników stanowi od 25% do 35% okna (a stanowi), to jej wpływ na ostateczną wartość współczynnika przenikania ciepła nie jest taki śmieszny jak się Panu wydaje. Jeśli czyta Pan coś "o współczynnikach cieplnych ramy", to albo czyta Pan bzdury, albo opowieść o oknach stałoszklonych. W badaniach ustala się raczej współczynniki ciepła dla konkretnych złożeń profili np. ościeżnica/skrzydło lub skrzydło/słupek.
    Na ile można ograniczyć straty ciepła dla danej konstrukcji okna, czyli ile można zaoszczędzić na zastosowaniu złożeń kształtowników o niższej przenikalności cieplnej, to się da wyliczyć dość precyzyjnie. Niedawno w artykule "Okna energooszczędne. Czy to się opłaca?" zamieszczonym na naszej stronie internetowej przedstawiliśmy jak to można zrobić samodzielnie i co z takiej wiedzy może wynikać dla nabywców okien (dla producentów również).
    Tanie może być równie wysokiej jakości jak drogie, bowiem jakość definiują głównie potrzeby nabywcy. Jeśli okno jest tanie, ale spełnia wszystkie jego oczekiwania, będzie dla niego oknem o "wysokiej jakości" lub "wystarczającej jakości" niezależnie od tego ile kosztowało. To podstawy marketingu.
    • 19 wpisy
    25 czerwca 2010 14:34:28 CEST
    Własnie marketing z reguły nie ma nic wspólnego z rzeczywistością...
    To jest tzw "rasowanie produktu".
    Pracowałem w marketingu przez kilka lat - szło nieźle jednakże zająłem się bardziej męskim zawodem - praktyką ( nie klepanie w klawiaturę ) stolarką meblową i budowlaną.
    Wyliczenia - wyliczeniami ale pytam klientów wielokrotnie jak się okna sprawują, względnie czy odczuwają róznice w hałasie ( tu bardziej ) czy oszczędności ciepła ( mnie lub wcale ) itp
    I stwierdzam że większych różnic nie widać.
    Nie wiem o jakich kształtownikach Pan pisze ( kto co nazywa kształtownikiem w oknie )
    Bo jest różnica między oknem 1500x1000 a oknem 1000x500 w sensie tych 25% o których Pan pisze.
  • 25 czerwca 2010 15:46:45 CEST
    Kształtownikiem w oknie jest wszystko to co opisuje norma PN-EN 12608:2004.

    Okno 1000x500, to raczej wymiar "piwniczny" i w tym dość ekstremalnym przypadku udział kształtowników w całkowitej powierzchni okna jednodzielnego wynosiłby %, czyli współczynnik przenikania ciepła złożenia kształtowników (profili okiennych) stałby się jeszcze bardziej istotny dla ogólnej wartości współczynnika przenikania ciepła całego okna, a przez to chyba i mniej śmieszny, czyż nie?

    A co do odczuć nabywców, to te są zawsze subiektywne. Ucho ludzkie, czy też jego "powłoka cielesna" różnie będą reagować na zmianę poziomu hałasu czy zmianę temperatur. Przecież skądś biorą się takie określenia jak np. "zmarzlak". Dla jednych w okresie grzewczym 18 stopni w pomieszczeniu, to ciepło, dla innych zimno, co ma się nijak do obiektywnej wartości strat ciepła przez daną konstrukcję okna, bo żeby uzyskać taką temperaturę w pomieszczeniu i "ciepluch" i "zmarzlak" w określonych warunkach muszą włożyć do pieca tyle samo, tego samego paliwa i tyle samo ciepła im "przez to okno wyleci". A to co wyleci przekłada się na konkretne złotówki i ... tyle. Reasumując "zmarzlak" nie dość, że zmarznięty, to i dodatkowo będzie walnięty po kieszeni, a "ciepluch" będzie jedynie uboższy:-).
    • 19 wpisy
    25 czerwca 2010 16:51:29 CEST
    A w wypadku 2000x1500 - i większe okno czy drzwi zwiększa się już ten procent.
    Pisałem o odczuciach powiedzmy 90% zapytanych.
    Cóż nie ma co polemizować, ja mam wiedze praktyczną oknotest zapewne ( choć nie mam pewności ) teoretyczną. W każdym razie ja wiem, jakie są różnice między teorią, a praktyką ( a są czasami bardzo duże ) i wyliczenia teoretyczne potrafią praktyka doprowadzić do szału.
    • 8 wpisy
    25 czerwca 2010 17:25:14 CEST
    Wracając do EUROCOLORU, to właśnie zauważyłem, że daję 10 lat gwarancji na profile i szkło ENERGO, kto jeszcze w branży ma takie mocne argumenty. Dobrze poznać. Dla mnie energooszczędność była ważna zanim stała się słowem "wytrychem" używanym do określenia niemal wszystkiego, co nawet minimalnie zmniejsza zużycie energii pochodzącej z jakiegokolwiek źródła, dlatego pytam o takie niuanse. I zastanawia mnie to, dlaczego nie powiedzieć, która firma przoduje w czym na rynku, tak szczerze. Czy to polska, typowa przywara? Nie mówić nawet o tych, co dzięki własnemu wysiłkowi osiągają sukcesy?
  • 25 czerwca 2010 18:35:40 CEST
    dzidek, każdy chwali, to co chce. Dla mnie wychwalana przez Ciebie firma do wyjątkowych jakoś nie należy, bo po pierwsze na materiały (dowody), o które prosiłem na Budmie i mailowo po Budmie czekam do dziś. Po drugie, jak tu ją chwalić jak w oknach systemu Rehau Brillant z 6 komorową ramą ościeżnicy montuje się słupek 3 komorowy z Thermo Design. Uważasz, to za przejaw "energoszczędności"? Dobrej jakości? Rzetelności? Powiesz, że pomyłka ludzka rzecz? Powiesz jednostkowa sprawa? Może i jednostkowa i pomyłkowa, tylko dlaczego trzeba aż 6 miesięcy by się do tego przyznać?
    Pachnie to niestety zwykłą okienną rzeczywistością, a rozbujana reklama, to tylko reklama.
  • 25 czerwca 2010 18:47:34 CEST
    A co do mojej wiedzy praktycznej i teoretycznej, żeby już nie było wątpliwości. Zaczynałem przygodę z oknami w 1992 roku od praktyk z Poltrocalem oraz Panoramą i tak sobie praktykowałem z różnymi systemami do 2007. Teraz czasem teoretyzuję na bazie tych praktyk. Może to zbyt krótko by nabyć jakiegoś rozeznania, ale cóż... tylko tyle zdążyłem popraktykować i poteoretyzować :-). Jeśli kolega "pracowniamebli" ma większe doświadczenie, to chętnie posłucham, do jakich też wniosków ono kolegę prowadzi, jak Pan kolega wciela je w życie, czego dokonał i jakie publikacje ma "na sumieniu". Dla mnie uczyć się od lepszych i czerpać z doświadczeń innych, to żaden wstyd, a wręcz przeciwnie.
    • 19 wpisy
    25 czerwca 2010 19:14:07 CEST
    Właśnie - potwierdził Pan tylko swoją wiedzą teoretyczną...
  • 26 czerwca 2010 18:24:03 CEST
    Przecież nie ma innej wiedzy jak teoretyczna, choć czasem płynąca z doświadczenia. Jej wykorzystanie na palcu budowy, to już nie wiedza, a umiejętności. A te weryfikuję od poniedziałku, bo weekendy mam wolne:-).
    • 12 wpisy
    28 czerwca 2010 10:57:28 CEST
    z całej tej konwersacji wnioskuję, że jedyną poleconą mi firmą jest Eurocolor. Orientowałem się już w cenach, są w miarę atrakcyjne. I można dowolnie dzielić skrzydła. Myślicie, że nie zrobię błędu? Jeśli tak uważacie to proszę o konkretną firmę. Dziękuję.

Szybka Odpowiedź