Forum Budowlane » Domy z bali

    • 1 wpisy
    9 października 2008 14:44:15 CEST
    Witam!
    Razem z mężem planujemy wziasc kredyt (ok. 200/250 tys) i zastanawiamy sie czy kupic mieszkanie w gdansku czy wybudowac dom pod miastem (ok. 80 m kw.). Ze stron internetowych ktore przegladalam wynika ze licza ok. 1800zl/m kw (czy to nie za malo? + fundamenty i podlaczenie en we wlasnym zakresie) Wiem, ze w tej cenie nie postawimy domu murowanego i jedyna szansa jest dom z drewna, ale boimy sie o jego trwalosc... Nie mamy duzej wiedzy w tym zakresie stad moje pytania:
    w tej cenie możliwe jest wybudowanie solidnego domu z drewna?
    typ konstrukcji Panstwo polecaja?
    3. jak go ogrzac? (zeby sie nie zrujnowac) - co Panstwo mysla o pompie ciepla? lub innych alternatywnych zrodlach energii? (czy wogole w takich domach wchodza w gre?)
    4. czy mogą Panstwo polecic solidne firmy z woj. pomorskiego?
    • 164 wpisy
    9 października 2008 21:19:42 CEST
    wolałabym wybudować domek niż mieszkać w bloku, co do konstrukcji domków albo bale drewniane albo wersja szkieletowa
    • 1 wpisy
    11 listopada 2008 14:33:24 CET
    Witam,

    Dom zamiast mieszkania i dom drewniany zamiast murowanego.

    Jednak z jednym się nie zgodzę. NIGDY Dom z bali nie będzie tańszą alternatywa do domu murowanego.

    Jeżeli chodzi o cenę 1800zł z m2, to przede wszystkim ważne jest za co jest ta cena.
    Jeżeli za sama konstrukcje ścian i to np. z bali 20cm, to cena jest OK.
    Z grubszych bali np. 30cm na pewno nikt za taką cenę nie wybuduje domu z bali.

    Trzeba pamiętać, że taka ściana z 20cm bali przede wszystkim nie spełnia wymogów prawa budowlanego i będzie trzeba ja uzupełnić o ocieplenie i np. płytę gipsowa w środku domu lub inne wykończenie. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami i tu już cena rośnie. Fundamenty i komin to też nie jest tania zabawa a już nie wspomnę o dachu.

    W sumie z 1800zł o których piszą firmy robi się 2500-3000zł

    w tej cenie możliwe jest wybudowanie solidnego domu z drewna?

    W tej cenie na pewno nie, ponieważ na pewno nie zawiera ona całkowitego kosztu domu.

    typ konstrukcji Panstwo polecaja?

    Konstrukcja wieńcowa jest bardzo popularna i dobra.

    3. jak go ogrzac? (zeby sie nie zrujnowac) - co Panstwo mysla o pompie ciepla? lub innych alternatywnych zrodlach energii? (czy wogole w takich domach wchodza w gre?)

    Przede wszystkim nie ma mowy o tym, żeby zrujnować swój budżet domowy ogrzewając dom z bali. Domy z bali należą do klasy B jeżeli chodzi o energooszczędność. Ich paszport energetyczny jest dwukrotnie lepszy od bilansu domów murowanych.

    Pompa ciepła - SUPER POMYSŁ!!! Jak najbardziej nadaje się do takiego domu.

    4. czy mogą Panstwo polecic solidne firmy z woj. pomorskiego?

    Z ręką na sercu mogę polecić firmę z Dolnośląskiego
    • 9 wpisy
    17 grudnia 2008 14:43:27 CET
    Witam,

    Niestety, nie do końca mogę się zgodzić z gwarkiem. Być może jeśli chodzi o dom z bala cena jest taka,
    jak wspomniał gwarek, oczywiście zakładając, że wynajmę firmę budowlaną.
    Jestem na etapie kończenia budowy domu (zostało trochę wykończenia podłóg i ścian).
    Dotąd inwestycja zamknęła się w kwocie około 1500 zł/m kw. Ważne jest, jaką część prac
    można wykonać we własnym zakresie. Ja robiłem samodzielnie instalacje teletechniczne
    i regipsy wraz z ociepleniem wewnętrznym. To daje spore oszczędności.
    Poza tym... czy musi być z bala? Moj dom nie jest nawet w typowej konstrukcji szkieletowej drewnianej.
    Jest to kanadyjka. Te domy są w najwyższej klasie energetycznej. Proponuję - podobnie jak gwarek - jako ogrzewanie
    zastosować pompę ciepła i rekuperator. To da duże oszczędności w ogrzewaniu. Cena za metr, jaką podałem wyżej
    już uwzględnia te rozwiązania i są one w tym domu zastosowane.
    • 3 wpisy
    3 stycznia 2009 21:51:19 CET
    szczerze polecam kanadyjczyk. Mieszkam w takim od pieciu lat i jest super. Co do solidnosci kostrukcji to nie widze zadnych pekniec i nie ma zadnych zgrzytow odksztalcania. Co do pompy ciepla to nie mam doswiadczenia wiec nie wypowiem sie, ja natomiast mam kominek zamkniety, zyzywam okolo 8 do 10 m3 drewna w sezonie a za prad ( ciepla woda dla 4 osob plus czasami wspomaganie ogrzewania w okresie dluzszej nieobecnosci w domu i inne media) place okolo 150 pln miesiecznie. Moj dom to parter z poddaszem uzytkowym - pokoj dzienny , trzy sypialnie , dwie lazienki, kuchnia - wszystko razem 86m2 i nie zamenil bym tego na zadne bloki.
    Cena 1800 za m2 jest realna przy zachowaniu odrobiny rozsadku i moge rowniez polecic ekipe .


    Pozdrawiam KR
    • 5 wpisy
    12 marca 2009 16:25:38 CET
    Budowa domu murowanego, jak słusznie Państwo zauważyli, wymaga dużych nakładów finansowych. Dlatego w takiej sytuacji warto zastanowić się nad wyborem domu szkieletowego. Jest on tak samo trwały jak dom z cegieł czy pustaków, a dodatkowo jest o wiele tańszy, a jego budowa trwa znacznie krócej niż domu tradycyjnego.
    W budowaniu domów o konstrukcji szkieletowej specjalizuje się Najnowsza oferta to domy LIVING – seria ekonomicznych domów o powierzchni 99-150 m2. Ich niewątpliwą zaletą jest przystępna cena – już od 199 800 zł w stanie deweloperskim. Cena zawiera koszt zakupu projektu oraz kompleksową obsługę przed i w czasie budowy.
    W domach o konstrukcji szkieletowej jak najbardziej można zastosować nowoczesne i energooszczędne formy ogrzewania. Mogą to być kolektory słoneczne, wentylacja z odzyskiem ciepła czy wspomniane pompy ciepła. Są one łatwe w użyciu, nie zanieczyszczają środowiska, magazynują nadmiar zgromadzonej energii i nie wymagają konserwacji. Do produkcji energii wykorzystują słońce, wiatr lub wodę (zależy to od tego, na jaki rodzaj pompy się zdecydujemy). Decydując się na taką formę ogrzewania trzeba jednak liczyć się ze wzrostem całościowych kosztów budowy domu.



    Jarosław Borowski
    • 15 wpisy
    31 marca 2009 09:40:41 CEST
    Dom z bali fajna sprawa,ważne żeby nie przepłacać.
    • 39 wpisy
    14 maja 2009 18:44:00 CEST
    Polecam domy szkieletowe pod klucz np 92 m2 cena 161000 zł

    tel 519564682
    • 15 wpisy
    24 listopada 2009 12:54:37 CET
    Oj to jest bardzo duży koszt, bo drewno jest coraz droższe i nie zapowiada się żeby taniało. Moja ciocia budowała cały drewniany domek i przekroczyła znacznie kwotę wcześniej założoną, także nie jest to tak kolorowo jak się na początku wydaje. Dużo też zależy od ekipy budowlanej, jak Cię potraktują i jaką cenę Ci dadzą, ale do tego typu domku to jednak trzeba już wziąć specjalistów, żeby Ci coś nie zepsuli.
    • 10 wpisy
    18 stycznia 2010 00:34:13 CET
    Niestety taka jest okrutna prawda, że z roku na rok koszty postawienia drewnianego domu wrastają, ponieważ coraz mniej drzew nam pozostało, więc drewno staje sie coraz droższe a zwłaszacza drewno do budowy domu, gdyż to musi spełniać szczególe wymagania i nie każdy gatunek drewna się do tego nadaje.
  • 31 stycznia 2010 12:19:53 CET
    Niestety muszę się zgodzić z "Kielonkiem" - ceny domów drewnianych są coraz wyższe - w najlepszym razie nie spadają.Piszę tu głownie o domach z bali, gdyż pozyskanie dobrych surowców i utrzymanie wykwalifikowanych pracowników kosztuje coraz więcej.
    • 2 wpisy
    19 kwietnia 2010 21:44:33 CEST
    Ja bym na pewno wolał domek z drewna, tyle, że faktycznie to nigdy nie wyjdzie taniej niż murowany. Słyszałem, że ludzie przenoszą sobie stare domy i to podobno wychodzi nieco taniej, chociaż trzeba się liczyć z dodatkowymi remontami. Jestem laikiem, ale może to jakaś alternatywa...
    • 2 wpisy
    27 kwietnia 2010 15:46:53 CEST
    Gdyby nie te ceny....
    • 1 wpisy
    25 czerwca 2010 19:31:22 CEST

    Echh, no co Wy ? Ni ejest tak strasznie. Ja znalazłem pół roku temu firmę Jukkatalo oferującą domy fińskie. W Polsce istnieje już przedstawicielstwo w Łodzi. Gdy zobaczyłem charakterystyki cieplne i izolacyjne to wręcz nie mogłem uwierzyć ! ściany o wsp U=0,15, okna 0,95, strop U=0,08 to ponad dwukrotnie lepiej niż w moim zakupioonym projekcie gotowym !!! odżałowałem 2000 jakie zapłaciłem architektom i i we wrześniu zaczynam budować szkieleciaka. Kosztorys stanu deweloperskiego wyszedł o 15% niższy niż murowanego domu, a parmetrów nie ma nawet co porównywać :)

    Za dom 120 m2 sprowadzony w modułach w 100% z Finlandii płacę PLN to wg mojego rozeznania dobra cena i świetna jakość. Dom jest w całości z materiałow naturalnych, jedynym tworzywem sztucznym jest folia przeciwwilgociowa. Co ciekawe wyeliminowane zostały wszelkie trujace impregnaty, konstrukcja domu jest tak przemyslana że nie są potrzebne a to dla mnie jest niezmiernie ważne. O skandynawskim drewnie konstrukcyjnym słyszałem same najlepsze opinie. Zerknijcie sobie ja sie skusiłem, bo mieszkałem 3 lata temu w finlandii w takim domu - Rewelacja !

    • 15 wpisy
    29 czerwca 2010 11:09:57 CEST
    Myslę, że można zmieścic się w tej kwocie (nie licząc ceny dzialki),przyzalożeniu budowania domu bez szalenstw,czyli rygor ekonomiczny,przykładem jest firma ECOHAUS,budowałem z nimi mój pierwszy dom ok 160 m2, a 2 miesiące temu ukonczyłem budowę domu "KRUTYŃ" autor PIOTR OLSZAK(okolo 90m2 pow uzytk),firma ta wspolpracuje z tym architektem,pracownia jego projektuje tylko domy z bali litych,i mają bardzo duże doswiadczenie ECOHAUS(, mail:nanotech@) buduje domy z bala litego,oraz klejonego(jest nieznacznie droższy).Przy wycenie za stan surowy otwarty liczą okolo 1000 za m2 pow zabudowy czyli jezeli dom ma ,3=70,81m2 pow. zabudowy to zapłacimy okolo 70000 za stan surowy otwarty,grubosć ściany 20cm,powierzchnia uzytkowa mojego domu wg. projektu to okolo 103m2,wybudowalem go z mysla o wynajmie turystom,jest w nim kominek-glowne źródło ciepła,ogrzewanie dodatkowe to elektryka,wykończony jest w środku szalówką,pokryty dachówka ceramiczna Roben(24pln/m2)ocieplenie dachu 30cm,deska sosnowa na poddaszu,zaimpregnowany i wogole do zamieszkania,zmiescilem sie w cenie około 180tysiecy,oczywiście okna PVC(najtańszy wariant),ocieplać nie musiałem,ponieważ po ostatniej zimie w domu w ktorym mieszkam zużylem okolo 20m3 drewna(piec na HOLTZGAS) PRZY DOMU 160M2,z bala klejonego gr ście gdybym budował teraz dom to dla czteroosobowej rodziny wybralbym mniejszy i z bala nie klejonego a litego sosnowego-profilowanego-jest generalnie ładniejszy-ma naturalny wyglą mogę wysłać fotki z budowy,ewentualnie napiszcie maila do firmy Ecohaus i dostaniecie do wykonczenia to należy także zachować rozsądek i nie pchać sie w koszty przy zakupie elementow wykończenia bo to one nabijaja cenę,nauczyłem sie tego przy budowie pierwszego domu(należy słuchać doświadczonego wykonawcy),skrupulatnie ustalić budżet i go nie przeginać,pompa ciepła to nie jest dobry wybór-główna wada to koszt,najtaniej jest ogrzewać drewnem,ale to zależy czy chcemy przy tym popracować
    • 9 wpisy
    29 czerwca 2010 18:37:53 CEST

    Nie zgodzę się z przedmówca. Mając na uwadze koszty eksploaacji, utrzymania budynku, koszt inwestycji raczej powinien mieć drugorzędne znaczenie. Tym bardziej, że obecnie pompy ciepła tanieją - np. producent pomp ciepła, firma "NATEO" ostatnio obniżyła ceny swoich pomp o ok. 30%. Owszem, odwierty nadal są kosztowne, ale moim zdaniem to koszt naprawdę opłacalny. Mam kanadyjkę o powierzchni grzewczej prawie 160m kw. CO i CWU są produkowane przez pompę ciepła. Oczywiście grzejniki, to podłogówka. Rachunki za prąd, za okres zimowy wynoszą 305 zł (przy czym mówię o koszcie całkowitym za prąd, nie wydzielając kosztów pracy samej pompy), a temperatura podczas tych ostatnich, solidnych mrozów była w okolicach 21-22 st. C. Mieszkam w rejonie określanym polskim biegunem zimna (suwalszczyzna), temeratury rzeczywiście były bardzo niskie - prawie -32 st. C. Automatyka sprawuje się pięknie, nie trzeba w nic ręcznie ingerować. Oczywiście trzeba trochę przećwiczyć cały szereg ustawień i opcji, ale nie jest to wcale takie skomplikowane, raczej czasochł mnie optymalne ustawienie mojej pompy ciepła zajęło kilka dobrych miesięcy w okresie zimowym. Co do inwestycji śmieję się, że moja elewacja stoi w kotłowni, bo niestety, zabrakło trochę grosza w tamtym roku na wykonanie struktury, ale już to nadrabiam. Także myslę, że mimo wszystko, jeśli są możliwości, nawet kosztem niekoniecznie bolesnego wydłużenia czasu budowy z uwagi na potrzebę zorganizowania finansów na inwestycję, warto inwestować w takie technologie.

    • 15 wpisy
    30 czerwca 2010 10:08:21 CEST
    oczywiście kolega ma rację stwierdzając,że koszt eksploatacji powinien ma pierszeństwo,ale nie wszyscy mogą na to sobie pozwolić,bo jeżeli mamy zamieszkać w "kompletnym domu",to mamy jakies określone granice finansowe,możemy dążyć do do DOMU PASYWNEGO-ale znowu te do pompy to podoba mi sie jej nazwijmy bezobsługowość,czystość i idea ekologiczna,oczywiście pompa ma zalety,jak i wady, których jej zwolennicy raczej starająsie nie dostrzegać.Także mieszkam na suwalszczyźnie-Okuniowiec koło Suwalk,moi sąsiedzi(dwóch) także ma pompy ciepła i u jednego z nich w szkieletowym budynku założono oddzielny licznik energi,w czasie gdy temp oscylowala w granicach do -15 bylo ok,zurzycie oscylowalona poziomie okolo 200,przy wielkich mrozach wyliczyl zuzycie na okolo 750 co moglo byc spowodowane tym,że pompa włączyła grzał przy wyborze pompy powinniśmy zbadac jaki mamy grunt,ponieważ na terenie o wysokim poziomie wód gryntowych pompa będzie jeszcze temat "amortyzacji inwestycji",ja nie zamontowalem pompy świadomie,firma która montowała mi caly system wyceniła o 30tys taniej przy wykorzystaniu pieca na drewno,i zakladając że kolega ponosi podobne koszty ogrzewania jak u mnie to pozostaje mi z calej inwestycji 30tys,okolo 10lat grzania,przy instalacji pompy instalacja jest niskotemperaturowa,mozemy ja wkozystac tylko w takim układzie,inne żródło nie wchodzi w grę.Nie znaczy to wcale że jest to złe ogrzewanie-zdecydowal w moim przypadku czynnik finansowy-przeznaczymy na nurkowania w egipcie dla calej rodziny na trzy Ecohaus także ma podzielone zdania,ponieważ wielu jej klientów założyło system z wykozystaniem pompy ciepła-byc może zbieglo sie to z obnizką tych urządzeń,rozmawialem z ich klientami i wszyscy byli ąc-mam nadzieję że kazdy wybierze coś co mu bedzie odpowiadalo,a co ważniejsze BĘDZIE ZADOWOLONY,co prawda zeszlismy troche z tematu KOSZT BUDOWY DOMU Z BALA,to warto poruszać wszelkie tematy zwiazane z budową domów rozmówcę zapraszam do mnie na ryby,to być może będziemy mogli podyskutować na tematy związane z tym ,kontakt:alberto1968@
  • 15 listopada 2010 13:39:37 CET
    Witam wszystkich serdecznie i przy okazji mam pytanie,Heban z Tucholi ewentualnie Zielonedomy z Chojnic,czy ktos z Panstwa budowal lub zna "temat z tymi budowac "szkielecika"z ktoras z tych firm" a nie chcialbym trafic na "mine"to moja pierwsza serdecznie i z gory dziekuje za jakiekolwiek informacje.
    • 1 wpisy
    6 lutego 2011 13:57:52 CET

    Najlepiej dowiedzieć się wszytskiego u źródła

    • 597 wpisy
    14 lutego 2011 04:38:31 CET
    Porównywanie tych dwóch technologii budowlanych to jak porównywanie ogrzewania węglowego do pompy ciepła. Ja postawiłem na dom z bala. Piwnice murowane przeżyły 4 ekipy "polecanych" murarzy (wszystkie wyleciały dokończyłem sam). Owszem może mury wyjdą taniej o 200zł/m2 ale ile przestojów technologicznych i burdelu na budowie nie wspomnę o tym że budowa domu murowanego w pół roku to istne szaleństwo a do poprawek nikt nie jest skory. Zajmuję się instalacjami wewnętrznymi od prawie 10lat i wiem jak bardzo budowy mogą być spier..... (bo nie idzie użyć innego słowa).
    • 64 wpisy
    9 czerwca 2011 00:32:59 CEST
    Dawniej domy z drewna były tańsze niż murowane, teraz czasy sie zmieniły i jest odwrotnie . Tak to bywa, teraz stara technologia wiecej kosztuje.
    • 597 wpisy
    9 czerwca 2011 08:49:08 CEST
    Bo murować może byle kto i błędy ukryć dość łatwo. Dom z bala muszą wykonać fachowcy bo każdy błąd widać z daleka gołym okiem a ich poprawa wymaga bardzo dużych nakładów. Więc ryzyko i fachowość muszą być wliczone w cenę. Jeśli bierze się pod uwagę przestoje technologiczne w domu murowanym i czas jego stawiania to i tak przemawia to za domem drewnianym i cena wtedy nie jest aż tak wysoka.
    • 1 wpisy
    19 czerwca 2011 16:28:51 CEST
    a co z ubezpieczeniem domu z bali
    • 597 wpisy
    20 czerwca 2011 05:40:19 CEST
    Rzecz jasna że ubezpieczenie takiego domu jest droższe a już na pewno ubezpieczenie które obejmuje odszkodowanie w ramach pożaru. Dom w tym przypadku jest praktycznie nie do odnowienia jak to bywa w domach z betonu których w całości nie wypłacają bo np. ściany nośne nie uległy uszkodzeniom.
    • 20 wpisy
    22 czerwca 2011 13:48:18 CEST
    wejdźcie na stronę firmy Konsbud z szczecina

Szybka Odpowiedź