Czy kołkowanie styropianu zawsze jest konieczne?

PYTANIE:

Czy rzeczywiście nie trzeba kołkować styropianu, jeżeli kleje są na bazie cementu? Interesuje mnie – jako wykonawcę – gdzie mogę uzyskać dokument potwierdzający tą informację? Czy znajduje się to np. w AT systemu ?

ODPOWIADA:
doradca firmy Termo Organika:

Kwestie związane ze stosowaniem łączników mechanicznych (potocznie kołków) nie są rozwiązaniem szablonowym, które moglibyśmy stosować w każdej sytuacji. O tym czy łączniki powinny być stosowane, w jakiej ilości i jakiego rodzaju, decyduje projektant w opracowaniu, jakim jest projekt ocieplenia.

Jak rzeczywistość wygląda? Projektów ocieplenia najczęściej się nie wykonuje, a jeśli już są, to są nie precyzyjne. Z doświadczenia wiem, że łączniki powinny być stosowane w przypadku budynków docieplanych (wybudowanych wcześniej, już użytkowanych).

Warstwy starego tynku, farby itp. mogą okazać się zbyt słabym podłożem do przyklejania płyt i utrzymania w stabilności całego układu. Należy to bezwzględnie sprawdzić przed rozpoczęciem prac. Łączniki powinny też być stosowane na ścianach szczytowych budynków wielorodzinnych (szczególnie tam gdzie brak jest okien).

Przy wyborze systemu ociepleniowego należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta. W przypadku nowo-budowanych domów jednorodzinnych, i wielorodzinnych (kilka kondygnacji) stosowanie łączników mechanicznych może nie być konieczne, jeżeli zastosujemy odpowiednio dobry klej (PLATINUM SP-KU, łącznie z innymi elementami systemu objętego Aprobatą techniczną), ewentualne gruntowanie podłoża i klejenie tak, jak przewiduje instrukcja (nanoszenie kleju metodą pasmowo-punktową).

Temat jest bardzo obszerny i z punktu widzenia Pana jako wykonawcy, zawsze trzeba się zabezpieczyć przed wyciąganiem konsekwencji przez np. inspektora nadzoru. Jeżeli nie ma jasno sprecyzowanego zapisu w projekcie, dotyczącego stosowania łączników mechanicznych, najlepiej omówić te kwestie w uzgodnieniu z kierownikiem budowy lub inwestorem.

Zobacz wszystkie odpowiedzi Doradcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *