Dlaczego drewniane okna są "mokre"?

PYTANIE:

mam cały czas mokre okna tam gdzie się śpi czy to może wina okien, mają 10 lat i są drewniane proszę o pomoc

ODPOWIADA:
doradca firmy Okno Plast

Dzień dobry

W odpowiedzi na zadane w pytanie dotyczące skraplania się pary wodnej na powierzchni szyb uprzejmie informujemy, że jest to zjawisko fizyczne uwarunkowane przede wszystkim wilgotnością powietrza w mieszkaniu, oraz różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem a stroną zewnętrzna pomieszczenia oraz wartością współczynnika przenikalności cieplnej okna. W załączniku przesyłamy ogólne informacje dotyczące tego zjawiska, oraz oficjalne stanowisko Instystutu Szkła i Ceramiki wyjaśniające zjawisko zaparowania.

Problem z zaparowaniem szyb od strony zewnętrznej pojawia się najczęściej w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy jeszcze nasze domy czy mieszkania nie są ogrzewane, a temperatura na zewnątrz znacznie spada nocą. Drugim niezwykle istotnym czynnikiem jest wilgotność powietrza. Przy wysokiej wilgotności i spadkach temperatury nocą, nad ranem wszystko pokryte jest rosą (trawa, samochody itp.). Dlatego w takich warunkach może dochodzić do sytuacji, kiedy zaparowanie okresowo pojawia się również na szybach od strony zewnętrznej pomieszczenia. Oczywiście zależy to jeszcze od wielu innych czynników, jak otoczenie okna (roślinność potęguje to zjawisko), ruch powietrza (okno od strony zacisznego podwórka będzie zdecydowanie bardziej narażone na zaparowanie niż od strony otwartej przestrzeni, tak jak od strony północnej w stosunku do strony południowej czy zachodniej). Problem ten wynika wyłącznie z praw fizyki i jest konsekwencją wysokich walorów ciepłochronnych pakietów szybowych.

W zimie, kiedy panują znacznie niższe temperatury, problemu z zaparowaniem generalnie nie ma. Dzieje się tak dlatego, że po pierwsze przy temperaturach poniżej zera wilgotność powietrza maleje, ale przede wszystkim dlatego, że pomieszczenia są intensywnie ogrzewane. Część ciepła, pomimo świetnych walorów termoizolacyjnych szyb, wypromieniowuje na zewnątrz, ogrzewając przy tym powierzchnię szyby, co powoduje, że para nie kondensuje na nich.

Aby fachowo ocenić stan okien i ich przydatność do dalszego użytkowania, najlepiej poprosić fachowca o opinię. Czasami wystarczy drobna regulacja, aby zdecydowanie poprawić szczelność czy jakość funkcjonowania okuć.

Pozdrawiamy,

Oknoplast Sp. z o.o.

Załączniki:

Opinia ISiC w sprawie zaparowania na zewn. i wewn. oknach

Przemarzanie okien

Uwagi dotyczące zjawiska zaparowania szyb wewnątrz pomieszczeń

Zjawisko skraplania się wody na oknach

Dotyczy reklamacji na zaparowanie szyb od strony wewnętrznej pomieszczenia

Zobacz wszystkie odpowiedzi Doradcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *